Strona główna>Wydawnictwa>Przegląd prasy

Przegląd prasy

Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych wiadomości z dziedziny energii oraz zasobów w Polsce i na świecie z okresu 20 - 26 stycznia 2020. W dzisiejszym zestawieniu przedstawiamy między innymi: Sejm przyjął nowelizację ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów, w przyszłym roku na unijny rynek wejdą nowe, prostsze etykiety energetyczne na sprzęty AGD, udział energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii wyniósł w UE w 2018 r. 18 proc., rok 2019 zapisał się jako drugi najcieplejszy w historii pomiarów, wszystkie budynki w Unii Europejskiej do 2050 roku mają zostać zdekarbonizowane oraz wiele innych informacji z Polski i świata.

 

1. NFOŚiGW - działania:

 • NFOŚiGW testuje współpracę z samorządami przy „Czystym Powietrzu”. Finansowany będzie projekt pilotażowy, realizowany wspólnie z władzami gmin Zabierzów (Małopolska) i Wilkowice (Śląsk), mający na celu mobilizację mieszkańców tych miejscowości do wymiany kopciuchów i termomodernizacji domów w ramach programu „Czyste Powietrze”. Pilotaż ma na celu wypracowanie optymalnego modelu współpracy z samorządami w „Czystym Powietrzu”. (Czytaj więcej)

 • Program LIFE połączył swoje siły z Horyzontem 2020, aby jeszcze lepiej wspierać polskich wnioskodawców. W siedzibie NFOŚiGW odbyło się spotkanie informujące o ostatnich konkursach na granty o tematyce energetycznej w programie Horyzont 2020, tegorocznym naborze w Programie LIFE, a także tym, co czeka nas w nowej perspektywie 2021-2027. (Czytaj więcej)

 

2. Prawo w energetyce:

 • Sejm przyjął nowelizację ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Ma ona wesprzeć m.in. samorządy w prowadzeniu remontów mieszkalnych budynków komunalnych. (Czytaj więcej)

 • W przyszłym roku na unijny rynek wejdą nowe, prostsze etykiety energetyczne na sprzęty AGD, takie jak pralki czy lodówki. Unijny projekt, prowadzony przez organizacje konsumenckie, ma wytłumaczyć kupującym i producentom, na czym polegają zmiany. Weźmie w nim udział 20 mln Europejczyków. (Czytaj więcej)

 • Walia wprowadzi obowiązek zasilania domów czystą energią. Taki plan przedstawiły władze Walii, gdzie zużycie energii przez gospodarstwa domowe przekłada się obecnie na około 1/10 wytwarzanych przez ten region gazów cieplarnianych. (Czytaj więcej)

 • Utworzony przed rokiem międzyresortowy zespół ds. prosumentów, którym kieruje minister Jadwiga Emilewicz, w krótkim czasie doprowadził do przyjęcia korzystnych dla energetyki prosumenckiej zmian w prawie. W tym roku rządowy zespół ds. prosumentów ma opracować rozwiązania mające uatrakcyjnić kolektywne inwestycje w OZE w ramach tzw. prosumenta grupowego. (Czytaj więcej)

 • W tym roku, obok standardowego corocznego sprawozdania z działalności za rok ubiegły, Urząd Regulacji Energetyki wezwał przedsiębiorców z sektora ciepłowniczego do przedstawienia informacji i wyjaśnień dotyczących stopnia dostosowania poszczególnych źródeł wytwórczych do obowiązujących wymogów środowiskowych. (Czytaj więcej)

 • W ciągu ostatnich dwóch tygodni Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego otrzymał ponad 160 zgłoszeń w związku z podejrzeniem łamania przepisów środowiskowych na terenie województwa. (Czytaj więcej)

 • Od początku sezonu grzewczego do Straży Miejskiej w Białymstoku (SM) wpłynęło 568 zgłoszeń dotyczących jakości powietrza w najbliższej okolicy – informuje Urząd Miejski w Białymstoku (UM). Funkcjonariusze SM interweniowali na bieżąco, a wyposażony w specjalistyczny sprzęt „smogobus” wykonał ponad 236 pomiarów pyłu, pokonując w tym czasie przejechał 6,8 tys. km. (Czytaj więcej)

 

3. Energetyka odnawialna:

 • Eurostat podał, że udział energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii wyniósł w UE w 2018 r. 18 proc. 12 krajów członkowskich już osiągnęło swoje cele OZE na 2020 r. Inne, w tym Polska, mogą mieć z tym problem. W 2017 r. udział OZE w miksie energetycznym wynosił w Unii Europejskiej 17,5 proc., natomiast w 2004 r., pierwszym, dla którego dostępne są dane na ten temat, wynosił 8,5 proc. Liczby te pokazują, że ilość energii ze źródeł odnawialnych wzrosła ponad dwukrotnie na przestrzeni 14 lat. (Czytaj więcej)

 • 2019 rok przyniósł prawdziwy boom w fotowoltaice, a moc w instalacjach PV przekroczyła próg 1 GW. Pod względem przyrostu nowych mocy Polska znajduje się już na piątym miejscu w Europie. Rozwój sektora mocno przyspieszył m.in. dzięki rządowym programom, takim jak Energia Plus, Czyste Powietrze czy Mój Prąd. W ramach ostatniego dofinansowano ponad 27 tys. instalacji PV. Dodatkowym bodźcem dla rynku może być obowiązująca od listopada ujednolicona stawka VAT na instalacje fotowoltaiczne montowane również w innych miejscach niż dachy budynków mieszkalnych. (Czytaj więcej)

 • Problemy inwestorów na drodze do własnej biogazowni. Obserwowany jest dynamiczny rozwój projektów biogazowni rolniczych, mogących przetwarzać lokalnie wytwarzane odpady, przyczyniając się jednocześnie do zmniejszania emisji gazów cieplarnianych oraz poprawy efektywności gospodarowania zasobami. Jednak na drodze do budowy biogazowni rolniczej inwestora czekać może wiele niespodzianek, zwłaszcza natury formalnej. (Czytaj więcej)

 • Chiński producent Longi Solar osiągnął rekordową sprawność modułu fotowoltaicznego, który został wykonany w technologii monokrystalicznej, zaczynającej dominować na globalnym rynku PV nad modułami polikrystalicznymi. Longi Solar poinformował, powołując się na badania wykonane przez TÜV Rheinland, że na dostarczonym przez niego monokrystalicznym module fotowoltaicznym zmierzono sprawność 22,38 proc., co jest światowym rekordem sprawności modułu wykonanego w tej technologii. (Czytaj więcej)

 • Ukończono prace nad jedną z największych instalacji fotowoltaicznych o mocy 150 kWp, które znajdują się w Warszawie. Wykonanie instalacji fotowoltaicznej zostało zlecone jeszcze przez rozwiązane po ostatnich wyborach Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, którym kierowała Jadwiga Emilewicz. (Czytaj więcej)

 • Ogniwa fotowoltaiczne w ostatnich latach zdobywają coraz większą popularność jako alternatywne źródło energii. Mimo swoich zalet baterie słoneczne nadal nie są dostatecznie wydajne by zasilać budynki wyższe niż dwa piętra - na dachach zwyczajnie nie ma miejsca na instalacje zdolne zaopatrywać w energię wieżowce. Pewnym rozwiązaniem jest montaż ogniw na ścianach. Na przeszkodzie stają jednak przepisy budowlane i przeciwpożarowe. Z problemem zmierzył się kierowany przez dr Seo Kwanyong zespół naukowców z Ulsan National Institute of Science and Technology z Korei Południowej. Badacze podeszli do problemu niekonwencjonalnie, a efektem ich pracy są przejrzyste ogniwa fotowoltaiczne. Widok przez takie baterie przypomina patrzenie przez przyciemnianą szybę. Jest to rozwiązanie szczególnie atrakcyjne w przypadku biurowców, które posiadają wysoki stosunek ilości szkła do ogólnej powierzchni ściany, a stosowanie przyciemnianych szyb również nie należy do rzadkości. (Czytaj więcej)

 • W połowie stycznia ruszyła budowa największej morskiej farmy na świecie – Dogger Bank Wind Farms. (Czytaj więcej)

 

4. Klimat:

 • 21 stycznia w szwajcarskim Davos rozpoczął się coroczny szczyt ekonomiczny. W tym roku poświęcony jest przede wszystkim problemowi zmian klimatycznych, także w jego ekonomicznym wymiarze. Krytycy zwracają jednak uwagę na emisje CO2 związane z samym przybyciem gości na szczyt. Głównym tematem tegorocznego spotkania jest problem zmian klimatycznych. (Czytaj więcej)

 • Rok 2019 zapisał się jako drugi najcieplejszy w historii pomiarów, za rekordowo ciepłym 2016, w którym temperaturę powierzchni Ziemi „podbiło” silne zjawisko El-Niño. (Czytaj więcej)

 • Chińskie ministerstwo środowiska oraz Państwowa Komisja ds. Rozwoju i Reform (NDRC) zapowiadają walkę z jednorazowym plastikiem. Przyjęty oficjalnie plan zakłada stopniowe odchodzenie od wybranych form jednorazowego plastiku w ciągu najbliższych 5 lat. W pierwszej kolejności, bo już w tym roku, zakazem mają zostać objęte jednorazowe reklamówki foliowe w sklepach w największych chińskich miastach. W 2022 roku zakaz ma zostać rozszerzony także na mniejsze ośrodki, a do 2025 roku na dostosowanie się czas będą miały branże sprzedające świeże produkty żywnościowe. (Czytaj więcej)

 • 20 stycznia w szkołach podstawowych w Skawinie rozpoczęły się bezpłatne badania spirometryczne. Mają one sprawdzić wpływ smogu na zdrowie dzieci. Pomoże to ustalić, jaki wpływ ma zanieczyszczone powietrze na układ oddechowy uczniów. Skawina jako jedna z 9 gmin w Polsce przystąpiła do programu ZONE, którego jednym z elementów jest zbadanie wpływu smogu na rozwój i zdrowie dzieci. Urzędnicy wiedzą doskonale, że w walce ze smogiem oprócz wymiany kotłów i kontroli, ważna jest także profilaktyka we wczesnym wykrywaniu chorób układu oddechowego związanych ze złą jakością powietrza. (Czytaj więcej)

 • Unijna organizacja ARLEM alarmuje, że co minutę do Morza Śródziemnego trafia 30 tys. plastikowych butelek a region śródziemnomorski ociepla się o 20 procent szybciej niż reszta świata, co może prowadzić do masowych migracji. W alarmującym raporcie, który ma zwrócić uwagę unijnych instytucji na problem zmian klimatu w tym obszarze, zaapelowano o ustanowienie organizacji krajów śródziemnomorskich pod egidą Unii Europejskiej. Organizacja ta miałaby wydawać dyrektywy prawnie wiążące we wszystkich krajach śródziemnomorskich, nie tylko w Europie. Według autorów przyjętego w Barcelonie dokumentu, obecna ścieżka rozwoju oparta na paliwach kopalnych doprowadzi do katastrofy. (Czytaj więcej)

 • Chiny od wielu lat mierzą się z problemem zanieczyszczenia środowiska naturalnego, który jest jednym ze skutków szybkiego rozwoju gospodarczego w ciągu ostatnich dekad. Media często obiegają zdjęcia chińskich miast przykrytych gęstą mgłą smogu, a w samym Pekinie pogodne dni w okresie zimowym były okazją do świętowania. Rząd centralny Chińskiej Republiki Ludowej już kilka lat temu zaczął uważniej przyglądać się sytuacji i szukać odpowiednich rozwiązań. Zrównoważony rozwój stał się jednym z najważniejszych współczesnych wyzwań dla Chin. W 2016 roku Ministerstwo Ekologii i Środowiska sporządziło dwa plany pięcioletnie mające na celu walkę z zanieczyszczeniem wód rzecznych oraz zanieczyszczeniem powietrza. 2020 rok jest ostatnim, w którym te plany obowiązują. Przez cztery lata dzięki rządowym rozwiązaniom udało się poprawić jakość powietrza w metropoliach takich jak Pekin oraz Szanghaj. Znacząco, bo aż o 53 proc. wg danych dziennika South China Morning Post, w powietrzu zmniejszyła się obecność dwutlenku węgla oraz osiągnięto przewidywane cele zmniejszenia liczby cząsteczek PM10. (Czytaj więcej)

 • Ministerstwo Klimatu szacuje koszty osiągnięcia neutralności klimatycznej przez Polskę na 400 mld euro. (Czytaj więcej)

 

5. Węgiel i górnictwo:

 • Niemieckie RWE czeka drastyczne cięcie mocy w energetyce węglowej. To efekt porozumienia z rządem federalnym i czterema krajami związkowymi, w wyniku którego ustalono, że niemiecki koncern w ciągu zaledwie 3 lat wyłączy aż 1/3 mocy w elektrowniach bazujących na spalaniu węgla brunatnego. Pierwsza z jednostek o mocy 300 MW ma być wyłączona już w tym roku. Kolejne trzy bloki, o mocy 300 MW każdy w przyszłym, a w 2022 roku planowane jest wyłącznie jednego bloku o mocy 120 MW, jednego o mocy 300 MW i dwóch jednostek o mocy 600 MW każda. Oznacza to, że do 2022 roku koncern wycofa łącznie ponad 2,8 GW mocy węglowych, a pod koniec 2022 roku łączna moc zainstalowana bloków węglowych należących do RWE spadnie do 5,9 GW. (Czytaj więcej)

 • Według danych GUS, w latach 2002-2018 odnotowano spadek liczby mieszkań ogrzewanych węglem i drewnem, na rzecz tych ogrzewanych gazem i energią elektryczną. Wykorzystanie węgla jako nośnika do ogrzewania spadło o 4,4 punkty procentowe, a drewna o 9,4 punkty procentowe. Nieznacznie spadło też wykorzystanie sieci ciepłowniczych – o 2,8 punktu procentowego. (Czytaj więcej)

 • Niemiecki minister gospodarki Peter Altmaier wydał zgodę na podłączenie do sieci elektrowni węglowej Datteln 4. Od kilku miesięcy krążyły wiadomości, że jednak rząd niemiecki zgodzi się na podłączenie elektrowni węglowej Datteln 4, choć obecna polityka Berlina daleka jest od wykorzystania węgla. Elektrownia węglowa Datteln 4 budowana była od 13 lat i kosztowała 1,5 miliarda euro. Ma moc 1,1 GW. Elektrownia jest obiektem nowoczesnym, niskoemisyjnym. Jednak Niemcy zakładają zakończenie korzystania z węgla do 2038 r., a w 2022 r. wyłączają elektrownie jądrowe. (Czytaj więcej)

 • W tym roku Elektrownia Bełchatów należąca do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE obchodzi jubileusz 45-lecia. Przez ten czas była i nadal jest nie tylko najważniejszym w Polsce wytwórcą energii elektrycznej pokrywając w niektórych latach aż 22 proc. krajowego zapotrzebowania na energię, ale także gwarantem bezpieczeństwa i niezależności energetycznej Polski. Paliwo do produkcji energii elektrycznej w Elektrowni Bełchatów dostarcza pobliska Kopalnia Bełchatów, która w tym roku również obchodzi 45 urodziny. (Czytaj więcej)

 • Z uwagi na bardzo ciepłą zimę może pojawić się zastój wśród sprzedawców węgla. Na razie ceny węgla są relatywnie wysokie a rynek czeka na obniżki. Zazwyczaj te obniżki cen były w marcu-kwietniu, obecnie są oczekiwania, że dojdzie do nich znacznie wcześniej. (Czytaj więcej)

 

6. Ropa naftowa:

 • Białoruś kupiła w Norwegii 80 tys. ton ropy naftowej, którą przewiozą litewskie koleje. W związku z brakiem kontraktów na zakupy ropy z Rosji Mińsk szuka alternatywnych źródeł dostaw. (Czytaj więcej)

 

7. Gaz:

 • Komisja Europejska zatwierdziła oficjalnie 151 projektów energetycznych, które otrzymają 30 mld euro unijnego dofinansowania. Część z nich dotyczy inwestycji w gaz i paliwa kopalne, przeciwko czemu protestują politycy Zielonych. (Czytaj więcej)

 • Operator kontrowersyjnego projektu Nord Stream 2 oczekuje wydania decyzji niemieckiego regulatora Bundesnetzagentur (BNetzA) o zwolnieniu z obowiązku przestrzegania znowelizowanej dyrektywy gazowej do maja 2020 roku. (Czytaj więcej)

 

8. Energia jądrowa:

 • Jak wynika z wynika z najnowszego raportu BioStat, OZE wygrywa w Polsce z atomem. Budowę elektrowni jądrowej w naszym kraju zaakceptuje zaledwie co 3. Polak i najlepiej, gdyby znajdowała się ona w odległości większej niż 300 km od jego domu. Akceptowane przez polskie społeczeństwo są elektrownie słoneczne, wiatrowe oraz wodne, natomiast te konwencjonalne budzą największe kontrowersje. (Czytaj więcej)

 • Polscy badacze we współpracy z Japończykami planują prace nad reaktorem HTR. Reaktor ma służyć przede wszystkim do produkcji ciepła i wodoru dla przemysłu; nie będzie elementem programu polskiej energetyki jądrowej. (Czytaj więcej)

 • Spółka PGE EJ 1 w latach 2015-2019 przeznaczyła 9,2 mln zł na dofinansowanie 120 przedsięwzięć edukacyjnych, kulturalnych i tych związanych z lokalną infrastrukturą w województwie pomorskim. Na pomorzu znajdują się dwie prawdopodobne lokalizacje elektrowni jądrowej. (Czytaj więcej)

 • Przez dziesięciolecia energetyka w Szwajcarii była zbilansowana i stabilna. Miks energetyczny, bazujący na elektrowniach wodnych i jądrowych, w pełni pokrywał zapotrzebowanie. Ten model był bardzo zbliżony do szwedzkiego. Jednocześnie Szwajcaria od blisko 10 lat jest importerem mocy. Dotychczas import mocy odbywał się głównie z kierunku północnego, tj. z Niemiec, zwłaszcza zimą. Obecnie Szwajcaria importuje rocznie około 4 mld kWh. (Czytaj więcej)

 • Program energetyki jądrowej powinien zostać przyjęty jeszcze w tej kadencji parlamentarnej, a pierwszy reaktor ma być gotowy w 2033 roku. Taką informację przekazał pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. (Czytaj więcej)

 

9. Wywiady:

 • Jak przypominają eksperci: dr inż. Szymon Firląg z Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, przedstawiciel na Polskę Buildings Performance Institute Europe oraz Adam Ambrozik, dyrektor ds. korporacyjnych VELUX Polska, wszystkie budynki w Unii Europejskiej do 2050 roku mają zostać zdekarbonizowane. To cel znowelizowanej unijnej dyrektywy dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków (EPBD), którą Polska powinna wprowadzić w życie do 10 marca 2020 roku. Tymczasem w naszym kraju tylko 1 proc. budynków jednorodzinnych jest energooszczędnych, a niemal 70 proc. jest ogrzewanych przy użyciu węgla i wymaga modernizacji. Eksperci przekonują, że aby osiągnąć ten cel, konieczne jest zwiększenie skali termomodernizacji do minimum 3 proc. A do tego potrzebne są skuteczne wdrożenie przepisów i wzrost świadomości społecznej. (Czytaj więcej)

 • Arkadiusz Kurek z firmy Zdrochem, o zanieczyszczonym powietrzu. Dzięki mobilnemu laboratorium jakości powietrza strażnicy miejscy i gminni będą mogli szybko zbadać, czy dane gospodarstwo pali w piecu odpowiednim paliwem. Bez takiego urządzenia reakcja na zgłaszane interwencje byłaby właściwie niemożliwa. Tymczasem okazuje się, że średnio aż przez jedną trzecią dni w roku Polacy oddychają powietrzem, w którym przekroczone są normy zawartości szkodliwych substancji. Za ich emisję odpowiadają w większości gospodarstwa domowe. (Czytaj więcej)

 • Rafał Gawin, prezes Urzędu Regulacji Energetyki o potrzebie zmiany warunków, w których musi rozwijać się energetyka rozproszona. Dotychczasowa architektura rynku energii, przygotowana pod scentralizowaną generację, musi się zmienić, aby umożliwiała efektywny rozwój nowego modelu rynku energii, bazującego na rosnącej liczbie małych, lokalnych źródeł wytwórczych i dwukierunkowym przepływie energii. (Czytaj więcej)

 

10. Pozostałe informacje z kraju:

 • Bank BNP Paribas od lutego 2020 roku zmienia na korzyść politykę kredytową, adresowaną do Wspólnot Mieszkaniowych. Zmiana oznacza zwiększenie kwoty udzielanego finansowania do 2,6 mln PLN dla kredytów objętych gwarancjami Europejskiego Banku Inwestycyjnego, dzięki umowie o współpracy z EBI, podpisanej 12 grudnia 2019 roku. Wydłuży się również okres kredytowania do 240 miesięcy, dla kredytów z gwarancjami EBI, a wymagany wkład własny Wspólnoty Mieszkaniowej zmniejszy się do 5 proc. dla kredytów powyżej 1 mln do 2 mln PLN, natomiast dla wyższych kwot wkład własny wynosi 10 proc. (Czytaj więcej)

 • Od stycznia ruszają nabory na konkursy dla przedsiębiorców finansowane z Funduszy Europejskich. Oferta obejmuje: 17 naborów w programach krajowych i 29 naborów w programach regionalnych, w tym 15 nowych. Przedsiębiorcy mogą ubiegać się m. in. o środki unijne na prace badawczo-rozwojowe, projekty z obszaru zdrowia czy inwestycje związane z ochroną środowiska. (Czytaj więcej)

 • Według informacji Instytutu Ochrony Środowiska, w Bazie Danych Odpadowych (BDO) zarejestrowanych jest 200 tys. podmiotów. Dziennie wystawianych jest ok. 32 tys. kart przekazania odpadów (KPO) i 20 tys. kart przekazania odpadów komunalnych (KPOK). (Czytaj więcej)

 • Niskie dochody, wysokie koszty energii i niedostateczna efektywność energetyczna budynków to główne przyczyny ubóstwa energetycznego. W Polsce boryka się z tym problemem ok. 10 proc. gospodarstw domowych, czyli 3,35 mln osób. Największe ryzyko związane z zapewnieniem ciepła dotyczy rodzin zamieszkujących domy jednorodzinne na wsi. Czy Europejski Zielony Ład da impuls polskim władzom, aby zajęły się tym tematem? (Czytaj więcej)

 • Dopłaty do zakupu samochodów elektrycznych finansowane z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu mają stymulować rozwój elektromobilności w Polsce. W najbliższych miesiącach z rządowego wsparcia będą mogły skorzystać jedynie osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczą. Nabór wniosków, który zaplanowano na pierwszy kwartał 2020 roku, nie uwzględnia rynku flotowego. Wprawdzie rozporządzenie obejmujące przedsiębiorców już zostało przyjęte, ale warunki proponowanego wsparcia będą raczej zniechęcać firmy do korzystania z dopłat, a to właśnie one realizują 70 proc. zakupów nowych aut. (Czytaj więcej)

 • W 2050 roku nawet połowa energii na świecie będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych – przede wszystkim słońca i wiatru. Taki poziom będzie jednak trudno uzyskać bez postępu w technologii magazynowania energii. Akumulatory litowo-jonowe mają liczne ograniczenia, dlatego na świecie trwają prace nad stworzeniem wydajnych systemów magazynowania energii. Polacy opracowali kompozytowy akumulator kwasowy, który potrafi zakumulować o 50 proc. więcej energii, a czas jej przechowywania jest 10-krotnie dłuższy w stosunku do tradycyjnej metody. (Czytaj więcej)

 • Dotacje do zakupu samochodów elektrycznych dla osób fizycznych zostaną zwolnione z podatku, ale rząd zastanawia się, czy w związku z tym nie obniżyć ich maksymalnej wysokości z dotychczasowych 37,5 tys. zł. Sukces na miarę programu „Mój prąd” może się nie powtórzyć. Na koncie rządowego Funduszu Niskoemisyjnego Transportu 1 stycznia 2020 roku znajdowało się już 360 mln zł. To pieniądze, które miały wesprzeć rozwój gazo- i elektromobilności m.in. poprzez dopłaty do zakupu samochodów na prąd, wodór i gaz ziemny. Na pierwszy ogień miały pójść dopłaty do zakupu samochodów elektrycznych dla klientów indywidualnych w wysokość do 30 proc. ich wartości i maksymalnej kwoty 37,5 tys. zł. (Czytaj więcej)

 

11. Pozostałe informacje ze świata:

 • Pożary wybuchają w Australii właściwie co roku, jednak sezon 2019/2020 przyniósł katastrofę rzadko spotykanych rozmiarów: śmierć kilkudziesięciu osób i ponad miliarda zwierząt (ssaków, ptaków i gadów), ewakuację setek tysięcy mieszkańców stanów Nowa Południowa Walia i Wiktoria, ponad 100 tysięcy wypalonych km2 i tysiące zniszczonych domów. W ślad za dramatycznymi obrazami nieba zasnutego dymem, poparzonych koali i wojska ewakuującego ludzi pojawiły się pytania o przyczyny tej sytuacji oraz rolę zmiany klimatu w tegorocznych wydarzeniach. (Czytaj więcej)

 • Rachunki niższe nawet o 90 proc., niska wrażliwość na podwyżki cen energii, lepsze systemy wentylacji, a do tego ograniczenie kosztów środowiskowych – to tylko część zalet domów pasywnych. „Oszczędne” budownictwo na zachodzie Europy jest praktycznie standardem, w Polsce to wciąż nowinka. Sytuacja zmieni się w przyszłym roku, gdy w życie wejdą unijne przepisy dotyczące energooszczędności budowanych domów. (Czytaj więcej)

 • Węgry przedstawiły strategię walki ze zmianami klimatu. Węgierska strategia ma na celu przystosowanie się do zmian klimatu. Według przedstawionego planu klimatyczno-energetycznego, Węgry chcą oprzeć miks energetyczny na energetyce jądrowej i słonecznej. Oba źródła mają być odpowiedzialne za 90 procent produkcji energii elektrycznej i niskoemisyjnej do 2030 roku. (Czytaj więcej)

 • Jak wynika wynika z raportu firmy doradczej Deloitte „The price tag of plastic pollution”, rocznie do wód, rzek i oceanów dostaje się od 0,8 do 2,7 mln ton plastiku. Dla gospodarek 87 krajów przybrzeżnych zjawisko to w samym 2018 roku wygenerowało straty w wysokości od 6 do 19 mld dolarów. Szacuje się, że łączny koszt usunięcia pływających śmieci na świecie może oscylować między 5,6 a 15 mld dolarów. (Czytaj więcej)

 • Elektrownie to fascynująca symbioza natury i technologii. Oto TOP 10 najpotężniejszych elektrowni na świecie. (Czytaj więcej)

 

Autor: mgr inż. Kamil Różycki, Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A.