Strona główna>Wydawnictwa>Przegląd prasy

Przegląd prasy

Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych wiadomości z dziedziny energii oraz zasobów w Polsce i na świecie z okresu 19 - 25 sierpnia 2019. W dzisiejszym zestawieniu przedstawiamy między innymi: miesięczny udział fotowoltaiki w polskim miksie energetycznym pierwszy raz w historii był większy niż biogazowni, dopłaty do wymiany starych pieców, na nowe światowe inwestycje OZE do 2050 roku zostanie wydane ponad 10 bilionów dolarów, lipiec 2019 roku był najgorętszym miesiącem w historii pomiarów, rekordowe pożary w Amazonii oraz wiele innych informacji z Polski i świata.

 

1. NFOŚiGW - działania:

 • Informacje dotyczące III edycji Funduszy norweskich i Funduszy EOG 2014-2021. Polska z alokacją 809,3 mln euro, podobnie jak w poprzednich latach, pozostaje największym beneficjentem tych środków. (Czytaj więcej)

 • We wrześniu ruszy nabór wniosków w programie „Mój Prąd”, z którego, według szacunków, ma skorzystać 200 tys. gospodarstw domowych. (Czytaj więcej)

 

2. Prawo w energetyce:

 • Już od 1 września za każdą torbę foliową, oprócz tzw. zrywek, które zgodnie z dyrektywą UE są zwolnione z opłat, ponieważ służą bezpośrednio do pakowania żywności, trzeba będzie zapłacić 25 groszy, w tym VAT. Nową regulację wprowadzono na mocy znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw. (Czytaj więcej)

 • Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o przeciwdziałaniu marnotrawieniu żywności. Jej przepisy, z pewnymi wyjątkami, wejdą w życie na początku września. Ustawa określa zasady postępowania z żywnością oraz obowiązki sprzedawców żywności w celu przeciwdziałania marnowaniu żywności oraz negatywnym skutkom społecznym, środowiskowym i gospodarczym wynikającym z marnowania żywności. Głównym celem zmian jest włączenie dystrybutorów żywności do funkcjonujących i wprowadzanych mechanizmów w zakresie przeciwdziałania marnowaniu żywności. Ustawodawca założył, że przekazywanie żywności organizacjom pozarządowym oraz innym przewidzianym ustawą osobom prawnym lub jednostkom organizacyjnym i przeznaczenie jej na cele charytatywne jest jednym z najbardziej efektywnych sposobów ograniczania zjawiska marnotrawienia żywności. (Czytaj więcej)

 • W Dzienniku Ustaw opublikowana została ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw. Większość jej przepisów wchodzi w życie 14 dni od publikacji. Zmiany mają na celu wyeliminowanie możliwości ryczałtowego rozliczania przedsiębiorcy odbierającego odpady komunalne od mieszkańców, co utrudniało gminom kontrolę nad strumieniem odpadów komunalnych oraz mogło prowadzić do podwyższenia kosztów systemu. Celem regulacji jest też zachęcenie do selektywnego zbierania odpadów komunalnych. (Czytaj więcej)

 • Opublikowano nowy projekt rozporządzenia Ministra Energii w sprawie szczegółowych warunków udzielania oraz rozliczania wsparcia ze środków Funduszu Niskoemisyjnego Transportu. Przedsiębiorcy mogą liczyć na dopłaty pozwalające na wybór większej liczby modeli samochodów elektrycznych, w porównaniu do osób fizycznych. Wprowadzono także podział na segmenty pojazdów, co ułatwia drogę do dofinansowania pojazdom dostawczym i ciężarowym. (Czytaj więcej)

 

3. Energetyka odnawialna:

 • Firma badawcza Bloomberg NEF (BNEF) opublikowała nowy raport New Energy Outlook 2019. Według najnowszych badań, na nowe inwestycje OZE do 2050 roku zostanie wydane ponad 10 bilionów dolarów. W tym czasie świat przejdzie zmieni proporcje pozyskiwania energii, z dwóch trzecich energii w 2018 roku z paliw kopalnych na dwie trzecie energii zeroemisyjnej. (Czytaj więcej)

 • Według danych Urzędu Regulacji Energetyki, w pierwszym półroczu 2019 roku moc odnawialnych źródeł energii wzrosła w Polsce o ponad 226 MW. Na koniec czerwca 2019 roku łączna moc odnawialnych źródeł energii wyniosła prawie 8,82 GW. (Czytaj więcej)

 • Amerykański koncern Tesla uruchomił program wynajmu paneli fotowoltaicznych, czego efektem ma być zwiększenie popytu na opracowaną przez firmę technologię dachu solarnego (ang. solar roof). W ramach nowej oferty koncern oferuje klientom możliwość wynajęcia  dachu solarnego - opracowanej przez Teslę technologii paneli słonecznych w formie dachówek. (Czytaj więcej)

 • Po 13 latach prac, rusza produkcja elastycznych, ultracienkich paneli fotowoltaicznych niemieckiej firmy Heliatek. (Czytaj więcej)

 • We francuskiej miejscowości Tourouvre w 2016 roku została otwarta pierwsza droga słoneczna. “Solar highway” to jezdnia, która składa się z 2800 metrów kwadratowych paneli słonecznych rozciągających się wzdłuż jednego kilometra. Po trzech latach od powstania instalacji okazuje się, że pomysł nie zadziałał. W tym momencie, ponad 83% wszystkich paneli jest zepsuta i nie wytwarza energii. (Czytaj więcej)

 

4. Klimat:

 • Amerykańska Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA) poinformowała, że lipiec 2019 roku był najgorętszym miesiącem w historii pomiarów. Potwierdza to wcześniejsze obserwacje Unii Europejskiej. Według NOAA, średnia globalna temperatura w lipcu wynosiła 0,95 stopnia Celsjusza powyżej średniej z XX wieku wynoszącej 15,8 stopnia Celsjusza, co czyni go najgorętszym lipcem od 1880 roku. Poprzedni najgorętszy zarejestrowany miesiąc to lipiec 2016 roku. Dziewięć z 10 najgorętszych lipców wystąpiło od 2005 roku, a ostatnie pięć lat znalazło się w piątce najgorętszych. (Czytaj więcej)

 • Brazylijska agencja badań kosmicznych INPE poinformowała, że trwające w Amazonii pożary należą do serii, którą określono mianem rekordowej. Między styczniem a sierpniem tego roku w brazylijskiej części Amazonii doszło do rekordowej liczby 72 tys. pożarów. Naukowcy z INPE podkreślają jednak, że w tym sezonie nie odnotowano znaczących anomalii związanych ze zmianami klimatycznymi, które można byłoby obarczyć winą za sytuację. Podejrzewa się, że przyczyną są specjalne podpalenia przez osoby, które za pomocą ognia chcą przekształcić tereny leśne w pola uprawne lub w związku z innymi inwestycjami. (Czytaj więcej)

 • Nie tylko Amazonia i Arktyka płoną. Zdjęcia satelitarne wskazują, że również na południu Afryki są pożary. (Czytaj więcej)

 • Ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak fale upałów, stają się coraz częstsze wraz z postępującym kryzysem klimatycznym. Szczególnie dotknięci upałami są mieszkańcy miast. Dlatego na zlecenie przedstawicieli miasta Wiednia opracowana została pierwsza mapa cieplna austriackiej stolicy, która ma pomóc w walce z wysokimi temperaturami adekwatnie do potrzeb jej poszczególnych dzielnic. Mapa cieplna Wiednia, opracowana przez czeski start-up ECOTEN, pokazuje, które obszary miasta są najbardziej dotknięte upałami. Analiza tych danych umożliwi władzom realizację działań ukierunkowanych lokalnie. (Czytaj więcej)

 • Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała raport „Microplastics in drinking-water”. Jest to pierwszy raport WHO na temat zanieczyszczenia wody pitnej mikroplastikiem. Eksperci stwierdzają, że dane na temat wpływu mikroplastiku na zdrowie są wciąż bardzo ograniczone, jednak z tego, co dotychczas wiadomo, wydaje się, że nie stwarza on zagrożenia dla zdrowia. Organizacja podkreśla, że potrzebne są dalsze badania, a przede wszystkim rekomenduje powstrzymanie wzrostu zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi na całym świecie. (Czytaj więcej)

 

5. Węgiel i górnictwo:

 • Elektrownia Ostrołęka dokonała ponownego wyboru oferty konsorcjum spółki Torpol jako najkorzystniejszej w przetargu na budowę infrastruktury kolejowej, która ma powstać na potrzeby nowego bloku energetycznego o mocy 1000 MW. To kluczowy element wartej ponad 6 mld zł inwestycji. (Czytaj więcej)

 • Eurostat opublikował najnowsze dane na temat produkcji oraz zużycia węgla kamiennego w krajach Unii Europejskiej. Z najnowszych danych wynika, że zużycie węgla spadło o 4 proc. w porównaniu do roku 2018 roku. (Czytaj więcej)

 • Kolejne Banki odchodzą od węgla. Niemal wszystkie duże prywatne banki zapowiedziały istotne ograniczenie lub nawet wycofanie się z finansowania nowych projektów wydobycia węgla lub energetyki opartej na tym surowcu. (Czytaj więcej)

 • W drugim kwartale 2019 roku na światowych rynkach spadały ceny węgla koksowego, a także ceny węgla energetycznego. (Czytaj więcej)

 

6. Ropa naftowa:

 • Spółka China National Petroleum Corporation, wiodący nabywca wenezuelskiej ropy, zawiesiła sierpniowe zakupy surowca z tego kraju. Decyzja jest pochodną amerykańskich sankcji wymierzonych w reżim Nicolasa Maduro. (Czytaj więcej)

 • W okresie od stycznia do czerwca 2019 roku Białoruś wyeksportowała o 20,5 proc. mniej niż rok temu. Gwałtowny spadek nastąpił w kwietniu, gdy do systemu rurociągu Przyjaźń na terenie Białorusi i innych krajów trafiła zanieczyszczona ropa z Rosji. (Czytaj więcej)

 

7. Gaz:

 • PGNiG Obrót Detaliczny i Synthos podpisały umowę na dostawę LNG. To największa w Polsce umowa na sprzedaż LNG do celów przemysłowych. Do końca 2021 roku do zakładów chemicznych Synthos łącznie trafi 8 200 ton paliwa. (Czytaj więcej)

 

8. Energia jądrowa:

 • Pierwsza na świecie pływająca elektrownia jądrowa - Akademik Łomonosow - wypłynęła z Murmańska do miejsca docelowego, czyli miasta Pewek leżącego w azjatyckiej części Rosji, w Czukockim Okręgu Autonomicznym. (Czytaj więcej)

 • Minęło osiem lat od deklaracji Niemiec o odejściu od energetyki jądrowej. W ostatnim czasie coraz więcej decydentów z polityki i biznesu chce przedłużyć ten proces z powodu ochrony klimatu. Są coraz większe wątpliwości, czy Niemcy mogą osiągnąć cele klimatyczne bez energetyki jądrowej. (Czytaj więcej)

 • Władze prefektury Fukushima zakończą w przyszłym roku prawie 10-letni program badań kobiet w ciąży i matek karmiących, który sprawdzał ich zdrowie pod kątem ewentualnego wpływu substancji promieniotwórczych. Otrzymane w ciągu trwania programu rezultaty nie odbiegały od tych uzyskiwanych w innych częściach Japonii. (Czytaj więcej)

 • Amerykańskie The National Security Archive odtajniło raport tamtejszego wywiadu na temat liczby ofiar śmiertelnych katastrofy w Czarnobylu. Stwierdzono w nim, że dane przedstawiane przez Związek Radziecki są niedorzeczne. (Czytaj więcej)

 • Energetyka jądrowa pomoże w eksploracji kosmosu. (Czytaj więcej)

 

9. Wywiady:

 • Krzysztof Kubów, sekretarz stanu w Ministerstwie Energii, o transformacji energetyki w Polsce. (Czytaj więcej)

 • Remigiusz Nowakowski, prezes Dolnośląskiego Instytutu Studiów Energetycznych, o tym, że Polska giełda gazu ma największy potencjał w regionie. (Czytaj więcej)

 • Jerzy Lipka, prezes Stowarzyszenia Obywatelskiego Ruchu na rzecz Energetyki Jądrowej o zbliżającej się manifestacji poparcia rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. (Czytaj więcej)

 

10. Pozostałe informacje z kraju:

 • Według danych PSE spada zużycie i produkcja energii w Polsce. W lipcu 2019 r. produkcja energii elektrycznej w Polsce była mniejsza niż w analogicznym okresie ubiegłego roku o 7,73 proc., a jej zużycie mniejsze o 1,44 proc. (Czytaj więcej)

 • Zgodnie z raportem wykonanym na zlecenie Fundacji ClientEarth na temat prosumeryzmu w Polsce, w kraju zachodzi wyraźna zmiana sposobu myślenia o energetyce. Za samodzielną produkcją energii elektrycznej opowiada się 84 procent badanych. Raport "Prosument w badaniach opinii publicznej i programach partii politycznych" przedstawia analizę stosunku Polaków do prosumeryzmu, czyli jednoczesnego produkowania i konsumowania energii elektrycznej, i obecności tej kwestii w krajowym dyskursie politycznym. (Czytaj więcej)

 • Jak podaje Agencja Rynku Energii, miesięczny udział fotowoltaiki w polskim miksie energetycznym pierwszy raz w historii był większy niż biogazowni. (Czytaj więcej)

 • W lipcu po Polsce jeździło już 6330 samochodów elektrycznych. (Czytaj więcej)

 • Do śląskich gmin trafi 147,5 mln zł unijnych dotacji, które zostaną wykorzystane na zakup i montaż odnawialnych źródeł energii. (Czytaj więcej)

 • W województwie opolskim 20 mln zł zostanie przeznaczone na wymianę przestarzałych źródeł ciepła w budynkach jednorodzinnych oraz we wspólnotach mieszkaniowych na ciepło bardziej ekologiczne. Mieszkańcy będą mogli uzyskać dofinansowanie między innymi na pompy ciepła, kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne. (Czytaj więcej)

 • Również w województwie lubuskim można otrzymać wsparcie na wymianę pieców niespełniających norm emisyjnych. (Czytaj więcej)

 

11. Pozostałe informacje ze świata:

 • Wskaźnik SRI. Czy jest i dlaczego jest ważny dla osób budujących dom? Wskaźnik gotowości Smart Readiness Indicator (SRI) jest nowym narzędziem, które zostało wprowadzone w ostatniej nowelizacji unijnej dyrektywy o efektywności energetycznej. To, dlaczego jest ważny dla osób planujących budowę nowoczesnego domu, w poniższym artykule tłumaczą autorzy poradnika "Dom bez rachunków". Wskaźnik Smart Readiness Indicator (SRI) Pozwala on ocenić gotowość budynków do obsługi inteligentnych rozwiązań oraz ocenia najważniejsze aspekty nowoczesnych budynków. (Czytaj więcej)

 • Regulator rynku gazu i energii Ofgem, powołując się na wstępny raport sieci National Grid, poinformował, że wynikiem awarii energetycznej dnia 9 sierpnia w Wielkiej Brytanii, która pozbawiła energii elektrycznej około 1 mln gospodarstw domowych, było uderzenie pioruna w linię przesyłową. (Czytaj więcej)

 • Japoński fundusz inwestycyjny SoftBank VisionFund, który w przeszłości inwestował już w start-upy takie jak Uber, Slack, czy WeWork, zainwestował 110 mln USD w szwajcarski start-up Energy Vault z obszaru magazynowania energii. Pomysł Szwajcarów opiera się na wykorzystaniu kompozytowych bloków oraz ich energii potencjalnej związanej z grawitacją. Projekt magazynu energii zakłada użycie zrobotyzowanego i zautomatyzowanego dźwigu do podnoszenia oraz opuszczania 35-tonowych kompozytowych bloków ustawionych jeden na drugim. Na początek firma ma w planach wybudowanie prototypu o pojemności 35 MWh w pobliżu Mediolanu. Prezes zapowiada, że energia dostarczona ma kosztować 6 centów za kWh, a sprawność cyklu ładowanie-rozładowanie całej instalacji ma się mieścić w granicach 80-90 procent. (Czytaj więcej)

 • Kanadyjscy naukowcy opracowali metodę otrzymywania wodoru z piasków bitumicznych. Rozwiązanie pozwala na wyodrębnienie go bez emisji dwutlenku węgla, a firma zajmująca się komercjalizacją procesu szacuje, że będzie w stanie otrzymać wodór kilkukrotnie taniej niż ma to miejsce obecnie. (Czytaj więcej)

 

Autor: mgr inż. Kamil Różycki, Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A.