Strona główna>Wydawnictwa>Przegląd prasy

Przegląd prasy

Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych wiadomości z dziedziny energii oraz zasobów w Polsce i na świecie z okresu 22 - 28 czerwca 2020. W dzisiejszym zestawieniu przedstawiamy między innymi: rozpoczął się naborów do nowych programów dt. elektromobilności, przygotowywana jest kolejna nowelizacja ustawy o OZE, moc OZE w Polsce przekroczyła 10 gigawatów, rząd przewiduje, że w Polsce powstanie kilka reaktorów jądrowych, a pierwszy ma być oddany w 2033 roku, ElectroMobility Poland ogłosiło datę premiery polskiego modelu samochodu elektrycznego, powstaje wodorowa strategia Unii oraz wiele innych informacji z Polski i świata.

 

1. NFOŚiGW - działania:

 • 26 czerwca o 9:00 rozpoczął się naborów do nowych programów dt. elektromobilności” „Zielony samochód”, „eVAN” i „Koliber”, przygotowany przez Ministerstwo Klimatu oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Łączny budżet dla trzech programów wynosi blisko 150 mln zł. (Czytaj więcej)

 • Od 22 lipca 2020 r. do 22 września 2020 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będzie przyjmował koncepcje projektowe w ramach działania pilotażowego pn. „Wzmocnienie realizacji gospodarki o obiegu zamkniętym”, które jest finansowane ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) 2014-2021. Do wykorzystania jest budżet w wysokości ponad 13 mln zł (3 mln euro). (Czytaj więcej)

 • Ruszył nabór wniosków w konkursie na zielono-niebieską infrastrukturę. To 10 mln zł, które NFOŚiGW przeznaczy na wsparcie jednostek samorządu terytorialnego zaangażowanych w adaptację do zmian klimatu. Konkurs jest elementem projektu Ministra Klimatu pn. „Miasto z klimatem”. Celem konkursu dofinansowanie przedsięwzięć z zakresu zagospodarowania wód opadowych i kształtowania zieleni miejskiej. (Czytaj więcej)

 • NFOŚiGW potwierdza zasygnalizowane przez Ministerstwo Klimatu zmiany w programie dotacji na domowe instalacje fotowoltaiczne pt. Mój Prąd. Planowane jest rozszerzenie zakresu dotacji, przyznawanych dotąd tylko na domową fotowoltaikę, także na domowe stacje ładowania samochodów elektrycznych. (Czytaj więcej)

 

2. Prawo w energetyce:

 • Przygotowywana jest kolejna nowelizacja ustawy o oze, która zakłada rozszerzenie działalności prosumenckiej na mieszkańców miast, którzy nie mają możliwości instalacji własnego systemu fotowoltaicznego, ale którzy dzięki zaproponowanym przez rząd rozwiązaniom mają zyskać możliwość inwestycji w systemy prosumenckie i wirtualnego korzystania z produkowanej przez nie energii. (Czytaj więcej)

 • Powstaje wodorowa strategia Unii. Czy Polska na niej skorzysta? Wodór ma napędzić energetykę przyszłoścI - od transportu, przez magazynowanie energii, sieci gazowe, aż po ciężki przemysł. Komisja Europejska rozpoczęła prace nad wodorową strategią, która wyznaczy kierunki rozwoju, a państwa UE już planują solidne wsparcie finansowe. (Czytaj więcej)

 • Jak środki z inicjatyw Zielonego Ładu mogą przyczynić się do wyjścia z kryzysu COVID-19 i pomóc budować odporność UE? Jak generować zielony wzrost i miejsca pracy, utrzymując kurs ku neutralności klimatycznej do 2050 r.? Oto tematy debaty ministrów. (Czytaj więcej)

 

3. Energetyka odnawialna:

 • Moc odnawialnych źródeł energii w Polsce przekroczyła już 10 gigawatów. To moc równa zainstalowanej w tradycyjnych elektrowniach w Bełchatowie, Turowie i Opolu łącznie. (Czytaj więcej)

 • Bloomberg: Polska na celowniku największych inwestorów w OZE. Czołowa agencja informacyjna zauważa, że o ile polska energetyka nadal w ponad 70 procentach bazuje na węglu, to jednak nasz kraj podejmuje działania, aby zwiększać udział energii odnawialnej, a zainteresowanie inwestycjami w Polsce – zwłaszcza morskimi farmami wiatrowymi – potwierdzają najwięksi gracze na europejskim rynku OZE. (Czytaj więcej)

 • Jak COVID wpłynął na branżę OZE? Koronawirus przysporzył problemów w wielu sektorach gospodarki, jedną z nich bez wątpienia jest branża odnawialnych źródeł energii. Jak się bowiem przewiduje, rozwój sektora spowolnić ma o ok. 13 proc. (Czytaj więcej)

 • Niemcy coraz bliżej osiągnięcia poziomu 52 GW łącznej mocy zainstalowanej fotowoltaice. Przekroczenie tego pułapu wiązałoby się ograniczeniem dofinansowań dla fotowoltaiki, a co za tym idzie - zahamowaniem jej rozwoju. Ostatnie wiadomości napawają jednak optymizmem. (Czytaj więcej)

 • Masz skomplikowany dach? Postaw PV na gruncie! Ile kosztuje instalacja 4,5 kWp? (Czytaj więcej)

 • Maszyna do ogniw perowskitowych zrewolucjonizuje rynek? Narodowy Uniwersytet Tajwański oraz tajwański producent urządzeń E-Sun Precision Industrial Co. opracowali sprzęt do produkcji ogniw perowskitowych. Pierwsze próby osiągnęły współczynnik wydajności konwersji na poziomie 14,3%. (Czytaj więcej)

 • Według najnowszych badań, we wszystkich segmentach rynku, koszty systemów PV spadają szybciej niż pierwotnie oczekiwano. Przyczynę tej tendencji przypisuje się gwałtownie spadającym cenom modułów. Oczekuje się, że koszty systemów przeznaczonych do domowych zastosowań, wykorzystujących moduły monokrystaliczne typu PERC spadną o 17% między 2020, a 2025 r. (Czytaj więcej)

 • Norweski koncern energetyczny Statkraft chce budować elektrownie fotowoltaiczne na zbiornikach wodnych na nowatorskich platformach, dotąd niestosowanych w tego rodzaju komercyjnych projektach. Pilotażową instalację Norwegowie zrealizują w Albanii. (Czytaj więcej)

 • Japonia ogłosiła oficjalnie rozpoczęcie starań o pozyskanie inwestorów dla pierwszej pływającej, morskiej farmy wiatrowej. (Czytaj więcej)

 

4. Klimat:

 • “Czyste Powietrze” od ponad miesiąca działa w nowej formie – prostszej i szybszej. To program, dzięki któremu mają być wymienione wszystkie “kopciuchy”, które powodują w naszym kraju smog. Jednak, jak zauważa Polski Alarm Smogowy, w “Czystym Powietrzu” wciąż są niedociągnięcia. Lider PAS, Andrzej Guła, apelował podczas szczytu klimatycznego ToGetAir do Ministra Klimatu o kolejne zmiany i udostępnienie programu najuboższym. W nowej wersji programu, podobnie jak w poprzedniej, gospodarstwa o najniższych dochodach miały mieć dostęp do podwyższonych poziomów dofinansowania – sięgających 60% kosztów inwestycji. Dotyczy to osób, których miesięczny dochód na osobę nie przekracza 1400 zł. Jednak żeby taką dotację otrzymać, trzeba uzyskać w gminie zaświadczenie o dochodach. Problem w tym, że od maja, od momentu otwarcia naboru do “Czystego Powietrza 2.0.” nie przyjęto zmian w prawie, które upoważniłyby gminy do wystawiania takich zaświadczeń. (Czytaj więcej)

 • Na wojnie ze starymi kotłami. Pyły zawieszone, smog, benzo(a)piren, kopciuchy - jeszcze do niedawna słowa te mogły być powszechnie znane co najwyżej mieszkańcom Śląska lub Krakowa. Dziś o negatywnym wpływie zanieczyszczeń powietrza na zdrowie i gospodarkę, wiedzą już chyba wszyscy. I dobrze, że tak jest, a o smogu głośno się mówi, bo problem z którym się mierzymy z powodu rokrocznych przekroczeń emisji w sezonie grzewczym jest na tyle poważny, że nie tylko rzutuje na naszą gospodarkę, ale też na długość i jakość życia. (Czytaj więcej)

 • Rodzice zrzeszeni w organizacji Parents for Future apelują do Rady Europejskiej, Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego o działanie ws. problemu zmian klimatycznych. W liście zaadresowanym do Charlesa Michela, Ursuli von der Leyen i Davida Sassoliego aktywiści wzywają polityków, by środki przeznaczone na ratowanie gospodarek po pandemii wykorzystać na rzecz sprawiedliwej transformacji, sprzyjającej walce z kryzysem klimatycznym. (Czytaj więcej)

 • W ostatnich tygodniach w Finlandii utrzymują się rekordowo wysokie temperatury - w czwartek zanotowano 33,4 stopnia Celsjusza. Jak poinformował Fiński Instytut Meteorologiczny, poprzednio w czerwcu powyżej 33 stopni ciepła było w kraju w 1939 roku. (Czytaj więcej)

 • W jednej z syberyjskich stacji meteorologicznych odnotowano najwyższą temperaturę w historii pomiarów. Termometry w Wierchojańsku pokazały 38 st. Celsjusza. To o 18 stopni więcej niż średnia dla tej pory roku. Zdaniem ekspertów to najprawdopodobniej najwyższa temperatura odnotowana w Arktyce. (Czytaj więcej)

 • Główny Instytut Górnictwa nie odpuszcza projektów związanych z badaniem i oceną jakości powietrza. W GIG projekty związane z badaniem i oceną jakości powietrza należą do najistotniejszych zadań. (Czytaj więcej)

 

5. Węgiel i górnictwo:

 • Apel Fundacji Instrat o otwarty dostęp do danych w energetyce i górnictwie węgla kamiennego. Kto ma wiedzę, ten ma władzę - brzmi stara maksyma. Jak pokazują badania, dostęp do wiedzy w sektorze energetyki i górnictwa jest w Polsce bardzo ograniczony i częściowo odpłatny. Pełny i bezpłatny dostęp do wiedzy, która powinna być własnością wszystkich obywateli, posiadają jedynie monopoliści. Z tego względu Fundacja Instrat zaapelowała o otwarty dostęp do tych danych. Pod apelem podpisało się już 60 organizacji, ekspertów i liderów opinii. Transparentność w tej dziedzinie to konieczny warunek do szybkiej i skutecznej redukcji emisji w Polsce. (Czytaj więcej)

 • Forum Energii: Odejście Polski od węgla brunatnego realne w 2032 roku. Forum Energii policzyło, jakie będą koszty pożegnania z węglem brunatnym w Polsce, ile emisji CO2 można zredukować do 2030 r. oraz jak zapewnić bezpieczeństwo dostaw energii. W analizach uwzględniono nie tylko Polskę, ale również Niemcy i Czechy – to właśnie w tych krajach zużywa się najwięcej tego najbardziej emisyjnego paliwa w Unii Europejskiej. Celem analizy pt. „Modernizacja europejskiego trójkąta węgla brunatnego” było sprawdzenie skutków wycofania się z węgla brunatnego, przeprowadzonego równolegle w Polsce, Czechach i Niemczech. (Czytaj więcej)

 • Pandemia koronawirusa przełożyła się na spadek zapotrzebowania na energię elektryczną, a co za tym idzie też na węgiel. Jednak analitycy wskazują na odbicie rynku. W przyszłym roku węgiel może podrożeć nawet o około 30 proc. w stosunku do niedawnych notowań. (Czytaj więcej)

 • Rząd Niemiec zatwierdził pakiet rekompensat w wysokości 4,3 miliarda euro dla koncernów energetycznych eksploatujących elektrownie na węgiel brunatny w ramach planu odejścia od węgla do 2038 roku. (Czytaj więcej)

 

6. Ropa naftowa:

 • Czy to koniec rewolucji łupkowej w USA? (Czytaj więcej)

 • Kolejny amerykański koncern naftowo-gazowy bankrutuje. Producent ropy i gazu, firma Sable Permian Resources, złożyła w czwartek wniosek o ochronę przed bankructwem. Powodem upadku koncernu jest spadek cen ropy, wywołany przez pandemię COVID-19. (Czytaj więcej)

 

7. Gaz:

 • Wkrótce do Polski przypłynie setna dostawa skroplonego gazu ziemnego. Będzie pochodzić z Kataru. Gazowiec o nazwie Al-Safliya przywiezie gaz na potrzeby PGNiG. (Czytaj więcej)

 • Wybrano wykonawcę rozbudowy Terminalu LNG. Polskie LNG z grupy GAZ-SYSTEM oraz Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście podpisali umowy z konsorcjum firm PORR S.A. i TGE Gas Engineering GmbH na wykonanie rozbudowy Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. (Czytaj więcej)

 

8. Energia jądrowa:

 • Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski powiedział, że w Polsce powstanie kilka reaktorów jądrowych. Pierwszy ma być oddany w 2033 roku. (Czytaj więcej)

 • Rozpoczęcie nowego rozdziału we współpracy energetycznej przez partnerstwo na rzecz rozwoju polskiego sektora energetyki jądrowej - przewiduje wspólna deklaracja prezydentów: Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy, podpisana w Waszyngtonie. (Czytaj więcej)

 • Wszystko, co trzeba wiedzieć o atomowych uzgodnieniach szczytu Duda-Trump [KOMENTARZ]. (Czytaj więcej)

 • Reaktory jądrowe zarówno te o mocy powyżej tysiąca MW, jak i te mniejsze np. 300 MW stanowią stabilne, niezawodne źródła energii produkowanej po stosunkowo niskich kosztach i bez emisji. Są więc niezwykle ważnym czynnikiem ograniczania emisji gazów cieplarnianych będących wynikiem spalania paliw kopalnych. Odgrywają kluczową rolę w ochronie klimatu oraz dywersyfikacji i zwiększaniu konkurencji między różnymi źródłami energii – pisze Jerzy Lipka, przewodniczący Stowarzyszenia Obywatelski Ruch na Rzecz Energetyki Jądrowej. (Czytaj więcej)

 • Europa północna doświadczyła wzrostu poziomu promieniowania i pojawiły się podejrzenia problemów jednej z rosyjskich elektrowni jądrowej. Rosjanie przekonują, że nie było wycieku ani usterki. Warto podkreślić, że promieniowanie nad Skandynawią nie jest groźne. (Czytaj więcej)

 • Ze względu na skalę inwestycji, 47 z 54 budowanych elektrowni atomowych na świecie jest własnością państwa - informuje Polski Instytut Ekonomiczny. Według analityków PIE budowa elektrowni III generacji przez prywatnych inwestorów bez wsparcia państwa, jest mało prawdopodobna. (Czytaj więcej)

 

9. Wywiady:

 • Dariusz Koc, dyrektor ds. budownictwa energooszczędnego w Krajowej Agencji Poszanowania Energii o tym, że choć standardy dotyczące efektywności energetycznej budynków są coraz bardziej restrykcyjne, realne warunki dalekie są od ich spełniania. Kluczowa jest poprawna eksploatacja budynków. (Czytaj więcej)

 • Jadwiga Emilewicz, wicepremier i minister rozwoju  o tym, że Polska gospodarka może skorzystać na Europejskim Zielonym Ładzie, jeżeli będzie wiedziała, co chce osiągnąć przed negocjacjami w Radzie Europejskiej. (Czytaj więcej)

 • Piotr Rudyszyn z Instytutu Jagiellońskiego o tym dlaczego w Polsce nie rozwijają się akumulatory. (Czytaj więcej)

 • Barbara Adamska, ekspert ds. magazynów energii i dyrektor ds. operacyjnych ADM Poland, o tym, że brak dobrych uregulowań prawnych to główny problem magazynów energii w Polsce. Konieczne jest zniesienie istniejących obecnie barier wynikających z legislacji. (Czytaj więcej)

 • Wojciech Sikorski, Michał Tarka i Mateusz Stańczyk z kancelarii SMM Legal o tym, że elektrownia jądrowa w Polsce potrzebuje odpowiedniej legislacji publicznej i prywatnej. (Czytaj więcej)

 

10. Pozostałe informacje z kraju:

 • Kompleksowa termomodernizacja sposobem na rozruszanie gospodarki. W wyniku pandemii wywołanej koronawirusem i jej wpływu na gospodarkę, prognozowany wzrost bezrobocia rejestrowanego w 2020 roku to około 500 tysięcy etatów. Jednak, jak przedstawia raport z badań na temat wpływu na rynek pracy programu głębokiej termomodernizacji budynków w Polsce, wdrożenie powszechnej renowacji pokryłoby 60 proc. wzrostu bezrobocia w Polsce, generując 300 tysięcy etatów rocznie. A termomodernizacja budynków będzie trwała nawet 30 lat. (Czytaj więcej)

 • Zalało elektrownię. Energia elektryczna po 1300 zł/MWh. Ceny energii elektrycznej ostro wzrosły, a PSE musiały ratować sytuację w polskim systemie energetycznym, po tym jak ulewa ograniczyła produkcję energii w największej elektrowni węglowej w Europie − Bełchatów, a w elektrowniach Kozienice, Dolna Odra, Jaworzno, Łagisza i Włocławek doszło do serii awarii. Co się stało? (Czytaj więcej)

 • Prawie 52 mld zł na inwestycje sieciowe w elektroenergetyce w najbliższych pięciu latach. Operatorzy systemów dystrybucyjnych i operator systemu przesyłowego uzgodnili z Prezesem URE plany rozwoju. (Czytaj więcej)

 • Ciepłownictwo stoi przed koniecznością transformacji i dużych inwestycji w infrastrukturę, co wynika m.in. z coraz bardziej restrykcyjnych norm środowiskowych. Wytwórcy energii i ciepła współpracują z samorządami z całej Polski, by modernizować lokalne systemy ciepłownicze i budować nowe, bardziej proekologiczne źródła. W ubiegłym tygodniu spółka PGE Energia Ciepła podpisała z władzami Sanoka porozumienie, które dotyczy inwestycji w rozwój tamtejszej infrastruktury ciepłowniczej. Nowa inwestycja będzie ekologiczna i efektywna ekonomicznie, co przełoży się też na niższe ceny ciepła dla mieszkańców i poprawi jakość powietrza w regionie. Procesu inwestycyjnego w polskich miastach nie powstrzymała również pandemia koronawirusa. (Czytaj więcej)

 • Jedna z największych spółek ciepłowniczych zmienia właściciela. TAURON i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo rozpoczną negocjacje w sprawie sprzedaży segmentu ciepłowniczego katowickiego koncernu. Udzielenie PGNIG negocjacyjnej wyłączności oznacza zakończenie etapu due dilligence. (Czytaj więcej)

 • ElectroMobility Poland ogłosiło datę premiery polskiego modelu samochodu elektrycznego. 28 lipca br. Polacy będą mogli zobaczyć prototypy hatchbacka i SUV-a z rodzimej marki samochodów elektrycznych oraz ogłoszona zostanie nazwa marki. (Czytaj więcej)

 • Piotr Woźny, który ostatnio pełnił funkcję prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wszedł do rady nadzorczej kontrolowanego przez Zygmunta Solorza koncernu energetycznego: Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin SA. Jest to obecnie jeden z najbardziej emisyjnych w Europie wytwórców energii elektrycznej pod względem ilości emitowanego dwutlenku węgla w przeliczeniu na jednostkę produkowanej energii. (Czytaj więcej)

 

11. Pozostałe informacje ze świata:

 • Zeroemisyjne budownictwo przyszłości. Jak projektować nowoczesne budynki, by zaoszczędzić surowce, zaoferować nieruchomości atrakcyjne cenowo, a do tego nie obciążać klimatu poprzez nieefektywne zarządzanie energią? A niestety zwłaszcza to ostatnie zjawisko jest normą w wielu starych budynkach, które nazwać można „wampirami energetycznymi .Podczas Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2020 paneliści szukali odpowiedzi na te pytania. (Czytaj więcej)

 • Zeroemisyjne hotele czy biurowce? To możliwe. Wejście na rynek fotowoltaiczny firmy Tesla zwróciło uwagę na potencjał tej technologii w branży mieszkaniowej. O wykorzystaniu paneli fotowoltaicznych w budownictwie coraz częściej myśli się już na etapie planowania, zwłaszcza w przypadku budynków dążących do zeroemisyjności. W realizacji tego przedsięwzięcia pomogą m.in. panele zintegrowane z dachówkami czy materiały nowej generacji, które pozwolą zainstalować systemy fotowoltaiczne na dachach pojazdów bądź w oknach biurowców. (Czytaj więcej)

 • Zaledwie 20 dni przed niemiecką prezydencją w Radzie UE, która rozpoczyna się w lipcu, rząd niemiecki ostatecznie zatwierdził krajowy plan energetyczny i klimatyczny do roku 2030 (NECP). Niemcy przyjęli również nową krajową strategię wodorową. Oba elementy będą miały zasadnicze znaczenie dla kształtowania ekologicznego ożywienia w UE. Będą również kształtować niemieckie podejście do prezydencji UE, w której priorytetami energetycznymi są: morska ekspansja wiatrowa, hybrydowe projekty morskie i odnawialny wodór. (Czytaj więcej)

 

Autor: mgr inż. Kamil Różycki, Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A.