Strona główna>Wydawnictwa>Przegląd prasy

Przegląd prasy

Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych wiadomości z dziedziny energii oraz zasobów w Polsce i na świecie z okresu 23 - 29 grudnia 2019. W dzisiejszym zestawieniu przedstawiamy między innymi: Rząd planuje przyjęcie projektu ustawy dedykowanej morskiej energetyce wiatrowej w I kwartale 2020 roku, walka z miejskim smogiem w Warszawie nabiera tempa, nie podpisano umowy na import gazu z Rosji na Ukrainę, URE podał średnią cenę energii za trzeci kwartał 2019 roku, jak wykorzystać ulgę termomodernizacyjną? oraz wiele innych informacji z Polski i świata.

 

1. NFOŚiGW - działania:

 • W dniu 20 grudnia 2019 roku zakończono pierwszy etap konkursu „Mój Prąd”. Kiedy program ruszy ponownie? (Czytaj więcej)

 

2. Prawo w energetyce:

 • Rząd planuje przyjęcie projektu ustawy dedykowanej morskiej energetyce wiatrowej w I kwartale 2020 roku. Założeniem jest wprowadzenie odrębnego systemu wsparcia dla morskiej energetyki wiatrowej i usprawnień procedur administracyjnych w zakresie wydawania decyzji koniecznych dla realizacji projektów w tej technologii. (Czytaj więcej)

 

3. Energetyka odnawialna:

 • Na koniec listopada zainstalowany potencjał fotowoltaiki w Polsce zbliżył się do 1,2 GW, co oznacza, że wzrósł od początku roku o ponad 0,7 GW. (Czytaj więcej)

 • Według Forum Energii OZE może już konkurować z konwencjonalną energetyką. (Czytaj więcej)

 • Od kilku tygodni prototyp największej na świecie turbiny wiatrowej testuje General Electric, o mocy 12 MW. Minie jednak kilka lat, zanim ta turbina znajdzie zastosowanie w pierwszych komercyjnych inwestycjach wiatrowych na morzu. Póki co największe turbiny w "produkcyjnych" projektach instaluje MHI Vestas, który na farmie wiatrowej powstającej u wybrzeży Belgii zainstalował pierwszą turbinę o mocy 9,5 MW. (Czytaj więcej)

 • Uniwersytet Stanforda zbadał możliwe ścieżki dojścia poszczególnych krajów na świecie do neutralności klimatycznej zakładającej stworzenie miksu energetycznego opartego w stu procentach na Odnawialnych Źródłach Energii (OZE) do 2050 roku. Transformacja przyniesie jednak ubytek miejsc pracy netto w regionach uzależnionych od paliw kopalnych, jak Polska. (Czytaj więcej)

 

4. Klimat:

 • Raport „Global Carbon Budget 2019”, który przedstawiono na szczycie klimatycznym ONZ w Madrycie (COP25) jest pierwszym dokumentem przedstawiającym całoroczne szacunki dot. emisji CO2. Wynika z niego, że globalna emisja dwutlenku węgla nadal rośnie, choć wyraźnie wolniej. Chociaż z najnowszego raportu grupy badawczej Global Carbon Project wynika, że emisja dwutlenku węgla w Polsce jest najwyższa od ponad 20 lat, polskie władze nie zamierzają rezygnować z węgla. Stąd tym większa potrzeba efektywności energetycznej, aby uzyskać jak największe redukcje emisji i by móc przeprowadzić bezpieczną, efektywną i sprawiedliwą transformację energetyczną. (Czytaj więcej)

 • Walka z miejskim smogiem w Warszawie nabiera tempa. Od 23 października obowiązuje nowa uchwała dotacyjna, która pozwala mieszkańcom łatwiej uzyskać wyższe dofinansowanie do wymiany tradycyjnych pieców węglowych na korzystniejszych warunkach. Do końca tego roku miasto spodziewa się 800 wniosków. Warszawa finansuje także wymianę starych pieców w zasobach komunalnych. W 2020 roku spodziewane jest 2-4 tys. wniosków o ekodotację w Warszawie. (Czytaj więcej)

 

5. Węgiel i górnictwo:

 • Premier Australii Scott Morrison oświadczył, że nie dokona „nierozsądnych cięć” w przemyśle węglowym. Szef rządu był krytykowany za swoje stanowisko wobec zmian klimatu i kryzys wokół trwających pożarów buszu. (Czytaj więcej)

 • Firma Kopalnie Ostrawsko-Karwińskie (OKD) została zaatakowana przez hakerów. Ze względów bezpieczeństwa przerwano wydobycie we wszystkich kopalniach węgla OKD. Według rzecznika atak hakerski zniszczył funkcjonalność sieci i wszystkich serwerów OKD. (Czytaj więcej)

 

6. Ropa naftowa:

 • Chociaż obecnie najistotniejszym trendem wśród koncernów energetycznych jest zwrot ku źródłom odnawialnym, to spółki handlujące ropą i gazem wciąż wiodą prym na rynkach. Dziesięć największych firm naftowych i gazowych uzyskało w zeszłym roku 2,5 biliona dolarów ze sprzedaży, zatrudniając ponad 1,7 miliona ludzi na całym świecie. Oto ich zestawienie. (Czytaj więcej)

 • Strajki we Francji zaczynają paraliżować branżę rafineryjną. Pracownicy francuskich rafinerii kontynuują strajki a wraz z nimi rosną niedobry produktów naftowych w ich kraju. (Czytaj więcej)

 • Rosja rozważa stopniowe opuszczanie porozumienia naftowego. (Czytaj więcej)

 

7. Gaz:

 • Prezydent Władimir Putin poinformował, że Rosja ma statek, który może dokończyć układanie gazociągu Nord Stream 2, dzięki czemu jego budowa zostanie zakończona, mimo sankcji USA, jedynie z kilkumiesięcznym opóźnieniem. (Czytaj więcej)

 • Nie podpisano umowy na import gazu z Rosji na Ukrainę. Wicepremier Rosji Dmitrij Kozak zdementował informację o rzekomym podpisaniu dwustronnej umowy na import gazu z Rosji na Ukrainę. Nie wyklucza on jednak takiej możliwości od stycznia. (Czytaj więcej)

 • Według wyliczeń Instytutu Studiów Energetycznych, PGNiG odebrał w terminalu 
w Świnoujściu w 2019 roku 31 transporty o łącznym wolumenie około 2,52 mln ton LNG (około 3,5 mld m3) i w porównaniu do 2018 roku jest to wzrost o około 0,48 mln ton LNG. Stanowi to około 0,7% udziału w światowym handlu LNG w 2019 roku. (Czytaj więcej)

 

8. Energia jądrowa:

 • Japoński rząd zaproponował, by radioaktywna woda magazynowana w uszkodzonej elektrowni jądrowej Fukushima Dai-ichi została stopniowo wylana do oceanu lub odparowana. (Czytaj więcej)

 • Amerykanie zamieniają atom na gaz i OZE. Platts informuje, że z powodu trudnych warunków na amerykańskim rynku jądrowym wskutek deregulacji, właściciele elektrowni będą zmuszeni zamykać elektrownie jądrowe. W 2020 roku Amerykanie mogą odłączyć od sieci 1,7 GW mocy zainstalowanych w atomie. (Czytaj więcej)

 

9. Wywiady:

 • Prof. dr hab. inż. Konrad Świrski, prezes Transition Technologies SA przedstawia 10 szokujących prognoz dla energetyki w 2020 roku. (Czytaj więcej)

 • Przedstawiciele rządu i biznesu: Prezes NFOŚiGW Piotr Woźny, wiceprezes PGE Dystrybucja Jan Frania i prezes Foton Technik Michał Skorupa, opowiadają o wdrażaniu programu Mój Prąd ze strony urzędowej, dystrybucyjnej i technicznej. (Czytaj więcej)

 • Kate Wiseman z innej strony o kryzysie klimatycznym. (Czytaj więcej)

 

10. Pozostałe informacje z kraju:

 • Jak wykorzystać ulgę termomodernizacyjną? Wymiana okien, drzwi i systemu ogrzewania oraz ocieplenie ścian zewnętrznych przekładają się na niższe rachunki za ogrzewanie domu i większy komfort mieszkańców. Choć remont to spory koszt, właściciele budynków jednorodzinnych mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, która obowiązuje od początku tego roku. (Czytaj więcej)

 • PGNiG zainteresowane magazynowaniem wodoru. PGNiG zamierza do 2022 roku przeznaczyć na innowacje około 700 mln zł. Branża gazu i paliw inwestuje w inteligentne systemy monitoringu sieci dystrybucyjnej, wykorzystanie pojazdów bezzałogowych w procesie poszukiwania węglowodorów czy technologie wytwarzania i magazynowania wodoru. Kluczowe znaczenie ma przy tym współpraca ze start-upami i naukowcami. (Czytaj więcej)

 • Jak wynika z danych Urzędu Regulacji Energetyki, w połowie 2019 roku 3,4 mln - ponad jedna czwarta - gospodarstw domowych, będących klientami czterech największych sprzedawców prądu, nie korzystało z zatwierdzonych dla tych przedsiębiorstw taryf. (Czytaj więcej)

 • Energa podpisała z Elektrownią Ostrołęka i Eneą umowę pożyczki, na podstawie której Energa pożyczy Elektrowni Ostrołęka maksymalnie 340 mln zł. (Czytaj więcej)

 • Orlen kupił licencję na produkcję ze zużytego oleju roślinnego biokomponentu dodawanego do paliwa. Rozważa zastosowanie tego rozwiązania w Płocku, gdzie mogłaby powstać instalacja współuwodornienia. Technologia może na lata pomóc krajowym koncernom w wypełnieniu zobowiązań dotyczących udziału odnawialnej energii w transporcie. Analizowana inwestycja w Płocku byłaby przełomowa dla rynku biopaliw i dla kierowców. Technologia uwodornienia olejów roślinnych - HVO jest już powszechnie stosowana na rynku europejskim. HVO z powodzeniem zastępuje ropę i diesla.Co ważne, HVO nie ma ograniczeń technologicznych do stosowania w silnikach Diesla. Pomaga koncernom naftowym wywiązywać się z obowiązku stosowania odnawialnej energii w transporcie. A z tym są duże trudności. Stosowanie odnawialnej energii w transporcie postępuje znacznie wolniej niż w energetyce. Szacuje się, że OZE w europejskim transporcie stanowią niewiele ponad 8 proc. Najnowszy szacunek Eurostat za 2018 rok to w przypadku Polski zaledwie 5,6 proc. (Czytaj więcej)

 • Urząd Regulacji Energetyki podał średnią cenę energii za trzeci kwartał 2019 roku, która okazała się wyższa od wyliczonej w ten sam sposób ceny energii za pierwszy i drugi kwartał br. (Czytaj więcej)

 • Właściciele pojazdów elektrycznych, którzy korzystają z ładowarek GreenWay, od lutego przyszłego roku będą ładować baterie w swoich samochodach zieloną energią. (Czytaj więcej)

 

11. Pozostałe informacje ze świata:

 • Czy zrównoważony rozwój się opłaca? W ciągu najbliższych 15 lat wydatki na infrastrukturę w transporcie, miastach, w obszarze zarządzania energią i gospodarką wodną są szacowane na ok. 6 tys. miliardów dolarów rocznie. Z kolei do rozwinięcia infrastruktury niskoemisyjnej wystarczyłaby ponad 22 razy mniejsza kwota – 270 miliardów dolarów rocznie – wynika z danych Schneider Electric. Czy zrównoważony rozwój może być bardziej opłacalny niż strategia zorientowana tylko na wyniki finansowe, powodująca nadmierne zużycie zasobów i negatywny wpływ na środowisko? (Czytaj więcej)

 • Jak podaje Międzynarodowa Agencja Energii, Państwa potrzebują strategii wykorzystania wodoru w energetyce. (Czytaj więcej)

 • Niemcy mają już 79 stacji tankowania wodoru. (Czytaj więcej)

 

Autor: mgr inż. Kamil Różycki, Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A.