Strona główna>Wydawnictwa>Przegląd prasy

Przegląd prasy

Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych wiadomości z dziedziny energii oraz zasobów w Polsce i na świecie z okresu 22 - 28 lipca 2019. W dzisiejszym zestawieniu przedstawiamy między innymi: nowy program dofinansowania instalacji PV w Polsce „Mój Prąd”, zmiany w programie “Czyste Powietrze”, według NIK, termomodernizacja przeprowadzana z udziałem środków publicznych przez spółdzielnie mieszkaniowe przynosi pozytywne efekty, choć nie w takiej skali, jak oczekiwano, Polska przekroczyła termin wdrożenia 17 różnych dyrektyw UE, duży wyciek ropy naftowej u wybrzeży Chile oraz wiele innych informacji z Polski i świata.

 

1. NFOŚiGW - działania:

 • Ministerstwo Energii we współpracy Ministerstwem Środowiska przygotowało program dofinansowania instalacji fotowoltaicznych w Polsce „Mój Prąd”. Głównym celem programu jest zwiększenie produkcji energii z mikroźródeł fotowoltaicznych, a jego budżet to 1 mld złotych. Dofinansowanie obejmuje do 50% kosztów instalacji i wynosi nie więcej niż 5000 zł. Wsparciem mogą zostać objęte instalacje o 2-10 kW mocy zainstalowanej. Program skierowany jest do gospodarstw domowych. Termin ogłoszenia naboru i początek przyjmowania wniosków planowany jest na przełom sierpnia i września 2019 roku. Nabór wniosków będzie prowadzony przez NFOŚiGW. (Czytaj więcej)

 • Od 29 lipca 2019 r. zmianie ulega program priorytetowy NFOŚiGW „Czyste Powietrze”. Modyfikacja ma na celu usprawnienie realizacji i ułatwienie do niego dostępu potencjalnym wnioskodawcom. (Czytaj więcej)

 

2. Prawo w energetyce:

 • Jakie zmiany w związku z nowelizacją ustawy o OZE? (Czytaj więcej)

 • Komisja Europejska wysłała do polskich władz list, w którym wskazuje na niewystarczające działania zmierzające do poprawy jakości powietrza w naszym kraju. Problemem, na który wskazują urzędnicy KE, jest m.in. brak wymiany pieców węglowych na bardziej ekologiczne źródła ogrzewania polskich domów. Komisja Europejska przyznaje, że Polska osiągnęła pewien postęp jeśli chodzi o poprawę jakości powietrza, jednak tempo zmian jako niewystarczające. (Czytaj więcej)

 • Komisja Europejska opublikowała zestawienie w sprawie niewywiązywania się krajów członkowskich UE z wdrożenia przyjętych unijnych przepisów. Wobec Polski chodzi o przekroczenie terminów wdrożenia 17 różnych dyrektyw, m.in. z zakresu energii, ochrony środowiska i przyrody, mobilności i transportu, czy stabilności finansowej, usług finansowych i unii rynków kapitałowych. (Czytaj więcej)

 • Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o odpadach wprowadzającą elektroniczną ewidencję odpadów. Nowelizacja ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw stanowi m.in., że od 1 stycznia 2020 r. prowadzenie ewidencji odpadów, rejestru podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami oraz sprawozdawczość odbywać się będzie wyłącznie w formie elektronicznej, za pośrednictwem indywidualnego konta w systemie Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami. (Czytaj więcej)

 

3. Energetyka odnawialna:

 • Minister energii Krzysztof Tchórzewski oświadczył, że rząd liczy, iż efektem programu "Mój prąd" będzie powstanie ok. 1000 MW mocy zainstalowanej w fotowoltaicznych instalacjach prosumenckich. (Czytaj więcej)

 • W pierwszej połowie 2019 roku w Polsce przyłączono do sieci tylko 5 MW nowych mocy w energetyce wiatrowej. Jak podaje WindEurope, w w tym samym czasie w Europie powstały elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 2,9 GW, co jest wynikiem gorszym o 0,4 GW w porównaniu do odnotowanego w analogicznym okresie ubiegłego roku. (Czytaj więcej)

 • Najważniejsze zasady wykonania efektywnej instalacji fotowoltaicznej według autorów poradnika "Dom bez rachunków". (Czytaj więcej)

 • Tauron chce zbudować pierwszą elektrownię fotowoltaiczną w grupie Tauron, a która będzie jednocześnie największą instalacją w kraju. Moc farmy PV mającej powstać w mysłowickiej dzielnicy Dziećkowice miałaby wynieść od 28 MW nawet do 43,2 MW. (Czytaj więcej)

 • Producent modułów fotowoltaicznych MiaSolé poinformował o osiągnięciu nowego rekordu sprawności cienkowarstwowego ogniwa PV wytworzonego w technologii CIGS. Rekord sprawności na poziomie 20,56 proc. osiągnięto na próbce ogniwa o powierzchni 0,86 cm2. (Czytaj więcej)

 

4. Klimat:

 • Polska Akademia Nauk wydała oficjalny komunikat, w którym apeluje do dziennikarzy o posługiwanie się aktualnymi i wiarygodnymi informacjami dotyczącymi zmian klimatu. PAN podkreśla „w sposób oficjalny i jednoznaczny”, że to działalność człowieka jest przyczyną współczesnego ocieplenia klimatu i że „nauka ma na to niezbite dowody”. (Czytaj więcej)

 • Naukowcy negują dotychczasowe teorie ws. zmian klimatu. Ta sytuacja nie ma precedensu. Najcieplejszy okres w skali 2 tysięcy lat przypada na ostatnie dekady i dotyczy ponad 98 proc. powierzchni Ziemi. Takie wnioski przedstawiają w "Nature" i "Nature Geoscience" badacze długoterminowych trendów dotyczących temperatur. (Czytaj więcej)

 • Według najnowszego raportu Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowego Instytutu Badawczego obejmującego okres od 21 maja do 20 lipca, susza rolnicza występuje we wszystkich województwach poza Małopolską. Dotyka ona wszystkich 14 monitorowanych upraw. Eksperci oceniają, że takie problemy mogą się powtarzać co roku, za co odpowiada globalny wzrost średniej temperatury na świecie. (Czytaj więcej)

 • Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z przewodniczącą-elekt Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Rozmowy miały dotyczyć m.in. walki ze zmianami klimatu. (Czytaj więcej)

 • Jak ograniczyć emisję dwutlenku węgla na własną rękę? (Czytaj więcej)

 • Smog jest problemem również latem. W tym czasie nie ma zanieczyszczeń emitowanych przez ogrzewanie, ale problemem pozostaje transport i samochody niespełniające norm. (Czytaj więcej)

 

5. Węgiel i górnictwo:

 • Największy na świecie koncern górniczy BHP chce w ciągu najbliższych pięciu lat przeznaczyć 400 mln dol. na walkę z emisją dwutlenku węgla. (Czytaj więcej)

 

6. Ropa naftowa:

 • Około 40 tys. litrów ropy naftowej wyciekło wskutek operacji na terminalu firmy wydobywczej u wybrzeży Chile. Wyciek miał miejsce na obszarze znanym z najczystszych wód na Ziemi i bogatego ekosystemu morskiego. (Czytaj więcej)

 • Międzynarodowa Agencja Energii opublikowała raport, z którego wynika, że rynek ropy wkrótce może doświadczyć podobnych zawirowań, jak te obserwowane w latach 2014-2015. (Czytaj więcej)

 

7. Gaz:

 • Nord Stream 2 skierował do Trybunału Sprawiedliwości UE pozew, w którym domaga się unieważnienia dyrektywy gazowej. Zdaniem spółki łamie ona zasadę równego traktowania. (Czytaj więcej)

 • Odbyła się uroczystość oficjalnego odbioru pierwszej dostawy gazu w porcie Terminalu LNG w Świnoujściu, w ramach realizacji pierwszego wieloletniego kontraktu na zakup LNG z USA. Kontrakt obejmuje wolumen około 39 mld m sześc. gazu ziemnego w ciągu 24 lat. (Czytaj więcej)

 • W pierwszym półroczu 2019 roku przez terminal LNG w Rotterdamie dotarło do Europy prawie dwukrotnie więcej skroplonego gazu ziemnego niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. (Czytaj więcej)

 

8. Energia jądrowa:

 • Czy budowa elektrowni jądrowych w Afryce może być odpowiedzią na trwającą eksplozję demograficzną na kontynencie i związany z tym wzrost emisji dwutlenku węgla na tym obszarze? (Czytaj więcej)

 • Trwają dyskusje, kto zbuduje nowe elektrownie jądrowe w Czechach. (Czytaj więcej)

 

9. Wywiady:

 • Prof. Szymon Malinowski, fizyk atmosfery, o problemach w komunikacji na temat zmian klimatu. (Czytaj więcej)

 • Dr Tomasz Rożek, fizyk jądrowy, popularyzator nauki, autor vloga Nauka To Lubię o tym skąd biorą się problemy klimatyczne. (Czytaj więcej)

 • Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju, o tym, że w interesie Polski jest, by powstał plan operacyjny ws. neutralności klimatycznej UE. (Czytaj więcej)

 

10. Pozostałe informacje z kraju:

 • Jak poinformowała Najwyższa Izba Kontroli, termomodernizacja przeprowadzana z udziałem środków publicznych przez spółdzielnie mieszkaniowe przynosi pozytywne efekty, choć nie w takiej skali, jak oczekiwano. W skontrolowanych spółdzielniach nastąpiło ograniczenie zużycia energii cieplnej. Obniżyły się także koszty ogrzewania budynków mieszkalnych. Jednak oszczędności były niższe niż przewidywano. Według NIK wpływ na to miały podwyżki cen energii oraz nierzetelnie sporządzone audyty, które zawyżały spodziewane efekty ekologiczne oraz ekonomiczne. NIK sprawdziła efekty termomodernizacji przeprowadzanej w budynkach spółdzielni mieszkaniowych. Oceniła zgodność rzeczowego wykonania zadania z przyjętymi założeniami, ograniczenie zużycia energii cieplnej oraz zmniejszenie opłat z tytułu jej zakupu. Kontrolą objęła 354 wielorodzinnych budynków mieszkalnych będących w zasobach 19 spółdzielni mieszkaniowych na terenie kraju. Kontrola NIK wykazała, że skutkiem przeprowadzonej termomodernizacji było obniżenie zużycia energii, jednak w wymiarze o 42 proc. niższym od zaplanowanego w audytach energetycznych, które często zawyżały zakładane efekty. (Czytaj więcej)

 • Rafał Gawin został nowym Prezesem Urzędu Regulacji Energetyki. (Czytaj więcej)

 • Planowane jest rozszerzenie możliwości uzyskania statusu prosumenta także na wspólnoty mieszkaniowe. (Czytaj więcej)

 • Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie za blisko 400 mln zł zamówiły 130 przegubowych autobusów elektrycznych. Największy dotychczas kontrakt na bezemisyjne autobusy w Europie wygrała firma Solaris. (Czytaj więcej)

 • Fortum wypracowuje wnioski z przelotu elektrycznym samolotem po Polsce. (Czytaj więcej)

 • Jak poinformowano, w przyszłym roku, po zakończeniu rozbudowy LG Chem, koreańska fabryka baterii do samochodów elektrycznych w Kobierzycach będzie największa na świecie. (Czytaj więcej)

 

11. Pozostałe informacje ze świata:

 • Jak przewidują eksperci, przyszłością motoryzacji są w pełni autonomiczne auta. (Czytaj więcej)

 • Jakie działania wprowadzi Nowa Komisja Europejska? Czy Unia Europejska stanie się światowym liderem w rozwoju i produkcji baterii? (Czytaj więcej)

 • Jak informuje Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych, czeski koncern energetyczny CEZ uruchomił w Pradze kolejną stację szybkiego ładowania samochodów elektrycznych. To już setny tego typu obiekt na terenie Czech udostępniony przez grupę. (Czytaj więcej)

 

Autor: mgr inż. Kamil Różycki, Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A.