Strona główna>Wydawnictwa>Przegląd prasy

Przegląd prasy

Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych wiadomości z dziedziny energii oraz zasobów w Polsce i na świecie z okresu 2 - 8 marca 2020. W dzisiejszym zestawieniu przedstawiamy między innymi: prezydent podpisał ustawę o wspieraniu termomodernizacji i remontów, zmiany w programie Czyste Powietrze, już wkrótce dotacje na tzw. słoneczne dachy, brak porozumienia grupy producentów OPEC + wpłynął na spadek ceny ropy naftowej, banki w Polsce coraz chętniej pomagają odnawialnym źródłom energii, ponad 100 kg plastiku zużywa rocznie każdy Europejczyk oraz wiele innych informacji z Polski i świata.

 

1. NFOŚiGW - działania:

 • Premier Mateusz Morawiecki, a także prezes NFOŚiGW Piotr Woźny przedstawili zmiany, które czekają program Czyste Powietrze. Dotyczą one zarówno uproszczenia wniosków, sposobu wnioskowania, jak i poziomu dotacji. Szczegóły nowej formuły w artykule. (Czytaj więcej)

 • Ile można zyskać w nowym programie „Czyste Powietrze”? Nawet do 15 tys. zł dotacji na zadania związane z ociepleniem budynku, wymianą stolarki okiennej i drzwiowej. Zyskamy czas – bo wnioski będzie można składać także online, a urząd na ich rozpatrzenie będzie miał 30 a nie 90 dni. Jakie jeszcze zmiany? (Czytaj więcej)

 • Przedstawiciele Warszawskich Wodociągów i NFOŚiGW zawarli umowy o dofinansowanie inwestycji wodociągowo-kanalizacyjnych w stolicy w formie pożyczki na łączną kwotę ok 750 mln zł. Najważniejsze przedsięwzięcia, które uzyskają dofinansowanie, to unowocześnienie technologii uzdatniania wody i retencja. (Czytaj więcej)

 • Domy Studenckie Politechniki Warszawskiej „Wcześniak” w Płocku oraz „Ustronie” w Warszawie zostaną poddane gruntownym pracom termomodernizacyjnym dzięki wsparciu finansowemu z NFOŚiGW. To prawie 6 mln zł dla obydwu przedsięwzięć. (Czytaj więcej)

 • Główne założenia Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, w tym obszary wsparcia, informacje o potencjalnych wnioskodawcach i harmonogram konkursów, to główne tematy poruszone podczas konferencji inaugurującej program w ramach III edycji funduszy. Budżet programu w tej odsłonie to 164 mln euro. (Czytaj więcej)

 

2. Prawo w energetyce:

 • 4 marca 2020 roku Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Inwestorzy, którzy zdecydują się na montaż mikroinstalacji OZE do produkcji energii elektrycznej, będą mogli ubiegać się o podwyższoną premię termomodernizacyjną. Zamiast 16% będzie to 21% kosztów przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. (Czytaj więcej)

 • Minister klimatu Michał Kurtyka zapowiedział, że zaproponuje zmiany regulacji w obszarach m.in. klastrów i spółdzielni energetycznych czy morskiej energetyki wiatrowej. Ministerstwo nie wyklucza też modyfikacji projektu polityki energetycznej. (Czytaj więcej)

 • Komisja Europejska opublikowała długo oczekiwane prawo klimatyczne, którego celem jest zapisanie w prawie UE celu neutralności klimatycznej do 2050 r. Prawo Klimatyczne ustanowiło definicję „trajektorii osiągnięcia neutralności klimatycznej” na okres 2030–2050, w oparciu o cel dotyczący ograniczenia emisji CO2 do 2030 r. Jeżeli państwa członkowskie UE zboczą z trajektorii, Komisja Europejska przyjmie, w drodze aktów delegowanych, dodatkowe środki mające na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. Oceny monitorujące postępy Unii będą przeprowadzane co 5 lat od 2023 r. (Czytaj więcej)

 • Instytut Ochrony Środowiska PIB zaprezentował wyniki najnowszej analizy przygotowanej w ramach projektu LIFE Climate CAKE PL pt. „Zmiana celów redukcyjnych i cen uprawnień do emisji wynikająca z komunikatu “Europejski Zielony Ład”. W publikacji przeanalizowano, w jaki sposób podwyższenie celu redukcyjnego na 2030 r. do poziomu 50 proc. oraz 55 proc. z obowiązującego obecnie 40 proc. może wpłynąć na zmianę redukcji emisji. (Czytaj więcej)

 • Ministrowie 12 krajów UE wezwali Komisję Europejską do przyspieszenia decyzji o nowym celu UE dotyczącym ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. (Czytaj więcej)

 

3. Energetyka odnawialna:

 • Po przeprowadzonym pilotażu, którego celem było sprawdzenie możliwości budowy fotowoltaiki na pływających platformach, spółka Energa OZE planuje teraz realizację pierwszej w Polsce, większej instalacji PV, która zostanie umieszczona na wodzie. Inwestycja zostanie zrealizowana w gminie Kolbudy w województwie pomorskim. Projekt zakłada instalację paneli PV o mocy do 0,5 MW na zbiorniku wodnym przy eksploatowanej obecnie przez Energę OZE Elektrowni Wodnej Łapino. (Czytaj więcej)

 • Według oceny wiceministra aktywów państwowych Zbigniewa Gryglasa, w 2020 roku dzięki instalacjom fotowoltaicznym w Polsce przybędzie 1 gigawat nowych mocy. Planowana jest też budowa morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 10 GW. (Czytaj więcej)

 • W lutym polskie farmy wiatrowe wyprodukowały najwięcej energii elektrycznej w historii – ponad 2,1 TWh. Dostarczyły odbiorcom energię za ok. 400 mln zł, zbijając ceny prądu na giełdzie do najniższego poziomu od dwóch lat i ograniczając import mocy od sąsiadów. (Czytaj więcej)

 • Pierwsza elektrownia fotowoltaiczna na morzu zdała trudny test. Działająca u wybrzeży Holandii pływająca farma PV to pierwsza tego typu instalacja umieszczona na morzu. Wybudowana pod koniec listopada 2019 roku instalacja o mocy 17,5 kW ma być jeszcze rozbudowywana. Testem dla pilotażowej elektrowni fotowoltaicznej, okazały się ekstremalne warunki pogodowe w czasie orkanu Sabina. Instalacja pozostała nienaruszona mimo prędkości wiatru przekraczającej 60 węzłów (ponad 30 m/s) i fal, których wysokość sięgała 5 metrów. (Czytaj więcej)

 • Niemieccy naukowcy opracowują elewację słoneczną o 50% wyższej wydajności niż standardowe BIPV. Trzymetrowy prototyp składa się z dziewięciu paneli, które można przechylać, aby przechwytywać więcej światła słonecznego. (Czytaj więcej)

 • Całkowity koszt inwestycji w “zieloną energię” na Ukrainie w styczniu 2020 roku wyniósł ponad 67,5 milionów złotych. Silny rozwój OZE trwa od początku zeszłego roku i jest on ostatnimi czasy jednym z priorytetowych kierunków ukraińskiego sektora energetycznego. Na przestrzeni ostatnich lat nasz Ukraina osiągnęła kilka ważnych sukcesów w tym obszarze. Udało się między innymi zająć miejsce w górnej dziesiątce krajów, które najskuteczniej przyciągają inwestycje w czystą energię. (Czytaj więcej)

 • Według danych przekazanych przez chińskie władze, na które powołuje się serwis PV Tech, w styczniu eksport chińskich komponentów fotowoltaicznych zmniejszył się w stosunku do eksportu ze stycznia 2018 roku o 35 procent. Dane dotyczące chińskiego eksportu za styczeń potwierdzają wpływ mniejszej aktywności gospodarczej Chin z powodu koronawirusa na wyniki sprzedaży producentów modułów i innych komponentów instalacji PV. (Czytaj więcej)

 

4. Klimat:

 • Powstał raport na temat kosztów zdrowotnych niskiej emisji. Niska emisja, czyli zanieczyszczenie pyłami i szkodliwymi gazami pochodzącymi głównie z domowych pieców, kosztuje każdego Polaka od 300 do 800 euro rocznie. To m.in. wydatki na leczenie chorób wywołanych smogiem. (Czytaj więcej)

 • Wsparcie miast w transformacji w przyjazne i neutralne klimatycznie, oraz poprawa jakości życia mieszkańców to główne zadanie Agendy Miejskiej - inicjatywy, którą ogłosiło Ministerstwo Klimatu. W ramach Agendy ministerstwo organizuje serię warsztatów na temat polityki ekologicznej miast, we wszystkich 16 miastach wojewódzkich z udziałem przedstawicieli wszystkich podmiotów, które projektują i wdrażają politykę miejską. Cztery najważniejsze obszary Agendy Miejskiej to docenienie dobrych praktyk, dodatkowe narzędzia wsparcia, uproszczenie przepisów i działających programów, oraz wypracowanie nowych rozwiązań. (Czytaj więcej)

 • Dwa raporty na zlecenie niemieckiego rządu wskazują, że Berlin nie zdoła osiągnąć swoich celów klimatycznych na 2030 rok. Najprawdopodobniej poziom emisji CO2 w ciągu dekady przekroczy zakładany o 70 milionów ton. (Czytaj więcej)

 • NASA i Europejska Agencja Kosmiczna zanotowały znaczący spadek stężeń dwutlenku azotu w Chinach. To jeden z głównych składników smogu, emitowany przede wszystkim przez samochody. W związku z koronawirusem Chińczycy ograniczyli podróże, a co za tym idzie, przyczynili się do lepszej jakości powietrza. (Czytaj więcej)

 • Jak wynika z danych australijskiego Bureau of Meteorology, w ostatnich dziesięcioleciach istotnym zmianom uległ przebieg pór roku w Australii. Znacząco wydłużyło się lato, natomiast skróceniu uległa zima. W opublikowanym niedawno raporcie porównane zostały dane pogodowe z dwóch ostatnich dekad oraz połowy zeszłego wieku. Okazuje się, że temperatury charakterystyczne dla lata występowały średnio przez 31 dni dłużej, natomiast typowe dla zimy – o 23 dni krócej niż w latach 50. (Czytaj więcej)

 • Brytyjska agencja Met Office poinformowała, że ostatni miesiąc był najbardziej deszczowym lutym w historii pomiarów meteorologicznych w Anglii, Walii i Irlandii Północnej, natomiast drugim – na terenie Szkocji. Równocześnie, luty tego roku był piątym najbardziej mokrym miesiącem, odnotowanym kiedykolwiek na Wyspach Brytyjskich. Eksperci wiążą rekord z postępującymi zmianami klimatycznymi. (Czytaj więcej)

 

5. Węgiel i górnictwo:

 • Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Energią (KOBIZE) przygotował analizę w ramach projektu LIFE Climate CAKE PL poświęconą wpływowi ewentualnego przyspieszenia polityki klimatycznej na Polskę. Oznaczałoby ono dodatkowe koszty dla całej Unii Europejskiej i konieczność szybszego odchodzenia od węgla w Polsce. (Czytaj więcej)

 • Międzynarodowa Agencja Energii prognozuje, że mimo ubiegłorocznego spadku światowego popytu na węgiel, do 2024 roku powinien on pozostać na stabilnym poziomie zbliżonym do wielkości z roku 2018. W Unii Europejskiej popyt na węgiel ma spadać w tym czasie co roku o 5 proc. (Czytaj więcej)

 • Węgiel brunatny jest najbardziej szkodliwym dla zdrowia rodzajem węgla, biorąc pod uwagę emisje z jego spalania. Jednak kraje europejskie, z Polską w czołówce, pozostają największymi producentami i konsumentami węgla brunatnego na świecie. Od 2010 roku produkcja węgla brunatnego nie zmalała, pomimo zobowiązań polityków do złagodzenia zmiany klimatu i ograniczenia zanieczyszczania powietrza – informuje w swojej nowej publikacji organizacja HEAL. (Czytaj więcej)

 • Elektrociepłownie w Czechach oczekują największych zmian od dziesięcioleci. Zakłady masowo zmieniają węgiel na gaz. Przeciwdziałanie zmianom klimatu powoduje, że produkcja energii z węgla jest coraz droższa. Sytuacja dla firm spalających węgiel staje się bardzo niekorzystna, a większość ciepłowni szuka alternatyw dla zastąpienia tego źródła. Większość z nich prawdopodobnie przejdzie na gaz. Jak podają czeskie media jeszcze w 2014 roku o przejściu na gaz nikt nie myślał. Różnica w cenie 1 GJ ciepła wynosiła około 14 zł z korzyścią dla tego wyprodukowanego przez elektrownie węglowe. Teraz jest odwrotnie. (Czytaj więcej)

 • Nowy blok energetyczny 910 MW w należącej do Taurona Elektrowni Jaworzno III ma zostać oddany do eksploatacji do 31 lipca 2020 r. Poprzedni termin upłynął 15 lutego; wcześniej, w ostatniej fazie testów, doszło do awarii bloku. Nowy blok energetyczny w Elektrowni Jaworzno III to jedna z największych inwestycji w kraju i największe przedsięwzięcie realizowane obecnie przez grupę Tauron, warte ponad 6 mld zł. Rocznie nowa jednostka może spalać ponad 2,5 mln ton węgla kamiennego. W porównaniu do obecnie eksploatowanych bloków 200 MW, nowa jednostka będzie emitowała prawie 30 proc. dwutlenku węgla mniej, co oznacza redukcję o ok. 2 mln ton rocznie, a emisja pozostałych gazów zmniejszy się o przeszło 50 proc. (Czytaj więcej)

 

6. Ropa naftowa:

 • Państwa OPEC nie zdołały uzgodnić z Rosją redukcji wydobycia ropy ze względu na spadek popytu związany z epidemią koronawirusa. Kartel chciał podtrzymać ceny surowca. Na wieść o braku porozumienia grupy producentów, zwanej OPEC +, ceny surowca spadły tego dnia o 7 proc. (Czytaj więcej)

 

7. Gaz:

 • Operatorzy systemów przesyłowych Polski i Ukrainy, Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System oraz LLC “Gas TSO of Ukraine” zamierzają zawrzeć porozumienie międzyoperatorskie dotyczące połączenia między systemami gazowymi obu krajów. (Czytaj więcej)

 • Czy Nord Stream 2 zostanie ukończony? (Czytaj więcej)

 • W USA rusza gigantyczny projekt LNG. Oczekuje się, że projekt rozwoju LNG w Port Arthur będzie początkowo obejmował dwa ciągi produkcyjne, dwa zbiorniki magazynowe skroplonego gazu ziemnego (LNG), nabrzeże morskie i powiązane urządzenia do załadunku oraz powiązaną infrastrukturę niezbędną do świadczenia usług skraplania, o zdolności produkcji około 13,5 miliona ton rocznie LNG. (Czytaj więcej)

 

8. Energia jądrowa:

 • Energetyka jądrowa nie jest odpowiedzią na zmianę klimatu. W porównaniu z energią ze słońca i wiatru jest zbyt droga, a nowe instalacje buduje się zbyt długo. To jedne z kluczowych wniosków polskiego tłumaczenia fragmentów Raportu o stanie światowego przemysłu jądrowego, który ukazał się w wyniku współpracy Przedstawicielstwa Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie i Instytutu na rzecz Ekorozwoju. (Czytaj więcej)

 • W tym roku mija dziesięć lat od początków polskich wysiłków w celu zbudowania elektrowni jądrowej. Wciąż nie ma jednak decyzji co do lokalizacji oraz wybranej technologii. W sprawozdaniach PGE EJ1, spółki która koordynuje prace nad atomem w Polsce, jest mowa o firmach z Korei, Japonii, Francji i USA. Na pytanie portalu energetyka24.com o to, w którą stronę przechyla się decyzja co do wyboru firm, które mają dostarczyć technologię do budowy reaktorów jądrowych, minister klimatu przyznał, że najbardziej zaawansowane rozmowy są prowadzone z koncernami amerykańskimi. (Czytaj więcej)

 • Jak powiedział pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski, decyzja o wyborze partnera do budowy atomu w Polsce zapadnie w ciągu 10-12 miesięcy. (Czytaj więcej)

 

9. Wywiady:

 • Wiceminister klimatu Ireneusz Zyska ocenia, że obecna ciepła zima jest pod pewnymi względami korzystna dla gospodarki i generuje mniejsze zapotrzebowanie na paliwa stałe, ograniczając niską emisję i smog, ale za to wiosną z problemami powinni liczyć się rolnicy. (Czytaj więcej)

 • Jakub Remesz, adwokat z Kancelarii Prawnej Gramatowscy o tym co się zmieni w sektorze energii odnawialnej, po nowelizacji Prawa budowlanego. (Czytaj więcej)

 • Jakub Stęchły, członek Rady ds. Nowoczesnej Mobilności Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii o tym, że mobilność miejska musi zmierzyć się z wyzwaniem efektywności energetycznej. (Czytaj więcej)

 • Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki m.in. o tym, że jego zdaniem przyszła pora na podjęcie decyzji w sprawie budowy elektrowni atomowej w Polsce. (Czytaj więcej)

 

10. Pozostałe informacje z kraju:

 • Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie zainicjowała kampanię edukacyjną „20 stopni dla klimatu”, w której namawia Polaków do niemarnowania ciepła. Badania wykazują, iż polskie mieszkania są przegrzewane i nieprawidłowo wietrzone. Nieznaczne obniżenie średniej temperatury pozwoli zredukować domowe wydatki na ciepło, pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie, a co więcej poprawi jakość powietrza, którym na co dzień wszyscy oddychamy. (Czytaj więcej)

 • Mieszkańcy budynków wielorodzinnych, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, już wkrótce będą mogli skorzystać z dotacji na tzw. słoneczne dachy. Na razie w pilotażowym programie Ministerstwa Klimatu i NFOŚiGW udział weźmie Wielkopolska. Dofinansowanie wyniesie 100 mln zł. (Czytaj więcej)

 • Towarowa Giełda Energii odnotowała rekordowe obroty energią elektryczną i gazem ziemnym w lutym 2020 roku. Jak informuje TGE, są to najwyższe wartości w historii giełdy. (Czytaj więcej)

 • Banki chętniej pomagają OZE. Węgiel w odwrocie. mBank podniósł limit na finansowanie projektów odnawialnych źródeł energii z 1 mld zł do 2 mld zł. O podobnej polityce myśli coraz więcej banków. Może zabraknąć pieniędzy na węglowe technologie. (Czytaj więcej)

 • Urząd Miasta Gdyni deklaruje, że już za cztery lata żadne z mieszkań komunalnych w Gdyni nie będzie ogrzewane piecem na paliwa stałe. Urząd informuje, że miasto rozpoczyna program likwidacji tzw. kopciuchów w gminnych budynkach mieszkalnych na lata 2020-2023. W miejsce „kopciuchów” mieszkania zostaną wyposażone w indywidualne lub grupowe ogrzewanie gazowe, a tam gdzie w budynku jest już miejska sieć grzewcza, lokale zostaną do niej podłączone. Program umożliwia także montaż pomp ciepła. Koszt całego programu został oszacowany na ok. 16 mln zł, a po jego zakończeniu emisja pyłów do atmosfery ma się zmniejszyć o prawie 32 tony. (Czytaj więcej)

 

11. Pozostałe informacje ze świata:

 • Artykuł: “Amazonia w ogniu półprawd”. Z powodu postępującej zmiany klimatu i wylesiania pożary stanowią coraz większe zagrożenie dla amazońskich lasów tropikalnych. Połączony wpływ susz i ognia może sprawić, że Amazonia stanie się potężnym źródłem emisji dwutlenku węgla; rośnie też ryzyko zmiany części lasów w ekosystemy trawiaste. (Czytaj więcej)

 • Ponad 100 kg plastiku zużywa rocznie każdy Europejczyk. Odpady, które w ten sposób wytwarzamy, lądują głównie na wysypiskach albo zaśmiecają lasy, rzeki, morza i oceany. W przeciągu ostatnich 10 lat wyprodukowano więcej plastiku niż przez całe poprzednie stulecie. Wraz ze wzmożoną produkcją pojawił się problem z utylizacją odpadów z tworzyw sztucznych. Nadmiar plastikowych śmieci jest jedną z głównych przyczyn degradacji środowiska naturalnego na Ziemi. Dotyczy to nie tylko Polski, czy Europy. Jest to problem globalny i obejmuje całą naszą planetę. (Czytaj więcej)

 • Fortum, BASF i Nornikiel podpisały list intencyjny, w sprawie powstania klastra recyklingu akumulatorów w Finlandii. Miałby on obsługiwać europejski rynek samochodów elektrycznych. Jak podkreślają firmy: celem klastra jest wdrożenie takich rozwiązań, które umożliwiłyby cykl zamknięty w produkcji, wykorzystaniu i recyklingu akumulatorów z pojazdów elektrycznych. (Czytaj więcej)

 

Autor: mgr inż. Kamil Różycki, Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A.