Strona główna>Wydawnictwa>Przegląd prasy

Przegląd prasy

Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych wiadomości z dziedziny energii oraz zasobów w Polsce i na świecie z okresu 13 - 19 stycznia 2020. W dzisiejszym zestawieniu przedstawiamy między innymi: ruszył drugi nabór w ramach programu „Mój Prąd”, moc instalacji fotowoltaicznych w Polsce 1 stycznia 2020 r. wynosiła 1299,6 MW, największy na świecie fundusz inwestycyjny “zrywa” z węglem, rozpoczyna się nabór wniosków o wsparcie z Funduszy Norweskich i EOG dla proekologicznych projektów, w Polsce jest już ponad 1000 publicznie dostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych oraz wiele innych informacji z Polski i świata.

 

1. NFOŚiGW - działania:

 • Ruszył drugi nabór w ramach programu „Mój Prąd”. Dzięki kolejnym 600 mln zł dotacji na przydomowe instalacje fotowoltaiczne (PV) wygenerowana zostanie moc 700 MW. Nowością w programie jest strona mojprad.gov.pl, na której można sprawdzić status złożonego wniosku. Fotowoltaika prosumencka przeżywa prawdziwy boom za sprawą programu „Mój Prąd”, w którym do wykorzystania mamy jeszcze prawie 90% z miliardowego budżetu. Te pieniądze pozwolą na dofinansowanie nawet 200 tys. instalacji, które mogą wygenerować ok. 1 TWh zielonej energii, a zainstalowana moc sięgnie 1,2 GW”. (Czytaj więcej)

 • Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej po raz kolejny przyczyni się do zmniejszenia zużycia energii pierwotnej i spadku emisji gazów cieplarnianych. 41 przedsięwzięć otrzyma prawie 304 mln zł wsparcia na rozwój wysokosprawnej kogeneracji. Całkowity koszt projektów to niemal 816 mln zł. (Czytaj więcej)

 

2. Prawo w energetyce:

 • Ministerstwo Klimatu rozpoczęło pracę nad projektem dotyczącym powołania Pełnomocnika do spraw odnawialnych źródeł energii. Z wykazu prac legislacyjnych rządu wynika, że pełonomocnik zostanie powołany w I kwartale 2020 roku. Co będzie należało do zakresu obowiązków Pełnomocnika ds. OZE? (Czytaj więcej)

 • Do konsultacji oddano projekt ustawy o promowaniu wytwarzania energii w morskich farmach wiatrowych, wyczekiwany przez inwestorów zainteresowanych offshore na Bałtyku i polskich przedsiębiorców dostarczających już komponenty i usługi za granicę. (Czytaj więcej)

 • URE skontroluje, jak sprzedawcy energii realizowali ustawę prądową. Chodzi o ustawę, która została przyjęta w ekspresowym tempie w ostatnich dniach 2018 roku i która miała udaremnić wzrost kosztów energii w 2019 roku. Teraz prezes Urzędu Regulacji Energetyki sprawdzi, jak przedsiębiorcy działający na rynku energii wywiązują się z obowiązków nałożonych na nich przez tę ustawę. (Czytaj więcej)

 • Richard Burton minister komunikacji, klimatu i środowiska Irlandii przedstawił projekt ogólnego planu nowych przepisów, które mają przyczynić się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Mówią one o zakazie rejestracji samochodów na paliwa kopalne od 2030 roku. (Czytaj więcej)

 • Podczas spotkania z ministrem klimatu Michałem Kurtyką grupa samorządowców złożyła wniosek o napisanie od nowa ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Miałby się tym zająć specjalny zespół ekspertów przy resorcie klimatu. (Czytaj więcej)

 

3. Energetyka odnawialna:

 • Jak poinformowały Polskie Sieci Elektroenergetyczne, moc instalacji fotowoltaicznych w Polsce 1 stycznia 2020 r. wynosiła 1299,6 MW. PSE zaznaczyły, że moc zainstalowana fotowoltaiki została określona na podstawie danych, które zostały przekazane operatorowi. Według wyliczeń Polskich Sieci Elektroenergetycznych, przyrost mocy zainstalowanej PV w polskim systemie wyniósł 157,7 proc. rok do roku i 9,6 proc. w okresie grudzień 2019 - styczeń 2020. (PAP) (Czytaj więcej)

 • Moduły fotowoltaiczne są już ultralekkie, kolorowe, a nawet przezroczyste. National Oceanic and Atmospheric Administration szacuje, że do Ziemi dociera 173 tys. terawatów energii słonecznej. To ponad 10 tys. razy więcej niż całkowite dzienne zużycie energii na świecie. W związku z tym na rynku pojawia się coraz więcej innowacyjnych rozwiązań fotowoltaicznych. Trwają prace nad drogami słonecznymi i pojazdami napędzanymi wyłącznie energią słoneczną. Zmieniają się też same panele fotowoltaiczne – na bardziej wydajne, a przy tym ultralekkie i cienkie. Fotowoltaiczne szyby grzewcze zapobiegają natomiast zamarzaniu i roztapiają śnieg. (Czytaj więcej)

 • W USA (stan Nevada) baterie i fotowoltaika zamiast węgla. Do stanowego systemu energetycznego zostaną włączone elektrownie fotowoltaiczne o mocy 1,2 GW, a także bateryjne magazyny energii o mocy 590 MW. Każda z inwestycji ma zostać zrealizowana przed rozpoczęciem 2024 roku. Zaakceptowane projekty magazynów energii, mają, jak wiadomo, oddawać do sieci nadwyżki energii słonecznej, którą pobrano w ciągu dnia przez maksymalnie cztery godziny. Dzięki temu ma zostać zmniejszony wieczorny popyt na energię. (Czytaj więcej)

 • Wystartował kolejny nabór wniosków w konkursie na unijne dotacje na odnawialne źródła energii w województwie lubelskim. Na dofinansowanie przeznaczono ponad 45 mln zł. Natomiast w dotychczas rozstrzygniętych konkursach z RPO Województwa Lubelskiego 2014-2020 przyznano dotacje na OZE warte już setki milionów złotych. (Czytaj więcej)

 

4. Klimat:

 • Eksperci wskazali największe zagrożenia nowej dekady. Po raz pierwszy dominują problemy środowiskowe i klimat. Najnowsza edycja raportu “Global Risks Report” tradycyjnie ukazuje to, jak światowi eksperci zajmujący się ryzykiem widzą najbliższą dekadę. Po raz pierwszy czołówkę zestawienia, opartego na wskazaniach 750 specjalistów i decydentów, zdominowały kwestie związane ze stanem środowiska i klimatu. Co najistotniejsze, znalazły się one na czołowych pozycjach zarówno na liście zagrożeń najbardziej oddziałujących na świat, jak i w rankingu zagrożeń najbardziej prawdopodobnych w najbliższych 10 latach. W środę ukazała się 15. edycja raportu “Global Risks Report“, wydawanego przez Światowe Forum Ekonomiczne (WEF). Po raz kolejny eksperci zajmujący się zagrożeniami współczesnego świata wzięli udział w ankiecie, w której uszeregować mieli poszczególne problemy, m.in. ze względu na prawdopodobieństwo ich wystąpienia oraz skalę ich wpływu na współczesny świat. (Czytaj więcej)

 • Światowa emisja najważniejszego gazu cieplarnianego: dwutlenku węgla (CO2) związana ze spalaniem paliw kopalnych ma w tym roku wynieść 36,8 mld ton. To o 0,6% więcej niż w zeszłym, 2018 roku. Takie szacunki przedstawia najnowsza edycja raportu Global Carbon Budget (Friedlingstein i in., 2019). Pocieszające może być to, że między 2017 a 2018 wzrost emisji CO2 był ok. trzykrotnie większy – o 2,1%. Ale na tym dobre wieści w zasadzie się kończą. (Czytaj więcej)

 • Wymiana 3,5 mln przestarzałych pieców, ograniczenia ruchu starych samochodów i ciągły monitoring zanieczyszczeń przemysłowych – to najważniejsze wyzwania dla Polski w walce ze smogiem. Na razie likwidacja starych pieców praktycznie stoi w miejscu, a walka z zanieczyszczeniem komunikacyjnym właściwie jeszcze się nie rozpoczęła – podkreślają eksperci Polskiego Alarmu Smogowego. W najbliższych latach czeka nas też rewolucja kominkowa, bo to też istotne źródło smogu. (Czytaj więcej)

 • Na skutek zmian klimatu zimą w Polsce pada coraz mniej śniegu, a coraz więcej deszczu – wynika z badań klimatolog dr hab. Ewy Łupikaszy z Uniwersytetu Śląskiego, które oparte są na analizie danych z około 50 stacji synoptycznych w kraju, gromadzonych codziennie od ponad 50 lat. (Czytaj więcej)

 • LeadAir to nowa inicjatywa, która ma pomóc samorządom w walce ze smogiem. Program LeadAIR obejmie siedemnaście miast, których samorządowcy i menedżerowie dowiedzą się jak zaplanować i przeprowadzić programy antysmogowe i skutecznie pozyskać środki na lokalną niskoemisyjną transformację. (Czytaj więcej)

 • Europejski Bank Inwestycyjny przeprowadził kolejne badania, których celem było określenie poziomu zaangażowania obywateli UE w sprawy klimatu. 73 procent ankietowanych Polaków zamierza korzystać z transportu publicznego zamiast samochodu w 2020 roku. (Czytaj więcej)

 

5. Węgiel i górnictwo:

 • Grecki Najwyższy Sąd Administracyjny wycofał zgody środowiskowe dwóm elektrowniom węglowym – jednej w budowie i drugiej, która już została uruchomiona. Już wcześniej rząd w Atenach zdecydował o zamknięciu wszystkich elektrowni opalanych węglem. (Czytaj więcej)

 • 60 proc. ankietowanych gospodarstw domowych w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej, korzystających obecnie z pieców węglowych musi do końca 2021 roku zmienić sposób ogrzewania. Takie dane płyną z badania opinii publicznej, dotyczącego znajomości i konsekwencji przepisów uchwały antysmogowej Sejmiku Województwa Śląskiego. Badanie przeprowadziła Fundacja Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na zlecenie TAURON Ciepło. (Czytaj więcej)

 • Największy na świecie fundusz inwestycyjny zrywa z węglem. Mowa o amerykańskim Black Rock, operującym w 30 krajach świata, posiadającym klientów aż w 100 i w 1988 roku powołanym do życia i zarządzanym przez Larry Finka. Fink zadeklarował, że jego firma nie będzie już wspierać inwestycji opartych na paliwach kopalnych, a swoją decyzję motywuje zmianami klimatycznymi, które jego zdaniem zmieniły rzeczywistość rynkową. Black Rock ma więc zacząć inwestować w projekty opierające się o zasadę zrównoważonego rozwoju. (Czytaj więcej)

 • Prezydent USA Donald Trump obiecywał cztery lata temu, że uratuje przemysł węglowy w USA. Tymczasem Stany Zjednoczone zamykają elektrownie węglowe w rekordowo szybkim tempie. (Czytaj więcej)

 • W okresie od stycznia do września 2019 roku Polska sprowadziła z zagranicy 12,3 mln ton węgla kamiennego, z czego 8 mln ton pochodziło z Rosji. (Czytaj więcej)

 

6. Ropa naftowa:

 • Stare potęgi tracą rynek ropy na rzecz USA. Rosja rozważa opuszczenie porozumienia naftowego. OPEC przewiduje spadek zapotrzebowania na ropę kartelu pomimo wzrostu zapotrzebowania globalnego ze względu na wzrost udziałów producentów z USA, którzy notują rekord wydobycia. To ważny sygnał wobec sugestii porzucenia porozumienia naftowego przez Rosję. (Czytaj więcej)

 • Arabia Saudyjska, światowy lider w wydobyciu ropy naftowej, ogłasza przetarg na budowę czterech dużych farm fotowoltaicznych. To kolejna  część Projektu Energii Odnawialnej Arabii Saudyjskiej (REPDO), realizowanego przez Królestwo. (Czytaj więcej)

 

7. Gaz:

 • Gazownicy przyjęli Kodeks Dobrych Praktyk. Dokument jest zbiorem zasad, którymi przy współpracy powinni kierować się inwestorzy i wykonawcy w branży gazowniczej. Po raz pierwszy obie strony spotkały się, aby wypracować rekomendacje dla dobra polskiego gazownictwa. Kodeks Dobrych Praktyk powstał w Izbie Gospodarczą Gazownictwa, w której skupionych jest ok. 150 firm z branży. Na początku stycznia przyjęły go spółki z Grupy Kapitałowej PGNiG. To swoisty dekalog zasad i regulacji określający relacje między inwestorem a wykonawcą. (Czytaj więcej)

 • Na plac budowy litewskiej części projektu GIPL (Gas Interconnection Poland - Lithuania) trafiła pierwsza dostawa rur. (Czytaj więcej)

 

8. Energia jądrowa:

 • Już ponad 77 proc. ekspertów ds. bezpieczeństwa przewiduje, że w 2020 roku może dojść do krytycznego naruszenia infrastruktury, które może mieć poważne konsekwencje. Napięcie na linii USA – Iran spowodowało, że wielu amerykańskich ekspertów zaczęło przygotowywać się do cyberataku na systemy rządowe w USA lub na infrastrukturę kluczową dla bezpieczeństwa kraju. Szkody powstałe wskutek cyberataku na przemysłowe  systemy sterowania mogą być trudne do wyobrażenia, dlatego rozwijają się nowe systemy ochrony przed nimi. (Czytaj więcej)

 • UE uruchamia mechanizm, który może prowadzić do sankcji wobec Iranu. Francja, Niemcy i Wielka Brytania uruchomiły mechanizm rozstrzygania sporów w ramach porozumienia nuklearnego z Iranem, który może doprowadzić do nałożenia sankcji na ten kraj za łamanie postanowień umowy. Proces będzie nadzorował szef dyplomacji UE. (Czytaj więcej)

 

9. Wywiady:

 • Bartosz Piłat z Polskiego Alarmu Smogowego o tym jak ograniczyć smog transportowy w miastach. (Czytaj więcej)

 • Andrzej Gawłowski, Ekspert gospodarki odpadami, ACG Sp. z o.o. o Platformie Handlu Odpadami i Surowcami Wtórnymi na giełdzie. (Czytaj więcej)

 • Ewa Magiera, prezes Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki (PSF) o tym, co wyniki aukcji oznaczają dla branży fotowoltaicznej. (Czytaj więcej)

 

10. Pozostałe informacje z kraju:

 • Urząd Regulacji Energetyki podał, że średnia cena energii elektrycznej za czwarty kwartał 2019 roku wyniosła 223,36 zł/MWh, co oznacza wzrost w porównaniu do średniej ceny z trzeciego kwartału ub.r. (213,60 zł/MWh) oraz ceny za drugi kwartał ub.r. (214,07 zł/MWh). (Czytaj więcej)

 • Proekologiczne projekty ze wsparciem norweskim. Rozpoczyna się nabór wniosków o wsparcie z Funduszy Norweskich i EOG dla proekologicznych projektów. Islandia, Liechtenstein i Norwegia przeznaczają 150 tys. euro (ponad 646 tys. zł) na nawiązanie lub wzmacnianie współpracy z polskimi beneficjentami. Nabór wniosków na wspólne projekty w obszarze m.in. energii odnawialnej, efektywności energetycznej, bezpieczeństwa energetycznego oraz adaptacji i łagodzenia zmian klimatu. (Czytaj więcej)

 • Jak wynika z Licznika Elektromobilności PSPA oraz PZPM, w Polsce jest już ponad 1000 publicznie dostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych. To wzrost o ponad 200 proc. rok do roku. (Czytaj więcej)

 • Z danych PSE wynika, że wytwarzanie energii elektrycznej w Polsce w grudniu ubiegłego roku w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego spadła o 8,1 procent, a zużycie o 2,78 procent. (Czytaj więcej)

 

11. Pozostałe informacje ze świata:

 • Ponad połowa uczelni publicznych na Wyspach Brytyjskich przyłączyła się do inicjatywy, w ramach której instytucje te zadeklarowały pozbycie się udziałów w przedsiębiorstwach działających w branży paliw kopalnych. Inicjatorzy akcji uważają, że w związku z kryzysem klimatycznym branża ta nie może “odgrywać produktywnej roli w walce z kryzysem klimatycznym”. (Czytaj więcej)

 • Prestiżowy amerykański dziennik „New York Times” umieścił Kraków w corocznym rankingu 52 miejsc do odwiedzenia. Miasto zajęło 14. miejsce. Zostało docenione nie tylko za bogatą historię, kulturę i architekturę. Podkreślono, że w ostatnim czasie koncentruje się na poprawie jakości powietrza i współtworzonych z mieszkańcami akcjach zazieleniania miasta. (Czytaj więcej)

 • Ionity ma już 200 superszybkich stacji ładowania w Europie. Kiedy pojawią się w Polsce? Ionity z ładowarkami o mocy 350 kW zapewnia bardzo szybkie ładowanie samochodów elektrycznych na głównych trasach w Europie. Polska od dawna jest w planach firmy. Przygotowania do postawienia pierwszej stacji zaczęto już dwa lata temu. W Polsce formalności trwają najdłużej spośród wszystkich państw Europy - mówią otwarcie przedstawiciele Ionity. (Czytaj więcej)

 

Autor: mgr inż. Kamil Różycki, Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A.