Strona główna>Wydawnictwa>Przegląd prasy

Przegląd prasy

Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych wiadomości z dziedziny energii oraz zasobów w Polsce i na świecie z okresu 20 - 26 lipca 2020. W dzisiejszym zestawieniu przedstawiamy między innymi: już ponad 151 tys. wniosków w ramach programu “Czyste Powietrze”, coraz więcej samochodów elektrycznych w Polsce, polska energetyka po raz pierwszy spaliła najwięcej węgla w Europie, pojawią się moduły PV o mocy 600 Wp, europejskie notowania uprawnień do emisji dwutlenku węgla przebiły w tym miesiącu poziom 30 euro za tonę oraz wiele innych informacji z Polski i świata.

 

1. NFOŚiGW - działania:

 • W ramach rządowego programu „Czyste Powietrze” – od początku jego funkcjonowania, czyli od 19 września 2018 r. – wpłynęło ponad 151 tys. wniosków na kwotę dofinansowania prawie 3,1 mld zł. Tylko w nowej odsłonie programu wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej przyjęły już 12 192 wnioski (w tym 1008 elektronicznych) o wartości 123 139 327 zł dofinansowania. (Czytaj więcej)

 • Nabór wniosków w zaktualizowanym programie dotacji na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła w domach jednorodzinnych, Czyste Powietrze, trwa od kilku miesięcy. Wkrótce wysokość dotacji dla najmniej zamożnych beneficjentów zostanie zwiększona, co umożliwią regulacje uchwalone przez Sejm. (Czytaj więcej)

 • Już ponad 20 tysięcy nowoczesnych kotłów pelletowych zamontowali w swoich domach Polacy korzystając ze wsparcia programu „Czyste Powietrze”. Pellet drzewny ma szansę stać się „czarnym koniem” transformacji energetycznej w sektorze ciepłownictwa i ogrzewnictwa. (Czytaj więcej)

 • NFOŚiGW wyjaśnia błędne interpretacje programów „eVAN”, „Zielony samochód” i „Koliber”. (Czytaj więcej)

 • Nabór do regionalnego programu likwidacji niskiej emisji budynkach wielorodzinnych przedłużył o miesiąc Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. (Czytaj więcej)

 

2. Prawo w energetyce:

 • Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przyjęte w połowie 2018 roku w nowelizacji ustaw o OZE przepisy w zakresie opodatkowania elektrowni wiatrowych nie mogą działać z mocą wsteczną i są niezgodne z Konstytucją. Gminy dostaną rekompensatę za zmianę podatku od elektrowni wiatrowych. (Czytaj więcej)

 • Ministerstwo Klimatu w projekcie rozporządzenia proponuje utrzymanie w 2021 r. obowiązku OZE na poziomie 19,5 proc. dla tzw. „zielonych certyfikatów” i 0,5 proc. dla tzw. „błękitnych certyfikatów”. Nie wyklucza się natomiast korekt w 2022 r. (Czytaj więcej)

 • Podczas zakończonego szczytu Rady Europejskiej przyjęto m.in. konkluzje dotyczące wprowadzenia podatku od plastiku. Od 2021 r. stawka za każdy kilogram nie poddanych recyklingowi tworzyw sztucznych wyniesie 0,80 euro. (Czytaj więcej)

 • Komisja Europejska zatwierdziła program wspierania produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych w Irlandii. Ma to pomóc w osiągnięciu celów środowiskowych Unii Europejskiej bez nadmiernego zakłócania konkurencji. System wsparcia pomoże też Irlandii cel krajowy, który polega na odejściu od paliw kopalnych. I na osiągnięciu 70% udziału OZE w koszyku energii elektrycznej do 2030 roku. (Czytaj więcej)

 • Ministerstwo Klimatu skierowało do konsultacji projekt zmiany ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych. Wprowadza on przepisy określające zasady funkcjonowania krajowego systemu wdrażania Funduszu Modernizacyjnego. Z Funduszu na dofinansowanie OZE, inwestycji energetycznych, sprawiedliwą transformację, poprawę efektywności energetycznej do wzięcia będzie ok. 17 mld złotych. (Czytaj więcej)

 

3. Energetyka odnawialna:

 • Prognozy Forum Energii wskazują, że udział OZE w końcowym zużyciu energii brutto w 2019 r. wzrósł o 0,2 punktu procentowego, do 11,5%. Wzrost w 2020 r. może być najwyższy od 2011 r. , tj. o 0,7 punktu procentowego. Przy założonych przez FE wskaźnikach spowolnienia gospodarczego, udział OZE może wynieść 12,2%. To wciąż dużo mniej niż cel 15%. (Czytaj więcej)

 • Zespół naukowców przeanalizował pracę elektrowni fotowoltaicznych w stolicy Indii w czasie lockdownu spowodowanego epidemią koronawirusa, którego efektem była wyraźna poprawa jakości powietrza. Stwierdzono, że produkcja energii z PV była wyższa nawet o 8 proc. w porównaniu do generacji przy takich samych warunkach pogodowych i przy jakości powietrza notowanej zazwyczaj.  (Czytaj więcej)

 • To będzie największa elektrownia słoneczna w Polsce. BayWa rozpoczęła budowę parku słonecznego Witnica. Projekt ma się zakończyć do końca 2020 r. Powstaje bez żadnych rządowych dotacji. Wytworzoną energię chcą sprzedawać klientowi przemysłowemu w ramach długoterminowej umowy. Firma prowadzi już zaawansowane rozmowy w celu zabezpieczenia tych umów. (Czytaj więcej)

 • Zaledwie kilka miesięcy temu chiński producent paneli fotowoltaicznych, Trina Solar, jako pierwszy ogłosił wprowadzenie na rynek modułu, którego moc będzie przekraczać 500 Wp. Ta zapowiedź uruchomiła wyścig wśród czołowych producentów z Chin, którzy zaczęli prześcigać się w zapowiedziach wprowadzenia na rynek modułów o jeszcze większej mocy. Teraz znowu prym wiedzie Trina Solar, która jako pierwsza zapowiada produkcję modułu o mocy 600 Wp. (Czytaj więcej)

 • Panele anty-słoneczne. Tworzą energię… nocą! Jak to możliwe? Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornii w Davis stworzyli projekt paneli anty-solarnych. Nocą, gdy Słońce nie emituje energii, Ziemia przekazuje promieniowanie podczerwone. Skierowanie paneli w stronę Ziemi spowoduje przechwytywanie tego promieniowania i zamienianie jej w energię. Panele anty-słoneczne nie posiadałyby ogniw krzemowych, ale stopy rtęci o cechach termoradiacyjnych, prawdopodobnie amalgamatowych. Aktualnie projekt jest tylko koncepcją, wykonanie działającego urządzenia nadal jest w fazie planowania. (Czytaj więcej)

 • Polski producent rozwiązań z zakresu fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami wystartuje z produkcją szyb fotowoltaicznych z powłoką kwantową. ML System ogłosił to w opublikowanej właśnie strategii rozwoju na lata 2020-2024. Jakie plany ma jeszcze spółka? (Czytaj więcej)

 • Zgodnie z europejską tendencją, wszystkie nowe i termomodernizowane budynki powinny dążyć do osiągnięcia zeroenergetyczności. Jaka jest rola pomp ciepła w budynkach zeroenergetycznych i w budynkach o niemal zerowym zużyciu energii ? (Czytaj więcej)

 

4. Klimat:

 • Wdrożenie uchwały antysmogowej dla Małopolski to mniej przedwczesnych zgonów. Autorzy raportu „Analiza zdrowotna wariantów projektu Programu Ochrony Powietrza dla województwa małopolskiego 2020” wyliczyli, że gdyby jakość powietrza w Małopolsce poprawiła się na tyle, by osiągnąć poziomy zanieczyszczenia powietrza, które za akceptowalne uważa Światowa Organizacja Zdrowia, dałoby się uniknąć aż 1802 przedwczesnych zgonów rocznie. (Czytaj więcej)

 • Na Spitsbergenie w archipelagu Svalbard w Arktyce zanotowano najwyższą temperaturę w historii pomiarów. W najcieplejszym miejscu było 21,7 stopni Celsjusza. (Czytaj więcej)

 

5. Węgiel i górnictwo:

 • Z analizy wykonanej przez brytyjski think-tank Ember na podstawie danych Entso-E wynika, że w pierwszej połowie 2020 r. polska energetyka po raz pierwszy spaliła najwięcej węgla w Europie. Wyprzedziliśmy w tym zakresie Niemców, którzy dotychczas byli europejskim liderem pod względem ilości energii produkowanej w elektrowniach węglowych. Ember wylicza, że polskie elektrownie węglowe w pierwszej połowie tego roku wyprodukowały tyle energii, ile wytworzyły łącznie elektrownie na węgiel we wszystkich krajach Unii Europejskiej z wyjątkiem Niemiec. (Czytaj więcej)

 • Rząd szykuje kolejny magazyn węgla za 130 milionów zł. Pieniądze trafią z budżetu na podtrzymanie tonącej Polskiej Grupy Górniczej. Spółka może utracić płynność, a program restrukturyzacji został wstrzymany ze względu na wybory. W tym roku powinny zostać zamknięte trzy kopalnie. (Czytaj więcej)

 • Minister Środowiska Michał Woś przedłużył koncesje na wydobywanie węgla kamiennego dla kolejnych dziewięciu złóż eksploatowanych przez Polską Grupę Górniczą S.A. Tym samym z powodzeniem sfinalizowany został proces przedłużania koncesji na wydobywanie węgla kamiennego ze złóż położonych w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym. (Czytaj więcej)

 

6. Ropa naftowa:

 • Wartość eksportu saudyjskiej ropy naftowej spadła w ujęciu rocznym o 65% - poinformował tamtejszy urząd statystyczny. (Czytaj więcej)

 • W pierwszej połowie roku Brazylia zwiększyła eksport ropy do Azji, przejmując część rynku od globalnych konkurentów, którzy dokonali redukcji wydobycia, aby ustabilizować notowania surowca. (Czytaj więcej)

 

7. Gaz:

 

8. Energia jądrowa:

 • Czy Polska powinna postawić na energię jądrową? Dyskusja o polskim atomie trwa i jest gorąca. Z jednej strony rządzący mówią o szybkiej budowie polskiego reaktora, z drugiej – w sprawie od kilku lat niewiele się dzieje. Czy ten proces przyspieszy deklaracja prezydenta Andrzeja Dudy, który chciałby, by Amerykanie zbudowali polską elektrownię jądrową? I jak wyglądają argumenty za i przeciw takiemu rozwiązaniu? (Czytaj więcej)

 • Amerykanie mogą już inwestować w atom za granicą. Czy zainwestują w Polsce? (Czytaj więcej)

 • Po odejściu od atomu Europa może mieć problem z zaopatrzeniem w energię elektryczną. Zbliża się data odejścia Niemiec od energetyki jądrowej. Oznacza to początek przygotowań do zapewnienia wystarczających ilości energii z importu, co może okazać się problematyczne. (Czytaj więcej)

 • Chorwacja i Słowenia wydłużą żywotność elektrowni jądrowej Krško o 20 lat – do 2043 roku. (Czytaj więcej)

 • Czechy zatwierdziły model finansowania budowy nowego bloku jądrowego. (Czytaj więcej)

 

9. Wywiady:

 • Prof. Konrad Świrski, prezes zarządu Transition Technologies SA. chłodnym okiem ocenia kwestie energetyki jądrowej. (Czytaj więcej)

 • Paweł Sałek, doradca Prezydenta RP ds. ochrony środowiska, polityki klimatycznej i zrównoważonego rozwoju o polityce klimatycznej, współpracy polsko-amerykańskiej oraz grożącej nam suszy. (Czytaj więcej)

 

10. Pozostałe informacje z kraju:

 • Jak wynika danych Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych oraz Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, na koniec czerwca 2020 roku w Polsce było zarejestrowanych łącznie 12 271 samochodów osobowych z napędem elektrycznym. W pierwszym półroczu 2020 r. przybyło ich 3 275, czyli o 65 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2019 r. (Czytaj więcej)

 • Szczecińska Energetyka Cieplna rozpoczęła budowę – jak określają to autorzy projektu – sieci ciepłowniczej 5. generacji, w której zostanie wykorzystane m.in. ciepło odpadowe oraz magazyny ciepła i chłodu. (Czytaj więcej)

 • Jak wynika z raportu przygotowanego przez Polski Fundusz Rozwoju, w ubiegłym roku Polska zajmowała 7. miejsce w gronie największych na świecie eksporterów akumulatorów, a także ogniw i baterii galwanicznych. W 2001 roku byliśmy na 20. miejscu. (Czytaj więcej)

 • Wybrane gminy i ich jednostki organizacyjne, czyli m.in szkoły, przedszkola, ośrodki pomocy społecznej czy organizacje pozarządowe mogą skorzystać ze wsparcia w ramach dobrosąsiedzkiego programu Polskich Sieci Elektroenergetycznych "WzMOCnij swoje otoczenie". Wartość programu to 1,6 mln zł. (Czytaj więcej)

 • Ruszyła oficjalna sprzedaż Tesli w Polsce. Ile kosztują nowe Modele? (Czytaj więcej)

 • Artykuł: “Czy i komu opłaca się kogeneracja?”. W artykule omówiono powody stosowania kogeneracji opartej o paliwa gazowe, przedstawiono zasadę działania i korzyści płynące z tego rozwiązania. Omówiono konkretny przypadek zastosowania kogeneracji. Przedstawiono obliczenia opłacalności wybudowania instalacji kogeneracyjnej i wskazano sposoby finansowego wsparcia inwestycji. (Czytaj więcej)

 

11. Pozostałe informacje ze świata:

 • Zupełnie nowy klimat budżetowy w Unii Europejskiej. Po raz pierwszy w historii jedna trzecia środków z unijnego budżetu na lata 2021-27 będzie przeznaczona na ochronę klimatu. Ok. 50 mld euro wydanych przez Polskę na ten cel do 2027 r. będzie miało olbrzymi wpływ także na polską energetykę (Czytaj więcej)

 • Europejscy rolnicy też mają ratować klimat. Dostaną na to 100 miliardów euro. (Czytaj więcej)

 • Od początku epidemii koronawirusa odnotowano znaczący spadek zużycia energii. To zjawisko zaobserwowano nie tylko w Polsce, ale i na rynku światowym. Wiele przedsiębiorstw zaliczyło długi przestój, a pracownicy biurowi pozostali na pracy zdalnej. Co to oznacza dla globalnej energetyki? (Czytaj więcej)

 • Europejskie notowania uprawnień do emisji dwutlenku węgla przebiły w tym miesiącu poziom 30 euro za tonę, niewidziany od 2006 roku. To wszystko dzieje się w chwili, gdy popyt na energię spadł, a emisje CO2 będą prawdopodobnie najniższe od dziesięciu lat. (Czytaj więcej)

 • Arabia Saudyjska zainwestuje pięć miliardów dolarów w budowę fabryki wodoru. Fabryka ta ma być największym tego typu zakładem na świecie. Wodór napędzi flotę autobusów i ciężarówek. (Czytaj więcej)

 

Autor: mgr inż. Kamil Różycki, Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A.