Strona główna>Wydawnictwa>Przegląd prasy

Przegląd prasy

Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych wiadomości z dziedziny energii oraz zasobów w Polsce i na świecie z okresu 2 - 8 grudnia 2019. W dzisiejszym zestawieniu przedstawiamy między innymi: podsumowanie 100 dni programu “Mój Prąd”, w Madrycie rozpoczął się Szczyt Klimatyczny COP25, w 2050 roku liczba miejsc pracy w sektorze OZE wzrośnie do około 29 mln, Polacy nie rezygnują z ogrzewania węglem, europejskie terminale LNG z rekordowymi wynikami, kolejny spadek cen baterii litowo-jonowych oraz wiele innych informacji z Polski i świata.

 

1. NFOŚiGW - działania:

 • Jakie są efekty kończącego się 20 grudnia pierwszego naboru w programie “Mój Prąd”? Po 100 dniach osiągnięto następujące efekty: redukcja szkodliwego dla zdrowia dwutlenku węgla o 58,8 tys. ton rocznie, 65 mln zł wypłaconych i zatwierdzonych do przekazania dotacji, 13,5 tys. dofinansowanych instalacji PV, łączna moc zainstalowana 73,5 MW. Zapowiadany jest już drugi nabór w Programie. (Czytaj więcej)

 • NFOŚiGW zaprasza na konferencję pn.: „Elektromobilność – szansa rozwoju polskich samorządów”. (Czytaj więcej)

 

2. Prawo w energetyce:

 • W poniedziałek 2 grudnia w Madrycie rozpoczął się kolejny szczyt klimatyczny Organizacji Narodów Zjednoczonych – COP25. Podczas początkowego przemówienia, sekretarz generalny ONZ, António Guterres, ostrzegał przed biernością wobec postępującego problemu zmian klimatycznych. Guterres podkreślał, że ludzkość jest coraz bliżej “punktu bez odwrotu”, podczas gdy podejmowane działania są “nieadekwatne”. (Czytaj więcej)

 • W życie wchodzi rządowy program dopłat do zakupu samochodów elektrycznych, który w pierwszym etapie obejmie nabywców indywidualnych, którzy mogą uzyskać 30 proc. dofinansowania do zakupu elektryka, którego cena nie przekracza 125 tys. zł. W drugim etapie na taki bonus będą mogli liczyć też klienci flotowi. Z prognoz PSPA i Frost & Sullivan wynika, że przy optymalnym wykorzystaniu środków na ten cel z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu w 2025 roku flota pojazdów elektrycznych w Polsce będzie już liczyła 300 tys. Eksperci podkreślają, że rządowe zachęty są kluczowym elementem napędzającym rozwój rynku elektromobilności. (Czytaj więcej)

 • Jak wdrożyć w Polsce zalecenia Komisji Europejskiej dotyczące transportu, budownictwa i rolnictwa? (Czytaj więcej)

 • Poprawione Krajowe Plany na rzecz Energii i Klimatu nadal poniżej oczekiwań Brukseli. Choć termin przedłożenia Komisji Europejskiej ostatecznych wersji dokumentu mija za miesiąc, Polska nadal nie odniosła się publicznie do przesłanych pół roku temu przez Komisję uwag. Do końca 2019 roku państwa członkowskie Unii Europejskiej muszą dostarczyć Komisji Europejskiej ostateczne wersje Krajowych Planów na rzecz Energii i Klimatu (KPEiK), aby pokazać, w jaki sposób przyczynią się do osiągnięcia unijnych celów klimatycznych na rok 2030. Nowy raport sieci organizacji CAN-Europe pokazuje, jak poprawiły się postanowienia poszczególnych państw od momentu przekazania rekomendacji przez Komisję. Nastąpiła niewielka poprawa, ale wciąż sporo jest jeszcze do nadrobienia. Niektóre państwa przedstawiły do konsultacji publicznych nowe wersje KPEiK. Niektóre, tak jak Polska, nie odniosły się jeszcze do czerwcowych rekomendacji Komisji, a z publikacją kolejnych wersji KPEiK zwlekają do ostatniej chwili. (Czytaj więcej)

 • Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz poinformowała, że wkrótce ruszą prace nad ustawą o morskiej energetyce wiatrowej i nowelizacją ustawy o inwestycjach wiatrowych. (Czytaj więcej)

 

3. Energetyka odnawialna:

 • Szacuje się, że w 2050 roku liczba miejsc pracy w sektorze OZE wzrośnie do około 29 mln. (Czytaj więcej)

 • Jak podał Urząd Regulacji Energetyki, dwie pierwsze z tegorocznych aukcji odbyły się 25 i 26 listopada br. Pierwsza z nich pozostała nierozstrzygnięta, a drugą wygrało dwóch oferentów. Były to aukcje dla biomasy i biogazu. Obie aukcje były przeznaczone już istniejącym instalacjom, czyli były tzw. aukcjami migracyjnymi dla instalacji przechodzących z systemu zielonych certyfikatów do systemu aukcyjnego. (Czytaj więcej)

 • Wkrótce kolejne nabory wniosków o dofinansowanie na OZE. Perspektywa unijna 2014-2020 dobiega końca, ale niektóre województwa jeszcze w tym roku przewidują ogłoszenie i przeprowadzenie konkursów dla projektów z zakresu energetyki odnawialnej, w tym między innymi województwa zachodniopomorskie oraz lubelskie. (Czytaj więcej)

 • “Wielkie Wyzwanie” to konkurs wzorowany na amerykańskich zawodach technologicznych typu DARPA Grand Challenge zorganizowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Uczestnicy będą mieli za zadanie zbudowanie prototypu przydomowej elektrowni wiatrowej wraz z towarzyszącym jej magazynem energii. Zwycięzca otrzyma 1 mln zł. (Czytaj więcej)

 

4. Klimat:

 • 2 grudnia zakończyła się polska prezydencja COP24, która trwała od ubiegłorocznej konferencji klimatycznej w Katowicach. Michał Kurtyka, minister klimatu i prezydent COP24, przekazał prezydencję Chile, które przewodniczy obradom podczas szczytu klimatycznego COP25 w Madrycie. (Czytaj więcej)

 • Pozostało tylko 10 lat na powstrzymanie negatywnych zmian klimatu. Jeśli nie podejmiemy natychmiastowych działań na rzecz ochrony klimatu, temperatura na świecie przekroczy bezpieczny poziom 1,5° Celsjusza w 2040 roku – wskazują eksperci Międzyrządowego Panelu ds. Badań Zmian Klimatu. (Czytaj więcej)

 • Europejski Bank Inwestycyjny zapowiedział, przy okazji odbywającego się w Madrycie szczytu klimatycznego ONZ, że w najbliższej dekadzie przeznaczy do 1 biliona euro na finansowanie inwestycji związanych z ochroną klimatu. (Czytaj więcej)

 • W tym sezonie grzewczym, podczas ponad 550 kontroli w Łodzi straż miejska wystawiła 160 mandatów. Kary są wymierzane nie tylko za palenie śmieci, ale też za użycie paliwa niewłaściwej jakości. (Czytaj więcej)

 • Według raportu Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) UE nie osiągnie celów klimatycznych na 2030 rok bez rozwiązania problemu utraty różnorodności biologicznej, rosnącego wpływu zmian klimatu i nadmiernej konsumpcji zasobów naturalnych. Przypominając, najważniejsze unijne cele klimatyczne na 2030 rok to: ograniczenie co najmniej o 40 proc. emisji gazów cieplarnianych (w stosunku do poziomu z 1990 r.), zwiększenie co najmniej do 32 proc. udziału energii ze źródeł odnawialnych w całkowitym zużyciu energii oraz zwiększenie co najmniej o 32,5 proc. efektywności energetycznej. (Czytaj więcej)

 • Exxon wiedział o zmianach klimatu od ponad czterdziestu lat. Czy teraz zapłaci odszkodowanie? (Czytaj więcej)

 

5. Węgiel i górnictwo:

 • Jak podaje raport Oferteo.pl, Polacy coraz rzadziej do ogrzewania domu wybierają ekogroszek, wzrasta natomiast popularność drewna i węgla kamiennego. Przy wyborze materiału opałowego jako najważniejszy czynnik ponad dwie trzecie badanych wskazuje koszty, a 48% kieruje się ochroną środowiska. Jak pokazują dane, Polacy nie rezygnują z ogrzewania węglem. (Czytaj więcej)

 • Według badania SW Research, prawie dwóch na trzech respondentów uważa, że polska energetyka powinna odchodzić od tradycyjnej energii węglowej. Główne argumenty przeciw niej to przyczynianie się do wysokiego poziomu emisji CO2 (64%) oraz zanieczyszczanie powietrza w miastach (61%). Polacy zwracają też uwagę na zwiększenie ryzyka chorób układu oddechowego i nowotworów. Jednak, jak wskazują eksperci Europejskiego Instytutu Miedzi (EIM), samo odejście od węgla nie uczyni krajowej energetyki proekologiczną. Do tego potrzeba także modernizacji i rozwoju sieci energetycznej, zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii (OZE) i magazynów energii. (Czytaj więcej)

 • Jak podaje Agencja Rozwoju Przemysłu, sprzedaż węgla w październiku była najwyższa w tym roku. Październik był też drugim miesiącem z rzędu, kiedy wielkość sprzedaży była wyższa od wielkości wydobycia. (Czytaj więcej)

 • Artykuł: Efektywność finansowa bloku węglowego klasy 1000 MW na przykładzie elektrowni Ostrołęka C. (Czytaj więcej)

 • Paliwo ze śmieci zamiast węgla. Paliwa alternatywne zastępują z sukcesem węgiel w cementowniach. Na ich wykorzystanie łakomie spoglądają inne branże. Nie jest to ani tania ani prosta inwestycja. Za to korzyści są całkiem spore. Paliwa alternatywne - Refuse Derived Fuel - RDF czyli wyselekcjonowane odpady o wysokiej wartości opałowej (14-19 MJ/kg), kuszą branżę energetyczną. Póki co głównie trafiają do cementowni, które od lat korzystają z takiego surowca, na co pozwala im proces technologiczny. Cementownie obniżają przy tym emisje CO2 i koszty. Jak wynika z informacji rynkowych, w Polsce jest nadpodaż RDF. Za jego przyjmowanie do spalania zakłady pobierają opłaty. Korzyści ma cementownia produkująca energię z odpadów, jak i firmy pozbywające się RDF. (Czytaj więcej)

 

6. Ropa naftowa:

 • Kartel OPEC skupiający producentów ropy naftowej, prawdopodobnie ogłosi wkrótce porozumienie w sprawie przedłużenia cięć produkcji ropy. Według specjalistów jeśli tak się nie stanie, ceny ropy mogą spaść nawet o 30 proc. (Czytaj więcej)

 

7. Gaz:

 • 8 stycznia 2020 roku prezydenci Rosji i Turcji dokonają uroczystej inauguracji gazociągu Turk Stream, prowadzącego z Rosji do europejskiej części Turcji przez Morze Czarne. (Czytaj więcej)

 • Rekordowe zainteresowanie usługami terminala LNG Zeebrugge. Z opublikowanych przez firmę Fluxys danych wynika, że w tym roku terminal w Belgii obsłużył do końca listopada 111 gazowców z transportem LNG, a w rekordowym pod tym względem listopadzie do terminala dotarło 14 jednostek. Rok wcześniej do końca listopada w terminalu obsłużono 70 statków. W polskim terminalu LNG w Świnoujściu rozładowano w tym roku też rekordową ilość gazowców – 28, wobec 23 w całym ubiegłym roku i 14 w 2017 r. Ostatnio zakończono w terminalu rozładunek 76 dostawy LNG od momentu jego uruchomienia. (Czytaj więcej)

 • Również terminal LNG w Kłajpedzie bije kolejne rekordy. Od stycznia do końca listopada do terminala LNG w Kłajpedzie trafiło i zostało zregazyfikowanych 17,4 TWh gazu (ok. 1,67 mld m sześc.). To dwukrotnie więcej niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym. (Czytaj więcej)

 

8. Energia jądrowa:

 • Koreańskie reaktory APR przyszłością polskiego sektora jądrowego? Firma KHNP, lider światowego przemysłu jądrowego, zorganizowała w Warszawie konferencję na temat innowacyjnych reaktorów APR. Przedstawiciele biznesu i sektora energetycznego wzięli udział w rozmowach na temat przyszłości energetyki jądrowej. W szczególności skupili się na opracowanym przez KHNP reaktorze APR1400, który jako pierwszy "nieamerykański" reaktor uzyskał certyfikat Amerykańskiej Komisji Regulacji Jądrowej (NRC). (Czytaj więcej)

 • Rząd Litwy skierował do wszystkich krajów-członków Unii alarmujące pismo. Zawiadamia w nim, że Białoruś ignoruje międzynarodowe rekomendacje, związane z bezpieczeństwem budowanej tuż przy unijnej granicy, elektrowni atomowej. Sprawa jest na tyle poważna, że zajęła się nią unijna Komisja ds energetyki. (Czytaj więcej)

 • Analiza: Energetyka jądrowa Ukrainy na rozdrożu. (Czytaj więcej)

 

9. Wywiady:

 • Mirosław Proppé, prezes Fundacji WWF Polska o obecnym systemie energetycznym. (Czytaj więcej)

 • Urszula Zielińska, posłanka Partii Zielonych, o tym, że jej zdaniem Polska może przejść na energetykę opartą na OZE bez udziału węgla, dużych elektrowni gazowych i atomu. (Czytaj więcej)

 • „Wściekła pogoda. Jak mszczą się zmiany klimatu, kiedy są ignorowane” to opublikowana niedawno w Polsce książka opowiadająca o pracy naukowców zajmujących się atrybucją zjawisk ekstremalnych, czyli określaniem, jak i na ile wiążą się one ze zmianą klimatu. Jej autorką jest Dr Friederike Otto, fizyczka pełniąca obowiązki dyrektorki w Environmental Change Insitute na Uniwersytecie Oxfordzkim, członkini World Weather Attribution - zespołu, który analizuje zjawiska ekstremalne w krótkim czasie po ich wystąpieniu, czyli wtedy gdy jest to jeszcze interesujące dla szerokiej publiczności. To wciągająca opowieść pozwalająca czytelnikom lepiej zrozumieć naukowców, ich pracę i problemy a także - wiele kwestii związanych ze zmianą klimatu. Serdecznie polecamy tę lekturę, a na zachętę - wywiad, który udało nam się przeprowadzić z autorką. (Czytaj więcej)

 

10. Pozostałe informacje z kraju:

 • Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, że rząd nie planuje nowej ustawy zamrażającej ceny energii w przyszłym roku, ale zastrzegła, że podwyżka nie będzie drastyczna. Rzeczpospolita zastanawia się, jakiej skali podwyżki możemy się spodziewać. (Czytaj więcej)

 • Ekologiczne plany reformowania transportu indywidualnego zakładały pojawienie się na polskich drogach miliona elektromobilnych samochodów. Wiadomo już, że rząd się z tego ambitnego celu wycofuje. Swoje oczekiwania obniżył do 600 tysięcy samochodów – wliczając w tę liczbę także pojazdy hybrydowe. Ten cel jest bardziej prawdopodobny do osiągnięcia, choć barierą nadal jest wysoki koszt elektromobilnych samochodów. (Czytaj więcej)

 • Prawie 5,4 tys. piecyków łazienkowych zostało zastąpionych instalacją centralnej ciepłej wody w największej spółdzielni mieszkaniowej w Krakowie „Podgórze” w ramach programu realizowanego przez PGE Energia Ciepła i Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. (Czytaj więcej)

 • Do 2030 roku w Województwie Opolskim planowana jest wymienia 35 tysięcy z 78 tysięcy przestarzałych pieców/kotłów używanych obecnie na terenie województwa. (Czytaj więcej)

 • Jak wynika z danych Arval Mobility Observatory, 19 proc. przedsiębiorstw w Polsce chce w najbliższych trzech latach kupić samochody elektryczne lub hybrydy typu plug-in. (Czytaj więcej)

 • Wnioski z „Raportu o kogeneracji w ciepłownictwie”, przygotowanego przez Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych (PTEZ ) i Ministerstwo Energii są takie, że kogeneracja pozwala na oszczędności paliw do produkcji energii elektrycznej i cieplnej, a dzięki temu na obniżenie kosztów funkcjonowania zakładów wytwórczych. Jest jednym ze skutecznych narzędzi w walce o czyste powietrze i lepszy klimat. (Czytaj więcej)

 • Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego (UMWD) poinformował o dostępności kolejnych pieniędzy na inwestycje ograniczające emisję kominową . W ramach ogłoszonego konkursu na dofinansowanie modernizacji systemów grzewczych i zastosowanie odnawialnych źródeł energii (OZE) dla beneficjentów zarezerwowano ponad 22,5 mln zł. Jak podaje UMWD, wnioski o dofinansowanie grantów na modernizację systemów grzewczych będą przyjmowane od 4. grudnia br., a termin ich składania upłynie 8. stycznia 2020 r. Szczegółowe informacje dotyczące konkursu „3.3 Modernizacja systemów grzewczych i odnawialne źródła energii – projekty dotyczące zwalczania emisji kominowej – projekty niegrantowe” znajdują się na stronie internetowej Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej (DIP). (Czytaj więcej)

 • 29 listopada odbyło się oficjalne otwarcie najbardziej ekologicznego obiektu publicznego w Polsce. Budynek posiada BREEAM, czyli najbardziej rozpoznawalny na świecie certyfikat dla budownictwa ekologicznego. MCER to pierwszy w Polsce budynek użyteczności publicznej zaprojektowany w tak energooszczędnym standardzie. (Czytaj więcej)

 • Według raportu Stena Recycling przygotowanego na podstawie badania opinii użytkowników sprzętu elektrycznego i elektronicznego 2/3 ankietowanych uważa, że sprzęt elektroniczny i artykuły gospodarstwa domowego psują się zaraz po zakończeniu okresu gwarancyjnego. Aż 69 proc. badanych twierdzi, że producenci celowo skracają czas sprawności ich produktów. (Czytaj więcej)

 • Główny Urząd Statystyczny opublikował wyniki badania dotyczącego zużycia energii w gospodarstwach domowych. Wynika z nich, że w ciągu ostatniej dekady część polskich domów zmniejszyła wykorzystanie węgla i drewna opałowego, zastępując je głównie gazem. Wykorzystanie kolektorów słonecznych i pomp ciepła nadal pozostaje marginalne. W ubiegłym roku gospodarstwa domowe miały w Polsce 18,2-procentowy udział w krajowym zużyciu energii – bez paliw silnikowych. Średnie zużycie energii elektrycznej w gospodarstwach domowych wzrosło w 2018 r. w porównaniu z 2002 rokiem o 13,8 proc. (Czytaj więcej)

 • Urząd Regulacji Energetyki przypomina, że 17 grudnia rozpocznie się pierwsza aukcja na premię kogeneracyjną. Formularze ofert są już dostępne na stronie URE. Aukcje dla jednostek kogeneracyjnych wprowadziła ustawa z grudnia 2018 roku. (Czytaj więcej)

 

11. Pozostałe informacje ze świata:

 • Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej poinformowała, że celem Komisji Europejskiej i  Europejskiego Banku Inwestycyjnego jest przeznaczenie 100 mld euro w latach 2020-2027 na transformację energetyczną Europy. (Czytaj więcej)

 • Według najnowszego raportu Bloomberg New Energy Finance, w tym roku średnia cena baterii litowo-jonowych spadła do 156 USD/kWh, podczas gdy jeszcze w roku 2010 wynosiła około 1,1 tys. USD/kWh. (Czytaj więcej)

 

Autor: mgr inż. Kamil Różycki, Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A.