Strona główna>Wydawnictwa>Przegląd prasy

Przegląd prasy

Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych wiadomości z dziedziny energii oraz zasobów w Polsce i na świecie z okresu 24 - 30 czerwca 2019. W dzisiejszym zestawieniu przedstawiamy między innymi: 26 czerwca 2019 roku padł rekord zapotrzebowania na moc latem w Polsce, KE opublikowała rekomendacje w zakresie implementacji unijnej dyrektywy 2018/844, a w szczególności modernizacji budynków, Rada Ministrów zatwierdziła nowelizację ustawy o OZE, obecny rok stanie się prawdopodobnie jednym z najgorętszych w historii, kujawsko-pomorskie jest jedenastym województwem w Polsce, w którym przyjęto uchwałę antysmogową oraz wiele innych informacji z Polski i świata.

 

1. NFOŚiGW - działania:

 • Od 3 lipca 2019 roku będzie można składać wnioski o dofinansowanie w ramach nowego programu NFOŚiGW pn. Polska Geotermia Plus. Na wsparcie geotermalnych inwestycji zarezerwowano 300 mln zł dotacji i 300 mln zł pożyczek. Program jest skierowany do przedsiębiorców, a jego celem jest przyczynieine się do rozwoju i zwiększenia wykorzystania zasobów geotermalnych w Polsce. (Czytaj więcej)

 • NFOŚiGW przygotowuje nowe programy wsparcia dla samorządowych inwestycji energetycznych. Jednym z nowych instrumentów wsparcia ma być dofinansowanie do sporządzenia bilansu energetycznego gminy. (Czytaj więcej)

 

2. Prawo w energetyce:

 • Komisja Europejska opublikowała skierowane do państw członkowskich rekomendacje w zakresie implementacji unijnej dyrektywy 2018/844, a w szczególności modernizacji budynków. Celem dokumentu jest pomoc rządom w zapewnieniu pełnego wdrożenia tych przepisów. Zalecenia dotyczą przede wszystkim charakterystyki energetycznej budynków, systemów technicznych, a także elektromobilności. (Czytaj więcej)

 • Rada Ministrów zatwierdziła nowelizację ustawy o OZE. Przepisy m.in. rozszerzają definicję prosumentów i dają URE podstawę do przeprowadzenia w 2019 r. kolejnych aukcji. (Czytaj więcej)

 • Jak działa prosumencki system opustu? Dzięki zmianom, które mają pojawić się w ustawie o OZE, z rozliczeń w prosumenckim systemie opustów będą mogły skorzystać nowe grupy odbiorców – przedsiębiorcy i spółdzielnie energetyczne. To, w jaki sposób działa system opustów, w poniższym artykule tłumaczą autorzy poradnika "Dom bez rachunków". (Czytaj więcej)

 • Brytyjski rząd przyjął cel neutralności klimatycznej do 2050 roku. Wielka Brytania stała się pierwszym z czołowych państw świata, które zdecydowało się na taki krok. (Czytaj więcej)

 • Jak podała w piątek Kancelaria Prezydenta RP, prezydent Polski podpisał nowelizację zamrażającą ceny energii przez cały 2019 rok m.in. dla gospodarstw domowych, mikro- i małych firm, szpitali, jednostek sektora finansów publicznych, w tym samorządów. (Czytaj więcej)

 

3. Energetyka odnawialna:

 • We Francji, powstanie farma wiatrowa o mocy 600 MW. Morska farma wiatrowa będzie złożona z największych na świecie wiatraków o jednostkowej mocy rzędu 12-13 MW. (Czytaj więcej)

 • Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO) opublikował siódmą już edycję raportu „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2019”. Publikacja podsumowuje stan oraz trendy na rynku energetyki słonecznej w Polsce. Według raportu, branża ta przeżywa w ostatnim czasie bardzo dobry okres i z końcem roku Polska może zająć nawet 4. miejsce w Unii Europejskiej pod względem rocznych przyrostów nowych mocy fotowoltaicznych. (Czytaj więcej)

 • W pierwszej połowie 2019 roku pracujące w Niemczech odnawialne źródła energii osiągnęły 44-procentowy udział w krajowym miksie wytwarzania energii elektrycznej. (Czytaj więcej)

 • Komisja Europejska zatwierdziła rządowy program wsparcia energetyki odnawialnej we Włoszech. Wsparcie będzie wypłacane w formie premii, która nie będzie mogła przekraczać różnicy między przyjętymi kosztami wytwarzania w danej technologii i cenami energii na rynku. (Czytaj więcej)

 • Polska Grupa Górnicza (PGG) rozpoczęła realizację zapowiadanego projektu instalacji PV. To pierwszy na taką skalę projekt realizowany na terenach górniczych i obiektach przemysłowych w Polsce. Spółka w perspektywie dekady chce stać się silnym podmiotem operującym na rynku wydobywczym, energetyki odnawialnej, usług konstrukcyjnych oraz karbochemii. (Czytaj więcej)

 

4. Klimat:

 • Jak podała Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) obecny rok stanie się prawdopodobnie jednym z najgorętszych w historii, a lata 2015-2019 - najgorętszym okresem pięcioletnim. (Czytaj więcej)

 • Według specjalistów z International Institute for Applied Systems Analysis (IIASA) największe problemy związane z ociepleniem klimatu dotkną najbiedniejszych. (Czytaj więcej)

 • Jak wynika z wypowiedzi wiceministra energii Tomasza Dąbrowskiego, Polska "prawdopodobnie" poprze cel zerowych emisji dwutlenku węgla netto do 2050 roku, ale pod pewnymi warunkami. (Czytaj więcej)

 • Kujawsko-pomorskie jest jedenastym województwem w Polsce, w którym przyjęto uchwałę antysmogową. Od 1 stycznia 2024 na terenie całego województwa obowiązywać będzie zakaz użytkowania pozaklasowych kotłów na węgiel, a od 1 stycznia 2028 kotłów nie spełniających parametrów klasy 5. Już w nadchodzącym sezonie grzewczym, od 1 września, obowiązywać będzie zakaz spalania węgla brunatnego, flotokoncentratów i mułów oraz mieszanek z ich wykorzystaniem. (Czytaj więcej)

 • Na początku lipca ma zapaść ostateczna decyzja w sprawie zmian w programie termomodernizacji i wymiany pieców “Czyste Powietrze”. Od tego Bruksela uzależnia przyznanie na ten program unijnych funduszy. (Czytaj więcej)

 • Władze stanu Nowy Jork przyjęły ustawę zawierającą jeden z najambitniejszych celów redukcji emisji dwutlenku węgla spośród wszystkich stanów USA. Do 2050 roku Nowy Jork ma zredukować swoje emisje o 85 proc. w porównaniu do emisji z roku 1990, a pozostałe 15 proc. ma być równoważone przez wychwytywanie CO2. (Czytaj więcej)

 

5. Węgiel i górnictwo:

 • Polski Alarm Smogowy (PAS) opublikował raport na temat wdrożenia nowych przepisów ws. detalicznej sprzedaży węgla. Analizie poddana została sprzedaż węgla zarówno w składach węglowych oraz innych punktach stacjonarnych, jak i drogą internetową. Jakie są wnioski? (Czytaj więcej)

 • Jak podaje PGE, Elektrownia Bełchatów, która wytwarza 22 proc. energii elektrycznej w Polsce, jest fundamentem bezpieczeństwa energetycznego Polski bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Nawet w czasie największych upałów bloki energetyczne w elektrowni pracują na pełnych obrotach. Elektrownia zasila ok. 11,5 mln gospodarstw domowych, przywiązuje bardzo dużą wagę do minimalizowania wpływu na środowisko i maksymalizowania działań związanych z jego ochroną. (Czytaj więcej)

 • Według Głównego Urzędu Statystycznego, produkcja węgla kamiennego w maju 2019 roku w Polsce spadła o 0,1 proc. rdr i wyniosła 5.275 tys. ton. (Czytaj więcej)

 

6. Ropa naftowa:

 • Według zapowiedzi Białorusi, do 15 sierpnia powinno zakończyć się oczyszczanie białoruskiej części rurociągu Przyjaźń z zanieczyszczonej ropy, która w kwietniu trafiła tam z Rosji. (Czytaj więcej)

 • W czerwcu ropa naftowa w USA zyskała na wartości 11 proc. Był to najlepszy pod tym względem miesiąc od początku 2019 roku. (Czytaj więcej)

7. Gaz:

 • Rosyjski Gazprom wycofuje wniosek o budowę Nord Stream 2 na duńskich wodach terytorialnych. (Czytaj więcej)

 • Baltic Pipe otrzymał kolejną decyzją lokalizacyjną. (Czytaj więcej)

 

8. Energia jądrowa:

 • Zgodnie z przeprowadzonym badaniem opinii publicznej, ponad połowa Francuzów (54%) uważa, że wykorzystanie energii jądrowej w kraju pozostanie stabilne lub wzrośnie. (Czytaj więcej)

 • Według organizacji Foratom, spełnienie ambicji UE w zakresie dekarbonizacji gospodarki będzie wymagało znacznych inwestycji we wszystkie technologie niskoemisyjne, w tym w energetykę jądrową. (Czytaj więcej)

 • Szwedzki Urząd ds. Bezpieczeństwa Radiacyjnego przekazał informację, że bloki 1 i 2 elektrowni jądrowej Forsmark mogą być bezpiecznie eksploatowane przez kolejne 10 lat, do 2028 roku, poza planowany początkowo 40-letni okres pracy. (Czytaj więcej)

 

9. Wywiady:

 • Michał Tarka, doradca Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii ds. programu Energia+ o nowych regulacjach dla prosumentów. (Czytaj więcej)

 • Aleksander Śniegocki, kierownik Projektu Energia i Klimat w WiseEuropa, współautor raportu „Wkład krajowych dostawców w rozwój energetyki wiatrowej na lądzie i jej wpływ na polski rynek pracy do 2040 r.” o tym, że potrzebna jest spójna wizja rozwoju rynku OZE przedstawiona przez rząd, aby zachęcić polskie firmy do aktywniejszego włączania się w łańcuchy dostaw niskoemisyjnych technologii. (Czytaj więcej)

 • Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny biznesalert.pl o dalszych losach projektu Nord Stream 2. (Czytaj więcej)

 • Jacek Szczepański, wiceprezes firmy informatycznej Atende nt. Blockchainu mającym duży potencjał do zastosowań w dziedzinie energetyki. (Czytaj więcej)

 

10. Pozostałe informacje z kraju:

 • 26 czerwca 2019 roku padł rekord zapotrzebowania na moc latem. Wyniósł 24 144 MW. Poprzedni rekord padł 12 czerwca gdy zużycie energii wynosiło 24 096 MW. Jak przekonują PSE mimo tak wysokiego zapotrzebowania nie wystąpiły zakłócenia w pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. (Czytaj więcej)

 • Tego dnia Polska sprowadzała z sześciu państw niemal 2,7 GW mocy elektrycznej, najwięcej w historii. (Czytaj więcej)

 • Do 15 lipca 2019 roku wybrane przedsiębiorstwa energetyczne, którym udzielono koncesji na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania energii elektrycznej mają obowiązek wypełnienia i przesłania Prezesowi URE Sprawozdania o przychodach, kosztach i wynikach z działalności gospodarczej za 2018 rok (URE-EE). Sprawozdanie URE-EE obejmuje swym zakresem informacje z obszaru ekonomiczno – finansowego dotyczące m.in.: całokształtu prowadzonej przez przedsiębiorstwo działalności gospodarczej, rodzajów prowadzonej działalności energetycznej, rodzajów paliw zużywanych do produkcji energii elektrycznej oraz działalności inwestycyjnej. (Czytaj więcej)

 • Instytut Energetyki Odnawialnej, zapowiada nieunikniony wzrost kosztów wytwarzania energii i taryf płaconych przez odbiorców. (Czytaj więcej)

 • Zgodnie z „Analizą stanu rozwoju oraz aktualnych trendów rozwojowych w obszarze elektromobilności w Polsce” w Polsce w 2025 roku ma być 300 tys. samochodów elektrycznych. (Czytaj więcej)

 • Budowa hybrydowego magazynu energii na farmie wiatrowej należącej do spółki Energa Wytwarzanie weszła w ostatnią fazę. Na miejsce dotarły pierwsze kontenery z bateriami stanowiącymi finalne wyposażenie magazynu, który stanie się największym tego typu obiektem w Polsce. Hybrydowy magazyn energii, który jeszcze w tym roku zostanie oddany do eksploatacji na farmie wiatrowej Bystra o mocy 24 MW,  to efekt polsko-japońskiego partnerstwa spółek grupy Energa, Polskich Sieci Elektroenergetycznych, japońskiej agencji rządowej NEDO oraz Hitachi. Magazyn energii będzie się składał z dwóch zespołów baterii – litowo-jonowych i kwasowo-ołowiowych. Docelowo jego moc ma osiągnąć 6 MW, a pojemność 27 MWh. (Czytaj więcej)

 • Brytyjska firma Johnson Matthey zbuduje w Koninie zakład wytwarzający zaawansowane materiały do baterii dla aut elektrycznych. Deklarowana wartość nakładów inwestycyjnych to niemal 1 mld zł. W zakładzie powstanie ponad 200 miejsc pracy. (Czytaj więcej)

 

11. Pozostałe informacje ze świata:

 • Rząd Ukrainy ustalił górny pułap cen ciepła, by wyrównać stawki dla jego odbiorców w różnych regionach kraju. Decyzja ta może wywołać spięcia w relacjach Kijowa z międzynarodowymi instytucjami finansowymi. (Czytaj więcej)

 • Prawie 200 europejskich portów lotniczych w 45 krajach zobowiązało się do drastycznego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do 2050 roku. Jednak cel obejmuje tylko infrastrukturę lotniskową, a nie samolotową. (Czytaj więcej)

 • Izraelski startup Eviation zaprezentował prototyp w pełni elektrycznego samolotu. Według konstruktorów mieszczący na pokładzie dziewięciu pasażerów Alice będzie mógł docelowo rozwinąć prędkość 444 km/h, a jego zasięg wyniesie ok. 1045 km. Przedstawiciele firmy mają nadzieję wprowadzić samolot do sprzedaży już za trzy lata. (Czytaj więcej)

 

Autor: mgr inż. Kamil Różycki, Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A.