Strona główna>Wydawnictwa>Przegląd prasy

Przegląd prasy

Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych wiadomości z dziedziny energii oraz zasobów w Polsce i na świecie z okresu 10 - 16 lutego 2020. W dzisiejszym zestawieniu przedstawiamy między innymi: NFOŚiGW uruchomił cykl bezpłatnych audiobooków związanych z tematyką czystego powietrza, o nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów, powstała największa na świecie elektrownia PV, zanieczyszczenie powietrza kosztuje globalnie 8 mld dol. dziennie, Antarktyda notuje kolejny rekord temperatur, nie będzie nowego węglowego bloku elektrowni w Ostrołęce, o rekompensatach dla przedsiębiorstw energochłonnych za 2019 rok oraz wiele innych informacji z Polski i świata.

 

1. NFOŚiGW - działania:

 • Minister Klimatu zaprasza do udziału w konferencji inaugurującej Program Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021. Podczas konferencji zostaną przedstawione główne założenia Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, w tym obszary wsparcia, informacje o potencjalnych wnioskodawcach i harmonogram konkursów. (Czytaj więcej)

 • Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił cykl bezpłatnych audiobooków związanych z tematyką czystego powietrza. W ogólnodostępnej aplikacji mobilnej Audioteki można już posłuchać pierwszego audiobooka. Kolejne są w przygotowaniu. (Czytaj więcej)

 • Jakie efekty programu dofinansowania na OZE pt. Agroenergia i co z kolejnym naborem? Pierwszy nabór wniosków  w programie Agroenergia, w którym o dofinansowanie na odnawialne źródła energii mogą ubiegać się rolnicy, spotkał się ze sporym zainteresowaniem inwestorów. W kolejnym naborze przyszli beneficjenci mogą spodziewać się uproszczenia procedury w przypadku wniosków dotyczących mikroinstalacji. Pilotażowy nabór wniosków o dotacje i preferencyjne pożyczki na wykorzystanie OZE na terenach wiejskich był prowadzony przez NFOŚiGW od 8 lipca do 20 grudnia 2019 roku. (Czytaj więcej)

 

2. Prawo w energetyce:

 • Projekt ustawy o rekompensatach z tytułu wzrostu cen energii elektrycznej w 2020 r. opublikowano w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu. Rekompensaty będą przysługiwały tym gospodarstwom domowym, które nie przekroczyły drugiego progu podatkowego w 2019 roku. (Czytaj więcej)

 • Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju, poinformowała, że odbyło się pierwsze spotkanie międzyresortowego zespołu ułatwień w energetyce prosumenckiej i zapowiedziała, że jednym z najważniejszych celów resortu jest liberalizacja ustawy odległościowej w zakresie energetyki wiatrowej na lądzie. Znowelizowana ustawa miałaby wejść w życie 1 stycznia 2021 r. Minister dodała też, że ministerstwo pracuje nad rozszerzeniem statutu prosumenta o wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie mieszkaniowe, budynki wielorodzinne oraz nad ułatwieniami w zakresie produkcji biogazu. (Czytaj więcej)

 • Przyjęta przez parlament nowelizacja ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów zakłada zwiększenie premii termomodernizacyjnej w przypadku wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Z premii nie będzie jednak można skorzystać w przypadku budynków należących do towarzystw budownictwa społecznego. Taki postulat zgłosił Senat, jednak odrzucili go posłowie. (Czytaj więcej)

 • Sejmowa komisja infrastruktury zarekomendowała odrzucenie w całości poselskiego projektu łagodzącego zapisy ustawy o zakazie budowy wiatraków w pobliżu zabudowań poprzez wydłużenie okresu możliwości uzyskania warunków zabudowy. (Czytaj więcej)

 • Skandynawski przepis na sukces rynku corporate PPA. Przewidywalna polityka regulacyjna, spójność celów klimatycznych, transparentność rynku – to główne determinanty sukcesu. W Polsce wiele do życzenia pozostaje w każdym z nich, o czym mowa w najnowszym raporcie Instytutu Jagiellońskiego. Wszechstronną i kompleksową analizę tematu rozwoju rynku cPPA (ang. corporate Power Purchase Agreement) znajdziemy w najnowszym raporcie Instytutu Jagiellońskiego autorstwa dr Christiana Schnella nt. „Perspektywy rozwoju corporate PPA w Polsce. Możliwości kontraktowania dostaw zielonej energii dla przemysłu”. (Czytaj więcej)

 • W ubiegłych latach można było obserwować w Polsce pewne zmiany legislacyjne w zakresie rozwoju energetyki odnawialnej, czy szeroko rozumianej energetyki rozproszonej. Wydaje się jednak, że jeszcze wiele przed nami. W ostatnich miesiącach rząd bardzo intensywnie myśli o wsparciu tego sektora energetyki. Niedawno ogłoszono projekt tzw. ustawy offshorowej, dotyczącej rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. To zdecydowanie pozytywny sygnał. Coraz więcej ministrów podejmuje temat zmian w zakresie energetyki rozproszonej, czyli spółdzielni energetycznych i klastrów energii. Ich efektywne działanie wymaga jednak jeszcze podjęcia wielu działań i impulsów rozwojowych. Długo oczekiwana ustawa offshore powinna stworzyć solidną bazę do rozwoju zielonej energii w Polsce. (Czytaj więcej)

 

3. Energetyka odnawialna:

 • We wtorek, 11 lutego, turbiny wiatrowe zbudowane w Polsce dostarczyły odbiorcom największą ilość mocy w historii – niemal 5,24 GW. Ze względu na utrzymujący się bardzo silny wiatr, wywołany przechodzącym nad Polską niżem, od niedzieli do środy turbiny wiatrowe w Polsce wygenerują w sumie ok. 440 GWh energii elektrycznej. To niemal tyle, ile dostarczyły przez cały sierpień 2019 roku (548 GWh).Bardzo wysoka produkcja energii z farm wiatrowych w ostatnich dniach stał się domeną niemal całej Europy. W poniedziałek, 10 lutego, wiatraki pokryły blisko 28 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną całej Unii Europejskiej. (Czytaj więcej)

 • Dotychczas największą na świecie instalacją fotowoltaiczną była  elektrownia uruchomiona w 2019 roku w Abu Dhabi. Teraz tę inwestycję pod względem zainstalowanej mocy przebił projekt, który został sfinalizowany w Indiach. Uruchomiony w indyjskim stanie Karnataka park solarny Pavagada, którego łączna moc sięga 2,05 GW, stał się największą na świecie elektrownią fotowoltaiczną. (Czytaj więcej)

 • Prototyp największej na świecie elektrowni wiatrowej Haliade-X o mocy 12 MW, zainstalowany w porcie w Rotterdamie, pierwszą kilowatogodzinę energii elektrycznej wyprodukował w dniu 7 listopada 2019 r. W grudniu producent tej turbiny, General Electric Renewable Energy, informował, że jego wielka turbina wyprodukowała rekordową ilość energii. W ciągu doby wytworzono 262 MWh energii elektrycznej. Dla porównania roczna, przeciętna konsumpcja energii w przeliczeniu na gospodarstwo domowe w Polsce wynosi około 2,5 MWh. Teraz GE Renewable Energy podał, że turbina ustanowiła nowy rekord i wyprodukowała w ciągu doby 288 MWh energii elektrycznej. (Czytaj więcej)

 • Seul ogłosił, że do 2022 roku na wszystkich budynkach należących do miasta zostaną zamontowane panele słoneczne. Stolica Korei Południowej planuje energią ze źródeł odnawialnych zaspokoić nie tylko część potrzeb samorządu, ale też zasilać nią kilkaset tysięcy mieszkań. Projekt nosi nazwę The Solar City Seoul i jest częścią większego planu, którego celem jest uwolnienie kraju od zależności od węgla, gazu i atomu. Celem jest, by w 2040 roku 35 proc. energii w kraju pochodziło ze źródeł odnawialnych. (Czytaj więcej)

 • Polska Izba Magazynowania Energii wskazuje, że przydomowe instalacje fotowoltaiczne potrzebują magazynów energii. Dodanie funkcji magazynowania do instalacji PV pozwoliłoby na przechowywanie nadwyżek energii i zużywanie ich np. w nocy, dzięki czemu gospodarstwa domowe mogłyby osiągnąć nawet 90-proc. samowystarczalność. (Czytaj więcej)

 • Sektor biogazowy z dużą nadzieją wszedł w nowy rok. Wydłuża się rejestr wytwórców biogazu rolniczego i liczy już 94 pozycje. W 2020 roku prawdopodobnie przybędzie ich co najmniej jeszcze kilkunastu. Kto i gdzie buduje biogazownie? W Polsce funkcjonuje obecnie ponad 300 instalacji wytwarzających energię z biogazu. (Czytaj więcej)

 • W Niderlandach na zbiorniku powstałym po zalaniu kopalni piasku powstaje największa w Europie elektrownia fotowoltaiczna o mocy 27 MW, w której panele umieszczono na pływających platformach. Inwestor zapewnia, że będzie to jednocześnie największa tego rodzaju instalacja poza Chinami. (Czytaj więcej)

 

4. Klimat:

 • Jak wynika z raportu organizacji Greenpeace zanieczyszczenie powietrza będące skutkiem spalania paliw kopalnych powoduje straty gospodarcze na świecie sięgające 8 mld dolarów dziennie. Największe koszty ponoszą Chiny, USA i Indie. Z raportu Greenpeace i Centrum Badania Energii i Czystego Powietrza wynika, że kwota ta stanowi ok. 3,3 proc. światowego PKB albo 2,9 biliona dolarów rocznie. Chińskie koszty wynikające z zanieczyszczenia powietrza wyceniane są na 900 mld dolarów, USA na 600 mld, a Indii na 150 mld rocznie. (Czytaj więcej)

 • Antarktyda notuje kolejny rekord temperatur. Media na świecie obiegła informacja o kolejnym rekordzie temperaturowym na Antarktydzie. Na wyspie Seymour odnotowano 20,75 st.C. W regionie to kolejna rekordowa temperatura w ciągu tygodnia, po tym jak przy argentyńskiej stacji Esperanza odnotowano 18,3 st.C. (Czytaj więcej)

 • Michał Kurtyka, minister klimatu: Osiągnięcie neutralności klimatycznej jest wyzwaniem bez precedensu. Musimy zmienić sposób produkowania energii, poruszania się, mieszkania, a nawet żywienia. Energetyka, transport, przemysł, rolnictwo, gospodarka odpadami – przed nami radykalne zmiany dotykające codzienności każdego z nas. Oznacza to także zmianę dotychczasowego podejścia do polityki klimatycznej UE. (Czytaj więcej)

 • Naukowcy na łamach “Environmental Health Perspectives” opublikowali informacje potwierdzające, że smog sprzyja depresji i samobójstwom. (Czytaj więcej)

 • Według danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej, globalna emisja dwutlenku węgla z sektora energii w 2019 roku nie zmieniła się w stosunku do 2018 roku i wyniosła 33 mld ton. MAE podkreśla, że jednocześnie globalny PKB wzrósł o 2,9 proc. (Czytaj więcej)

 • Europoseł Jerzy Buzek został wybrany na sprawozdawcę komisji przemysłu PE w sprawie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Fundusz będzie częścią mechanizmu, mającego wspierać regiony najbardziej narażone na negatywne skutki przechodzenia do gospodarki neutralnej klimatycznie. (Czytaj więcej)

 • Pionowe lasy w mieście pomogą w walce ze smogiem? Pionowe lasy to koncept  popularyzowany w ostatnich latach przez Stefano Boeri Architetti, włoską firmę  zajmującą się architekturą i designem. „Vertical forests”, bo tak po angielsku nazywa się najnowszy trend, to sposób zagospodarowania przestrzeni na elewacji budynków, który pozwala na stworzenie swoistej miejskiej dżungli i zwiększenie ilości zieleni w krajobrazie miast. Pierwszy projekt został ukończony w Mediolanie, ale sam pomysł zdobył także uznanie w Państwie Środka.  (Czytaj więcej)

 • Zanieczyszczenie powietrza rocznie powoduje 4,5 mln przedwczesnych zgonów. W Polsce nawet 51 tys. Najnowszy raport wschodnioazjatyckiego Greenpeace podkreśla rangę problemu, jakim na całym świecie jest zanieczyszczenie powietrza. Autorzy podkreślają, że jest ono skutkiem przede wszystkim spalania paliw kopalnych – węgla, ropy i gazu – przez co wiąże się bezpośrednio z przyczynami zmian klimatycznych. Aktywiści wzywają do jednoczesnej walki z obydwoma problemami – poprzez rezygnację z kopalin na rzecz źródeł odnawialnych. Ustalenia autorów raportu wskazują, że na świecie około 40 tys. dzieci umiera przed piątymi urodzinami właśnie z powodu narażenia na zanieczyszczenie pyłami zawieszonymi PM2,5, głównie w krajach o niskich dochodach. Z kolei dwutlenek azotu (NO2) – produkt uboczny spalania paliw kopalnych w transporcie, ale także w przemyśle – jest powiązany z około 4 milionami nowych przypadków astmy u dzieci każdego roku. Najpoważniej brzmią jednak ustalenia, jeśli chodzi o przedwczesne zgony przypisywane zanieczyszczeniu powietrza na świecie. Według autorów raportu, z powodu zanieczyszczeń powietrza przedwcześnie umiera na świecie od 3,2 mln do nawet 6,2 mln osób, przy czym środkowa wartość oszacowania wynosi 4,5 miliona. Spośród nich największą część przedwczesnych zgonów przypisuje się pyłom zawieszonym PM2.5 (od 2,3 mln do 3,7 mln w skali roku). Jako drugie najpoważniejsze zanieczyszczenie wskazano ozon (między 600 tys. a 1,4 mln przedwczesnych zgonów rocznie), natomiast trzecie – dwutlenek azotu (między 300 tys. a 1,1 mln). (Czytaj więcej)

 

5. Węgiel i górnictwo:

 • Nie będzie nowego węglowego bloku elektrowni w Ostrołęce. Dwie państwowe spółki energetyczne, Enea i Energa, zawieszają swoje wsparcie dla nowego bloku węglowego elektrowni w Ostrołęce. (Czytaj więcej)

 • W Polsce sektor ciepłownictwa zużywa ok. 26 mln ton węgla. Połowa z tego przypada na gospodarstwa domowe. Co więcej, spalamy w nich 87 proc. węgla wykorzystywanego w gospodarstwach domowych w całej Unii Europejskiej. Z tego powodu proces odchodzenia od tego surowca będzie długi i kosztowny. Polski Instytut Ekonomiczny i Forum Energii szacują, że dekarbonizacja całego sektora ciepłownictwa pochłonie ponad 550 mld zł do 2030 roku. Eksperci podkreślają, że niezbędna jest kompleksowa strategia dla rozwoju branży – bez niej Polska nie da rady wypełnić zobowiązań, jakie narzuca polityka klimatyczna UE. (Czytaj więcej)

 • Lider polskiego oddziału Greenpeace’u zapowiedział, że będzie ubiegał się o stanowisko szefa Polskiej Grupy Energetycznej. Państwowa spółka zarządza między innymi największym emitentem dwutlenku węgla w Europie – elektrownią w Bełchatowie. Według Szypulskiego firma potrzebuje ekologicznego zwrotu. (Czytaj więcej)

 • Według danych katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu, w 2019 roku polskie kopalnie wydobyły ponad 61,6 mln ton węgla kamiennego - ok. 1,8 mln ton mniej niż rok wcześniej. Sprzedaż węgla spadła rok do roku o 4,1 mln ton, do ponad 58,4 mln ton. (Czytaj więcej)

 • Agencja Rozwoju Przemysłu podała, że 2020 rok rozpoczął się najniższym od 2016 roku notowaniem indeksu obrazującego ceny węgla energetycznego. (Czytaj więcej)

 

6. Ropa naftowa:

 • Białoruś zaczęła wykorzystywać tzw. ropę technologiczną z rurociągu Przyjaźń na swoim terytorium. Przyczyną jest brak surowca z Rosji. Mińsk zapewnia, że nie wpływa to na tranzyt ropy rosyjskiej na Zachód. (Czytaj więcej)

 • Chiński państwowy koncern chemiczny ChemChina zamknął z powodu epidemii koronawirusa rafinerię przetwarzającą 100 tys. baryłek ropy dziennie i ograniczył produkcję w dwóch innych. (Czytaj więcej)

 

7. Gaz:

 • Gazprom planuje maraton renegocjacji kontraktów na dostawy gazu w Europie wygasających w latach 2021-24 – informuje Kommiersant. Polska nie zamierza renegocjować kontraktu jamalskiego. (Czytaj więcej)

 • Co zrobi Polska z Gazpromem po zakończeniu kontraktu jamalskiego? Polacy mają trudny orzech do zgryzienia. Gazprom prawdopodobnie zaoferuje atrakcyjną cenę dostaw gazu po 2022 roku. Czy warto dalej kupować u dostawcy rosyjskiego? – zastanawia się Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl. (Czytaj więcej)

 • Wydano pozwolenie na budowę dla dwóch obiektów naziemnych odcinka lądowego gazociągu Baltic Pipe, który połączy gazociąg podmorski z krajowym systemem przesyłowym. Terminal Odbiorczy w Konarzewie i Węzeł Przesyłu Gazu w Płotach posiadają komplet decyzji administracyjnych umożliwiających rozpoczęcie prac budowlanych. (Czytaj więcej)

 

8. Energia jądrowa:

 • elektrowni jądrowej w białoruskim Ostrowcu. Białoruskie władze zapewniają, że nie doszło do uszkodzenia sprzętu ani elementów konstrukcji. (Czytaj więcej)

 • Polska liczy na współpracę z USA w energetyce jądrowej. (Czytaj więcej)

 • Adam Rajewski z Politechniki Warszawskiej opisuje różnice między ofertami budowy elektrowni jądrowej z Francji i USA. Polska stoi przed decyzją o wyborze technologii na potrzeby realizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej, by mieć pierwszy reaktor w 2033 roku. W kolejce ustawiają się między innymi firmy z tych krajów. (Czytaj więcej)

 

9. Wywiady:

 • Jerzy Buzek, europoseł, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego i były premier o tym, że walka o klimat może napędzić europejską gospodarkę. (Czytaj więcej)

 • Michał Kaczerowski prezes Ambiens przekonuje, że już niebawem na polskim rynku PV zobaczymy znacznie większe projekty. (Czytaj więcej)

 • Dr Przemysław Nawrocki z WWF Polska o tym jak zminimalizować skutki suszy. (Czytaj więcej)

 

10. Pozostałe informacje z kraju:

 • Jak państwo wspiera efektywność energetyczną. Usprawnianie procesów produkcyjnych, modernizacja urządzeń i budynków czy wprowadzanie nowych technologii to wszystko działania służące poprawie efektywności energetycznej gospodarki. Chodzi o to by dostarczać tyle samo produktów czy usług wykorzystując do tego mniej energii, a tym samym surowców służących do jej wytwarzania. Efektem ma być ograniczanie emisji zanieczyszczeń i zwiększanie bezpieczeństwa energetycznego państwa (im mniej energii będziemy zużywać, tym mniej surowców do jej wytworzenia będziemy musieli sprowadzać z zagranicy). NIK ocenia, że funkcjonujące w Polsce mechanizmy wspierające działania na rzecz efektywności energetycznej, mimo swoich mankamentów tworzą spójny system i że skutkiem przedsięwzięć realizowanych dzięki niemu było zmniejszenie zużycia energii przez zobowiązane do tego firmy. Z danych Urzędu Regulacji Energetyki dostępnych w trakcie kontroli wynikało, że od IV kwartału 2016 r. do końca 2018 r., działania przedsiębiorstw zobligowanych ustawowo do zwiększania efektywności energetycznej (głównie sprzedających energię elektryczną, ciepło czy gaz ziemny odbiorcom końcowym), doprowadziły do zaoszczędzenia niemal 564 tys. toe energii (toe - tona oleju ekwiwalentnego, jednostka paliwa umownego, która stanowi równoważnik tony ropy naftowej o wartości opałowej równej 10000 kcal/kg). (Czytaj więcej)

 • Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego Polska powinna do 2030 roku wydać na modernizację ciepłownictwa 558 mld zł. To o 358 mld zł więcej niż w scenariuszu braku wymiany źródeł ciepła na niskoemisyjne, utrzymania tempa i jakości termomodernizacji budynków na obecnym poziomie. (Czytaj więcej)

 • Prawie 900 mln zł rekompensat dla przedsiębiorstw energochłonnych za 2019 rok. Jak skorzystać ze wsparcia? Urząd Regulacji Energetyki przygotował i publikuje formularze do generowania wniosków dla firm, które chcą skorzystać z nowego systemu wsparcia: rekompensat dla przedsiębiorstw energochłonnych za 2019 rok. Może on objąć blisko 300 przedsiębiorstw. (Czytaj więcej)

 • Bank Pekao dołącza do grona instytucji bankowych, które oferują osobom fizycznym preferencyjne finansowanie na inwestycje związane z OZE i poprawą efektywności energetycznej. (Czytaj więcej)

 • Polskie Sieci Elektroenergetyczne prowadzą ostatnie testy wymiany i rozliczenia energii bilansującej w ramach europejskiego mechanizmu kompensowania niezbilansowań Imbalance Netting. (Czytaj więcej)

 

11. Pozostałe informacje ze świata:

 • Jak donosi brazylijska rządowa agencja INPE, w styczniu wylesianie tamtejszej części Amazonii jest ponad dwukrotnie większe niż na początku ubiegłego roku. Tymczasem w Brazylii trwa właśnie pora deszczowa, która wyklucza samozapłony lasów. Specjaliści za kurczenie się Amazonii obwiniają więc ludzi. (Czytaj więcej)

 • Nowoczesne akumulatory zastąpią nawet tysiąc zwykłych baterii. Pełne ładowanie zajmie dwie godziny. Tylko w Stanach Zjednoczonych co roku wyrzuca się 3 mld baterii rocznie. Inne badania szacują, że przeciętne gospodarstwo domowe zużywa blisko 50 baterii każdego roku. Pojawiają się więc pierwsze ekologiczne baterie, bez szkodliwych substancji, litu i ołowiu. Innym rozwiązaniem mogą być akumulatory. Wprowadzone na rynek akumulatory AA i AAA Tenavolts mają stałą moc 1,5 V, a jeden akumulator zastępuje nawet tysiąc zwykłych baterii alkalicznych. (Czytaj więcej)

 • Według najnowszego raportu Stany Zjednoczone w ubiegłym roku przewodziły światu w redukcji emisji dwutlenku węgla jednocześnie odnotowując solidny wzrost gospodarczy. „Stany Zjednoczone odnotowały największy spadek emisji CO2 związanych z energią w 2019 r. W ujęciu krajowym - spadek o 140 Mt, czyli o 2,9%, do 4,8 Gt” - podała Międzynarodowa Agencja Energii (IEA). Jak podano w raporcie, „Emisje w USA spadły obecnie o prawie 1 Gt w stosunku do najwyższego poziomu w 2000 r., Co jest największym bezwzględnym spadkiem w jakimkolwiek kraju w tym okresie”. (Czytaj więcej)

 • Według raportu Bloomberg NEF, elektryfikacja transportu, budownictwa i sektora przemysłowego może w latach 2020 - 2050 zmniejszyć emisje CO2 w Europie o 60 proc. Warunkiem jest rezygnacja z wykorzystania paliw kopalnych. (Czytaj więcej)

 • Jak wynika z raportu Exact Systems „MotoBarometr 2019. Nastroje w automotive”, połowa producentów motoryzacyjnych z Węgier i Turcji oraz jedna trzecia z Polski prognozuje, że auta elektryczne zdominują rynek i będą chętniej kupowane niż te z tradycyjnym napędem. Polscy przedstawiciele branży spodziewają się przełomu za dekadę, natomiast Rumuni, Turcy i Czesi przewidują masową popularyzację elektryków już za 5 lat. (Czytaj więcej)

 

Autor: mgr inż. Kamil Różycki, Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A.