Strona główna>Wydawnictwa>Przegląd prasy

Przegląd prasy

Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych wiadomości z dziedziny energii oraz zasobów w Polsce i na świecie z okresu 25 - 31 maja 2020. W dzisiejszym zestawieniu przedstawiamy między innymi: kolejne ułatwienie w Programie Czyste Powietrze - możliwość składania elektronicznych wniosków, Piotr Woźny rezygnuje z funkcji prezesa NFOŚiGW, o tym czy branża ciepłownicza jest przygotowana na niedobory wody, COP26 przełożony na listopad 2021, rusza ostatnia elektrownia węglowa w Niemczech, globalne inwestycje energetyczne w 2020 r. spadną o jedną piątą oraz wiele innych informacji z Polski i świata.

 

1. NFOŚiGW - działania:

 • Ruszył nabór wniosków w konkursie na zielono-niebieską infrastrukturę. To 10 mln zł, które Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczy na wsparcie jednostek samorządu terytorialnego zaangażowanych w adaptację do zmian klimatu. Konkurs jest elementem projektu Ministra Klimatu pn. „Miasto z klimatem”. Celem konkursu jest dofinansowanie przedsięwzięć z zakresu zagospodarowania wód opadowych i kształtowania zieleni miejskiej. (Czytaj więcej)

 • Dla wszystkich, którzy nie mają profilu zaufanego czy e-dowodu, a chcą skorzystać z 5 tysięcy złotych dotacji na przydomową fotowoltaikę, NFOŚiGW we współpracy z Ministrem Cyfryzacji i Centralnym Ośrodkiem Informatyki przygotował kolejne ułatwienie w programie „Mój Prąd”. To możliwość składnia elektronicznych wniosków na gov.pl przez pełnomocnika. (Czytaj więcej)

 • Czyste powietrze, odnawialne źródła energii oraz gospodarka odpadami – to tematyka publikacji telewizyjnych, radiowych, prasowych i internetowych, za które Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej doceni dziennikarzy w czwartej odsłonie swojego corocznego konkursu. Do wygrania 30 tys. zł za najciekawsze materiały opublikowane między 1 stycznia 2019 r. a 30 czerwca 2020 r. Termin zgłoszeń mija 30 sierpnia br. (Czytaj więcej)

 • Fundusze norweskie: 13 mln zł na małe elektrownie wodne i 31 mln zł na geotermię głęboką. NFOŚiGW ogłosił dwa kolejne nabory wniosków. To pieniądze ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) 2014-2021. W obszarze programowym: „Energia Odnawialna, Efektywność Energetyczna, Bezpieczeństwo Energetyczne”. (Czytaj więcej)

 • Biogazowni rolniczych przybywa powoli. Choć wsparcie jest bardzo wysokie, to problemem jest wysoki koszt inwestycji i zdobycie kapitału na start. Zamiast w biogazownie rolnicy wolą inwestować w fotowoltaikę. Czy na rynek wejdą duże koncerny? Program Agroenergia, który w ubiegłym roku rozpoczął NFOŚiGW, jak w soczewce skupił obraz rozwoju energetyki odnawialnej na wsi. Budżet wieloletniego programu skierowanego do rolników indywidualnych wynosi 200 mln zł.  Ponad pół tysiąca rolników sięgnęło po dotacje i pożyczki z programu Agroenergia na własną elektrownię słoneczną. Biogaz planuje wykorzystać do produkcji energii trzech rolników, którzy złożyli wnioski o dofinansowanie. Pięć wniosków dotyczy kogeneracji gazowej, 26 - pomp ciepła, co daje tej technologii drugie miejsce w programie (4 proc. wniosków). (Czytaj więcej)

 

2. Prawo w energetyce:

 • Piotr Woźny rezygnuje z funkcji prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Będzie pełnił funkcję społecznego doradcy Ministra Klimatu ds. wdrażania Programu Czyste Powietrze. (Czytaj więcej)

 • Z początkiem lipca br. wszedł w życie zakaz sprzedaży miałów węglowych dla gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 megawata. Sprzedawcy węgla wskazują, że do dyspozycji kupujących pozostaną jedynie droższe paliwa, a część obrotu miałami może przenieść się do szarej strefy. (Czytaj więcej)

 • Wkrótce kolejna aukcja dla kogeneracji. Weszło w życie rozporządzenie Ministerstwa Klimatu, które określa tegoroczne budżety systemów wsparcia dla kogeneracji. Do podziału w tym roku będzie ponad 13 mld zł. (Czytaj więcej)

 • Ponad 100 proc. ulgi podatkowej dla włoskich prosumentów. W pakiecie antykryzysowym, który ma pomóc włoskiej gospodarce w wyjściu z kryzysu po epidemii koronawirusa, znalazły się zapisy zwiększające finansowe korzyści z inwestycji fotowoltaikę czy domowe magazyny energii. Zastosowanie rozwiązań zaproponowanych przez Rzym może oznaczać w praktyce nawet zerowe koszty inwestycji w domowe instalacje do produkcji energii odnawialnej. (Czytaj więcej)

 • W Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Klimatu pojawiło się zarządzenie ministra Michała Kurtyki z dnia 20 maja, w którym przedstawiony został podział kompetencji kierownictwa resortu. (Czytaj więcej)

 

3. Energetyka odnawialna:

 • Zapowiadane konsorcjum polskich firm z branży PV doszło do skutku! Polskie firmy przemysłowe z branży fotowoltaicznej połączyły siły i podpisały wspólną deklarację o współpracy w ramach Panelu Producentów Urządzeń Fotowoltaicznych „Przemysłowy Panel PV”. Przemysłowy Panel PV to inicjatywa Instytutu Energetyki Odnawialnej. Jej celem jest współpraca krajowych firm, mobilizacja i konsolidacja krajowego łańcucha dostaw dla fotowoltaiki. Celem inicjatywy jest również współpraca z rządem i administracją nad strategią przemysłową i wypracowaniem propozycji wkładu polskiego przemysłu w Europejski Zielony Ład. (Czytaj więcej)

 • Tauron przygotował darmowy e-book w całości dotyczący fotowoltaiki dla domu. Klienci znajdą w nim odpowiedzi na wszystkie najczęściej zadawane pytania – od tego, jak pozyskać dotację, przez dobór odpowiedniej mocy, po szczegóły techniczne instalacji. Publikacja dostępna jest na stronie www.tauron.pl/ebook. (Czytaj więcej)

 • Największe turbiny wiatrowe będą mogły stanąć na polskim morzu. Polska dopiero za kilka lat będzie miała pierwsze farmy wiatrowe na morzu Długie oczekiwanie ma jednak i dobre strony - farmy wiatrowe na polskim Bałtyku będą mogły wykorzystać najnowsze, gigantyczne turbiny. "Wyścig zbrojeń" w tej technologii trwa w najlepsze. (Czytaj więcej)

 • Rozwój energetyki wiatrowej ma być jednym z fundamentów ożywienia gospodarczego Europy. Tak wynika z propozycji strategii naprawczej przedstawionej przez Komisję Europejską. Unia Europejska chce, by wiatr dawał połowę europejskiej energii elektrycznej do 2050 r. (Czytaj więcej)

 • Brytyjczycy zbudują elektrownię słoneczną na blisko 400 hektarach. Cleve Hill to projekt elektrowni słonecznej, która ma dysponować mocą 350 MW. Inwestycja najprawdopodobniej wkrótce dostanie “zielone światło”, a pierwsze kilowatogodziny energii popłyną z niej w 2023 roku. (Czytaj więcej)

 • Udział energii odnawialnej w ilości dostarczanej energii elektrycznej po raz pierwszy przeskoczył udział energii elektrycznej z konwencjonalnych źródeł energii w Niemczech. Według obliczeń Federalnego Urzędu Statystycznego, 72,3 miliarda kilowatogodzin zielonej energii elektrycznej zostało wprowadzonych do sieci energetycznej w pierwszym kwartale tego roku. W porównaniu do pierwszego kwartału 2019 roku udział zielonej energii wzrósł o około 15 procent do całkowitego udziału 51,2 procent. (Czytaj więcej)

 • Nowa polska technologia biogazowni od Cegielskiego. H.Cegielski-Poznań S.A. posiada prawa do licencji na produkcję innowacyjnych, polskich biogazowni Dynamic Biogas. Firma zapewnia, że ta technologia jest tańsza od konkurencyjnych rozwiązań, a do tego jest od nich bardziej zaawansowana. (Czytaj więcej)

 

4. Klimat:

 • COP26 odbędzie się  między 1 a 12 listopada 2021 r. Zaplanowana na listopad w Glasgow konferencja klimatyczna ONZ została z powodu epidemii koronawirusa przełożona na przyszły rok. Pierwotnie konferencja COP26 miała się odbyć w Glasgow w tym roku, w dniach 9-20 listopada. (Czytaj więcej)

 • Rybniczanie domagają się odszkodowań za smog. Chcą, żeby samorząd zapłacił za maski i oczyszczacze. Pięcioro rybniczanek i rybniczan domaga się zadośćuczynienia od władz województwa. W pismach przekazanych w środę Marszałkowi Województwa Śląskiego część osób argumentuje, że w wyniku wieloletnich zaniechań urzędników, muszą ponosić koszty związane z zakupem maseczek czy oczyszczaczy powietrza. Zainteresowani domagają się od województwa po 5 tys. złotych na wskazane cele charytatywne oraz podjęcia działań zmierzających do poprawy jakości powietrza w mieście. (Czytaj więcej)

 • Jak wyglądałby klimat Ziemi, gdyby nas na niej nie było? Skąd tak szybki wzrost stężenia CO2? Ile dwutlenku węgla emitujemy każdego roku? Oto odpowiedzi na ważne pytania dotyczące emisji gazów cieplarnianych i ich stężeń w atmosferze. (Czytaj więcej)

 • To kolejny miesiąc anomalii w regionie, który niedawno doświadczył niszczycielskich pożarów. Teraz wiele syberyjskich miast nawiedza fala upałów, które dotarły nawet za koło podbiegunowe. (Czytaj więcej)

 

5. Węgiel i górnictwo:

 • Rusza ostatnia elektrownia węglowa w Niemczech. Oddanie tej jednostki budzi sprzeciw organizacji ekologicznych. Warto przypomnieć, że blok ten nie zostałby oddany, gdyby nie prace polskiej spółki Remak-Energomontaż. (Czytaj więcej)

 • Amerykańska rządowa Agencja Informacji Energetycznej (EIA) przedstawiła dane, z których wynika, że roczne zużycie energii elektrycznej wygenerowanej ze źródeł odnawialnych w 2019 roku przewyższyła tę wyprodukowaną w elektrowniach węglowych. Jest to pierwszy taki wynik od 1885 roku. (Czytaj więcej)

 • Miks energetyczny coraz bardziej zależny od gry rynkowej. Polskie kopalnie borykają się z coraz większymi problemami finansowymi. Z kolei w latach 2010-2018 koszty wytworzenia energii elektrycznej ze słońca spadły o 77 proc. Oznacza to, że udział węgla do 2030 r. w krajowym miksie energetycznym spadnie. (Czytaj więcej)

 

6. Ropa naftowa:

 • Agencja ratingowa Moodys’ obniżyła średnioterminową prognozę dla notowań ropy naftowej do 45 - 65 dolarów za baryłkę. Wcześniejsze przewidywania mówiły o cenach utrzymujących się w przedziale 50-70$. (Czytaj więcej)

 

7. Gaz:

 • PKN Orlen, nowy właściciel Grupy Energa, deklaruje gotowość do zaangażowania się w budowę elektrowni Ostrołęka. Spółka poinformowała, że zrobi to jednak pod warunkiem wykorzystania technologii opartej na paliwie gazowym. (Czytaj więcej)

 • Wiceszef KE Frans Timmermans poinformował w Brukseli, że gaz ziemny będzie odgrywał pewną rolę w transformacji Unii Europejskiej w kierunku neutralności klimatycznej. Podkreślił, że KE podtrzymuje swój cel osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. (Czytaj więcej)

 

8. Energia jądrowa:

 • Komisja Europejska w planie odbudowy po kryzysie wywołanym koronawirusem nie uwzględniła energii atomowej. Spotkało się to z protestem Foratomu, europejskiego stowarzyszenia zrzeszającego branżę. (Czytaj więcej)

 • PGE liczy na wybór lokalizacji atomu do połowy lub jesienią 2021 roku. (Czytaj więcej)

 

9. Wywiady:

 • Prof. Jerzy Buzek, były premier, a obecnie członek komisji ITRE Parlamentu Europejskiego, tłumaczy znaczenie zrewidowanej dyrektywy gazowej, która nie jest wymierzona w żaden projekt, ale chroni przed nadużyciami na rynku gazu. (Czytaj więcej)

 • Arkadiusz Sekściński, wiceprezes PGNiG do spraw rozwoju o planach spółki w zakresie technologii wodorowych. (Czytaj więcej)

 

10. Pozostałe informacje z kraju:

 • Jesteśmy w punkcie zwrotnym jeśli chodzi o strategię rozwoju sektora ogrzewania w polskim budownictwie. Do wykorzystania jest ogromny potencjał tkwiący w niezwykle szybko rozwijającym się rodzimym rynku pomp ciepła. Ale to nie jedyny argument. Paradoksalnie to właśnie czas kryzysu wynikającego z pandemii COVID-19 stał się doskonałym momentem, aby wpisując się idealnie w dotychczasową oraz przyszłą, antykryzysową politykę unijną, poprzez odpowiednie działania dać dodatkowy impuls gospodarce – wzmocnić, unowocześnić i znów rozpędzić krajowy rynek. Mówi o tym najnowszy raport PORT PC pt. Scenariusze elektryfikacji ogrzewania w budynkach jednorodzinnych w Polsce do 2030 r. (Czytaj więcej)

 • Ulga termomodernizacyjna jest szczególnym typem ulgi podatkowej, gdyż korzyści, które z niej wynikają, dotyczą nie tylko samego podatnika, ale całego społeczeństwa, które korzysta z poprawy jakości powietrza. Czy może się okazać, że pieniądze otrzymane w ramach ulgi termomodernizacyjnej trzeba będzie zwrócić? (Czytaj więcej)

 • Czy branża ciepłownicza jest przygotowana na niedobory wody? W ostatnich tygodniach nie milkną apele ekspertów o oszczędzanie wody i jej racjonalne wykorzystanie. Aktualnie ponad 70% zasobów wodnych wykorzystywane jest przez przemysł, w tym kopalnie i sektor elektroenergetyczny. Warto przyjrzeć się działaniom, które w tym obszarze podejmują przedsiębiorstwa branżowe. (Czytaj więcej)

 • Kolejne miasto wprowadza dotacje na OZE. Mieszkańcy Krakowa będą mogli otrzymać dotację z miejskiego budżetu, która pokryje część kosztów związanych z inwestycjami w zakresie likwidacji instalacji grzewczych na paliwo stałe, instalacji odnawialnych źródeł energii i termomodernizacji budynków jednorodzinnych. Potencjalni beneficjenci muszą się pospieszyć. Na złożenie wniosku o dofinansowanie jest tylko kilka tygodni. (Czytaj więcej)

 • Przyspieszenie rozwoju energetyki słonecznej w celu wypchnięcia z tzw. merit order (uszeregowanie źródeł wytwórczych pod względem kosztów) najstarszych energetycznych bloków węglowych, co ma spowodować obniżenie hurtowej ceny energii elektrycznej - to m.in. postuluje raport „Jak osiągnąć konkurencyjne ceny energii przy wychodzeniu z kryzysu do 2023 roku?”, który powstał na zlecenie Fundacji Przyjazny Kraj. Opracowanie stanowi odpowiedź na pytanie, co powinien zrobić rząd, aby osiągnąć konkurencyjne ceny energii przy wychodzeniu ze spodziewanego kryzysu gospodarczego. (Czytaj więcej)

 • Nowoczesny system bilansowania energii elektrycznej dla klastrów i spółdzielni energetycznych. Polska Firma Konsoft opracowała innowacyjny system i nowoczesne urządzenie odczytowe do bilansowania energii elektrycznej. Klaster24 to pierwszy na rynku system, który  zdalnie odczytuje pomiary oraz bilansuje energię elektryczną w trybie ciągłym i na bieżąco. To system innowacyjny w skali międzynarodowej. (Czytaj więcej)

 • Jak można wpłynąć na rozwój elektromobilności? Ułatwienia dla elektromobilności to był temat webinarium, w którym udział wziął wiceminister klimatu, pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska. Spotkanie, zostało zorganizowane przez Urząd Dozoru Technicznego oraz Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych. (Czytaj więcej)

 • Od 2021 r. przemysł może dopłacić 50 zł do MWh - źle wpłynie to na konkurencyjność. Jak obniżyć ten koszt? W 2021 r. zacznie w Polsce obowiązywać rynek mocy, który przyniesie dodatkową opłatę na rachunkach za energię elektryczną. Wejście tej nowej opłaty można zminimalizować dzięki skorzystaniu z usługi DSR, czyli dobrowolnego i czasowego obniżenia przez odbiorców zużycia energii elektrycznej. (Czytaj więcej)

 

11. Pozostałe informacje ze świata:

 • Globalne inwestycje energetyczne w 2020 r. spadną o jedną piątą, czyli prawie 400 mld USD, w porównaniu do 2019 r. Pandemia COVID-19, spowoduje największy spadek w historii - czytamy w rocznym raporcie Międzynarodowej Agencji Energii pt. "Światowe inwestycje energetyczne 2020" (WEI 2020). (Czytaj więcej)

 • Europejska branża elektromobilności zaapelowała do Komisji Europejskiej o zintensyfikowanie wysiłków na rzecz rozwoju zeroemisyjnego transportu. Według PSPA, jednego z sygnatariuszy listu, elektromobilność powinna się znaleźć w centrum europejskiego planu ratunkowego po COVID-19. (Czytaj więcej)

 • Magazynowanie energii ze słońca w odwiertach skalnych. Możliwość pozyskiwania energii wyłącznie z odnawialnych źródeł i uniezależnienia się od źródeł konwencjonalnych, a także pogodzenie szczytów produkcji energii elektrycznej z OZE ze szczytami zapotrzebowania powinno opierać się na magazynach energii. Z OZE najczęściej uzyskujemy energię elektryczną. Jednak pod kątem magazynowania znacznie bardziej przystępną i tańszą formą energii jest energia cieplna. Na świecie powstaje wiele prototypowych instalacji magazynujących energię cieplną. Jedną z nich jest GeoTermos. (Czytaj więcej)

 • Komisja Europejska przedstawiła wniosek dotyczący instrumentu pożyczkowego na rzecz sektora publicznego w ramach mechanizmu sprawiedliwej transformacji. Instrument będzie wdrażany we współpracy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) i będzie wspierał inwestycje publiczne, które służą przejściu na gospodarkę neutralną dla klimatu. (Czytaj więcej)

 • Northvolt, firma założona przez byłego dyrektora Tesli, ma ambicje, aby stać się jednym z największych na świecie dostawców baterii do samochodów elektrycznych. Teraz zaprezentowała własny stacjonarny magazyn energii. Jego wprowadzeniem na rynek ma się zająć Vattenfall, który zapowiada oferowanie urządzenia w ramach usługi „power-as-a-service”. (Czytaj więcej)

 • Chińska firma Svolt pokazała dwa rodzaje baterii pozbawionych kobaltu – jednego z najdroższych i najrzadszych surowców potrzebnych do produkcji baterii. Produkcja seryjna ma się rozpocząć w przyszłym roku. (Czytaj więcej)

 

Autor: mgr inż. Kamil Różycki, Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A.