Strona główna>Wydawnictwa>Przegląd prasy

Przegląd prasy

Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych wiadomości z dziedziny energii oraz zasobów w Polsce i na świecie z okresu 20 - 26 kwietnia 2020. W dzisiejszym zestawieniu przedstawiamy między innymi: duże zainteresowanie drugą edycją programu Mój Prąd, w marcu nastąpił wyraźny wzrost eksportu chińskich paneli PV, według WMO na skutek pandemii koronawirusa globalne emisje dwutlenku węgla spadną w tym roku o 6 proc, w Austrii i Szwecji zaprzestano produkcję energii z węgla, USA chcą wrócić na pozycję lidera w globalnym sektorze energii jądrowej, wartość niewydanych białych certyfikatów w Polsce urosła już do około miliarda złotych oraz wiele innych informacji z Polski i świata.

 

1. NFOŚiGW - działania:

 • Epidemia nie zniechęciła osób zamierzających zainwestować w domową instalację fotowoltaiczną do składania wniosków o dotację w programie Mój Prąd. Wniosków o dofinansowanie w drugiej edycji programu jest już prawie tyle, ile przyjęto w pierwszej, ubiegłorocznej edycji programu. W sumie w ciągu pierwszych trzech miesięcy drugiego naboru w programie – od 13 stycznia do 17 kwietnia – do NFOŚiGW wpłynęły 28 363 wnioski o dotacje, w tym 17 590 w formie papierowej, a 10 733 w formie elektronicznej. W tym 93 wnioski rozpatrzono negatywnie. (Czytaj więcej)

 • Już prawie 60 tys. osób złożyło wnioski o dotacje do instalacji fotowoltaicznej z programu Mój Prąd. Połowa z nich otrzymała pieniądze na swoje konta. Jeśli tempo sięgania po dotacje zostanie utrzymane, narodowy fundusz rozdysponuje do końca roku połowę budżetu programu. (Czytaj więcej)

 • Mimo, że od przedstawienia regulaminu nowej wersji programu Czyste Powietrze minęło już kilka tygodni, NFOŚiGW nadal nie ogłosił jeszcze daty uruchomienia nowego naboru. Fundusz informuje, że datę uruchomienia naboru na nowych zasadach poda w dniu 30 kwietnia. W nowej wersji programu również banki będą odpowiadać za przyjmowanie wniosków, ale także za przyznawanie pożyczek. (Czytaj więcej)

 • Rewolucyjne zmiany w programie Czyste Powietrze. Tylko kotły spełniające najwyższe wymagania emisyjne, mogą liczyć na dofinansowanie nawet 12 000 zł. Warto wybrać to, co najlepsze na rynku, aby oszczędzać na ogrzewaniu i chronić powietrze. Sprawdzamy, jak otrzymać dofinansowanie na kocioł na pellet. (Czytaj więcej)

 • Kompleks prośrodowiskowych rozwiązań związanych z Gospodarką o Obiegu Zamkniętym (GOZ) wdrożą władze i mieszkańcy Gminy Łukowica w Małopolsce, w powiecie limanowskim. Plany przewidują m.in. bezpłatne udostępnienie specjalnych pojemników na elektrośmieci oraz oddanie do użytku publicznego instalacji zasilanych energią słoneczną. (Czytaj więcej)

 • WFOŚIGW w Szczecinie uruchomił kolejną edycję programu pożyczek dla osób fizycznych na realizację inwestycji z zakresu ochrony powietrza, wód i gleby. Alokacja środków w programie wynosi 3 mln zł. Nabór wniosków w programie ma charakter ciągły i będzie prowadzony do 30 czerwca br. lub do wyczerpania środków. (Czytaj więcej)

 

2. Prawo w energetyce:

 • Weszły w życie nowe przepisy ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. W bankach współpracujących z Bankiem Gospodarstwa Krajowego można już składać wnioski o premię termomodernizacyjną, czyli dopłatę do inwestycji związanych z termomodernizacją budynków. (Czytaj więcej)

 • Minister Klimatu ogłasza konsultacje społeczne dotyczące Wieloletniego programu współpracy Ministra Klimatu z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami. Celem głównym Programu jest budowa partnerstwa służącego w realizacji działań na rzecz ochrony i kształtowania środowiska, szczególnie w dziedzinie klimatu, zrównoważonego rozwoju i energii. (Czytaj więcej)

 • Ministerstwo Klimatu przygotowało rozporządzenie, którego celem jest ułatwienie funkcjonowania i podejmowania decyzji przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej w czasie epidemii koronawirusa. (Czytaj więcej)

 

3. Energetyka odnawialna:

 • Po spadku zagranicznej sprzedaży paneli fotowoltaicznych produkowanych w Chinach, która wystąpiła w lutym na skutek ograniczeń w pracy chińskich fabryk w związku z epidemią koronawirusa, w marcu nastąpił wyraźny wzrost eksportu chińskich paneli PV. (Czytaj więcej)

 • Na polskim rynku mikroinstalacji fotowoltaicznych, zauważa się wzrost zamówień po spadku odnotowanym po wprowadzeniu obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. (Czytaj więcej)

 

4. Klimat:

 • Świat po pandemii nie będzie już taki sam. Tak przynajmniej twierdzi wielu ekspertów. Zanim powróci stabilność, może upłynąć nawet kilka lat. Ale już teraz warto się zastanowić, co zrobić, by przyszłość była lepsza niż niedawna teraźniejszość. Jednym z kierunków zmian, które powinniśmy wspierać, jest większa troska o środowisko naturalne, niszczone w szaleństwie wzrostu za wszelką cenę. (Czytaj więcej)

 • PAS zbadał stężenia dwutlenku azotu w Warszawie i Krakowie. Wyniki pokazują, że przy normalnym natężeniu ruchu samochodowego w niemal każdym punkcie Krakowa i Warszawy dopuszczalne normy stężenia tego zanieczyszczenia są przekroczone. Głównym źródłem tlenków azotu są najstarsze samochody z silnikiem Diesla. Badania przeprowadzono jeszcze przed wprowadzeniem kwarantanny. (Czytaj więcej)

 • 22 kwietnia 1970 roku zapoczątkowano obchody Dnia Ziemi. 50 lat później, gdy ludzie na całym świecie zmagają się pandemią COVID-19, NASA proponuje, jak spędzić ten dzień bez wychodzenia z domu. Z okazji święta, którego głównym tematem są w tym roku działania na rzecz ochrony klimatu, młodzieżowi aktywiści zaapelowali o rzetelną edukację klimatyczną. (Czytaj więcej)

 • W ostatnim czasie zmagamy się z bardzo poważnym problemem, jakim jest susza. Energiapress.pl zapytało ekspertów Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie o to zagrożenie. Oto ich odpowiedzi. (Czytaj więcej)

 • Według prognozy Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) na skutek pandemii koronawirusa globalne emisje dwutlenku węgla spadną w tym roku o 6 proc. To największy roczny spadek emisji od II wojny światowej, ale nie wystarczy, by zatrzymać zmiany klimatu. (Czytaj więcej)

 

5. Węgiel i górnictwo:

 • Dlaczego importujemy węgiel z całego świata? W Polsce mamy zapasy węgla kamiennego wystarczające na pół roku, a mimo tego do Gdańska zawinął kilka dni temu największy masowiec w historii polskich portów – przywiózł węgiel z Ameryki Południowej. Kto i dlaczego sprowadza więc węgiel do Polski? (Czytaj więcej)

 • Solidarność: Węgiel wydobywany w Polsce spełnia normy. Nie musimy go importować. Solidarność apeluje do premiera o wsparcie dla polskiego górnictwa. Przedstawiciele związku obawiają się, że branży grozi upadek. (Czytaj więcej)

 • W Austrii zamknięto ostatnią elektrociepłownię na węgiel. Tym samym w kraju nie produkuje się już energii z wykorzystaniem tego surowca, a do 2030 roku Austria planuje wytwarzać energię elektryczną wyłącznie ze źródeł odnawialnych. (Czytaj więcej)

 • Szwecja jest trzecim krajem w Europie, który zakończył produkcję energii elektrycznej i cieplnej z węgla. W ciągu dekady taki krok powinno wykonać kolejnych 11 europejskich państw. (Czytaj więcej)

 

6. Ropa naftowa:

 • RAPORT: Historyczne tąpnięcie na rynku ropy. Energetycznym tematem tego tygodnia z pewnością była kuriozalna sytuacja, gdy ceny ropy spadły poniżej zera. Choć było to chwilowe, to dużo mówi to o trendach rządzących rynkiem ropy. Co zrozumiałe, najbardziej na tym stracą ci, którzy zarabiają na ropie. Kto więc zyska? (Czytaj więcej)

 • Kraje OPEC+ nie wykluczają dodatkowej interwencji na rynku. Odbyła się „nieformalna wideokonferencja” podczas, której część krajów zaproponowała zmniejszenie wydobycia ropy od razu, bez oczekiwania na maj - kiedy to w życie wejść ma porozumienie OPEC+. Nie osiągnięto jeszcze konsensusu w tej sprawie. (Czytaj więcej)

 

7. Gaz:

 • 22 kwietnia br. wojewoda zachodniopomorski wydał pozwolenie na budowę dla części podmorskiej gazociągu Baltic Pipe w Polsce. Tym samym GAZ-SYSTEM zakończył etap uzyskiwania pozwoleń dla projektu Baltic Pipe w Polsce. (Czytaj więcej)

 • Ceny gazu w Europie mocno spadły. Do tego poziomu, że Gazpromowi opłaca się bardziej sprzedawać surowiec na rodzimym rynku w Rosji. (Czytaj więcej)

 

8. Energia jądrowa:

 • Sekretarz Energii USA Dan Brouillette ogłosił nową strategię, która ma prowadzić do odzyskania przez Stany Zjednoczone pozycji lidera w globalnym sektorze energii jądrowej. USA straciły tę pozycję na rzecz Chin i Rosji - przyznaje się w dokumencie. (Czytaj więcej)

 • W resorcie klimatu kończą się prace nad polityką energetyczną Polski do 2040 r., która zdefiniuje jak w ciągu najbliższych dwóch dekad będzie wyglądała produkcja energii w kraju. Najnowszy projekt PEP do 2040 r. odnosząc się do energetyki atomowej, zakłada budowę sześciu reaktorów o mocy 6-9 GW, uruchamianych stopniowo od 2033 r. (Czytaj więcej)

 • Amerykańska fundacja Climate Coalition apeluje o ponowne otwarcie elektrowni atomowej Indian Point, którą zamknięto w związku z epidemią koronawirusa. Jak przekonuje grupa, wyłączenie elektrowni sprawi jedynie, że Nowy Jork będzie jeszcze bardziej narażony na niestabilność, którą wywołał koronawirus. (Czytaj więcej)

 • Aleksander Łukaszenka oświadczył, że dzięki uruchomieniu własnej elektrowni jądrowej Białoruś zmniejszy zużycie gazu o 5 miliardów metrów sześciennych i zmniejszy uzależnienie od rosyjskiego gazu. (Czytaj więcej)

 

9. Wywiady:

 • Janusz Starościk ze SPIUG o perspektywach rozwoju sektora biomasowych urządzeń grzewczych. (Czytaj więcej)

 • W skali wykorzystania wszystkich środków UE przez Polskę w okresie 2014-2020 jednym z najlepiej wykorzystanych finansowo celów jest energetyka słoneczna. Ale ogólny wynik jest słaby. Nowa perspektywa finansowa przed nami. Jakie rekomendacje? Mówi Wojciech Szymalski z Instytutu na rzecz Ekorozwoju. (Czytaj więcej)

 • Adam Rajewski z Politechniki Warszawskiej opowiada o bezpieczeństwie energetyki jądrowej. (Czytaj więcej)

 

10. Pozostałe informacje z kraju:

 • Według wyliczeń firmy Energy Solution, wartość niewydanych białych certyfikatów w Polsce, które firmom i samorządom gwarantuje ustawa o efektywności energetycznej, urosła już do około miliarda złotych. Firma zaapelowała w liście do premiera o podjęcie działań, które odblokują wydawanie certyfikatów. Co miesiąc do URE napływa kilkaset wniosków o takie certyfikaty, ale urząd nie nadąża z wydawaniem decyzji. Jak szacuje Energy Solution, obecnie na rozpatrzenie czeka ponad 2 tys. wniosków o wydanie białych certyfikatów. (Czytaj więcej)

 • Jak wynika z najnowszego raportu PLGBC 51 proc. certyfikowanych budynków w Europie Środkowo-Wschodniej zlokalizowanych jest w Polsce. W minionym roku w zrównoważonym budownictwie zaznacza się wysoka aktywność. Coraz wyraźniej widać polaryzację sektorów z nową dynamiką wzrostów, a mapa zrównoważonych budynków w Polsce dynamicznie się zagęszcza. (Czytaj więcej)

 • 50 mln w konkursie na efektywność energetyczną dla Śląska. Konkurs dotyczy budynków mieszkalnych. Wnioski można składać od 30. kwietnia do 29. lipca. Konkurs dotyczy poddziałania 1.7.1 Programu Infrastruktura i Środowisko – Wspieranie efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych w województwie śląskim. W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wydłużyło termin składania wniosków. Projekty mają dotyczyć głębokiej kompleksowej modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych. (Czytaj więcej)

 • Według Licznika Elektromobilności PSPA i PZPM., na koniec marca 2020 roku w Polsce było zarejestrowanych łącznie 10 701 samochodów osobowych z napędem elektrycznym. W I kwartale 2020 r. bieżącego roku liczba rejestracji samochodów całkowicie elektrycznych oraz hybryd typu plug-in wyniosła 1 705 sztuk – o 86% więcej niż w analogicznym okresie 2019 r. (Czytaj więcej)

 • Wspierajmy prosumentów, ale nie kosztem efektywności energetycznej. Spadające ceny instalacji PV i wykorzystywanie sieci jako „magazynu” sprawia, że koszty energii elektrycznej dla odbiorcy końcowego są niskie. Niestety, niskie na tyle, że inwestycje w poprawę efektywności energetycznej tracą ekonomiczny sens. (Czytaj więcej)

 • innogy podsumowuje rok działalności “elektrycznego” car sharingu w Warszawie. W kwietniu 2019 roku, firma innogy Polska uruchomiła w Warszawie usługę innogy go!. Na ulice stolicy wyjechała flota 500 całkowicie elektrycznych BMW i3 oraz i 3s. (Czytaj więcej)

 • Pracująca nad perowskitowymi ogniwami fotowoltaicznymi firma Saule Technolgies uzyskała grant z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Zapowiadane w ubiegłym roku uruchomienie pilotażowej linii produkcyjnej, która ma powstać we Wrocławiu, jednak się opóźnia. (Czytaj więcej)

 

11. Pozostałe informacje ze świata:

 • W australijskim systemie energetycznym jest coraz więcej bateryjnych magazynów energii, zwiększających jego elastyczność i bezpieczeństwo. Oprócz ogromnych, przemysłowych baterii, Australijczycy instalują coraz więcej małych magazynów energii, które gromadzą energię z domowych instalacji fotowoltaicznych. (Czytaj więcej)

 • Rada Europejskich Regulatorów Energetyki przyjęła rekomendacje dotyczące wdrażania w krajach Unii Europejskiej tzw. dynamicznych cen energii elektrycznej, czyli mających wynikać z bieżącego kształtowania się podaży i popytu na rynku energetycznym. (Czytaj więcej)

 • Obecnie w Niemczech panuje powszechna zgoda co do tego, że wodór ma zasadnicze znaczenie dla powodzenia transformacji energetycznej i osiągnięcia celów klimatycznych. Jest to pilnie potrzebny element łączący sektory – wzajemne powiązanie rynków energii elektrycznej, ogrzewania i transportu. Instytut Fraunhofera w Magdeburgu opracował modułowe rozwiązanie do produkcji i dystrybucji zielonego wodoru. (Czytaj więcej)

 

Autor: mgr inż. Kamil Różycki, Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A.