Strona główna>Wydawnictwa>Przegląd prasy

Przegląd prasy

Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych wiadomości z dziedziny energii oraz zasobów w Polsce i na świecie z okresu 11 - 17 maja 2020. W dzisiejszym zestawieniu przedstawiamy między innymi: rusza program „Czyste Powietrze” 2.0., Komisja Europejska wezwała Polskę do zajęcia się prawem dotyczącym smogu, w 2019 roku z węgla wytworzono w USA najmniej energii elektrycznej od 42 lat, kolejka po białe certyfikaty, Forum Energii i Konfederacja Lewiatan zaapelowały o wprowadzenie pakietu „Impuls energii dla Polski”, już na początku czerwca odbędzie się pierwsza aukcja na premię kogeneracyjną oraz wiele innych informacji z Polski i świata.

 

1. NFOŚiGW - działania:

 • Rusza program „Czyste Powietrze” 2.0. Nowa odsłona programu „Czyste Powietrze”, w której dokonano znaczącego uproszczenia procedur uzyskiwania dotacji na wymianę przestarzałych kotłów oraz ocieplenie domów, wystartowała 15 maja 2020 r. W ramach odbiurokratyzowania programu sporo uwagi poświęcono m.in. zmianie formularza wniosku o dofinansowanie, tak aby jego wypełnienie zajmowało możliwie najmniej czasu i wymagało złożenia jedynie niezbędnych załączników. (Czytaj więcej)

 • NFOŚiGW przedstawił efekty pierwszego naboru wniosków w programie Czyste Powietrze, który był prowadzony od września 2018 roku. Dane dotyczą stanu na 8 maja br. (Czytaj więcej)

 • Nawet 50 tys. zł dla podmiotów startujących w Programie LIFE. (Czytaj więcej)

 

2. Prawo w energetyce:

 • W Dzienniku Ustaw pojawiło się Rozporządzenie Ministra Rozwoju z dnia 29 kwietnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i form audytu energetycznego oraz części audytu remontowego, wzorów kart audytów, a także algorytmu oceny opłacalności przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. (Czytaj więcej

 • Rynek mocy został wprowadzony w Polsce ustawą przyjętą już pod koniec 2017 r. Od tego czasu – mimo przeprowadzenia pierwszych aukcji, w których elektrownie zagwarantowały sobie dodatkowe wynagrodzenie za gotowość do produkcji energii – odbiorcy energii nie ponosili jeszcze kosztów związanych z tym wynagrodzeniem w postaci tzw. opłaty mocowej. W tym roku to się jednak zmieni. (Czytaj więcej)

 • Komisja Europejska wezwała Polskę do zajęcia się prawem dotyczącym smogu. Chodzi o możliwość skarżenia się na treść wojewódzkich Programów Ochrony Powietrza. Tym samym unijni komisarze zapoczątkowali proces, który swój finał może mieć w Trybunale Sprawiedliwości UE. Dziś organizacje i osoby fizyczne nie mogą “kwestionować spójności planów ochrony powietrza i wymagać od władz ustanowienia planów ochrony powietrza”- czytamy w piśmie Komisji Europejskiej. W praktyce oznacza to, że pozywanie władz w sprawie zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest utrudnione. (Czytaj więcej)

 • Zmiany dotyczące przekazywania informacji o zanieczyszczeniu powietrza przewiduje projekt rozporządzenie ministra klimatu opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Chodzi o projekt rozporządzenia ministra klimatu w sprawie zakresu i sposobu przekazywania informacji dotyczących zanieczyszczenia powietrza. (Czytaj więcej)

 • Biogaz ma najwyższe ceny referencyjne. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie Ministra Klimatu z dn. 24.04.2020 r. w sprawie ceny referencyjnej energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w 2020 r. oraz okresów obowiązujących wytwórców, którzy wygrali aukcje w 2020 r. (Czytaj więcej)

 • 13 maja 2020 r. weszła w życie przyjęta jednogłośnie w Sejmie i Senacie ustawa o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz ustawy o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji. Wprowadza ona do polskiego prawa postanowienia tzw. dyrektywy gazowej, o której przyjęcie zabiegał na forum UE polski rząd. (Czytaj więcej)

 

3. Energetyka odnawialna:

 • To będzie lato rekordów słonecznych. Według danych słowackiej firmy analitycznej Solargis, specjalizującej się w prognozowaniu pogody na potrzeby instalacji fotowoltaicznych, krajowe rekordy produkcji energetyki słonecznej z kwietnia tego roku, jakie padały przy obniżonym zapotrzebowaniu przemysłu, to tylko zapowiedź słonecznego szczytu energetycznego w Europie. (Czytaj więcej)

 • Z danych sprzedażowych firmy FOTON Technik wynika, iż rośnie zainteresowanie Klientów na instalacje systemów PV. Fotowoltaika to jedna z niewielu branż, która już odnotowuje zauważalny powrót do stanu sprzed wybuchu kryzysu. (Czytaj więcej)

 • W Łodzi powstał pierwszy w Polsce dom z fotowoltaicznym dachem. Dach składający się z paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 24 kWp i powierzchni 218 m2, bazujący na rozwiązaniu oferowanym przez szwedzką firmę SunRoof, ma produkować rocznie około 19 MWh energii elektrycznej. (Czytaj więcej)

 • W pobliżu Malborka i Sztumu w województwie pomorskim rozpoczęła się budowa jednej z największych farm wiatrowych w naszym kraju. Zainstalowana moc inwestycji, za którą stoi litewski koncern energetyczny Ignitis, wyniesie 94 MW. (Czytaj więcej)

 • Energia z wiatru wesprze odbudowę gospodarki po pandemii? Pandemia Covid-19 infekuje światowe rynki, nie oszczędzając żadnego sektora. Analitycy prognozują, jeśli nie głęboką recesję, to przynajmniej wyraźne spowolnienie. Rozwój energetyki wiatrowej może złagodzić szok wywołany uszczupleniem potencjału polskiej gospodarki po kilkutygodniowym „lock down”. (Czytaj więcej)

 • OZE w ciepłownictwie: nowa jakość i miejsca pracy. Polska liderem w produkcji kolektorów słonecznych. Forum Energii wspólnie z Instytutem Energetyki Odnawialnej przygotowało analizę pt. „Odnawialne źródła energii w ciepłownictwie. Technologie, które zmienią rzeczywistość”. (Czytaj więcej)

 • Kilka miesięcy temu dwaj chińscy producenci paneli PV informowali o rozpoczęciu jako pierwsi produkcji paneli o mocy przekraczającej 500 W. Teraz inna chińska firma JA Solar informuje o osiągnięciu jeszcze lepszego wyniku jeśli chodzi o nominalną moc wdrażanego do produkcji modułu fotowoltaicznego - o rekordowej mocy +525 W. (Czytaj więcej)

 • Mikrofalowniki w instalacjach fotowoltaicznych. Jakie są ich zalety i wady? Na rynku są dostępne różne rozwiązania dotyczące optymalizacji pracy instalacji fotowoltaicznej i produkowanej w nich energii elektrycznej. Takie urządzenia możemy dobierać w zależności od mocy instalacji, skomplikowania dachu czy też elementów zacieniających. (Czytaj więcej)

 

4. Klimat:

 • Jak izolacja może wspierać walkę ze zmianami klimatu? Emisja CO2 z roku na rok osiąga coraz wyższe, rekordowe poziomy. Światowe gospodarki powinny szybko i zdecydowanie podejmować działania hamujące postępujące zmiany klimatyczne. Unia Europejska postawiła sobie za cel, by do 2050 roku osiągnąć neutralność klimatyczną. Jednym z kluczowych sposobów na jej osiągnięcie jest zwiększenie efektywności energetycznej budynków, którą można uzyskać dzięki powszechnej termomodernizacji. (Czytaj więcej)

 • Miasta odgrywają decydującą rolę w walce z kryzysem klimatycznym. Nie tylko przez intensywność oddziaływania na środowisko, ale i szerokie możliwości działania. Coraz więcej polskich samorządów zdaje sobie z tego sprawę. To kluczowy wniosek z publikacji „Eco-Miasto 2020. Energia Zmian”, przeglądu najnowszych trendów w miejskiej ekologii w Polsce. (Czytaj więcej)

 • Eksperci z centrum badawczego Copernicus przedstawili dane, według których średnia temperatura na świecie w kwietniu była najwyższą odnotowaną w historii pomiarów. Jedynie w kwietniu 2016 roku było minimalnie cieplej, dokładnie o 0,01 st. Celsjusza, co, jak zaznaczają naukowcy, mieści się w granicach błędu statystycznego. Globalna temperatura w kwietniu 2020 przekroczyła średnią wieloletnią o 0,7 stopni Celsjusza. Było o 0,08 stopni więcej niż rok temu. (Czytaj więcej)

 • Rzadkie połączenie wysokiej temperatury i wilgoci to uciążliwa kombinacja dla ludzkiego organizmu. Do tej pory prognozowano, że wraz z postępem zmian klimatu, zjawisko to może się znacząco nasilić. Naukowcy przewidywali jednak, że nastąpi to pod koniec II połowy XXI wieku. Niedawne odkrycia naukowców z Columbia University rzucają nowe (i niepokojące) światło na problem. Z badań, których wyniki opublikowano w czasopiśmie “Science Advances“, wynika, że w ostatnich 40 latach odnotowano tysiące przypadków “wilgotnych upałów”. Co więcej, pojawiają się one coraz częściej. Intensywność problemu podwoiła się w latach 1979-2019. (Czytaj więcej)

 • W ramach podsumowania minionego sezonu grzewczego Dolnośląski Alarm Smogowy zlecił badania, w ramach których mieszkańcy Wrocławia zostali zapytani o ocenę jakości powietrza oraz uchwały antysmogowe. Choć mieszkańcy posiadają wiedzę na temat głównych źródeł zanieczyszczeń pyłowych (tj. domowe piece), to zarazem – mimo dwóch lat obowiązywania uchwał antysmogowych – nadal nie wszyscy wiedzą, co oznacza dla nich nowe prawo. (Czytaj więcej)

 • Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles przyjrzeli się emisjom zanieczyszczeń powietrza w trakcie używania kuchenek gazowych. Jak się okazuje, gotowanie na gazie może spowodować, że powietrze w mieszkaniu będzie nawet kilkukrotnie bardziej zanieczyszczone niż na zewnątrz. (Czytaj więcej)

 

5. Węgiel i górnictwo:

 • Według danych amerykańskiego Departamentu Energii, w 2019 roku z węgla wytworzono w USA najmniej energii elektrycznej od 42 lat. (Czytaj więcej)

 • Jak podał instytut Fraunhofer ISE, produkcja energii z węgla w publicznej sieci naszych zachodnich sąsiadów spadła do ok. 16% w kwietniu. (Czytaj więcej)

 • Międzynarodowy rynek węgla w kwietniu 2020 roku zdominowany był takimi zjawiskami jak: spadki indeksów, ograniczenie bądź wstrzymanie działalności terminali, słaby lub niewielki popyt, aż wreszcie pogarszające się prognozy dla całej branży węglowej. Jak na razie lepszych perspektyw nie widać. (Czytaj więcej)

 

6. Ropa naftowa:

 • Jaka będzie przyszłość norweskiego przemysłu naftowo-gazowego? Norwegia jest krainą ropą naftowa i gazem płynąca. Pytanie: jak długo jeszcze? W norweskiej polityce pojawiły się bowiem poglądy, że należy w miarę szybko zlikwidować wydobycie ropy i gazu, będące od lat 70. XX wieku głównym źródłem bogactwa kraju. Gdyby tak się stało – co stanie się z miliardowymi inwestycjami w poszukiwanie i wydobycie gazu wielu firm, w tym także polskich, liczących na kilka dekad eksploatacji? (Czytaj więcej)

 • Departament Stanu USA poinformował na swojej stronie internetowej, że niebawem dojdzie do pierwszej dostawy amerykańskiej ropy na Białoruś. Według Biełnaftachimu dostawa ma dotrzeć do Kłajpedy na początku czerwca. (Czytaj więcej)

 • W pierwszym kwartale Rosnieft zanotował stratę 2,11 miliardów dolarów wobec zysku netto w wysokości 1,77 miliardów dolarów tym samym okresie w 2019 roku. (Czytaj więcej)

 • Nigeria, jeden z największych producentów ropy w OPEC, zmniejszyła wydobycie o 23%. (Czytaj więcej)

 

7. Gaz:

 • Spełnia się czarny sen Nord Stream 2. Czy pomoże Nord Stream 3? Nord Stream 2 ma zostać podporządkowany prawu europejskiemu. Pojawiają się kolejne potwierdzenia informacji z Niemiec. Rosjanie szukają sposobu na przezwyciężenie tego ograniczenia, które może zagrozić spornemu gazociągowi przez Morze Bałtyckie. Jeden z nich to budowa kolejnego gazociągu, ale niekoniecznie będzie na niego zapotrzebowanie w Europie. (Czytaj więcej)

 • Agencja Reutera informuje, że w pierwszym kwartale br. Gazprom eksportował do Europy prawie 20% mniej surowca, niż w ubiegłym roku. (Czytaj więcej)

 

8. Energia jądrowa:

 • Przemysł jądrowy USA kończy swój najlepszy rok. Produkcja energii elektrycznej z elektrowni jądrowych w 2019 roku osiągnęła najwyższy poziom w historii. Wytworzono jej najwięcej na świecie – ponad 809 miliardów kWh, co wystarczy do zasilania ponad 66 milionów gospodarstw domowych. (Czytaj więcej)

 • Energetyka jądrowa bez odpadów? Rozwój technologiczny w energetyce nie ogranicza się tylko do zielonej energii, choć takie wrażenie sprawia szum informacyjny. Istnieje źródło energii również bez-emisyjne, jednak prawie tak samo wyklęte jak węgiel. To energia nuklearna. W Polsce - od wielu lat w postaci zalążkowej. (Czytaj więcej)

 • Departament Energii Stanów Zjednoczonych rozpoczął program skierowany do amerykańskich przedsiębiorców z branży atomowej, którego celem jest budowa dwóch reaktorów jądrowych, które mogłyby być oddane do użytku w ciągu najbliższych 5-7 lat. (Czytaj więcej)

 • Wiceminister energii Białorusi Michaił Michadiuk potwierdził, że kraj spodziewa się fizycznego uruchomienia pierwszej jednostki białoruskiej elektrowni jądrowej w lipcu tego roku. (Czytaj więcej)

 • Zdaniem Jerzego Lipki, przewodniczącego Stowarzyszenia Obywatelski Ruch na rzecz Energetyki Jadrowej, Polska nie może polegać wyłącznie na gazie, nawet z Norwegii, bo potrzebuje do pełni bezpieczeństwa energetycznego energetyki jądrowej. (Czytaj więcej)

 

9. Wywiady:

 • Marek Amrozy, prokurent i kierownik działu efektywności energetycznej Narodowej Agencji Poszanowania Energii o tym, czy rolnikowi opłaca się inwestować w mikrobiogazownie. Ekspert podpowiada także, jakiej mocy mikrobiogazownie sprawdzą się w gospodarstwie rolnym. (Czytaj więcej)

 • Arkadiusz Szymański - przewodniczący Zespołu PTEZ ds. mechanizmów wsparcia, pełniącym obowiązki dyrektora Pionu Regulacji, Rynku Ciepła i Systemów Wsparcia w PGE Energia Ciepła S.A. na temat nowych rozwiązań prawnych zaproponowanych przez Ministerstwo Klimatu w Rozporządzeniu Ministra Klimatu z dnia 7 kwietnia 2020 r. w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń z tytułu zaopatrzenia w ciepło (Dz. U. z 2020 r. poz. 718). (Czytaj więcej)

 

10. Pozostałe informacje z kraju:

 • Kolejka po białe certyfikaty. Firmy mają dość czekania, co zrobi rząd? W Urzędzie Regulacji Energetyki na rozpatrzenie czeka ponad dwa tysiące wniosków firm, które zainwestowały w oszczędność energii i powinny dostać za to białe certyfikaty. Czekają miesiącami, a nawet latami na certyfikaty, warte konkretne pieniądze. Szykuje się zmiana ustawy o efektywności energetycznej, która może uzdrowić system. (Czytaj więcej)

 • Pilotażowy program dofinansowania na instalacje fotowoltaiczne dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych pt. Słoneczne Dachy jest realizowany na terenie województwa wielkopolskiego. Od tego, jakie będą jego efekty, będzie zależeć to, w jakiej formie program zostanie rozszerzony na całą Polskę. Jakie są dotychczasowe efekty programu realizowanego w Wielkopolsce? (Czytaj więcej)

 • Dopłaty do aut elektrycznych ruszyły w części Polski. W województwie zachodniopomorskim dotacje w formie umorzenia części pożyczki wynoszą nawet 30 tys. zł, a pożyczkę można dostać też na elektryczny skuter i rower. W wielu województwach o preferencyjne pożyczki z częściowym umorzeniem mogą starać się przedsiębiorcy. (Czytaj więcej)

 • W ramach projektu „Wsparcie techniczne na rzecz promowania audytu energetycznego i inwestycji w obszarze efektywności energetycznej w małych i średnich przedsiębiorstwach” Ministerstwo Klimatu udostępniło kalkulator oszczędności energii przygotowany przez Krajową Agencję Poszanowania Energii. Celem inicjatywy adresowanej głównie do sektora małych i średnich przedsiębiorstw, ale także w gospodarstwach domowych, jest podnoszenie świadomości z zakresu poprawy efektywności energetycznej, a także zachęcanie do przeprowadzenia audytu energetycznego przedsiębiorstwa oraz inwestowania w efektywność. (Czytaj więcej)

 • Produkcja i konsumpcja energii w kwietniu w Polsce kraju wyraźnie zmalały w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku. Duży spadek produkcji odnotowały elektrownie węglowe. (Czytaj więcej)

 • Forum Energii i Konfederacja Lewiatan zaapelowały o wprowadzenie pakietu „Impuls energii dla Polski” mającego zmobilizować nawet 580 mld zł środków publicznych i prywatnych na energetyczną modernizację kraju. (Czytaj więcej)

 • Jak poinformował wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin, plan restrukturyzacji energetyki może zostać przedstawiony w ciągu trzech tygodni. (Czytaj więcej)

 • Już na początku czerwca odbędzie się pierwsza aukcja na premię kogeneracyjną. Będzie ona miała miejsce w dniach 8-10 czerwca, a dotyczyć ma premii kogeneracyjnej. (Czytaj więcej)

 • Brak opadów wysusza źródła energii – czy jesteśmy coraz bliżej blackoutu? Blackout to nagły i nieprzewidziany stan, w którym – ze względu na awarię energetyczną – następuje przerwa w dostawie prądu na wielką skalę – obejmuje, np. całe miasto lub kraj. Przyczyną jest niewydolność sieci spowodowana chociażby niesprzyjającymi warunkami pogodowymi o dużym nasileniu, jak uderzenie pioruna czy opady śniegu. (Czytaj więcej)

 • Narodowe Centrum Badań i Rozwoju rozpoczęło przyjmowanie wniosków o dofinansowanie innowacji pozwalających na szersze wykorzystanie energii odnawialnej w transporcie. W konkursie "Szybka Ścieżka – OZE w transporcie" do podziału jest 200 mln zł. (Czytaj więcej)

 • Kraków - jako pierwsze miasto w Polsce - posiada opracowaną mapę ciepła. Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej przygotowało unikalny dokument, który pozwala zbadać potencjał rozwoju rynku ciepła dla istniejącej zabudowy i aktualnej populacji mieszkańców oraz określić przyszłościowe zapotrzebowanie na ciepło w oparciu o podstawowe dokumenty planistyczne Krakowa. (Czytaj więcej)

 

11. Pozostałe informacje ze świata:

 • Do 27 maja br. Europejska Agencja ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki prowadzi konsultacje społeczne dotyczące metod oceny, czy Unia Europejska posiada wystarczające zasoby energii elektrycznej, potrzebne do zaspokojenia popytu w przyszłości, a tym samym zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego. Metodyki te, określone w przepisach Pakietu Czysta energia dla wszystkich Europejczyków, są kluczowe dla zapewnienia i poprawy niezawodności dostaw energii elektrycznej w Europie. (Czytaj więcej)

 • Mierzymy się z trzema kryzysami, a nie jednym – przekonują sygnatariusze listu otwartego adresowanego do amerykańskiego Kongresu. Eksperci, klimatolodzy i pracownicy naukowi domagają się „co najmniej 2 bilionów dolarów” na plan rozwoju zielonej gospodarki, który miałby złagodzić zdrowotne i ekonomiczne skutki pandemii oraz przyspieszyć dekarbonizację. Projekt zatytułowany „A Green Stimulus to Rebuild Our Economy”, czyli „Zielony impuls dla odbudowy naszej gospodarki”, ma formę listu otwartego i jest „wezwaniem do działania” skierowanym do amerykańskiego parlamentu. Sygnatariusze uważają, że program mógłby pomóc w rozwiązaniu trzech kryzysów: epidemicznego, klimatycznego i ekonomicznego. (Czytaj więcej)

 • Uniwersytet w Queensland opublikował analizę zrealizowanej przez niego inwestycji w bateryjny magazyn energii. Inwestycja została sfinansowana z pieniędzy, które zarobił dzięki zainstalowanemu wcześniej systemowi fotowoltaicznemu. Tylko w minionym kwartale eksploatacja magazynu energii dała korzyści finansowe w wysokości 74 tys. dolarów australijskich. W jaki sposób? (Czytaj więcej)

 • Urząd Regulacji Energetyki poinformował, że do 20 maja bieżącego roku litewski National Energy Regulatory Council (NERC) prowadzi konsultacje społeczne w sprawie wprowadzenia mechanizmu mocowego na Litwie. (Czytaj więcej)

 

Autor: mgr inż. Kamil Różycki, Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A.