Strona główna>Wydawnictwa>Przegląd prasy

Przegląd prasy

Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych wiadomości z dziedziny energii oraz zasobów w Polsce i na świecie z okresu 21 - 27 października 2019. W dzisiejszym zestawieniu przedstawiamy między innymi: już można online zawnioskować o dofinansowanie w ramach programu „Mój Prąd”, kolejne polskie miasto chce zakazać palenia węglem, RWE zainwestuje w morskie wiatraki na polskim Bałtyku, polskie lato 2019 okazało się rekordowo gorące, Wielka Brytania znowu może stosować rynek mocy, Urząd Regulacji Energetyki oficjalnie ogłosił pierwsze tegoroczne aukcje dla OZE oraz wiele innych informacji z Polski i świata.

 

1. NFOŚiGW - działania:

 • Już można online zawnioskować o dofinansowanie w ramach programu „Mój Prąd”. (Czytaj więcej)

 • Na dzień 25 października Ministerstwo Energii zatwierdziło 3603 wnioski w Programie “Mój Prąd” na kwotę prawie 18 mln zł na instalacje o łącznej mocy około 20,2 MW. (Czytaj więcej)

 • Program antysmogowy "Czyste powietrze" nabiera rozpędu, tygodniowo składanych jest 2-3 tys. wniosków o dofinansowanie termomodernizacji i wymiany pieca grzewczego. (Czytaj więcej)

 

2. Prawo w energetyce:

 • Kolejne polskie miasto chce zakazać palenia węglem. Województwo Pomorskie ma projekt własnej uchwały antysmogowej. Nie jest w niej jednak ujęty Sopot. Nadmorski kurort chce przyjąć przepisy idące o wiele dalej, niż te proponowane przez Zarząd Województwa. (Czytaj więcej)

 • Trwają kontrole Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w małopolskich gminach w zakresie realizacji Programów Ochrony Powietrza. Do tej pory WIOŚ skontrolował kilkadziesiąt gmin, nakładając administracyjne kary pieniężne na łączną sumę 750 tys. zł. Kary dla gmin były nakładane przede wszystkim za niedotrzymanie terminów realizacji zadań nałożonych na lata 2013 – 2015 w Programie Ochrony Powietrza dla województwa małopolskiego. (Czytaj więcej)

 

3. Energetyka odnawialna:

 • Jak poinformowało Ministerstwo Energii, w Polsce po trzech kwartałach 2019 roku działało 106 117 mikroinstalacji na odnawialne źródła energii o łącznej mocy 685 MW; to o 96 proc. więcej niż pod koniec 2018 r. Ministerstwo wyjaśniło, że na koniec ub.r. w Polsce funkcjonowało 54 214 mikroinstalacji (wzrost o 235 proc. względem końca 2016 r.) o łącznej mocy 343 MW (wzrost o 235 proc. wobec końca 2016 r.). (Czytaj więcej)

 • Obecnie coraz częściej w prywatnych gospodarstwach i dużych oraz małych przedsiębiorstwach wdrażane są kompleksowe rozwiązania mające na celu wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Dowiedz się, jakie są aktualne dofinansowania do technologii OZE, z których można skorzystać. (Czytaj więcej)

 • Energa, jako pierwsza w Polsce, zamierza umieścić na stałe panele fotowoltaiczne na wodzie. W ubiegłym roku przeprowadzono pilotaż takiej inwestycji. Wcześniej, bo już w 2018 roku, Energa zrealizowała pilotażowy projekt pływających paneli fotowoltaicznych na zbiorniku wodnym przy elektrowni wodnej w Łapinie. Pilotaż, którego celem było zbadanie wpływu zmieniających się warunków pogodowych na produktywność paneli, trwał dwanaście miesięcy i zakończył się sukcesem. Moc zainstalowana planowanej inwestycji będzie wynosić ok. 0,5 MW. (Czytaj więcej)

 • Na początku 2020 roku stanie w Polsce pierwszy dom z całkowicie solarnym dachem. (Czytaj więcej)

 • Współpraca samorządów w zakresie inwestycji w energetykę odnawialną. Produkcja energii ze źródeł odnawialnych w Polsce zyskała na popularności wraz z wejściem naszego kraju do struktur Unii Europejskiej. Samorządy miast i wsi znajdujących się na terenie województwa zachodniopomorskiego błyskawicznie zauważyły możliwości współpracy i rozwoju w tej dziedzinie, dzięki czemu region stał się krajowym liderem w zakresie produkcji energii z OZE. Udział produkcji energii z OZE w zachodniopomorskim na przestrzeni lat: 2005 – 5,5% całkowitej produkcji energii ze wszystkich źródeł, 2012 – 27%, 2017 – 47,8%  (średnia krajowa wynosi 14,1%). Aktualnie zachodniopomorskie wytwarza ponad 18,6 proc. krajowej produkcji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Jednocześnie województwo jest w stanie pokryć prawie 80 proc. zapotrzebowania na energię na swoim terenie. (Czytaj więcej)

 • RWE zainwestuje w morskie wiatraki na polskim Bałtyku. To kolejna w tym tygodniu, znacząca wiadomość jeśli chodzi o morską energetykę wiatrową w polskiej części Morza Bałtyckiego. Kilka dni temu PGE informowało o planie sprzedaży połowy udziałów w projektach morskich wiatraków łącznie na 2,5 GW duńskiemu koncernowi energetycznemu Orsted. Teraz do polskiego offshore wchodzi kolejny gigant – niemiecki koncern energetyczny RWE. (Czytaj więcej)

 • Na Ukrainie powstanie farma wiatrowa za miliard euro. Będzie to największa farma wiatrowa na Ukrainie i jedna z największych w Europie, której moc ma wynieść 750 MW. (Czytaj więcej)

 • Gospodarka odpadami w biogazowniach – kalendarium wymogów prawnych. (Czytaj więcej)

 • Na południu Francji, oficjalnie uruchomiono największą w Europie elektrownię fotowoltaiczną, w której moduły zostały umieszczone na wodzie. "Pływającą" farmę fotowoltaiczną o mocy 17 MW zbudował francuski deweloper Akuo Energy. Instalacja jest zlokalizowana na zbiorniku wodnym na terenie zamkniętego kamieniołomu. Składa się na nią 47 tys. modułów fotowoltaicznych. W projekcie zostały zastosowane monokrystaliczne moduły PERC wykonane w technologii dual-glass, która ma zapewnić większą odporność na wilgoć i zmniejszyć degradację wynikającą z procesu PID (Potential Induced Degradation). (Czytaj więcej)

 

4. Klimat:

 • Wyjątkowo ciepłe dni października w wielu miejscach przypominały lato, jednak mimo wysokich temperatur na termometrach ta pora roku jest już dawno za nami. Pora więc na podsumowanie – jak wypadła na tle historii pomiarów? Dzięki niezwykle upalnemu czerwcowi i gorącemu sierpniowi, polskie lato 2019 okazało się rekordowo gorące. Szczegółowe dane skompletował Piotr Djaków z Meteomodel.pl. (Czytaj więcej)

 • 10 tys. czujników umieszczonych w szkołach będzie badać jakość powietrza. Nie tylko przemysł i spaliny samochodów odpowiadają za smog. Największym problemem są domowe piece grzewcze opalane drewnem lub węglem. W Polsce niska emisja odpowiada za 52 proc. pyłów PM10 oraz 82 proc. benzo(a)pirenu w powietrzu. Kluczowa jest zmiana przyzwyczajeń, do tego jednak niezbędna jest edukacja. Edukacyjna Sieć Antysmogowa pomaga w zmianie przyzwyczajeń. Czujniki zanieczyszczenia powietrza umieszczone w szkołach są wysyłane do NASK za pośrednictwem internetu lub Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Do projektu dołączyło już ponad 330 szkół i 50,5 tys. uczniów. (Czytaj więcej)

 • W Warszawie debatowano o tym, jak poprawić jakość powietrza w stolicy. Na Stadionie Legii odbyła się debata "Stop. Smog. Jak poprawić jakość powietrza w Warszawie? Fakty, mity i rozwiązania”, podczas której m.in. przedstawiciele miasta, instytucji państwowych, naukowcy i eksperci rozmawiali o problemie smogu w stolicy. (Czytaj więcej)

 • Inteligentne rozwiązania ułatwiają reagowanie na zmiany klimatyczne. Polskie miasta coraz częściej rozwijają koncepcję smart city. Nowe rozwiązania nie tylko ułatwiają życie mieszkańców i pozwalają na oszczędności, ale także odpowiadają na największe wyzwania, w tym te związane z klimatem. Gliwice tworzą np. system monitorowania, który pozwoli sprawdzić stan wód, zapobiegnie powodzi czy umożliwi gromadzenie wody na wypadek suszy. (Czytaj więcej)

 • Na stronach Europejskiej Agencji Środowiska są publikowane interaktywne mapy, które prezentują stan powietrza na kontynencie. Kiedy wykorzystać je we właściwy sposób – na ten uwagę zwróciła mi Magda Kozłowska zajmująca się na co dzień Twitterem Polskiego Alarmu Smogowego z pomocą zaledwie kilku obrazków da się pokazać stan polskiego powietrza. Wszystko co trzeba zrobić to włączyć mapę pokazującą zarejestrowane stężenia bezno(alfa)pirenu, który jest mniej więcej tak groźny, jak można wnioskować z jego nazwy. [Więcej przeczytacie o nim w tekście “Czym truje nas smog? Węglwodory aromatyczne, w tym benzopireny]. (Czytaj więcej)

 

5. Węgiel i górnictwo:

 • Carbon Tracker opublikował analizę, z której wynika, że już obecnie cztery na pięć elektrowni węglowych w Unii Europejskiej jest na minusie, a tylko w tym roku mogą one wygenerować straty szacowane na 6,57 mld euro. Brytyjski think-tank przy okazji zaproponował rozwiązanie wykorzystujące mechanizm tzw. sekurytyzacji. (Czytaj więcej)

 • Według agencji Reutera, Chiny zwiększą w tym roku import węgla o ponad 10%. (Czytaj więcej)

 • Obieg węgla w przyrodzie obejmuje wiele zachodzących jednocześnie procesów o różnych skalach czasowych. Jak współgrają one w usuwaniu dwutlenku węgla z atmosfery? Aby zorientować się w ich możliwościach, można prześledzić los tzw. „impulsu dwutlenku węgla”, czyli dużej porcji tego gazu, która z jakiegoś powodu została uwolniona w krótkim czasie. Co będzie się z nim działo? (Czytaj więcej)

6. Ropa naftowa:

 • Jak podają maklerzy, już od sześciu tygodni rosną amerykańskie zapasy ropy - najdłużej od roku. (Czytaj więcej)

 • Zakończył się najlepszy tydzień dla notowań ropy od ponad miesiąca. (Czytaj więcej)

 

7. Gaz:

 • Duński minister energii i klimatu wydał zezwolenie na budowę obydwu odcinków rurociągu Baltic Pipe. Dotyczy ono tych części magistrali, które mają przebiegać przez należącą do Danii część Morza Bałtyckiego. (Czytaj więcej)

 • Według danych GUS, produkcja gazu ziemnego spadła we wrześniu w Polsce o 3,7% r/r. W ujęciu m/m produkcja spadła o 14,2%. (Czytaj więcej)

 • Polski operator gazociągów przesyłowych Gaz-System - wraz z operatorami z Niemiec, Czech, Litwy oraz Słowacji - przeprowadził ocenę zapotrzebowania rynku gazu i zdolności przyrostowych systemów przesyłowych Polski z naszymi sąsiadami. Ma to związek z rozporządzeniem Komisji Europejskiej z 16 marca 2017 roku ustanawiającym tzw. kodeks sieci. Na podstawie otrzymanych niewiążących zgłoszeń operatorzy opracowali wspólne sprawozdania z oceny zapotrzebowania rynku. W raportach oszacowano między innymi potencjalne zapotrzebowanie na zdolność przyrostową w ramach danego systemu. (Czytaj więcej)

 

8. Energia jądrowa:

 • Koncepcja małych reaktorów modułowych (SMR) pojawiła się około 10 lat temu w USA, jako recepta na wysokie koszty budowy dużych elektrowni jądrowych. Mimo upływu lat SMR dalej pozostają na papierze, a pierwszy pojawi się nie wcześniej niż w 2026 roku. (Czytaj więcej)

 • Rozbudowa atomu może uchronić Czechy od uzależnienia od importu energii. Aby uniknąć uzależnienia od importu energii elektrycznej od 2030 roku, Czechy będą musiały zbudować nie tylko nowy reaktor w elektrowni jądrowej Dukovany, ale także kolejne w elektrownie w Temelínie. Obecnie w Czechach eksploatowanych jest sześć reaktorów, które odpowiadają za jedną trzecią produkowanej energii. Zgodnie z przyjętą w 2015 roku strategią energetyczną, do 2050 roku udział energetyki jądrowej w miksie energetycznym Czech ma wynieść 50-55 procent. (Czytaj więcej)

 

9. Wywiady:

 • Piotr Woźny, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) o tym, że instalacje fotowoltaiczne możemy mieć na dachach 1 mln domów. (Czytaj więcej)

 • Jadwiga Emilewicz, Minister Przedsiębiorczości i Technologii o tym skąd się wzięła idea programu Energia PLUS? (Czytaj więcej)

 • Normy jakości dla pelletu pomogą w walce o czyste powietrze? Czy obowiązkowe normy jakości dla pelletu pomogą w walce o czyste powietrze? Co na ten temat sądzą eksperci? (Czytaj więcej)

 • Prof. Krzysztof E. Haman – geofizyk z Uniwersytetu Warszawskiego specjalizujący się w fizyce atmosfery, członek korespondent PAN o klimacie. (Czytaj więcej)

 

10. Pozostałe informacje z kraju:

 • NIK o termomodernizacji. Termomodernizacja przeprowadzana z udziałem środków publicznych przez spółdzielnie mieszkaniowe przynosi pozytywne efekty, choć nie w takiej skali, jak oczekiwano. W skontrolowanych spółdzielniach nastąpiło ograniczenie zużycia energii cieplnej. Obniżyły się także koszty ogrzewania budynków mieszkalnych. Jednak oszczędności były niższe niż przewidywano. (Czytaj więcej)

 • Urząd Regulacji Energetyki oficjalnie ogłosił pierwsze tegoroczne aukcje dla odnawialnych źródeł energii. Ogłoszone aukcje dotyczą na razie tylko istniejących instalacji i odbędą się w dniach 25 i 26 listopada oraz 2, 3 i 4 grudnia. (Czytaj więcej)

 • Jak sprawdza się nietypowy pomysł Rybnika na walkę ze smogiem? Urzędnicy z Rybnika wdrażają niespotykaną w innych miastach zachętę mającą skłonić mieszkańców do przejścia na bardziej ekologiczne źródła ogrzewania niż paliwa stałe. (Czytaj więcej)

 • Ile kosztuje bezpieczeństwo energetyczne w Polsce? Forum Energii przeanalizowało wyniki trzech aukcji rynku mocy. Wnioski: bezpieczeństwo energetyczne jest zagwarantowane, ale za wysoką cenę i bez dywersyfikacji źródeł. (Czytaj więcej)

 • PGNiG Obrót Detaliczny uruchomiło ofertę rozwiązań fotowoltaicznych dla firm. Usługa pod nazwą „Fotowoltaika dla firm” obejmuje kompleksową realizację inwestycji, w tym między innymi doradztwo w zakresie doboru technologii i sposobów finansowania oraz przyłączenie instalacji solarnej do sieci. (Czytaj więcej)

 • Pyłomierz osobisty, dający natychmiastowy dostęp do danych o jakości powietrza w miejscu przebywania jego użytkownika, skonstruowali naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa (GIG) w Katowicach. Pyłomierz mierzy i wskazuje stężenia pyłów: PM 1 (to najbardziej niebezpieczne pyły zawieszone, o cząsteczkach mniejszych niż 1 mikrometr), PM 2,5 (drobne pyły, które bez przeszkód przedostają się do układu oddechowego i krwi) oraz PM 10 (pyły powstające podczas ogrzewania domów oraz w ruchu drogowym). Urządzenie pokazuje także temperaturę i wilgotność powietrza oraz ciśnienie atmosferyczne. (Czytaj więcej)

 • Od 23 października br. w stolicy ruszyły nowe warszawskie dotacje na ochronę środowiska. Dotacje te przeznaczone są na likwidację kopciuchów, odnawialne źródła energii (OZE), podłączenie budynków do sieci kanalizacyjnej oraz usuwanie i unieszkodliwianie azbestu. Nowością jest także dofinansowanie na budowę urządzeń zatrzymujących wodę opadową i roztopową – podkreśla Urząd m.st. Warszawy (UM). Jak podaje UM, mieszkańcom ma być łatwiej ubiegać się o warszawskie dotacje na ochronę środowiska. Ułatwienia mają wynikać z nowych zasad, dzięki którym zmniejszyła się liczba wymaganych załączników do wniosków, a dokumenty można złożyć w dowolnie wybranym urzędzie dzielnicy. (Czytaj więcej)

 • Wynalazek Polaka przyspieszy rozwój elektromobilności w Polsce i na świecie? Spółka Megatech otrzymała patent na produkcję kinetycznych magazynów energii. Zdaniem Zbigniewa Gałuszkiewicza – prezesa firmy, konstrukcja ta to ostatni brakujący element, którego brak znacząco hamował rozwój elektromobilności na całym świecie. Jak podkreśla prezes firmy Megatech, kinetyczne magazyny energii to innowacyjne rozwiązanie, w którym nie stosuje się żadnej chemii,  nie ma żadnych odpadów, ani elementów, które ulegałyby degradacji czy zużyciu. Żywotność urządzenia jest przewidywana na około 30 lat. (Czytaj więcej)

 

11. Pozostałe informacje ze świata:

 • Biznes wie, że coraz bardziej świadomi klienci wybierają produkty o mniejszym oddziaływaniu na środowisko. Przez ostatnie pięć lat przedsiębiorcy wspólnie pracowali nad rozwiązaniami, które wkrótce mogą stać się obowiązującym prawem. Ślad środowiskowy to wszystkie lub wybrane oddziaływania produktu, usługi lub organizacji na środowisko. Parametr pomaga dziś badaczom porównywać podobne produkty w oparciu o ich efektywność środowiskową w łańcuchu wartości. Uwzględnia wpływ na środowisko w trakcie całego cyklu życia produktu, od uprawy surowców bądź ich wydobycia poprzez ich przetwarzanie, transport i eksploatację, aż po unieszkodliwienie lub recykling. Tymczasem eksperci twierdzą, że ślad środowiskowy zaczyna już mieć znaczenie nie tylko dla badaczy, ale także dla coraz bardziej świadomych konsumentów. Ze znajdujących się na stronie Komisji Europejskiej informacji wynika, że na całym świecie stosuje się dziś ponad 400 różnego rodzaju oznakowań produktów i około 80 metodologii obliczania śladu środowiskowego firm. Nic więc dziwnego, że jak wynika z przeprowadzonych w 2013 r. badań Eurobarometru, aż 48 proc. konsumentów uważa systemy za niejasne. Przynajmniej w Europie zmienić ma to trwająca od sześciu lat inicjatywa, która właśnie wkracza w nowy etap. (Czytaj więcej)

 • W. Brytania znowu może stosować rynek mocy. Brytyjski mechanizm rynku mocy został zawieszony przed rokiem przez unijny Trybunał Sprawiedliwości, który wskazał na niezgodność z unijnym prawem. Teraz Londyn może znowu wdrożyć rynek mocy, ale musi zmodyfikować część jego zasad. (Czytaj więcej)

 • Zgodnie z październikowym raportem banku Morgan Stanley, ludzkość musi wydać 50 bilionów dolarów na ograniczenie emisji CO2 w pięciu sektorach gospodarki. Musi to zrobić do 2050 r., który to rok porozumienie paryskie stawia jako datę graniczną dla redukcji emisji dwutlenku węgla. W ocenie analityków banku postęp musi się odbyć w sektorach: energii odnawialnej, elektromobilności (z naciskiem na samochody elektryczne), napędach wodorowych, przechwytywaniu i magazynowaniu węgla z atmosfery oraz spalaniu biomasy. Bank podaje szczegółowe wyliczenia dotyczące inwestycji. (Czytaj więcej)

 

Autor: mgr inż. Kamil Różycki, Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A.