Strona główna>Wydawnictwa>Przegląd prasy

Przegląd prasy

Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych wiadomości z dziedziny energii oraz zasobów w Polsce i na świecie z okresu 24 - 30 sierpnia 2020. W dzisiejszym zestawieniu przedstawiamy między innymi: MK skierowało do konsultacji długo wyczekiwaną nowelę ustawy o efektywności energetycznej, Rusza kampania Ministerstwa Klimatu pn. „Dom z klimatem”, po polskich drogach jeździ już ponad 13 tys. samochodów osobowych z napędem elektrycznym, o tym dlaczego duże reaktory atomowe przechodzą do historii, ranking 50. największych deweloperów elektrowni fotowoltaicznych, których siedziba mieści się w Europie oraz wiele innych informacji z Polski i świata.

 

1. NFOŚiGW - działania:

 • NFOŚiGW zaprasza do udziału w tegorocznych wyjątkowych Dniach Otwartych Funduszy Europejskich, które odbywają się on-line. (Czytaj więcej)

 

2. Prawo w energetyce:

 • Prezydent Polski Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii, której celem jest rozszerzenie definicji drewna energetycznego. Szersza definicja umożliwi sprzedaż Lasom Państwowym większej ilości drewna w celu spalenia go w elektrowniach. (Czytaj więcej)

 • Znamy projekt nowelizacji ustawy antywiatrakowej: zasada 10H po nowemu. Co najmniej 500 m, ale pod pewnymi warunkami - taka ma być minimalna odległość turbin wiatrowych od domów. Oprócz zasady 10H, zmiany dotyczą też zadań UDT i firm serwisujących wiatraki - wynika z projektu nowelizacji do którego dotarł Obserwator Legislacji Energetycznej WysokieNapiecie.pl. (Czytaj więcej)

 • Ustawa o efektywności energetycznej wprowadzi nowe dotacje. Ministerstwo Klimatu skierowało do konsultacji długo wyczekiwaną nowelę ustawy o efektywności energetycznej. Są w niej rozwiązania, które pomogą w walce ze smogiem - przedsiębiorstwa paliwowe i energetyczne będą mogły dofinansować wymianę starych pieców, termomodernizację czy wymianę oświetlenia u odbiorców indywidualnych. (Czytaj więcej)

 

3. Energetyka odnawialna:

 • Bloomberg New Energy Finance zaprezentował dane, według których popyt przedsiębiorstw na energię pozyskiwaną ze źródeł odnawialnych jest większy niż podaż. Rok 2020 może w ogóle stać się rekordowy pod względem zakupu przez firmy energii pochodzącej z odnawialnych źródeł. Żeby jednak do tego doszło druga połowa roku musi być jeszcze lepsza niż pierwsza, a inwestycje powinny dotyczyć całego świata, a nie tylko państw-liderów. (Czytaj więcej)

 • Fotowoltaika dla domu. W Polsce coraz częściej możemy zauważyć zamontowane na dachach domów jednorodzinnych panele fotowoltaiczne. Z roku na rok wzrasta popularność inwestycji w odnawialne źródła energii. Fotowoltaika to rozwiązanie, które przyczynia się do zażegnania kryzysu energetycznego i pozwala na niezależność energetyczną w naszych domach. (Czytaj więcej)

 • Firma doradcza Solarplaza przedstawiła ranking 50. największych deweloperów elektrowni fotowoltaicznych, których siedziba mieści się w Europie. Na liście jest kilka firm, które rozwijają projekty fotowoltaiczne w Polsce. Ponadto nasz kraj jest wskazany jako siedziba jednego z nich. (Czytaj więcej) http://gramwzielone.pl/energia-sloneczna/103721/najwieksi-deweloperzy-farm-fotowoltaicznych-sa-firmy-obecne-w-polsce

 • Rola biomasy w wypełnianiu celów klimatycznych. Najnowsze inicjatywy Komisji Europejskiej w zakresie neutralności klimatycznej, rolnictwa ekologicznego oraz bioróżnorodności dokonują całkowitej przebudowy sposobu życia i stawiają gospodarkę biomasą w zupełnie nowym świetle. Tradycyjne systemy nie dadzą się utrzymać, dlatego potrzebne jest zupełnie nowe podejście, któremu uda się wypełnić zobowiązanie neutralności klimatycznej do roku 2050. (Czytaj więcej)

 • W Polsce jest coraz więcej producentów biogazu z biogazowni rolniczych. W tym roku rejestr wytwórców biogazu prowadzony przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa powiększył się o 6 podmiotów. (Czytaj więcej)

 • Konsorcjum niemieckich instytutów i firm rozpoczęło projekt, którego celem jest podniesienie sprawności hybrydowego ogniwa fotowoltaicznego złożonego z warstwy krzemowej i perowskitowej. Efektem prac ma być osiągnięcie rekordowej sprawności konwercji światła słonecznego w energię elektryczną. (Czytaj więcej)

 

4. Klimat:

 • Rusza kampania Ministerstwa Klimatu pn. „Dom z klimatem”. „Dom z klimatem” to dom, który nie zanieczyszcza powietrza, bo jest ogrzewany ekologicznym źródłem ciepła. Dom, który generuje oszczędności finansowe i energetyczne dzięki właściwej termomodernizacji, wykorzystaniu energii słonecznej, a także zbieraniu deszczówki z terenu całej posesji. „Dom z klimatem” to również dom wykonany z naturalnych, w pełni odnawialnych surowców. Kampania będzie stanowiła źródło informacji o dostępnych programach wsparcia finansowego, dzięki którym także Twój dom może mieć klimat. (Czytaj więcej)

 • Ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla w UE przekroczyły granicę 28 euro za tonę w ramach kontraktów długoterminowych. Wzrosty cen to efekt oczekiwań rynku na reformę systemu EU ETS zapowiedzianą przez Komisję Europejską. Koronawirus jednak będzie jeszcze spowalniać wzrosty cen. Tymczasem na EEX została przeprowadzona w imieniu Polski aukcja sprzedaży uprawnień do emisji dwutlenku węgla. (Czytaj więcej)

 • UE jako całość osiągnęła przed czasem cele redukcji emisji do 2020 r. (o 20 proc. w porównaniu do poziomów z 1990 r.) i jest na dobrej drodze do osiągnięcia celów wytyczonych na 2030 rok (redukcja o 40 proc.). Ale właśnie w tym roku stwierdzono, że to za mało i przyjęto  nowy zestaw inicjatyw na rzecz walki ze zmianami klimatu i ochrony środowiska. W efekcie realizacji strategii Zielonego Ładu do końca tej dekady możliwe staje się zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych w krajach UE o co najmniej połowę, co zostanie uściślone we wrześniu. (Czytaj więcej)

 • W Małopolsce i na Śląsku rośnie świadomość zanieczyszczenia powietrza i jego skutków. Prężnie działające alarmy smogowe wywierają presję na lokalne władze, by te wzmocniły działania edukacyjne i sypnęły groszem na wymianę starych pieców. Podkrakowski Zabierzów i położone pod Bielsko-Białą Wilkowice przekonały się, że wymianę kopciuchów można przyspieszyć. (Czytaj więcej)

 • Od kilku dni Kalifornia zmaga się z niedoborem energii elektrycznej oraz odłączaniem odbiorców. Nazywane jest to blackout – ale w rzeczywistości jest to rodzaj „kontrolowanego blackoutu”. Na razie nie nastąpiły niekontrolowane wyłączenia i zapaść systemu, ale wobec braków w generacji energii odcięto od dostaw ponad 3 mln użytkowników. Należy pamiętać, że w Kalifornii trwa bezprecedensowa fala upałów powodująca zwiększenie użycia klimatyzacji i zwiększenie zapotrzebowania na energię elektryczną. Klimat bardzo silnie zmienia życie Kalifornijczyków – pisze prof. Konrad Świrski, prezes Transition Technologies. (Czytaj więcej)

 

5. Węgiel i górnictwo:

 • Plan systemowych zmian w sektorze wydobywczym węgla kamiennego wbrew wcześniejszym zapowiedziom może nie powstać do końca września. (Czytaj więcej)

 • Szef ONZ ostrzega Indie przed inwestycjami w węgiel. Indie stoją w obliczu śmiertelnego zanieczyszczenia powietrza, wysokich kosztów opieki zdrowotnej i rosnącego zagrożenia katastrofami wynikającymi z globalnego ocieplenia. Szef ONZ ostrzegł przywódców tego kraju, że większe inwestycje w węgiel to "kiepski biznes". (Czytaj więcej)

 • W światowych mediach pojawiają się sugestie, aby Unia Europejska zrezygnowała z planu wprowadzenia cła od śladu węglowego. (Czytaj więcej)

 

6. Ropa naftowa:

 • Agencja Moody’s idzie w ślad Rystad Energy i wróży dłuższe oddziaływanie negatywne pandemii koronawirusa na rynek ropy i gazu. Według agencji wirus zmieni długoterminowo wzorce zużycia energii i zwiększy wahania cen węglowodorów. (Czytaj więcej)

 • Norwegia zamierza rozpocząć poszukiwania ropy na nietkniętych dotychczas obszarach Arktyki, co może wywołać katastrofę ekologiczną oraz konflikt z Rosją - informują media. (Czytaj więcej)

 

7. Gaz:

 • PGNiG zaprasza do udziału w drugim już konkursie w ramach programu INGA – Innowacyjne Gazownictwo. Współorganizatorami są GAZ-SYSTEM oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Na wsparcie rozwoju najlepszych projektów czeka aż 311 mln zł. Wnioski można składać do 9 października. INGA to program mający na celu poprawę konkurencyjności oraz innowacyjności sektora gazownictwa w Polsce. Jego ważny wymiar to ekologia. (Czytaj więcej)

 • Rząd znowu otwiera się na import gazu. Kto skorzysta? Rząd wycofuje się z przepisów, co do których już przed ich uchwaleniem było wiadomo, że są niezgodne z unijnym prawem. Miały utrzymać silną pozycję państwowego PGNiG na polskim rynku gazu, ale ich dalsze utrzymywanie groziłoby karami ze strony UE. (Czytaj więcej)

 • Gazprom podpisał z Mongolią list intencyjny o woli powołania spółki mającej przygotować studium wykonalności gazociągu Siła Syberii 2. Gazociąg miałby dostarczać gaz przez Mongolię do Chin. (Czytaj więcej)

 

8. Energia jądrowa:

 • Rząd zamierza przejąć udziały w PGE EJ1, aby przekazać część z nich partnerowi technologicznemu przy budowie atomu. (Czytaj więcej)

 • Dlaczego duże reaktory atomowe przechodzą do historii? Francja, USA i Korea Płd nie mają szans na rozwinięcie programu budowy elektrowni atomowych obecnego pokolenia. Liczenie na to, że kontrakt na budowę sześciu reaktorów w Polsce okaże się obustronnie korzystny, to mrzonki. (Czytaj więcej)

 • Jak świat lokalizuje elektrownie jądrowe i co z tego wynika dla Polski? [ANALIZA]. Jeśli plany rysowane przez rząd się ziszczą, to za 13 lat Polska będzie mogła pochwalić się pierwszą elektrownią jądrową. Doświadczenia innych państw, które posiadają źródła atomowe w swoim miksie energetycznym, są warte uwagi - powinny zostać dogłębnie przeanalizowane i wdrożone. (Czytaj więcej)

 

9. Wywiady:

 • Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energii Odnawialnej o tym, że fotowoltaika może wypełnić lukę wiatrową. (Czytaj więcej)

 • Łukasz Antas, analityk i partner zarządzający Esperis o tym, że Polska pracuje nad strategią wodorową i aby zaistnieć na globalnym rynku, będzie musiała znaleźć swoją niszę. (Czytaj więcej)

 • Dr Christian Schnell, radca prawny oraz starszy ekspert Instytutu Jagiellońskiego odpowiada na kilka pytań dotyczących energetyki w przyszłości. Kiedy zaczną spadać ceny energii elektrycznej? Jak będzie wyglądał polski miks energetyczny za 30 lat? Jakich urządzeń będą używały typowe gospodarstwa domowe? Czy elektryki będą tańsze od pojazdów spalinowych? (Czytaj więcej)

 

10. Pozostałe informacje z kraju:

 • Już 1 września w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy wystartuje nabór wniosków o dofinansowanie instalacji odnawialnych źródeł energii, w tym mikroinstalacji fotowoltaicznych. Dotacja w wysokości 15 tys. złotych, nie więcej niż 1,5 tys. złotych na każdy kW mocy zainstalowanej, przeznaczona jest zarówno dla beneficjentów indywidualnych, jak i firm, a także wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, które planują inwestycję na terenie Warszawy. (Czytaj więcej)

 • Po polskich drogach jeździ już ponad 13 tys. samochodów osobowych z napędem elektrycznym (w pełni elektrycznych oraz hybryd plug-in) – wskazuje Licznik Elektromobilności PSPA. W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy roku ich liczba wzrosła o 78 proc. względem sytuacji sprzed roku i to pomimo spowolnienia wywołanego pandemią. Barierą są jednak relatywnie wysokie ceny aut elektrycznych oraz obawy przed ich częstym ładowaniem. To się jednak stopniowo zmienia. – Z biegiem czasu ceny regularnie spadają, zasięgi takich aut są coraz większe, a infrastruktura dynamicznie się rozwija. (Czytaj więcej)

 • W związku z planowanym ogłoszeniem przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki tegorocznych aukcji na sprzedaż energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, URE przypomina, że podmioty zainteresowane udziałem w aukcyjnym systemie wsparcia mogą już składać dokumenty niezbędne do prekwalifikacji. (Czytaj więcej)

 • We Wrocławiu rozpoczął działanie pierwszy mobilny punkt akcji “Zmień piec”. Na mieszkańców czekają w nim aktywiści Dolnośląskiego Alarmu Smogowego, którzy podpowiedzą, jak uzyskać środki z różnych programów pomocy finansowej, a także jak je połączyć z innymi dotacjami. (Czytaj więcej)

 • Czy nasze miasta i gminy świecą przykładem? Ekologiczne oświetlenie ulic – ledowe czy hybrydowe? Zasilane wiatrem i słońcem latarnie przyczyniają się nie tylko do ograniczenia emisji dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji do atmosfery. To także znaczne finansowe oszczędności. Warto więc i w tej dziedzinie korzystać z nowoczesnych rozwiązań. (Czytaj więcej)

 • Kontrola NIK wykazała nieprawidłowości w finansowaniu termomodernizacji mieszkań w Piekarach Śląskich. Jak wynika z kontroli przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli, projekt będący jednym z największych przedsięwzięć termomodernizacyjnych na Śląsku nie był realizowany prawidłowo. (Czytaj więcej)

 • Autorzy raportu wykonanego na zlecenie fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi zapewniają, że inwestycje związane z energetyką odnawialną i efektywnością energetyczną w okolicach Bełchatowa mogą wygenerować nawet 6 razy więcej miejsc pracy w regionie niż obecnie tworzy tam największa polska elektrownia. (Czytaj więcej)

 • Ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w Polsce plasują się na poziomie dwóch trzecich średniej unijnej - pisze Polski Instytut Ekonomiczny w Tygodniku Gospodarczym. (Czytaj więcej)

 

11. Pozostałe informacje ze świata:

 • Instalacja pomp ciepła zarządzanych przez oprogramowanie optymalizujące koszty ich funkcjonowania, a jednocześnie wspierające system energetyczny dzięki odpowiedzi na spadek popytu na energię, to element pilotażowego projektu, który jest realizowany w Oxfordzie. (Czytaj więcej)

 • Biotechnologia może przyczynić się do rewolucji w magazynowaniu energii – a przynajmniej tak twierdzą badacze, którzy pracują nad konkurencją dla akumulatorów litowo-jonowych. Dzięki odpowiedniej modyfikacji energia może być magazynowa w cegłach. (Czytaj więcej)

 • Europejska inicjatywa PV Cycle, której celem jest recykling zużytych modułów fotowoltaicznych, w ubiegłym roku odnotowała przetworzenie ponad 11,5 tys. ton modułów, w tym pochodzących z Polski, i był to najlepszy rok pod tym względem w ciągu 9 lat działalności tej organizacji. (Czytaj więcej)

 • Niemiecka firma BMZ, która jedną ze swoich fabryk posiada także w naszym kraju, wprowadzi na rynek mały, bateryjny magazyn energii, który ma charakteryzować się większą efektywnością niż dotychczas stosowane na rynku urządzenia przeznaczone do gromadzenia energii elektrycznej. (Czytaj więcej)

 • Amerykańska firma konsultingowa Wood Mackenzie oceniła, które technologie baterii odegrają kluczową rolę na rynku bateryjnych, stacjonarnych magazynów energii. (Czytaj więcej)

 • Lucid Air będzie najszybciej ładującym się samochodem elektrycznym – zapowiadają producenci auta, które ma zostać zaprezentowane na początku września. Superszybka ładowarka pozwoli na ładowanie baterii z mocą ponad 300 kW, czyli o 20 kW większą, niż ma to miejsce w najlepszych obecnie dostępnych na rynku autach elektrycznych. (Czytaj więcej)

 

Autor: mgr inż. Kamil Różycki, Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A.