Strona główna>Wydawnictwa>Przegląd prasy

Przegląd prasy

Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych wiadomości z dziedziny energii oraz zasobów w Polsce i na świecie z okresu 10 - 16 sierpnia 2020. W dzisiejszym zestawieniu przedstawiamy między innymi: Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków coraz bliżej, ile dwutlenku węgla emitują kraje ze szczytu rankingu?, Ministerstwo Aktywów Państwowych przedstawiło program wygaszania polskich kopalń węgla kamiennego, Ministerstwo Klimatu skierowało do konsultacji publicznych projekt aktualizacji wieloletniego „Programu polskiej energetyki jądrowej” oraz wiele innych informacji z Polski i świata.

 

1. NFOŚiGW - działania:

 • Wysokosprawna kogeneracja, budowa źródeł ciepła wykorzystujących energię geotermalną, realizacja inwestycji w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury w miastach, podnoszenie świadomości w zakresie łagodzenia zmian klimatu czy modernizacja systemów ciepłowniczych  – to trwające aktualnie nabory w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) 2014-2021 prowadzone przez NFOŚiGW. Wnioski będą przyjmowane tylko do 31 sierpnia br., a w przypadku niektórych naborów do 17 sierpnia br. i 31 października. Łączna suma środków przeznaczona na nabory to ponad 270 mln zł (46 mln euro). (Czytaj więcej)

 • Równolegle z pozostałymi naborami NFOŚiGW prowadzi I nabór wniosków o dofinansowanie projektów bilateralnych finansowanych ze środków Funduszu Współpracy Dwustronnej Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021. Nabór wniosków potrwa do 30 września br.  Budżet wynosi ponad 646 mln zł (150 mln euro). (Czytaj więcej)

 • NFOŚiGW przekaże pół miliarda złotych na prośrodowiskowe inwestycje Grupy PGE. (Czytaj więcej)

 

2. Prawo w energetyce:

 • Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw. Główne cele przedstawionego przez resort klimatu projektu stanowią: walka ze smogiem i ubóstwem energetycznym oraz poprawa efektywności energetycznej budynków. Skutkiem ustawy ma być eliminacja emisji pyłów, pochodzących z tzw. niskiej emisji, czyli z sektora komunalno-bytowego (są to najczęściej indywidualne gospodarstwa domowe, niewielkie, lokalne kotłownie, warsztaty i zakłady usługowe). Wsparciem w realizacji tych celów ma być przede wszystkim uruchomienie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków oraz usprawnienie działania Programu „Czyste Powietrze” i Programu „Stop Smog”. (Czytaj więcej)

 • Senatorowie opowiedzieli się za odrzuceniem nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii, która zakłada wprowadzenie nowej definicji drewna energetycznego. (Czytaj więcej)

 • Nowela ustawy o biopaliwach. Koniec Funduszu Niskoemisyjnego Transportu coraz bliżej. (Czytaj więcej)

 • Niemiecki kraj związkowy Badenia-Wirtembergia wprowadzi obowiązek montażu fotowoltaiki na wybranych rodzajach obiektów. Rok po Badenii-Wirtembergii podobny obowiązek zostanie wprowadzony w Hamburgu. (Czytaj więcej)

 

3. Energetyka odnawialna:

 • Inwestycja w fotowoltaikę w firmie. Poradnik dla przedsiębiorców. Jak wykonać pierwszy krok w kierunku uruchomienia własnej produkcji energii z firmowej instalacji fotowoltaicznej? Co należy wiedzieć, jakie dokumenty trzeba zgromadzić i jak wygląda proces administracyjny? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w przeznaczonym dla przedsiębiorców zainteresowanych inwestycją w fotowoltaikę poradniku przygotowanym przez Sun Investment Group i kancelarię Eversheds Sutherland Wierzbowski. (Czytaj więcej)

 • Brytyjski think-tank Ember informuje o wyraźnym wzroście produkcji energii pochodzącej z elektrowni wiatrowych i słonecznych przy jednoczesnym spadku generacji z węgla. Z danych zebranych przez Ember, wynika, że już 9,8 proc. energii wyprodukowanej na świecie w pierwszej połowie 2020 roku pochodziła z elektrowni wiatrowych i słonecznych. (Czytaj więcej)

 • Instytut Energetyki Odnawialnej opracował Mapę Drogową Rozwoju Przemysłu Fotowoltaicznego w Polsce do 2030 roku. Jedną z jej głównych inicjatyw, jest budowa polskiej GigaFabryki ogniw fotowoltaicznych. (Czytaj więcej)

 • Ile kosztuje gruntowa pompa ciepła z wymiennikiem pionowym? (Czytaj więcej)

 • Czy ogrzewanie ekologiczne musi być drogie? Każdy chce żyć w otoczeniu czystego powietrza, ale czy każdego na to stać? Ekologicznie nie musi oznaczać drogo, pod warunkiem wyboru właściwego sposobu ogrzewania domu lub większego budynku. (Czytaj więcej)

 • Szwajcarski startup Insolight dzięki wykorzystaniu technologii skoncentrowanej fotowoltaiki (CPV) chce wprowadzić do sprzedaży panele PV o sprawności około 30 proc., czyli nienotowanej dotąd w komercyjnych technologiach paneli PV. Nowy produkt może znaleźć zastosowanie zwłaszcza w tzw. agrofotowoltaice. (Czytaj więcej)

 

4. Klimat:

 • Przeciwdziałanie zmianie klimatu jest jednym z najważniejszych priorytetów Unii Europejskiej. Zobowiązała się ona do osiągnięcia licznych celów i podjęła szereg działań w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Jakie poczyniła postępy? Co mówią fakty? (Czytaj więcej)

 • Jak wynika z raportu Amerykańskiego Towarzystwa Meteorologicznego, średnia temperatura na powierzchni Ziemi w 2019 roku była o 0,44-0,56 st. C wyższa od średniej z lat 1981-2010, co oznacza, że ubiegły rok był jednym z trzech najcieplejszych w historii. (Czytaj więcej)

 • Portal Carbon Brief porównał dane z pięciu różnych ośrodków badań pogodowych, m.in. unijnego Copernicusa. Z pomiarów wynika, że do tej pory rok 2020 dorównuje 2016, który był najcieplejszy w historii pomiarów. Obecny trend sugeruje, że druga połowa roku może okazać się gorętsza niż przed czterema laty, co uczyniłoby rok 2020 najcieplejszym w historii pomiarów. (Czytaj więcej)

 • Ile CO2 emitują kraje ze szczytu rankingu? Jaki mają miks energetyczny i emisje na osobę? Zapraszamy na przegląd największych emitentów dwutlenku węgla. (Czytaj więcej)

 

5. Węgiel i górnictwo:

 • Ministerstwo Aktywów Państwowych przedstawiło program likwidacji (wygaszania) polskich kopalń węgla kamiennego. Program ten może doprowadzić do konieczności importu w roku 2040 ponad 65 mln ton węgla kamiennego rocznie, w tym ponad 35 mln ton węgla kamiennego tylko na potrzeby energetyki wielkoskalowej. Jak pisze prof. dr hab. Władysław Mielczarski z Politechniki Łódzkiej, należałoby przeanalizować skąd sprowadzimy tak duże ilości węgla kamiennego i po jakiej cenie. (Czytaj więcej)

 • Górnicze związki usłyszały, ile węgla będzie potrzebne. W ciągu trzech najbliższych lat popyt na węgiel energetyczny zmniejszy się o jedną piątą krajowego wydobycia. Surowiec przestanie być potrzebny, bo pojawią się nowe wiatraki, elektrownie gazowe i słoneczne. W 2035 r. w Polsce mogą zostać zaledwie dwie kopalnie węgla energetycznego. (Czytaj więcej)

 • Ponad 90 procent węgla kamiennego, zakontraktowanego na 2020 rok, na potrzeby jednostek wytwórczych Polskiej Grupy Energetycznej będzie pochodziło z Polski. W 2020 roku spółka znacząco ograniczyła zakupy węgla z importu. (Czytaj więcej)

 • Premier Indii, Narendra Modi, chce, by kraj był energetycznie “samowystarczalny”. Częścią jego planu jest wybudowanie 40 nowych bloków węglowych i kopalni, dzięki czemu mają spaść państwowe wydatki na import węgla. (Czytaj więcej)

 • Zdaniem analityków PwC, rosyjskie górnictwo czeka największa od 20 lat zapaść. (Czytaj więcej)

 • Według raportu think tanku Ember, w pierwszym półroczu 2020 roku wytwarzanie energii elektrycznej ze źródeł wiatrowych i słonecznych wzrosło o 14 procent w porównaniu z analogicznym okresem rok temu. Ośrodek przeanalizował sytuację w 48 krajach, nie było wśród nich Polski. (Czytaj więcej)

 

6. Ropa naftowa:

 • MAE obniża prognozę popytu na ropę w 2020 r. (Czytaj więcej)

 • Jak informuje agencja Reutera, wydajność chińskich rafinerii wzrosła w lipcu o 12% r/r, osiągając najwyższy miesięczny poziom w historii. (Czytaj więcej)

 

7. Gaz:

 • Cena rosyjskiego gazu w Europie spadła do 20-letniego minimum. (Czytaj więcej)

 • Turcja, państwo które w 2019 roku było drugim największym odbiorcą rosyjskiego gazu, w chwili obecnej praktycznie wstrzymało zakupy gazu z kierunku Rosji, pomimo oddania nowej, kosztownej magistrali po dnie Morza Czarnego, czyli Turkish Stream.Według danych Federalnej Agencji Celnej Turcja odebrała w czerwcu jedynie dwa mln m. sześc. gazu z Rosji. To oznacza spadek o 585 razy względem czerwca 2019 roku i o 1127 razy w porównaniu do stycznia bieżącego roku. (Czytaj więcej)

 • Polski potencjał biogazu może zostać znacznie lepiej wykorzystany niż do tej pory. Biometan mógłby zastąpić w sieciach część gazu ziemnego, ale jak dotąd takie projekty nie miały szansy na realizację. Przełomem mogą być ostatnie deklaracje koncernów PKN Orlen i PGNiG o inwestycjach w biogazownie. Pierwsze instalacje produkujące biometan zostaną przyłączone do sieci w ciągu najbliższych kilku, najdalej kilkunastu miesięcy. (Czytaj więcej)

 

8. Energia jądrowa:

 • Ministerstwo Klimatu skierowało do konsultacji publicznych projekt aktualizacji wieloletniego „Programu polskiej energetyki jądrowej”. Projekt zakłada uruchomienie pierwszej elektrowni jądrowej do 2033 roku. Następnie produkcja energii z tego źródła, za sprawą otwarcia kolejnych bloków, ma intensywnie wzrastać: z 2,2 GW mocy w roku 2035, aż do 7,7 GW w roku 2045. Strategiczny scenariusz rozwoju EJ zakłada jednak m.in. spowolnienie produkcji energii słonecznej. (Czytaj więcej)

 • Elektrownie jądrowe w USA mogą przystosować się do pracy w warunkach rosnącego udziału niestabilnych źródeł odnawialnych poprzez zwiększenie elastyczności i produkcję wodoru. Podobne rozwiązania są rozważane w Polsce. (Czytaj więcej)

 • Dlaczego Polska potrzebuje energii atomowej? (Czytaj więcej)

 

9. Wywiady:

 • Maciej Bando, były prezes Urzędu Regulacji Energetyki o tym, że nie wierzy, że w przyszłym roku pojawią się rekompensaty rosnących cen energii. (Czytaj więcej)

 • Łukasz Antas, analityk i partner zarządzający Esperis o “zielonym wodorze”. (Czytaj więcej)

 • Piotr Rudyszyn, ekspert rynku OZE z Instytutu Jagiellońskiego o energetyce jądrowej. (Czytaj więcej)

 

10. Pozostałe informacje z kraju:

 • Jak wynika z danych opublikowanych przez PSEW, w lipcu 2020 zużycie energii elektrycznej w Polsce było o 2,9 proc. mniejsze niż rok wcześniej, a krajowa produkcja energii elektrycznej była o 5,97 proc. mniejsza niż w lipcu 2019. (Czytaj więcej)

 • Agencja Rynku Energii udostępniła na swojej stronie dane o energetyce, które wcześniej były dostępne jedynie za opłatą. Dane mogą być szczególnie interesujące dla analityków rynku energii. (Czytaj więcej)

 • Miasto Gdynia już po raz trzeci podsumowało program „Termowizja, czyli jak uszczelnić domowy budżet”, który polega na przeprowadzeniu nieodpłatnych badań kamerą termowizyjną w budynkach wielorodzinnych. Dotychczas przebadano 470 budynków jedno i wielorodzinnych. Partnerami programu są PGE Energia Ciepła oraz OPEC Sp. z o.o. (Czytaj więcej)

 • O miesiąc, bo do 28 sierpnia 2020 r. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przedłużył przyjmowanie wniosków w konkursie na dofinansowanie kompleksowej termomodernizacji wielorodzinnych budynków mieszkaniowych w województwie śląskim. Pula środków to 50 mln zł. (Czytaj więcej)

 • URE zatwierdził plan ochrony Polski przed blackoutem. (Czytaj więcej)

 

11. Pozostałe informacje ze świata:

 • Japońskie start-upy szukają mocniejszych akumulatorów. Świat potrzebuje wydajniejszych i szybko ładujących się baterii. Nad rewolucją w tym segmencie pracują firmy na całym świecie. Do roku 2035 wartość branży akumulatorów nowej generacji może osiągnąć 25,2 mld USD. (Czytaj więcej)

 • "Zielone hipoteki" będą powszechne? Na razie pomysł raczkuje [ANALIZA]. (Czytaj więcej)

 • Firma Tesla szykuje przełom w bateriach. (Czytaj więcej)

 • Australijski koncern energetyczny AGL wyłączy swoje elektrownie na węgiel i gaz, budując w ich miejsce ogromne baterie. Australijski operator rynku energetycznego AEMO w najnowszym raporcie przedstawia wyliczenia wskazujące, że o ile na razie elektrownie zasilane gazem mają jeszcze przewagę kosztową nad bateryjnymi magazynami energii, o tyle w niedalekiej przyszłości tańszą opcją w celu stabilizowania systemu energetycznego będą baterie. (Czytaj więcej)

 • Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtona w St. Louis przeprowadzili eksperymenty z wykorzystaniem cegieł budowlanych w roli nośnika i magazynu energii elektrycznej. Dzięki wykorzystaniu zjawiska polaryzacji udało się przepuścić przez nie prąd i zasilić niewielką diodę LED. Materiały tego typu mogą sprawdzić się do budowy inteligentnych domów wyposażonych w innowacyjne technologie do gromadzenia i przesyłania energii. (Czytaj więcej)

 

Autor: mgr inż. Kamil Różycki, Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A.