Strona główna>Wydawnictwa>Przegląd prasy

Przegląd prasy

Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych wiadomości z dziedziny energii oraz zasobów w Polsce i na świecie z okresu 17 - 23 sierpnia 2020. W dzisiejszym zestawieniu przedstawiamy między innymi: powstanie Centralna Ewidencji Emisyjności Budynków, MK opublikowało projekt zmiany ustawy o efektywności energetycznej, KE wprowadzi nowe etykiety energetyczne, według PIE Polska może być neutralna klimatycznie najwcześniej w 2056 roku, w Kalifornii zanotowano prawdopodobnie najwyższą temperaturę na świecie, ponad 340 mln zł rekompensat dla przedsiębiorstw z sektorów energochłonnych za 2019 rok oraz wiele innych informacji z Polski i świata.

 

1. NFOŚiGW - działania:

 • Program „Stop Smog” ma być łatwiejszy w realizacji. Sprzyjać ma osobom ubogim energetycznie i gminom o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu. Nie będą już musiały tworzyć gminnych programów niskoemisyjnych. (Czytaj więcej)

 

2. Prawo w energetyce:

 • Komisja Europejska wprowadzi nowe etykiety energetyczne. Od marca 2021 r. na nowych produktach AGD i RTV pojawią się zmienione etykiety energetyczne. To ważna informacja dla konsumentów, bo blisko 8 na 10 (79 proc.) kieruje się informacjami zawartymi na etykiecie przy podejmowaniu decyzji o zakupie  urządzeń elektrycznych. Sukces systemu etykietowania polega w dużej mierze na prostym i czytelnym przekazie dla konsumentów. Dla przedsiębiorców może być jednym z czynników stanowiących o przewadze konkurencyjnej, a w ofercie producentów pojawiają się coraz bardziej energooszczędne produkty. (Czytaj więcej)

 • MK opublikowało projekt zmiany ustawy o efektywności energetycznej, której zapisy mają pozwolić osiągnąć cel poprawy efektywności na rok 2030. Projekt zakłada w ciągu 10 lat oszczędności nie mniejsze niż 5,58 mln ton oleju ekwiwalentnego. (Czytaj więcej)

 • Od 2021 r. zmienią się przepisy budowlane. Nowe budynki będą bardziej energooszczędne. (Czytaj więcej)

 • Ministerstwo Klimatu przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie maksymalnej ilości i wartości energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, która może zostać sprzedana w drodze aukcji OZE w 2021 r. Z biogazu rolniczego (o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 1 MW) – 20 MW, z biomasy, w dedykowanej instalacji spalania biomasy (o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 1 MW) – 100 MW. (Czytaj więcej)

 • Opublikowano projekt rozporządzenia ws. ładowania aut elektrycznych. (Czytaj więcej)

 • Dyrektywa RED II, która szybko stała się „słowem-kluczem” dla wielu sektorów gospodarki w krajach UE, zdaje się nie traktować dogłębnie o biogazie i pomija wiele aspektów, które wydają się być bardzo ważne w momencie transformacji energetycznej. (Czytaj więcej)

 

3. Energetyka odnawialna:

 • Pierwsza energia z farm wiatrowych na Bałtyku popłynie pod koniec 2024 r. Bałtyk będzie jednym z największych źródeł zielonej energii polskiej gospodarki. Zapewni ok. 20 proc. całego zapotrzebowania na energię elektryczną. (Czytaj więcej)

 • Resort przewiduje, że dzięki przeprowadzonym aukcjom OZE w 2021 roku powstanie aż 1 700 MW nowych mocy w instalacjach fotowoltaicznych. Jak rozkładają się moce na pozostałe odnawialne źródła energii? (Czytaj więcej)

 • W pierwszym półroczu tego roku Energa Operator przyłączyła do sieci ponad 80 większych instalacji OZE o łącznej mocy 111 MW. To tyle, ile w całym roku 2019 i ponad dwa razy więcej niż w całym 2018 roku. Łączna liczba instalacji o mocy powyżej 50 kW przekroczyła tysiąc. (Czytaj więcej)

 • Niemiecki instytut Fraunhofer ISE ogłosił rekord sprawności wielozłączowego, tandemowego ogniwa fotowoltaicznego - 25,9 proc. (Czytaj więcej)

 • Wiodący producent krzemu musiał zamknąć nowoczesną fabrykę w Sinciangu w związku z eksplozją. Ceny paneli słonecznych mogą wzrosnąć nawet o kilkanaście procent. (Czytaj więcej)

 • Naukowcy z Australii skonstruowali dachówki fotowoltaiczne z chłodzeniem pasywnym. Efekt został osiągnięty poprzez przymocowanie monokrystalicznego ogniwa o efektywności 17% do dachówki z zaprawy domieszkowanej materiałem zmiennofazowym. Dachówka fotowoltaiczna PCM zapewniała o 4,1% więcej energii niż dachówka PV bez środka chłodzącego zimą i od 2,2% do 4,3% więcej latem. (Czytaj więcej)

 • Parametry powietrznych pomp ciepła z roku na rok stają się coraz lepsze, a znaczenie tych urządzeń na rynku rośnie. Ile kosztuje powietrzna pompa ciepła do dużego budynku? (Czytaj więcej)

 • Moce modułów ogłaszane przez producentów są coraz wyższe. Podczas SNEC 2020 w Szanghaju, JA Solar zaprezentował najmocniejszy panel fotowoltaiczny na rynku, o rekordowej mocy 810 Wp. (Czytaj więcej)

 

4. Klimat:

 • Według badania Państwowego Polskiego Instytutu Ekonomicznego, Polska, jedyny kraj Unii Europejskiej, który nie zabrał jeszcze głosu w kwestii zobowiązania się do neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 roku, może ją osiągnąć najwcześniej w 2056 roku. (Czytaj więcej)

 • Zbiór raportów o oddziaływaniu człowieka na planetę. Znajdują się tu wyniki badań m.in. Organizacji Narodów Zjednoczonych, Europejskiej Agencji Środowiska czy Międzyrządowego Zespołu do spraw Zmian Klimatu. (Czytaj więcej)

 • Kalifornijskie stacje meteorologiczne zanotowały 54,4°C w słynnej Dolinie Śmierci. Choć miejsce to znane jest z ekstremalnych warunków pogodowych, to zapis może okazać się rekordem temperaturowym nie tylko dla USA, ale i całego świata. Dokładność zapisu musi jeszcze potwierdzić Światowa Organizacja Meteorologiczna, jednak naukowcy już mówią o związkach temperatury ze zmianami klimatu. (Czytaj więcej)

 • Najnowsze ustalenia badaczy z Ohio State University wskazują, że nawet gdyby udało się powstrzymać proces globalnego ocieplenia, jest już za późno, by zatrzymać topnienie lodowców Grenlandii. Możemy jednak spowolnić proces ich zanikania, co jest szczególnie ważne ze względu na podnoszenie się poziomu mórz na świecie. (Czytaj więcej)

 • Niektóre samorządy będą mogły zbierać odpady podzielone na trzy frakcje zamiast dotychczasowych pięciu, a kary za śmiecenie wzrosną. To najważniejsze założenia programu “Czystość Plus”. (Czytaj więcej)

 • W Atlantyku znajduje się ponad 10 razy więcej plastiku niż sądzono, a ilość odpadów z tworzyw sztucznych wyrzucanych do tego oceanu jest większa niż 8 mln ton rocznie, jak szacowano w 2015 roku - wynika z badań, o których pisze w środę dziennik "The Times". (Czytaj więcej)

 

5. Węgiel i górnictwo:

 • Blok 910 MW w Jaworznie został zsynchronizowany z krajową siecią elektroenergetyczną. Nowy blok ma zostać przekazany do eksploatacji do 15 listopada 2020 roku. Budowa bloku węglowego w Jaworznie jest obecnie największą inwestycją Taurona. Zaawansowanie prac to ponad 98 procent. (Czytaj więcej)

 • W ciągu najbliższych trzech lat zapotrzebowanie na węgiel miałoby spaść o prawie 10 mln ton. Wygląda na to, że nie żadne zaplanowane strategie, rządowe programy czy polityka surowcowa, ale rynek sam przypieczętuje koniec energetyki węglowej i dużej części kopalń w Polsce. (Czytaj więcej)

 

6. Ropa naftowa:

 • Z danych OPEC+ wynika, że odstępstwa w cięciach wydobycia w okresie obowiązywania porozumienia naftowego od maja do lipca wyniosły 2,3 mln baryłek dziennie. (Czytaj więcej)

 • Największy na świecie właściciel platform wiertniczych ogłasza bankructwo. (Czytaj więcej)

7. Gaz:

 • Turcja odkryła największe złoże gazu w regionie. Chce być eksporterem błękitnego paliwa. (Czytaj więcej)

 • Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego, województwo mazowieckie przoduje jeśli chodzi o zużycie gazu na osobę w gospodarstwach domowych, przy czym wskaźnik ten jest dwa razy wyższy na wsi niż w mieście. (Czytaj więcej)

 

8. Energia jądrowa:

 • Dyrektor departamentu energii jądrowej ministerstwa klimatu Tomasz Nawacki przekonuje, że Polska nie wybrała jeszcze dostawcy technologii potrzebnej do budowy elektrowni jądrowej. (Czytaj więcej)

 

9. Wywiady:

 • W ciągu ostatniego półrocza wolumen rynku pomp ciepła w Polsce odnotował znaczące wzrosty. Sprzedaż urządzeń w niektórych grupach produktowych osiągnęła już taki poziom jak w całym 2019 roku. Jak PORT PC podsumowuje pierwsze półrocze 2020 roku? Jaki wpływ na rozwój rynku miał program Czyste Powietrze? Co spowodowało, że branża pomp ciepła wyszła z epidemii obronną ręką? Na pytania redakcji odpowiada Paweł Lachman, prezes PORT PC. (Czytaj więcej)

 • Dr Christian Schnell, radca prawny oraz starszy ekspert Instytutu Jagiellońskiego, odpowiada na pytania redakcji GLOBENERGIA.pl. Czy energetyka rozproszona jest bezpieczna? Czy Polskę stać na zielony wodór? A może powrócą elektrociepłownie gazowe na zielony wodór? (Czytaj więcej)

 • Grzegorz Onichimowski, współtwórca i wieloletni prezes Towarowej Giełdy Energii o tym czy Polska potrzebuje energetyki jądrowej. (Czytaj więcej)

 • Dr inż. Krzysztof Biernat z Łukasiewicz z PIMOTu o tym czy wodór to wielka szansa czy wysokokosztowa ułuda. (Czytaj więcej)

 

10. Pozostałe informacje z kraju:

 • Powstanie Centralna Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Wynika to z projektu ustawy o termomodernizacji budynków i remontów, jaki przyjął rząd. Ponad 80 proc. budynków jednorodzinnych w Polsce ogrzewanych jest paliwami stałymi, w tym 3 mln z użyciem przestarzałych technologicznie kotłów na węgiel i drewno. (Czytaj więcej)

 • Ponad 340 mln zł rekompensat dla przedsiębiorstw z sektorów energochłonnych za 2019 rok. URE zakończył pierwszy proces ich przyznawania. (Czytaj więcej)

 • Ministerstwo Klimatu przedstawiło propozycję zakontraktowania podczas aukcji OZE w 2021 roku energii z nowych odnawialnych źródeł. Obserwator Legislacji Energetycznej podsumowuje kto i ile będzie mógł sprzedać. (Czytaj więcej)

 • Czy polski elektryk ma szansę na sukces? Kilka tygodni temu, podczas premiery online spółka zaprezentowała dwa prototypy pokazowe: białego SUV–a i czerwonego hatchbacka. Czym jest Izera i czy ma szansę na sukces? (Czytaj więcej)

 • Jak polskie miasta stawały się elektromobilne? (Czytaj więcej)

 • Po podłączeniu instalacji fotowoltaicznej zmienia się sposób rozliczania rachunku za prąd. Co się dzieje z nadpłatami wynikającymi z poprzednich prognoz? (Czytaj więcej)

 • Upalne lato to wyzwanie dla pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Wysokie temperatury powietrza są istotnym czynnikiem wpływającym na sposób i tryb pracy sieci. Ograniczają w znacznym stopniu możliwości dystrybucyjne linii 110 kV, wpływają na możliwości rekonfiguracyjne układu pracy – w tym na liczbę realizowanych wyłączeń. (Czytaj więcej)

 

11. Pozostałe informacje ze świata:

 • Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBIZE) Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy opracował Raport z rynku CO2 za lipiec 2020 roku. Wskazuje, co się wydarzyło i wydarzy w europejskim systemie EU ETS oraz odnosi się do uwarunkowań polityki klimatycznej na świecie. (Czytaj więcej)

 • W USA powstał największy bateryjny magazyn na świecie, którego moc wynosi 250 MW. (Czytaj więcej)

 • Amerykański koncern motoryzacyjny General Motors twierdzi, że ponad 40 proc. nowych pojazdów wprowadzanych na rynek w Chinach w ciągu najbliższych pięciu lat będzie napędzanych w całości lub części energią elektryczną. (Czytaj więcej)

 • Osłabiony przez pandemię popyt oraz perspektywa zaostrzenia przepisów sprawiają, że amerykańscy producenci paliw coraz częściej spoglądają w stronę bardziej ekologicznych produktów - informuje The Wall Street Journal. (Czytaj więcej)

 

Autor: mgr inż. Kamil Różycki, Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A.