Strona główna>Wydawnictwa>Przegląd prasy

Przegląd prasy

Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych wiadomości z dziedziny energii oraz zasobów w Polsce i na świecie z okresu 23 - 29 września 2019. W dzisiejszym zestawieniu przedstawiamy między innymi: prognozuje się, że w 2019 roku zainstalowana moc OZE na całym świecie wzrośnie o niemal 200 GW, IPCC opublikowało najnowszy raport dotyczący wpływu zmian klimatu na oceany i kriosferę, o naborze wniosków o dofinansowanie instalacji OZE w Warszawie, podsumowanie Szczytu klimatycznego ONZ, w 2023 roku PGNiG będzie w stanie zaspokoić popyt krajowy na gaz oraz wiele innych informacji z Polski i świata.

 

1. NFOŚiGW - działania:

 • Prezes Zarządu NFOŚiGW, Piotr Woźny, kontynuuje konsultacje społeczne stanowiska prezentującego model współpracy między NFOŚiGW a sektorem bankowym przy realizacji celów strategicznych rządowego programu „Czyste Powietrze”. Celem konsultacji jest umożliwienie sektorowi bankowemu, organizacjom pozarządowym zajmującym się poprawą jakości powietrza i ochroną środowiska naturalnego, jednostkom samorządu terytorialnego, organizacjom przedsiębiorców oraz konsumentów i wszystkim, dla których ważna jest efektywna walka ze smogiem, wzięcia udziału w wypracowaniu finalnego modelu współpracy, pozwalającego połączyć potencjały administracji rządowej oraz sektora bankowego na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce. (Czytaj więcej)

 • NFOŚiGW podpisuje pierwsze umowy na dofinansowanie lokalnych strategii rozwoju elektromobilności. W ramach udzielonego wsparcia NFOŚiGW zrefunduje 100 proc. kosztów kwalifikowanych poniesionych przez Gminę Jaktorów w województwie mazowieckim oraz Miasto Radzyń Podlaski w województwie lubelskim. (Czytaj więcej)

 • Na dzień 27 września 2019 roku w ramach programu “Mój Prąd” wypłacono 543 dotacje na łączną kwotę prawie 2,7 mln zł (3,2 MW). Do tego czasu do ME przekazano 1117 wniosków (6,4 MW), z czego 892 zostały zatwierdzone (5,2 MW). (Czytaj więcej)

 

2. Prawo w energetyce:

 • Senat przyjął uchwaloną wcześniej przez Sejm ustawę "antykopciuchową". Ustawa, oprócz implementowania nowych restrykcji w zakresie sprzedaży pieców na paliwa stałe, zakłada również zmniejszenie stawki VAT na montaż domowych instalacji fotowoltaicznych i pomp ciepła, a także wyjaśnia kwestię opodatkowania dotacji m.in. z programu Mój Prąd. (Czytaj więcej)

 

3. Energetyka odnawialna:

 • Jak wynika z opracowania "World Nuclear Industry Status Report", energia ze źródeł odnawialnych jest obecnie tańsza nie tylko od energii z nowych, ale nawet z wybudowanych wcześniej elektrowni jądrowych. (Czytaj więcej)

 • Międzynarodowa Agencja Energetyczna zakłada, że w tym roku zostaną uruchomione na całym świecie największe moce w energetyce odnawialnej od 2015 roku, co ma być efektem inwestycji zrealizowanych przede wszystkim w sektorze fotowoltaicznym oraz w lądowej energetyce wiatrowej. Mniejsze niż przed rokiem mają być natomiast inwestycje w pozostałych, kluczowych technologiach OZE. Eksperci MAE prognozują, że w 2019 roku zainstalowana moc odnawialnych źródeł energii na całym świecie wzrośnie o niemal 200 GW, a tegoroczny wzrost ma być wyższy o 12 proc. w porównaniu do odnotowanego w 2018 roku. (Czytaj więcej)

 • General Electric jeszcze nie rozpoczął testów swojej morskiej turbiny wiatrowej o rekordowej mocy 12 MW, a już może się pochwalić pozyskaniem pierwszego, na razie jeszcze warunkowego zamówienia. Ogromne turbiny mają stanąć na pierwszych morskich farmach wiatrowych, które staną u wybrzeży USA. (Czytaj więcej)

 • Przewiduje się, że technologia monokrystaliczna zdominuje rynek PV. Dotychczas na globalnym rynku fotowoltaicznym przeważała technologia polikrystalicznych modułów fotowoltaicznych, które mają niższą sprawność, ale są tańsze od modułów monokrystalicznych. Spadek kosztów produkcji modułów PV sprawia jednak, że na rynku zaczyna dominować technologia monokrystaliczna. (Czytaj więcej)

 

4. Klimat:

 • Według najnowszego raportu IPCC (Special Report on the Ocean and Cryosphere in a Changing Climate SROCC), będącego efektem dwóch lat pracy ponad setki badaczy z całego świata, którzy dokonali przeglądu istniejącej i najświeższej wiedzy o wpływie zmiany klimatu na oceany i kriosferę (zamarzniętą część przyrody), przy dalszym wzroście emisji gazów cieplarnianych średni poziom morza do końca XXI wieku wzrośnie nawet o metr. Pokrywy lodowe Grenlandii i Antarktyki topnieją, a cyklony przybierają na sile. (Czytaj więcej)

 • Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew poinformował, że podpisał rozporządzenie o ratyfikacji Paryskiego Porozumienia klimatycznego. Miedwiediew uzasadnił tę decyzję niebezpieczeństwami wynikającymi ze zmian klimatu. (Czytaj więcej)

 • Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi w pozwie cywilnym wobec właściciela Elektrowni Bełchatów domaga się zaprzestania spalania węgla brunatnego do 2035 roku lub redukcji emisji dwutlenku węgla do zera. Pozew został oparty na przepisach ustawy Prawo ochrony środowiska, które pozwalają organizacji ekologicznej wystąpić z roszczeniem o zaprzestanie działalności powodującej szkodę w środowisku lub stan zagrożenia szkodą w środowisku. (Czytaj więcej)

 • Zniknęła jedyna w Polsce Strefa Czystego Transportu, która od stycznia 2019 roku działała w Krakowie. (Czytaj więcej)

 • Szczyt klimatyczny ONZ - wiele się działo, ale niewiele z tego wynikło. Płomienne apele 16 -letniej szwedzkiej aktywistki Grety Thunberg, deklaracje biznesu i miast o odejściu od węgla, dwuznaczna polityka Chin i Indii oraz mało konkretne obietnice większości państw - tak można najkrócej podsumować konferencję klimatyczną ONZ (Czytaj więcej)

 • Ponad 100 partnerów publicznych i prywatnych, obejmujących cały łańcuch wartości w sektorze tworzyw sztucznych, podpisało deklarację uczestnictwa w sojuszu na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym w zakresie tworzyw sztucznych, który promuje dobrowolne działania służące sprawnemu funkcjonowaniu unijnego rynku tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu. W deklaracji określono sposób osiągnięcia przez sojusz do 2025 roku celu, jakim jest wykorzystanie 10 mln ton tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu do wytwarzania nowych produktów każdego roku w Europie. Cel ten został określony przez Komisję Europejską w 2018 roku w jej strategii w dziedzinie tworzyw sztucznych, stanowiącej część działań na rzecz zwiększenia recyklingu tworzyw sztucznych w Europie. (Czytaj więcej)

 • Czujnik podpięty do drona będzie sprawdzał jakość powietrza w Poznaniu. Badania mają być prowadzone do połowy grudnia. (Czytaj więcej)

 

5. Węgiel i górnictwo:

 • Węgry ogłosiły datę dekarbonizacji. W ciągu najbliższej dekady kraj zamierza postawić na atom i energię słoneczną. (Czytaj więcej)

 • Analitycy rozważają różne scenariusze finansowe związane z odejściem Niemiec od węgla. Aukcje mające na celu zamknięcie niemieckich elektrowni węglowych mogą kosztować państwo około 1,2 miliarda euro do 2030 roku, ale mogą okazać się niewystarczające, aby zrealizować plan odejścia od węgla. (Czytaj więcej)

 • Minister środowiska Henryk Kowalczyk powiedział, że w jego opinii w perspektywie 10 lat powinna w Polsce powstać elektrownia atomowa, a około 2050 roku Polska będzie mogła całkowicie zrezygnować z węgla. (Czytaj więcej)

 

6. Ropa naftowa:

 • Ropa zakończyła najgorszy tydzień od lipca. Surowiec w USA staniał w tym tygodniu o 3,4 proc. - najmocniej od 19 lipca, a ropa Brent na ICE straciła 3,3 proc. (Czytaj więcej)

 • Wydobycie ropy naftowej w Arabii Saudyjskiej wróciło do poziomu sprzed ataków na dwie rafinerie z 14 września i wynosi 11,3 mln baryłek dziennie. (Czytaj więcej)

 

7. Gaz:

 • Polska rewolucja gazowa już prawie się dokonała. W żadnym innym paliwie w naszym kraju w ostatniej dekadzie nie zaszły takie zmiany jak w gazie ziemnym. Niegdyś niemal całkowicie uzależniona od Rosji Polska już wkrótce stanie się bezpieczna w kwestii dostaw gazu. Co więcej, wiele wskazuje, że będzie mogła zacząć odgrywać większą rolę na rynku tego paliwa. Warto także pamiętać, że zmiana ta wpłynie na niemal wszystkich obywateli naszego kraju. (Czytaj więcej)

 • PGNiG informuje, że w 2023 roku będzie w stanie zaspokoić popyt krajowy na gaz w wysokości ponad 24 mld m3. (Czytaj więcej)

 • Ukraina przed nadchodzącą zimą zgromadziła największe od ostatnich dziewięciu lat zapasy gazu. W podziemnych zbiornikach do jego przechowywania znajduje się 20 mld m3 surowca. (Czytaj więcej)

 

8. Energia jądrowa:

 • EDF poinformowało, że istnieje poważne ryzyko opóźnienia o 15 miesięcy terminu zakończenia budowy elektrowni jądrowej Hinkley Point C w Wielkiej Brytanii. Koszty mogą wzrosnąć nawet o 3 mld funtów. Obecne koszty budowy instalacji są szacowane na 21,5-22,5 mld funtów, czyli o 1,9-2,9 mld funtów więcej, niż wcześniej zakładano. (Czytaj więcej)

 • Podczas organizowanego przez Ministerstwo Energii i organizację Międzynarodowych Ram Współpracy dla Energetyki Jądrowej (International Framework For Nuclear Energy Cooperation - IFNEC) seminarium, pojawiły się dyskusje, wskazujące że energia jądrowa to nie tylko produkcja energii elektrycznej, ale może być również wykorzystywana do kogeneracji, produkcji wodoru czy ciepła przemysłowego. (Czytaj więcej)

 

9. Wywiady:

 • Jerzy Buzek, europoseł, twierdzi, że odpowiednie finansowanie to warunek powodzenia „Europejskiego Zielonego Ładu”. Bez pomocy Unii Europejskiej nie mamy szans przejść przez transformację energetyczną. Potrzebny jest odrębny fundusz sprawiedliwej transformacji w budżecie unijnym. (Czytaj więcej)

 • Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska, o tym, że zmiany klimatyczne i zanieczyszczenia powietrza są zagrożeniem dla rozwoju gospodarczego. W celu rozwiązania głównych problemów środowiska w Polsce mają pomóc uruchamiane ostatnio programy, jak „Czyste powietrze” czy „Energia Plus”. (Czytaj więcej)

 • Małgorzata Zielińska, ekspert DNB Bank Polska o tym, że inwestycje miast skupiają się na niskoemisyjnym transporcie i ekologii. (Czytaj więcej)

 • Jerzy Lipka z Obywatelskiego Ruchu na Rzecz Energetyki Jądrowej o możliwościach przejścia sektora energetycznego na zeroemisyjny. (Czytaj więcej)

 

10. Pozostałe informacje z kraju:

 • Z początkiem września w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy wystartował nabór wniosków o dofinansowanie instalacji odnawialnych źródeł energii, m.in. mikroinstalacji fotowoltaicznych. Dotację w wysokości 15 tys. złotych, nie więcej niż 1,5 tys. złotych na każdy kW mocy zainstalowanej, otrzymać mogą zarówno osoby indywidualne, firmy, jak i wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. Dodatkowo, dla klientów indywidualnych, wykorzystujących instalację PV dla celów mieszkalnych, w ramach tzw. ulgi termomodernizacyjnej, istnieje możliwość odliczenia od podatku dochodowego pozostałej po odjęciu dotacji kwoty. Jest to kolejna oszczędność – w wysokości od 17 proc. do nawet 32 proc. kosztu. (Czytaj więcej)

 • Warszawa wprowadzi nowy system dotacji do ekologicznego ogrzewania domów. Wyższa kwota wsparcia inwestycji w budynkach wielorodzinnych, dodatki na odnawialne źródła energii i dofinansowanie dostępne cały rok to kilka zmian w nowej uchwale. Wysokość dotacji zostanie dostosowana do rodzaju budynku i skali inwestycji. Mieszkańcy domów jednorodzinnych, którzy zdecydują się m.in. na podłączenie do gazu, otrzymają dodatkowe 10 tys. zł na nową lub modernizowaną instalację grzewczą. Osoby, które będą chciały korzystać z ciepła sieciowego, będą mogły otrzymać nawet 40 tys. zł. Ci, którzy zdecydują się na zainstalowanie gruntowej pompy ciepła, otrzymają do 50 tys. zł wsparcia od miasta. (Czytaj więcej)

 • PGNiG przygotowało raport o innowacjach w sektorze gazu, paliw i energii. Jakie innowacje będą kluczowe dla przyszłości sektora, w którym działa Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo? Skąd mogą pochodzić innowacyjne rozwiązania i jakie są najważniejsze wyzwania w tym obszarze? To tylko kilka z wielu pytań, na które odpowiada specjalny raport pt. „W kierunku energii przyszłości”. (Czytaj więcej)

 • Na terenach Kieleckiego Parku Technologicznego rozpoczyna się budowa centrum odnawialnych źródeł energii. (Czytaj więcej)

 

11. Pozostałe informacje ze świata:

 • W Glasgow w Szkocji planowana jest produkcja prądu ze śmieci. Szkocja z roku na rok zaostrza swoje prawo dotyczące segregacji odpadów, co skutkuje bardzo dużym poziomem ich odzysku. (Czytaj więcej)

 • Firma Solaris uczestniczy w realizowanym w Szwecji projekcie tzw. EVolution Road dotyczącym budowy drogi, która automatycznie wykrywa i ładuje pojazdy elektryczne. Szwedzi są prekursorami takiego podejścia i nie będzie to ich pierwszy projekt zakładający ładowanie pojazdów w czasie ich przemieszczania się. Celem inicjatywy jest sprawdzenie w praktyce nowych sposobów ładowania pojazdów elektrycznych i rozwój systemów transportowych wolnych od emisji dwutlenku węgla. EVolution Road to droga elektryczna, która umożliwi ładowanie baterii autobusu oraz innych pojazdów elektrycznych – zarówno podczas jazdy, jak i podczas postoju. (Czytaj więcej)

 • Firma First Graphene zawarła umowę licencyjną z Uniwersytetem w Manchesterze w celu rozwijania i wytwarzania nowatorskich materiałów opartych na grafenie. Zostaną one wykorzystane do produkcji superkondensatorów nowej klasy. (Czytaj więcej)

 

Autor: mgr inż. Kamil Różycki, Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A.