Strona główna>Wydawnictwa>Przegląd prasy

Przegląd prasy

Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych wiadomości z dziedziny energii oraz zasobów w Polsce i na świecie z okresu 16 - 22 marca 2020. W dzisiejszym zestawieniu przedstawiamy między innymi: o tym jak odliczyć od podatku panele PV i rozliczyć dotację z programu Mój Prąd, moc zainstalowana w krajowych źródłach PV wyniosła na dzień 1 marca 2020 roku prawie 1,6 GW, ogromna strata górnictwa, choć węgiel najdroższy w historii, cena ropy naftowej najniższa od 2003 roku, raport PSE o stanie polskiego systemu elektroenergetycznego, tylko do 30 czerwca można złożyć wniosek o dofinansowanie z tytułu wzrostu cen energii elektrycznej w II półroczu 2019 roku oraz wiele innych informacji z Polski i świata.

 

1. NFOŚiGW - działania:

 • NFOŚiGW ogłosił 8 naborów wniosków w trzech obszarach tematycznych ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) 2014-2021 na ponad 580 mln złotych. Ponadto NFOŚiGW przeznaczył 500 mln złotych na współfinansowanie. (Czytaj więcej)

 • Mimo epidemii koronawirusa programy: promocji fotowoltaiki "Mój Prąd", a także antysmogowy "Czyste Powietrze" cieszą się nadal dużym zainteresowaniem, wnioski o dotacje wpływają do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i wojewódzkich funduszy - wynika z przesłanej PAP odpowiedzi przez narodowy fundusz. (Czytaj więcej)

 • Jak odliczyć od podatku panele fotowoltaiczne i rozliczyć dotację z programu Mój Prąd? W tegorocznym zeznaniu podatkowym właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą odpisać sobie wydatki poniesione na termomodernizację, w tym na zakup paneli fotowoltaicznych. Ten, kto wziął dotację z programu Mój Prąd, także z ulgi termomodernizacyjnej skorzysta. Musi tylko pamiętać o kilku zasadach. (Czytaj więcej)

 

2. Prawo w energetyce:

 • Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta? W marcu polskie prawo powinno zostać zaktualizowane o unijną dyrektywę EPBD. Celem nowych przepisów jest przeprowadzenie kompleksowej modernizacji wszystkich budynków w naszym kraju - od domów prywatnych po wielkie biurowce. Wszystko po to, by w jak największym stopniu zredukować zużycie energii i zadbać o środowisko. Jakie zadania czekają nas do 2050 roku i co uda się dzięki nim osiągnąć dla naszego zdrowia, środowiska i portfela? (Czytaj więcej)

 • ClientEarth: Nowa ustawa o cenach energii jest niezgodna z prawem unijnym. Projekt ustawy o rekompensatach z tytułu wzrostu cen energii elektrycznej w 2020 opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji jest kontrskuteczny z punktu widzenia transformacji energetycznej, kosztowny dla budżetu państwa i stoi w kontrze do wymogów prawa energetycznego Unii Europejskiej – przekonuje Fundacja ClientEarth, która przedstawiła opinię do projektu. Jej zdaniem powinien on zostać przedstawiony do wglądu dyrekcjom ds. energii oraz konkurencji Komisji Europejskiej. (Czytaj więcej)

 • Sześć państw Unii Europejskiej chce celu 100 proc. energii z OZE. Kilka unijnych krajów skierowało wspólny list do Komisji Europejskiej, w którym wzywają do przyjęcia na poziomie Unii Europejskiej celu przejścia na energię pochodzącą wyłącznie ze źródeł odnawialnych. Wśród tych państw są prymusi w produkcji energii odnawialnej, ale są także państwa, którym do osiągnięcia krajowych celów OZE sporo brakuje. (Czytaj więcej)

 • Walijski parlament przyjął przepisy zakazujące handlu jednorazowymi plastikowymi produktami, takimi jak m.in. sztućce i opakowania na żywność. To kolejne regulacje na Wyspach Brytyjskich, których celem jest walka z zanieczyszczeniami plastikowymi. (Czytaj więcej)

 

3. Energetyka odnawialna:

 • Według danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych, moc zainstalowana w krajowych źródłach fotowoltaicznych wyniosła na dzień 1 marca 2020 roku 1596,5 MW, co oznacza wzrost o 183,2% rok do roku i o 8,4% w okresie styczeń – marzec 2020. (Czytaj więcej)

 • Co się stanie, jeśli Polska nie osiągnie celu OZE na 2020? Polska jako jedno z kilku państw członkowskich Unii Europejskiej prawdopodobnie nie zrealizuje na czas swojego krajowego celu wyznaczonego na poziomie 15 proc. udziału energii odnawialnej w 2020 r. Jednak pomimo istnienia możliwości nakładania sankcji za niewykonanie krajowych zobowiązań, w tym kar finansowych, Komisja Europejska nie jest zainteresowana karaniem państw dla samego karania – piszą Paweł Wróbel z Gate Brussels i Marcin Ścigan z Forum Energii. (Czytaj więcej)

 • W Singapurze powstaje największa na świecie fabryka biopaliw. Świat chce sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na niskoemisyjne źródła energii. Wyzwanie to podejmuje Neste – światowy lider w dziedzinie produktów odnawialnych. Inwestuje 2,2 miliarda dolarów (1,4 miliarda euro) w zwiększenie produkcji biopaliw w Singapurze nawet o 1,3 miliona ton rocznie. (Czytaj więcej)

 • Koronawirus osłabia branżę OZE. Kryzys może trwać nawet kilkanaście miesięcy. Światowy popyt na instalacje fotowoltaiczne może być niższy nawet o 16 proc. Takie szacunki przedstawia m.in. Bloomberg New Energy Finance, ale też eksperci branży. (Czytaj więcej)

 • Analitycy Bloomberg New Energy Finance zredukowali wcześniejszą prognozę jeśli chodzi tegoroczny wzrost zainstalowanego potencjału elektrowni fotowoltaicznych. Nowa prognoza jest jednak i tak powyżej łącznego potencjału fotowoltaiki, który powstał na świecie w ubiegłym roku. (Czytaj więcej)

 • Szyba produkująca prąd odmieni budownictwo. Nasza fotowoltaiczna szyba z powłoką z kropek kwantowych, która wspomaga klimatyzację i ogranicza nagrzewanie pomieszczeń, będzie rewolucją nie tylko w branży energii odnawialnej, ale przede wszystkim w budownictwie czy sektorze mobility - mówi Dawid Cycoń, prezes ML System. (Czytaj więcej)

 • Rządowa Słowacka Agencja Innowacji i Energetyki przeprowadziła kolejny nabór wniosków o dotacje na domowe instalacje PV. Nabór został zakończony już po 36 minutach, ponieważ wartość wnioskowanego dofinansowania tak szybko przekroczyła budżet naboru, który wyniósł 700 tys. euro. (Czytaj więcej)

 

4. Klimat:

 • Klimat nam się zmienia i coraz częściej wołamy o czystą wodę. Ewidentnie mamy problem. 22 marca był Światowy Dzień Wody, w tym roku pod hasłem „Zmiana Klimatu”. Jak wpływa na poziom wód i powtarzających się okresów suszy? Ewidentnie mamy problem, nad którego rozwiązaniem wciąż wiele pracy. (Czytaj więcej)

 • Młodzi aktywiści grupy Youth 4 Climate Action z Korei Południowej pozywają rząd swojego kraju. Ich zdaniem bezczynność władz w sprawie zmian klimatu jest łamaniem konstytucji. To pierwsza tego typu inicjatywa w Azji. (Czytaj więcej)

 • Koronawirus może być groźniejszy dla tych, którzy oddychają zanieczyszczonym powietrzem? Nie od dziś wiadomo, że oddychanie zanieczyszczonym powietrzem zwiększa ryzyko infekcji dróg oddechowych. Czy to oznacza, że mieszkańcy miejscowości o wysokich stężeniach smogu są bardziej podatni na zakażenie koronawirusem? (Czytaj więcej)

 

5. Węgiel i górnictwo:

 • Ogromna strata górnictwa, choć węgiel najdroższy w historii. Ponad 1 mld zł straty przyniosło polskie górnictwo węgla kamiennego w 2019 roku. Spadło wydobycie, efektywność, zużycie i import węgla. Wzrosły natomiast jego ceny, wynagrodzenia, zatrudnienie, koszty wydobycia i zwały (do 15 mln ton). Oto 5 powodów dla których w tym roku będzie jeszcze gorzej. (Czytaj więcej)

 • Michał Perzyński, redaktor BiznesAlert.pl, pisze o historii węgla, czyli surowca, który zmienił wszystko. Węgiel, jak sama nazwa mówi, powstał w karbonie, ponad 300 milionów lat temu, ale ma większy wpływ na obecny świat niż jakikolwiek szkielet dinozaura. Na stałe zreorganizował całe społeczeństwa i gospodarki, a wielu milionom ludzi zapewnił w miarę wygodne życie. Z drugiej strony przyczynił się jednak do zanieczyszczenia powietrza i zmian klimatu. Innymi słowy, zmienił wszystko. (Czytaj więcej)

 • Jaki jest wpływ banków na klimat i czy mają się czego bać na COP26 w Glasgow? Okazuje się, że łącznie finansowanie 35 globalnych banków dla sektora paliw kopalnych wyniosło ponad 2,7 bln USD w latach 2016-2019. Z tego 975 miliardów dolarów trafiło do 100 największych firm zajmujących się ekspansją paliw kopalnych. Takie wnioski płyną z opublikowanego właśnie raportu (sporządzanego corocznie) pn. “Banking on climate change”. (Czytaj więcej)

 

6. Ropa naftowa:

 • Nawet po spadku o około 60% w tym roku do najniższego poziomu od 2003 r., ceny prawdopodobnie będą spadać dalej do 20 dolarów za baryłkę lub niżej. Tak przewidują eksperci z największych światowych firm – podaje Bloomberg. (Czytaj więcej)

 • Ropa Brent kosztowała 19 marca o 6.00 czasu polskiego niewiele ponad 26 dolarów za baryłkę. Producenci ropy na Morzu Północnym obawiają się kryzysu, który może uderzyć także w firmy polskie. (Czytaj więcej)

 • Zgodnie z danymi Federalnej Służby Celnej, eksport ropy naftowej do Chin zmniejszył się o 30 procent w styczniu 2020 roku w porównaniu do stycznia 2019 roku. (Czytaj więcej)

 • Chińczycy odkryli wielkie złoże ropy u swoich wybrzeży. (Czytaj więcej)

 

7. Gaz:

 • Gazociąg Transadriatycki ukończony w ponad 93%. Gazociąg Transadriatycki to inwestycja wyceniana na 4,5 miliarda euro, stanowiąca część Południowego Korytarza Gazowego. Jego początkowa przepustowość wyniesie 10 mld m3, ale z biegiem czasu będzie mogła zostać podwojona, osiągając pułap 20 mld m3. Połączenie liczyć będzie 878 kilometrów, z czego 550 km zostanie położonych na terytorium Grecji, 215 na terytorium Albanii, 8 km na terytorium Włoch, zaś 105 km na dnie Morza Adriatyckiego. (Czytaj więcej)

 • Prezes URE zatwierdził taryfę Polskiej Spółki Gazownictwa. 18 marca 2020 r. Prezes URE zatwierdził taryfę dla usług dystrybucji paliw gazowych ustaloną przez Polską Spółkę Gazownictwa (PSG). Wzrost stawek opłat dystrybucyjnych Spółki wyniesie średnio 3,5 proc. Kompleksowe rachunki odbiorców wzrosną w konsekwencji o ok. 1 proc. (Czytaj więcej)

 

8. Energia jądrowa:

 • EDF Energy przekazał, że nie będzie zawieszał prac w elektrowniach jądrowych w Wielkiej Brytanii z powodu epidemii koronawirusa. Firma obsługuje wszystkie 15 reaktorów jądrowych w Wielkiej Brytanii. Obecnie osiem z nich, o łącznej mocy około 4,2 gigawata – prawie połowa całkowitej mocy jądrowej kraju – jest niedostępna z powodu planowanych lub nieplanowanych wyłączeń. (Czytaj więcej)

 • Zarząd budowanej od 2011 r. elektrowni atomowej w emiracie Abu Dhabi poinformował o gotowości do uruchomienia pierwszego bloku jądrowego. Zjednoczone Emiraty Arabskie stają się jednocześnie pierwszym krajem arabskim, a drugim po Iranie w regionie Bliskiego Wschodu, który posiada zdolność do produkcji energii atomowej. (Czytaj więcej)

 • Jedna z nielicznych firm polskich, która brała udział w budowie elektrowni atomowych na świecie, chce złożyć wniosek o upadłość. Elektrobudowa wykonywała prace przy budowie i modernizacji bloków energetycznych Taurona, PGE oraz realizowała zlecenia dla PKN Orlen. (Czytaj więcej)

 • Według raportu waszyngtońskiego ośrodka analitycznego CSIS, USA przegrywają z Rosją i Chinami globalną konkurencję w eksporcie technologii jądrowych. Aby to zmienić, amerykański rząd powinien mieć możliwość finansowania budów elektrowni atomowych za granicą. (Czytaj więcej)

 

9. Wywiady:

 • Leonid Fedun, wiceprezes ds. rozwoju w firmie Łukoil, o tym, że nikt kto nawoływał do zerwania porozumienia naftowego nie mógł w najgorszych snach wyobrażać sobie ropy naftowej za 25 dolarów. Zerwanie ustaleń odciśnie większy ślad na ropie naftowej niż pandemia koronawirusa. (Czytaj więcej)

 • Fatih Birol, szef Międzynarodowej Agencji Energetycznej, o tym, że koronawirus nie może zatrzymać transformacji energetycznej. (Czytaj więcej)

 • Tomasz Brzeziński i Adam Wawrzynowicz z kancelarii prawnej Wawrzynowicz i Wspólnicy prezentują omówienie projektu Rozporządzenia „Europejskie Prawo o Klimacie” opublikowanego przez Komisję Europejską w dniu 4 marca 2020 roku zwanego prawem klimatycznym. (Czytaj więcej)

 

10. Pozostałe informacje z kraju:

 • Energetyka w Polsce w 2019 roku - moc i produkcja energii wg danych PSE. Ile energii wyprodukowaliśmy w Polsce w 2019 roku? Z jakich źródeł energii i o jakiej mocy korzystamy? Ile wyniosło minimalne i maksymalne zapotrzebowanie na moc w Polsce w 2019 roku? Ile mieliśmy ograniczeń w dostawach energii i z jakich powodów? Oto najnowszy raport o stanie polskiego systemu elektroenergetycznego przygotowany przez PSE. (Czytaj więcej)

 • Pod koniec lutego 2020 r. w Polsce zarejestrowane były 9803 samochody osobowe z napędem elektrycznym - wynika z najnowszego Licznika Elektromobilności. (Czytaj więcej)

 • Tylko do 30 czerwca można złożyć wniosek o dofinansowanie z tytułu wzrostu cen energii elektrycznej w II półroczu 2019 r. Wiele firm nie jest tego świadomych. Ceny energii w Polsce są aktualnie jednymi z najwyższych w całej Europie oraz najwyższymi wśród naszych sąsiadów. Za jej wzrost odpowiada obecnie system EU ETS, który wymusza zakup uprawnień do emisji dwutlenku węgla, których cena od lipca 2018 dynamicznie rosła. Pomimo faktu, że  cena uprawnień do emisji w ostatnim czasie spadła, to jej poziom dalej znacząco odbiega od ceny w 2018 roku. (Czytaj więcej)

 • Produkcja energii elektrycznej z węgla spada, zwiększa się import prądu, a ceny prądu w Polsce najwyższe w regionie. Gaz i odnawialne źródła energii odgrywają coraz ważniejszą rolę w miksie elektroenergetycznym – wynika z raportu Forum Energii. Opracowanie Forum Energii pt. „Transformacja energetyczna w Polsce” to już trzecia edycja raportu, który pokazuje kluczowe dane na temat stanu polskiej elektroenergetyki i zmian zachodzących w sektorze. (Czytaj więcej)

 • RPO sprawdzi nieprawidłowości w rozliczeniach za ciepło w budynkach wielolokalowych. Do Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO) wciąż napływają skargi dotyczące nieprawidłowości w rozliczeniach za ciepło przy zastosowaniu nagrzejnikowych podzielników kosztów ciepła w budynkach wielolokalowych. Dlatego po raz kolejny Rzecznik występuje do Ministerstwa Aktywów Państwowych. (Czytaj więcej)

 • Jerzy Markowski, prezes Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa, a także były wiceminister gospodarki odpowiedzialny za sektor górniczy, o tym co jego zdaniem jest problemem polskiego górnictwa. (Czytaj więcej)

 • NCBiR prowadzi konkurs o dofinansowanie na innowacje w obszarze urządzeń grzewczych – nawet  z zastosowaniem fotowoltaiki. Wnioski można składać do końca kwietnia, natomiast 30 marca odbędzie się szkolenie on-line, na którym będzie można uzyskać informacje nt. konkursu. (Czytaj więcej)

 • Kiedy samochody elektryczne zdominują polskie drogi? Wielu największych producentów samochodowych planuje w ciągu najbliższych kilkunastu lat całkowicie przestawić się na produkcję samochodów elektrycznych. Będzie to duży krok w kierunku znacznego zmniejszenia ilości CO2, emitowanego teraz przez środki transportu. Jednak wzmożona produkcja samochodów z napędem elektrycznym nie sprawi, że zdominują one w szybkim tempie drogi na całym świecie. (Czytaj więcej)

 • Resort klimatu ocenił, że koronawirus może spowodować dwa scenariusze związane z rynkiem ETS. Z jednej strony koszty uprawnień mogą być dodatkowym obciążeniem dla podmiotów przy słabej gospodarce, z drugiej - może pojawić się nadwyżka uprawnień, co spowoduje spadek ich cen. (Czytaj więcej)

 

11. Pozostałe informacje ze świata:

 • Brytyjski deweloper, Penso Power, szykuje się do budowy największego bateryjnego magazynu energii w Europie, o mocy 150 MW (inwestor nie podał pojemności). (Czytaj więcej)

 • Władze Japonii widzą w wodorze sposób na obniżenie emisyjności gospodarki i niezależność energetyczną. Po dotychczasowych programach pilotażowych kraj ten przygotowuje się do szeroko zakrojonych działań na poziomie regionu. Toyota wraz z 9 partnerami zbada optymalne metody wielkoskalowego wykorzystania wodoru w transporcie i przemyśle w Chubu, centralnym regionie największej japońskiej wyspy Honsiu. (Czytaj więcej)

 • Rynek magazynów energii w Niemczech w 2019 roku po raz kolejny zwiększył wartość zrealizowanych inwestycji. Niemieckie stowarzyszenie firm z branży magazynów energii wskazuje jednak na bariery, które utrudniają inwestowanie w urządzenia gromadzące energię, ale które powinny zostać zredukowane wraz z implementowaniem regulacji z tzw. pakietu zimowego. Według niemieckiego stowarzyszenia sektora magazynów energii, Bundesverband Energiespeicher (BVES) w ubiegłym roku niemieckie firmy działające w tym sektorze odnotowały sprzedaż wartą 5,5 mld euro, co oznacza wzrost o 10 proc. w porównaniu do sprzedaży wypracowanej w roku 2018. (Czytaj więcej)

 • Wodór a elektromobilność. Kiedy mowa o elektromobilności, na myśl przychodzą zwykle cztery główne tematy. Pierwsze trzy są oczywiste, bo zawsze mówi się o kosztach, zasięgu pojazdów oraz infrastrukturze. Jednak jeśli pójść o krok dalej, pojawia się wodór. Ten temat da się podsumować w zasadzie jednym pytaniem: czy pojazdy elektryczne nie są tylko tymczasowym rozwiązaniem, zanim wejdziemy w erę pojazdów napędzanych wodorem? (Czytaj więcej)

 • KE zatwierdziła pakiet inwestycyjny o wartości ponad 1,4 mld euro dla 14 dużych projektów infrastrukturalnych w 7 państwach, w tym w Polsce. Celem jest zmasowane inwestowanie na rzecz pobudzenia gospodarki, ochrony środowiska i poprawy jakości życia. (Czytaj więcej)

 

Autor: mgr inż. Kamil Różycki, Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A.