Strona główna>Wydawnictwa>Przegląd prasy

Przegląd prasy

Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych wiadomości z dziedziny energii oraz zasobów w Polsce i na świecie z okresu 11 - 17 lutego 2019. W dzisiejszym zestawieniu przedstawiamy między innymi: weszła w życie ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów, Rada Unii Europejskiej opublikowała treść rewizji dyrektywy gazowej, udział OZE w zużyciu energii w Polsce jest najniższy od kilku lat, powoli wzrasta cena gazu dla przemysłu, w Katowicach otwarto pierwszy w Polsce biurowiec plus-energetyczny, od 2021 roku zaczną obowiązywać zmiany w systemie EU ETS oraz wiele innych informacji z Polski i świata.

 

1. NFOŚiGW - działania:

 • NFOŚiGW wesprze nowoczesne systemy oświetlenia ulicznego i czystsze powietrze w kolejnych miejscowościach. Przekazane dofinansowania pochodzą z zasobów programu priorytetowego NFOŚiGW pod nazwą SOWA – oświetlenie zewnętrzne (nabór I – 2018). Jego głównym celem jest ograniczenie emisji zanieczyszczeń powietrza oraz uzyskanie oszczędności energii elektrycznej poprzez dofinansowanie przedsięwzięć poprawiających efektywność energetyczną systemów oświetlenia zewnętrznego. (Czytaj więcej)

 

2. Prawo w energetyce:

 • Lekceważenie efektywności energetycznej budynków może zaszkodzić Polsce. Do norm efektywności energetycznej budynków, wyznaczonych przez UE, należy się dostosowywać najszybciej, jak tylko jest to możliwe. Tymczasem świadomość wyzwań związanych z tymi przepisami jest w Polsce bardzo mała, co może skończyć się koniecznością wystąpienia do Komisji Europejskiej o przesunięcie wymaganych terminów. Od początku 2019 roku wszystkie nowe budynki publiczne w Unii Europejskiej muszą być projektowane i budowane jako obiekty o niemal zerowym zużyciu energii zewnętrznej. Z początkiem 2021 roku będzie to dotyczyło już wszystkich budynków. (Czytaj więcej)

 • Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy zakładającej pomoc dla przemysłu energochłonnego. Na dopłaty dla firm konsumujących duże ilości energii rząd planuje przeznaczyć nawet 1,9 mld zł. (Czytaj więcej)

 • Polska chce mieć komisarza ds. energii i klimatu w Komisji Europejskiej. (Czytaj więcej)

 • Do Sejmu trafił rządowy projekt ustawy, który nadaje wojewódzkim organom Inspekcji Handlowej nowe uprawnienia kontrolne. Celem jest likwidacja szarej strefy w handlu kotłami niespełniającymi norm. Obowiązujące ponad 1,5 roku standardy dla kotłów są dziś bowiem obchodzone na wiele różnych sposobów. (Czytaj więcej)

 

3. Energetyka odnawialna:

 • Według Instytutu Energetyki Odnawialnej, w 2019 roku Polska może wskoczyć nawet na 4. miejsce w Unii Europejskiej pod względem potencjału zainstalowanych systemów fotowoltaicznych. W ubiegłym roku Polska była 9. największym rynkiem w Unii Europejskiej uruchamiając instalacje PV o łącznej mocy 235 MW. (Czytaj więcej)

 • Komisja Europejska oceniła projekty rządowych strategii energetycznych na lata 2021-30, przygotowane przez kraje Unii Europejskiej, których realizacja ma pozwolić na osiągnięcie celów unijnej polityki klimatycznej i energetycznej. Polska znalazła się w gronie kilkunastu państw, którym Bruksela zaleciła podniesienie celu OZE na rok 2030. (Czytaj więcej)

 • Polska firma Saule Technologies jeszcze w tym roku planuje uruchomić pilotażową linię, na której będą wytwarzane perowskitowe moduły fotowoltaiczne. Firma poinformowała również o postępie zarówno jeśli chodzi o sprawność jak i wytrzymałość swoich ogniw i modułów. (Czytaj więcej)

 • Na Węgrzech powstanie największa w Europie Środkowej elektrownia fotowoltaiczna o mocy 100 MW. Elektrownia PV będzie mieć moc niemal 5-krotnie większą niż dotychczasowa największa węgierska elektrownia PV, która została oddana do użytku kilka miesięcy temu. (Czytaj więcej)

 

4. Klimat:

 • Największy emitent dwutlenku w Europie czyli Niemcy,  poprze przyjęcie przez Unię Europejską celu zero emisji netto do roku 2050. Wcześniej przyjęcie takiego celu przez UE oficjalnie poparły Belgia, Holandia, Luksemburg, Dania, Francja, Hiszpania, Portugalia i Szwecja. (Czytaj więcej)

 • Polska, jest jednym z czterech unijnych państw (Czechy, Węgry, Estonia, Polska), które zablokowały przyjęcie na odbywającym się w Brukseli szczycie Unii Europejskiej celu zerowych emisji netto w UE do roku 2050. (Czytaj więcej)

 • Organizacje ekologiczne krytykują powyższe działanie. (Czytaj więcej)

 • Konferencja klimatyczna w 2020 roku COP26 odbędzie się we Włoszech i Wielkiej Brytanii. (Czytaj więcej)

 • Amerykański stan Nowy Jork przyjął jedne z najbardziej restrykcyjnych na świecie przepisów dotyczących redukcji gazów cieplarnianych. Przewidują one zmniejszenie emisji tych gazów do 2050 roku o 85 proc. w porównaniu z 1990 rokiem. (Czytaj więcej)

 • Według Komisji Europejskiej, nie kilkanaście tysięcy umów, które udało się podpisać w programie "Czyste powietrze" w ciągu 10 miesięcy, ale około 400 tys. rocznie, powinno być procedowanych w skali roku, aby ten program przyczynił się do poprawy jakości powietrza w Polsce. (Czytaj więcej)

 • W celu przyspieszenia programu “Czyste Powietrze”, planowane jest dołączenie gmin do obsługi programu. (Czytaj więcej)

 

5. Węgiel i górnictwo:

 • Kolejne kraje - Węgry, Bułgaria, Słowacja i Irlandia – ogłosiły chęć wspierania celu dekarbonizacji Europy do 2050 roku. Obecnie koalicja liczy 22 kraje. (Czytaj więcej)

 • Górnicza Solidarność zaniepokojona sytuacją w branży węglowej. Ich zdaniem niepokojące są: brak dialogu społecznego w górnictwie, rosnące zwały węgla w Polskiej Grupie Górniczej oraz konflikt w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Stanowisko w tej sprawie związkowcy skierowali do premiera, z prośbą o pilne spotkanie. (Czytaj więcej)

 • NSA odmówił pozwolenia na budowę elektrowni węglowej na Pomorzu. Wyrok kończy wieloletnią walkę mieszkańców i organizacji społecznych z inwestycją. (Czytaj więcej)

 

6. Ropa naftowa:

 • Kraje OPEC+ nie mogą ustalić daty spotkania, podczas którego prawdopodobnie zapadnie decyzja o dalszym cięciu dostaw ropy w II połowie tego roku. (Czytaj więcej)

 • Międzynarodowa Agencja Energii poinformowała, że w maju 2019 roku produkcja ropy naftowej w Iranie spadła do najniższego poziomu od końca lat 80. XX wieku. (Czytaj więcej)

 

7. Gaz:

 • Na przełomie roku nastąpi wybór wykonawcy gazociągu Baltic Pipe. (Czytaj więcej)

 • Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski zapowiedział, że Polska może doraźnie pomóc Ukrainie w razie problemów z dostawami gazu z Rosji, ale kryzys gazowy jest mało prawdopodobny. Więcej gazu popłynie Gazociągiem Polska-Ukraina po 2022 roku. (Czytaj więcej)

 

8. Energia jądrowa:

 • Szwajcaria rozważa, żeby przedłużenie czasu funkcjonowania elektrowni jądrowych o kolejne 10 lat, tak aby ostateczne wygaszenie elektrowni jądrowych w kraju miało miejsce w 2044 roku, a nie jak docelowo zdecydowano w 2034 roku. (Czytaj więcej)

 • Również w Niemczech trwają dyskusje nad rolą energetyki jądrowej w transformacji energetycznej kraju. (Czytaj więcej)

 • Rosyjski reaktor WWER-TOI został oficjalnie zatwierdzony przez Organizację ds. Wymagań Europejskich Przedsiębiorstw Energetycznych (European Utility Requirements – EUR). (Czytaj więcej)

 • Na Węgrzech rozpoczęły się prace budowlane na terenie elektrowni jądrowej Paks II. Prace są niezbędne do budowy dwóch nowych bloków jądrowych. (Czytaj więcej)

 

9. Wywiady:

 • Jacek Siwiński, prezes Velux Polska, o pozytywnych skutkach rygorystycznego podejścia UE do efektywności energetycznej. (Czytaj więcej)

 • Michał Brzeszczak, radca prawny, o tym co muszą wiedzieć inwestorzy farm fotowoltaicznych. (Czytaj więcej)

 • Premier Matusz Morawiecki o tym, że Polska popiera ambitną politykę klimatyczną, ale nie kosztem polskich firm. (Czytaj więcej)

 • Jadwiga Emilewicz, kierująca międzyresortowym zespołem ds. energetyki prosumenckiej minister przedsiębiorczości, ocenia, że krajowy rynek fotowoltaiczny może rozwijać się już w oparciu o komercyjne kredyty wsparte zaoferowaną w tym roku ulgą podatkową. (Czytaj więcej)

 

10. Pozostałe informacje z kraju:

 • W Ostrowie Wielkopolskim oficjalnie rozpoczęła działanie pierwsza w Polsce, miejska sieć elektroenergetyczna, którą będzie przesyłana do odbiorców lokalnie produkowana energia. Pierwsza energia wyprodukowana z biomasy ma popłynąć do mieszkańców w styczniu 2020 roku. Ostrów Wielkopolski jest inicjatorem unikatowego w skali ogólnopolskiej projektu Ostrowskiego Rynku Energetycznego. (Czytaj więcej)

 • Jak podają Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) oraz Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM), w Polsce jest już prawie 6 tys. samochodów elektrycznych i 700 stacji ładowania. Od stycznia do maja 2019 roku liczba rejestracji elektrycznych samochodów osobowych w Polsce wzrosła o 100 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2018 roku. (Czytaj więcej)

 • Należąca do południowokoreańskiej grupy firma Foosung Poland wybuduje w Kędzierzynie-Koźlu zakład produkujący składniki wykorzystywane w budowie akumulatorów litowo-jonowych do samochodów elektrycznych. Koszt inwestycji to blisko 400 mln zł. (Czytaj więcej)

 

11. Pozostałe informacje ze świata:

 • Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) napisała w swoim najnowszym raporcie, że świat ma okazję, by wykorzystać ogromny potencjał drzemiący w wodorze, który może stać się niezwykle ważnym elementem bardziej zrównoważonej i bezpiecznej przyszłości energetycznej. (Czytaj więcej)

 • BMW i Goldman Sachs znaleźli się w gronie firm, które zainwestowały 1 miliard dolarów w szwedzką firmę Northvolt, która szykuje się do uruchomienia produkcji baterii litowo-jonowych. (Czytaj więcej)

 • Eesti Energia, spółka macierzysta operującego na polskim rynku Enefitu, rozpoczęła produkcję paliwa płynnego i energii elektrycznej ze zużytych opon, których w Estonii przybywa 12 tys. ton rocznie. Grupa Eesti Energia dysponuje kogeneracyjną technologią, która umożliwia jednoczesne wytwarzanie paliwa płynnego i energii elektrycznej z wykorzystaniem zużytych opon. (Czytaj więcej)

 • W Portoryko powstanie magazyn energii ze starych baterii samochodowych. Instalacja ma na celu wesprzeć działanie odnawialnych źródeł energii i niezależność energetyczną w regionie. (Czytaj więcej)

 

Autor: mgr inż. Kamil Różycki, Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A.