Strona główna>Wydawnictwa>Przegląd prasy

Przegląd prasy

Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych wiadomości z dziedziny energii oraz zasobów w Polsce i na świecie z okresu 18 - 24 marca 2019. W dzisiejszym zestawieniu przedstawiamy między innymi: w Polsce zmienią się etykiety energetyczne, Minister energii potwierdził, że w Polsce powstanie 6 bloków jądrowych, podczas szczytu UE, wezwano do zintensyfikowania prac nad długoterminową strategią klimatyczną, do 2027 roku w Polsce powstanie nowa kopalnia węgla kamiennego, KE uruchamia 750 mln euro środków na finansowanie kluczowych europejskich projektów w dziedzinie infrastruktury energetycznej oraz wiele innych informacji z Polski i świata.

 

1. NFOŚiGW - działania:

 • NFOŚiGW ogłosił nabór wniosków w ramach programu Inwestycje w gospodarce ściekowej poza granicami kraju. Dofinansowanie można uzyskać na budowę, rozbudowę lub modernizację oczyszczalni ścieków oraz zbiorczych systemów kanalizacji sanitarnej, a także dokumentację i prace przygotowawcze tych przedsięwzięć. (Czytaj więcej)

 • NFOŚiGW zaprasza 17 kwietnia na Dzień Informacyjny LIFE 2019. Celem wydarzenia jest inauguracja na poziomie krajowym tegorocznego naboru wniosków do Programu LIFE, a także  przedstawienie oferty dofinansowania jakie umożliwia program, oraz ogólnych zasad ubiegania się o dofinansowania w naborze 2019. (Czytaj więcej)

 • Krosno otrzyma dofinansowanie na modernizację oświetlenia ulicznego. Kompleksowa modernizacja obejmie 167 ze 192 wszystkich ulic w mieście. (Czytaj więcej)

 

2. Prawo w energetyce:

 • Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy wprowadzającej rozwiązania, które mają zapewnić ciągłość prawidłowego funkcjonowania systemu kontroli etykietowania energetycznego oraz spójność przepisów krajowych z unijnymi. Tym samym stosowane będą zapisy rozporządzenia europejskiego nr 2017/1369 ustanawiającego ramy etykietowania energetycznego i uchylającego dyrektywę 2010/30/UE. W nowym systemie klasyfikacji zostanie przywrócona pierwotna skala od A do G (bez klas A+, A++ i A+++). Nowe etykiety energetyczne mają być stosowane równolegle ze starymi – do czasu ich całkowitego wycofania w wyznaczonych okresach przejściowych. (Czytaj więcej)

 • Ministerstwo Energii czeka na wnioski wynikające z konsultacji projektu rozporządzenia do ustawy o cenach energii. (Czytaj więcej)

 • Komisja Europejska zatwierdziła wsparcie dla rozbudowy terminalu LNG w Świnoujściu. (Czytaj więcej)

 

3. Energetyka odnawialna:

 • W Hiszpanii rozpoczyna się budowa największej elektrowni fotowoltaicznej w Europie. Jej docelowa moc sięgnie 500 MW. (Czytaj więcej)

 • Norwegowie chcą zbudować największy w Europie park wiatrowy o mocy 1,5 GW, czyli o całkowitej mocy 2,5 razy większej od obecnie największej europejskiej farmy wiatrowej na lądzie, której moc wynosi 600 MW. (Czytaj więcej)

 • Planowane jest zastąpienie w Hiszpanii dwóch reaktorów jądrowych w Almaraz, elektrowniami fotowoltaicznymi i wiatrowymi. (Czytaj więcej)

 

4. Klimat:

 • Think-tank WiseEuropa opublikował raport dotyczący polityki klimatycznej Polski. Według niego możliwe jest osiągnięcie przez polską gospodarkę stanu neutralności klimatycznej do 2050 roku jest możliwe. (Czytaj więcej)

 • Powstanie Nowy Plan Klimatyczny dla Manhattanu. Czy może on być wzorem dla miejscowości nadbrzeżnych? (Czytaj więcej)

 • Podczas szczytu UE, wezwano do zintensyfikowania prac nad długoterminową strategią klimatyczną. Dalsze dyskusje odbędą się na Radzie Europejskiej w czerwcu. (Czytaj więcej)

 • Od 2020 roku, domy jednorodzinne w Rybniku, ogrzewane w sposób ekologiczny, będą zwolnione przez dwa lata z podatku od nieruchomości. (Czytaj więcej)

 • Według oceny pełnomocnika ds. Programu Czyste Powietrze Piotra Woźnego konieczna jest inwentaryzacja źródeł niskiej emisji. W jaki sposób i kto ją powinien przeprowadzić? (Czytaj więcej)

 

5. Węgiel i górnictwo:

 • Grzegorz Tobiszowski, wiceminister odpowiedzialny za sektor górnictwa, potwierdził, że do 2027 roku w Polsce powstanie nowa kopalnia węgla kamiennego. (Czytaj więcej)

 • Niemieckie Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki (Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt lub DLR) analizuje, czy niemieckie elektrownie węglowe mogłyby zostać ponownie wykorzystane jako zasoby magazynowania energii. (Czytaj więcej)

 • Parlament Europejski przyjął w środę rezolucję “Europa, która dba o czyste powietrze dla wszystkich” zachęcając kraje członkowskie do odchodzenia od węgla najpóźniej do 2030 roku. Jak podano, już ponad 10 krajów UE ogłosiło swoje plany odejścia od węgla. (Czytaj więcej)

 

6. Ropa naftowa:

 • Cena ropy naftowej w USA przekroczyła 60 dolarów za baryłkę, osiągając najwyższą wartość w tym roku. (Czytaj więcej)

 

7. Gaz:

 • Senat przyjął bez poprawek ustawę dot. ratyfikacji umowy ws. Baltic Pipe, między Polską a Danią. Nowy gazociąg, którym popłynie gaz z Norwegii zostanie wybudowany do jesieni 2022 roku. Umowa przewiduje, że polski operator przesyłowy gazu Gaz-System będzie właścicielem i operatorem podmorskiej części gazociągu aż po wybrzeże Danii. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami Gaz-System sfinansuje w całości budowę całej podmorskiej rury. (Czytaj więcej)

 • W Turcji nastąpiło połączenie morskiej i lądowej części gazociągu Turk Stream. (Czytaj więcej)

 • Od rozpoczęcia działalności Terminalu LNG w Świnoujściu dotarło już dwanaście dostaw typu spot. (Czytaj więcej)

 

8. Energia jądrowa:

 • Minister energii Krzysztof Tchórzewski potwierdził, że w Polsce powstanie 6 bloków jądrowych. Szacowany koszt inwestycji w energetykę jądrową o łącznej mocy 6-9 GW to 100-135 mld zł, rozłożonych w ciągu 20-25 lat. (Czytaj więcej)

 • W ramach wzmocnienia współpracy między Indiami i USA, w dziedzinie bezpieczeństwa jądrowego i cywilnego programu energetyki jądrowej, USA zbudują w Indiach sześć bloków jądrowych. (Czytaj więcej)

 • Jak wynika z raportu opracowanego przez Ministerstwo Energii „Polish Industry for Nuclear Energy”, polskie firmy uczestniczą w budowach elektrowni jądrowych na całym świecie. Ponad 70 polskich firm w ostatnich 10 latach, we współpracy z zagranicznymi koncernami, zrealizowało projekty dla elektrowni jądrowych głównie w UE, ale też np. w Rosji, Kanadzie, Meksyku, Japonii czy na Ukrainie. W powyższym raporcie swoje możliwości technologiczne prezentuje 300 polskich podmiotów. (Czytaj więcej)

 

9. Wywiady:

 • Dr Andrzej Kassenberg: komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski i Krajowego planu energii i klimatu: 11 założeń – wyzwań – transformacji energetycznej i ochrony klimatu dla Polski. (Czytaj więcej)

 • Halina Karp, szefowa projektu Most Energetyczny UE - Ukraina, doradczyni prezesa EnergoAtom o projekcie polsko-ukraińskiego połączenia energetycznego. (Czytaj więcej)

 • Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca o tym, że w mieście planowane jest zakazanie spalania węgla w domowych peicach. (Czytaj więcej)

 • Karolina Baca-Pogorzelska z Dziennika Gazety Prawnej o emisji dwutlenku węgla. (Czytaj więcej)

 

10. Pozostałe informacje z kraju:

 • Prezes URE zatwierdził taryfę przesyłową Operatora Systemu Przesyłowego – PSE oraz taryfy dystrybucyjne pięciu największych dystrybutorów energii elektrycznej :  PGE Dystrybucja, Tauron Dystrybucja, Enea Operator, Energa Operator oraz innogy Stoen Operator. (Czytaj więcej)

 • W Ostrowie Wielkopolskim oficjalnie rusza budowa miejskiego systemu elektroenergetycznego, którym będzie przesyłana do odbiorców lokalnie produkowana energia, w tym z odnawialnych źródeł energii. (Czytaj więcej)

 • Trwają prace nad pozyskaniem inwestorów do spółki ElectroMobility Poland, która jest odpowiedzialna za projekt produkcji w Polsce samochodu elektrycznego. (Czytaj więcej)

 • Już wkrótce w Gliwicach pojawią się elektryczne autobusy. (Czytaj więcej)

 • Japońska firma Mitsui High-tec (MHT) zbuduje w Polsce swoją pierwszą europejską fabrykę rdzeni silników elektrycznych do aut hybrydowych i elektrycznych. W fabryce zostanie zatrudnione do 200 osób. Inwestycja ma pochłonąć ponad 160 mln zł. (Czytaj więcej)

 

11. Pozostałe informacje ze świata:

 • Komisja Europejska uruchamia 750 mln euro środków na finansowanie kluczowych europejskich projektów w dziedzinie infrastruktury energetycznej o znaczących korzyściach transgranicznych. Działanie to ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego, zapewnienie konsumentom większego wyboru oraz pobudzenie wzrostu gospodarczego i miejsc pracy. Te połączenia są również niezbędne, aby OZE mogły się rozwijać i uczynić Europę numerem jeden w dziedzinie energii odnawialnej. (Czytaj więcej)

 • Unia Europejska pokryje 75 proc. kosztów synchronizacji systemów elektroenergetycznych państw bałtyckich z kontynentalnym. (Czytaj więcej)

 • Spółka Highview Power, odpowiedzialna za budowę pierwszej na świecie pilotażowej instalacji magazynowania energii w skroplonym powietrzu (LAES), ogłosiła powstanie joint venture z hiszpańską firmą sektora energetycznego, TSK. Projekt ma na celu rozwój technologii kriogenicznych magazynów energii w Hiszpanii, na Bliskim Wschodzie oraz w Południowej Afryce. (Czytaj więcej)

 

Autor: mgr inż. Kamil Różycki, Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A.