Strona główna>Wydawnictwa>Przegląd prasy

Przegląd prasy

Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych wiadomości z dziedziny energii oraz zasobów w Polsce i na świecie z okresu 25 - 31 marca 2019. W dzisiejszym zestawieniu przedstawiamy między innymi: w 2018 roku zużycie energii na świecie wzrosło najwięcej w tej dekadzie, PE przyjął cztery nowe akty prawne dotyczące rynku energii elektrycznej w UE, wpłynęło już 38,5 tys. wniosków o dofinansowanie z programu "Czyste powietrze", trzeci rok z rzędu spada liczba budowanych na świecie elektrowni węglowych, w I kwartale 2019 roku cena ropy wzrosła o 31 proc., do końca 2018 roku działalność spółki PGE EJ1 pochłonęła 447 mln zł oraz wiele innych informacji z Polski i świata.

 

1. NFOŚiGW - działania:

 • NFOŚiGW wesprze termomodernizację kolejnych obiektów o znaczeniu historycznym i społecznym. (Czytaj więcej)

 • NFOŚiGW przekaże ponad 258 mln zł wsparcia dla 27 projektów na rozwój wysokosprawnej kogeneracji, w tym 22 inicjatywy przewidujące budowę instalacji kogeneracyjnych zasilanych gazem ziemnym oraz 5 wykorzystujących biomasę. (Czytaj więcej)

 • 10 kwietnia odbędzie się szkolenie dla wnioskodawców biorących udział w konkursach naboru wniosków w poddziałaniach I osi priorytetowej POIiŚ 2014-2020, 1.1.1 Wspieranie inwestycji dotyczących wytwarzania energii z odnawialnych źródeł wraz z podłączeniem tych źródeł do sieci dystrybucyjnej/przesyłowej oraz 1.6.1 Źródła wysokosprawnej kogeneracji. (Czytaj więcej)

 

2. Prawo w energetyce:

 • Parlament Europejski przyjął cztery nowe akty prawne, które dotyczą rynku energii elektrycznej w UE. Dopełniają one pakiet legislacyjny „Czysta energia dla wszystkich Europejczyków”. Nowe przepisy mają być korzystne dla konsumentów ponieważ przyniosą m.in. inteligentne liczniki, dostosowywanie cen do dynamiki popytu i możliwość bezpłatnej zmiany dostawcy w ciągu maksymalnie trzech tygodni  (Czytaj więcej)

 • Już wkrótce pod obrady Rady Ministrów ma trafić projekt ustawy ws. rekompensat dla przemysłów energochłonnych. W projekcie zawarto rozwiązania, które znane są w przemysłowych państwach UE: w Niemczech, we Francji, w Hiszpanii. (Czytaj więcej)

 • Parlament Europejski przegłosował wyższe cele redukcji emisji dwutlenku węgla z samochodów osobowych i ciężarowych niż te, które wcześniej proponowała Komisja Europejska. Transport jest jedynym sektorem w Unii Europejskiej, w którym od 1990 r. nie odnotowano żadnego znaczącego spadku emisji gazów cieplarnianych. (Czytaj więcej)

 

3. Energetyka odnawialna:

 • BloombergNEF przeprowadził analizę, według której koszty baterii i morskich farm wiatrowych spadają najszybciej w całym sektorze OZE. (Czytaj więcej)

 • Na Litwie powstanie pływająca elektrownia fotowoltaiczna. Zostanie ona umiejscowiona na zbiorniku wodnym, który wchodzi w skład kompleksu elektrowni szczytowo-pompowej o mocy 900 MW. (Czytaj więcej)

 

4. Klimat:

 • Według najnowszych informacji przekazanych przez Ministerstwo Środowiska wynika, że wpłynęło 38,5 tys. wniosków o dofinansowanie z programu "Czyste powietrze". Do 22 marca złożono wnioski, o łącznej wartości dofinansowania 838 mln zł, z czego przyznano pozytywną decyzję w przypadku 6 tys. wniosków zakładających dofinansowanie w wysokości 88 mln zł. Dotychczas zawarto 2,8 tys. umów na blisko 36 mln zł. (Czytaj więcej)

 • Według najnowszych danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej, w 2018 roku odnotowano wzrost emisji gazów cieplarnianych w sektorze energii elektrycznej. Głównym powodem tego wzrostu są elektrownie węglowe w Chinach, włączone do eksploatacji w ciągu najbliższych ostatnich kilku lat. (Czytaj więcej)

 • Władze Skawiny (Małopolskie) rozważają wprowadzenie zakazu instalowania pieców na paliwa stałe (węgiel i drewno) w nowo powstających budynkach. Rada Miasta przyjęła uchwałę intencyjną, która zaleca burmistrzowi zwrócić się do Sejmiku Województwa Małopolskiego z wnioskiem o taki zakaz. (Czytaj więcej)

 

5. Węgiel i górnictwo:

 • Zgodnie z raportem wykonanym przez Global Energy Monitor, Greenpeace Environment Trust i Sierra Club, trzeci rok z rzędu spada liczba budowanych na świecie elektrowni węglowych. (Czytaj więcej)

 • Rok 2018 był drugim z kolei, gdy wzrastało światowe zapotrzebowanie na węgiel. Zużycie tego surowca na świecie jest jednak nierównomierne - spada w Europie i w USA, rośnie natomiast w Azji. (Czytaj więcej)

 • Do połowy 2020 roku CEZ zamknie elektrownie węglowe o mocy ponad 1 GW i będzie to największe, jednorazowe wyłączenie bloków węglowych w historii spółki. (Czytaj więcej)

 • Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, produkcja węgla kamiennego w lutym 2019 r. w Polsce spadła o 7,4 proc., a węgla brunatnego o 11,6 proc. w porównaniu do analogicznego miesiąca ubiegłego roku. (Czytaj więcej)

 

6. Ropa naftowa:

 • W I kwartale 2019 roku cena ropy naftowej w USA wzrosła o 31 proc. co było najlepszymi trzema miesiącami dla notowań surowca od niemal 10 lat. (Czytaj więcej)

 

7. Gaz:

 • Dania zaproponowała Gazpromowi rozpatrzenie nowego wariantu trasy Nord Stream 2. Czy może to zagrozić planom wprowadzenia gazociągu do eksploatacji do końca 2019 roku? (Czytaj więcej)

 • Od 1 kwietnia przez gazociąg łączący greckie Sidirokastro z bułgarskim miastem Kulata będzie można importować czterokrotnie więcej gazu. Pozwoli to na częściowe uniezależnienie się od dostaw z Rosji. (Czytaj więcej)

 

8. Energia jądrowa:

 • Ministerstwo Energii podało, że do końca 2018 roku działalność spółki PGE EJ1, odpowiedzialnej za realizację programu budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, pochłonęła 447 mln zł. (Czytaj więcej)

 • Na początku 2020 r., po 15 latach budowy, w fińskiej elektrowni Olkiluoto ruszy reaktor EPR, pierwszy nowy blok jądrowy w Europie od 30 lat. (Czytaj więcej)

 • Co jest powodem komplikacji rozwoju energetyki jądrowej w Arabii Saudyjskiej? (Czytaj więcej)

 • Chiny zbudują pierwszą pływającą elektrownię jądrową, opartą na własnej konstrukcji. (Czytaj więcej)

 • Rosja pomoże Węgrom, przy budowie dwóch nowych reaktorów jądrowych. (Czytaj więcej)

 

9. Wywiady:

 • Dr Konrad Witczak, ekspert firmy Rockwool Polska, ocenia dotychczasowe efekty programu “Czyste Powietrze”. (Czytaj więcej)

 • Paweł Śliwa, wiceprezes Polskiej Grupy Energetycznej ds. innowacji o potrzebie wprowadzania innowacji w energetyce. (Czytaj więcej)

 • Danfoss podpowiada jak oszczędzać energię. (Czytaj więcej)

 

10. Pozostałe informacje z kraju:

 • Jak można przeczytać w Biuletynie Urzędu Regulacji Energetyki, w latach 2018-2032 firmy energetyczne planują oddać do eksploatacji łącznie ponad 11,9 GW nowych mocy wytwórczych. W tym czasie planowane jest wycofanie ok. 11,8 GW mocy z eksploatacji. (Czytaj więcej)

 • Polskie Sieci Elektroenergetyczne na Dolnym Śląsku zrealizują 16 projektów o łącznej wartości 1,3 mld zł. Do 2027 r. operator systemu przesyłowego przeznaczy 12,8 mld zł na budowę i modernizację linii i stacji elektroenergetycznych w całym kraju. (Czytaj więcej)

 • Według oceny minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz, w 2019 roku powstaną instalacje prosumenckie o łącznej mocy 200 MW. (Czytaj więcej)

 • Minister energii Krzysztof Tchórzewski zadeklarował, że polski rząd wspiera elektromobilność. Jak dodał, w Polsce jest sprecyzowany system finansowania. Powstał fundusz niskoemisyjnego transportu, który będzie wspierał infrastrukturę i inne rozwiązania, które pomogą zmniejszyć emisje. Fundusz sfinansuje sieć ładowarek, która powinna być wybudowana do końca 2020 roku. (Czytaj więcej)

 

11. Pozostałe informacje ze świata:

 • Według danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej, w 2018 roku zużycie energii na świecie zwiększyło się o 2,3 proc., i było to najwyższym wzrostem w tej dekadzie. (Czytaj więcej)

 • W Danii, rozpoczęły się testy instalacji pilotażowej wykorzystującej gorące kamienie do magazynowania energii elektrycznej w formie ciepła. High-temperature thermal energy storage (HT-TES) to połączenie tanich, nieulegających degradacji i przyjaznych środowisku materiałów magazynowych z dobrze znanymi technikami magazynowania energii, które ma zapewnić zmniejszenie kosztów oraz zwiększenie sprawności całego procesu. (Czytaj więcej)

 • Amerykańska firma United Technologies’ Advanced Projects (UTAP) zaprezentowała prototyp samolotu o napędzie hybrydowo-elektrycznym. Do pierwszego komercyjnego lotu ma być on gotowy w 2022 roku. Dzięki częściowo elektrycznemu napędowi, podczas godzinnego lotu ma zużywać 30% mniej paliwa niż tradycyjne samoloty. (Czytaj więcej)

 • Według badania Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, zakup dostawczego pojazdu elektrycznego może się zwrócić już po 4 latach użytkowania. (Czytaj więcej)

 

Autor: mgr inż. Kamil Różycki, Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A.