Strona główna>Wydawnictwa>Przegląd prasy

Przegląd prasy

Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych wiadomości z dziedziny energii oraz zasobów w Polsce i na świecie z okresu 27 kwietnia - 3 maja 2020. W dzisiejszym zestawieniu przedstawiamy między innymi: 15 maja rusza nabór wniosków w zreformowanym programie „Czyste Powietrze”, weszło w życie nowe porozumienie naftowe, wydano pozwolenie na budowę podmorskiej części gazociągu Baltic Pipe, fakty i mity rynku e-mobility, Katowice pierwszym polskim miastem, które wypełniło zapisy ustawy o elektromobilności, europejski system energetyczny w czasach koronawirusa oraz wiele innych informacji z Polski i świata.

 

1. NFOŚiGW - działania:

 • Nabór wniosków w zreformowanym programie „Czyste Powietrze” rusza 15 maja. Do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu trafił projekt ustawy przewidującej wydawanie przez gminy zaświadczeń potwierdzających prawo do otrzymania podwyższonego poziomu finansowania w programie. NFOŚiGW podpisał porozumienie ze Związkiem Banków Polskich – to bilet wstępu do programu dla zainteresowanych banków. (Czytaj więcej)

 • Program „Czyste Powietrze” wkracza w nową fazę. Dla przyspieszenia realizacji Programu oraz efektywnego wykorzystania kredytu bankowego z dotacją przez właścicieli domów jednorodzinnych NFOŚiGW wraz ze Związkiem Banków Polskich, podjął prace nad przygotowaniem warunków do oferowania przez banki produktów umożliwiających finansowanie kosztów kwalifikowanych przedsięwzięć związanych z wymianą przestarzałych pieców oraz ociepleniem domów. Celem jest uruchomienie od września br. szeroko dostępnej  akcji kredytowej na cele antysmogowe. (Czytaj więcej)

 • W dniu 7 maja 2020 roku odbędzie się bezpłatne szkolenie online dla wnioskodawców dotyczące przygotowania wniosku projektowego w Podprogramie działań na rzecz klimatu oraz wymagań stawianym projektom LIFE w naborze 2020. (Czytaj więcej)

 • 10 mln zł zarezerwował NFOŚiGW dla jednostek samorządu terytorialnego zaangażowanych w adaptację do zmian klimatu. Nowy konkurs na najbardziej zielono-niebieską infrastrukturę ruszy w czerwcu. To element projektu Ministra Klimatu pn. „Miasto z klimatem”. (Czytaj więcej)

 

2. Prawo w energetyce:

 • Polski Komitet Energii Elektrycznej (PKEE) przestrzega, że biorąc pod uwagę proponowane przez Komisję Europejską zmiany w dyrektywie w sprawie emisji przemysłowych (IED) 1 wyznaczającej limity emisji dla działalności przemysłowej podkreśla, że obecnie obowiązujące ramy nałożyły już znaczne obowiązki na spółki elektroenergetyczne, a dalsze zwiększenie tego obciążenia osłabiłoby ich zdolność do zapewniania bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej oraz zrównoważonego przejścia na technologie nisko- i zeroemisyjne. (Czytaj więcej)

 • Przepisy wprowadzone w tzw. tarczy antykryzysowej umożliwiają inwestorom działającym na rynku energetyki odnawialnej wydłużenie terminów uruchomienia sprzedaży energii w systemie aukcyjnym oraz FiT/FiP. Urząd Regulacji Energetyki, który ma rozpatrywać wnioski w tej sprawie, przedstawił warunki, które muszą spełnić inwestorzy, aby zyskać więcej czasu na sfinalizowanie swoich projektów. (Czytaj więcej)

 • Zmiany w strukturze organizacyjnej Ministerstwa Aktywów Państwowych. W wyniku nowego zarządzenia w strukturze resortu nie ma już m.in. Departamentu Elektroenergetyki i Ciepłownictwa, Energii Jądrowej, Ropy i Gazu ani Energii Odnawialnej i Rozproszonej, które wymieniono w poprzednim zarządzeniu dotyczącym regulaminu organizacyjnego Ministerstwa z 7 lutego. Nadal pozostał Departament Górnictwa. (Czytaj więcej)

 • Przygotowywana jest kolejna nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii. Jej celem jest zmiana definicji drewna energetycznego. Efektem ma być zwiększenie podaży drewna pozyskiwanego z lasów, które będzie mogła spalać energetyka. (Czytaj więcej)

 

3. Energetyka odnawialna:

 • Według ekspertów Polskiego Instytutu Ekonomicznego do 2030 roku ze spalania na terenie polskich miast mogą zostać wyeliminowane paliwa stałe, a już rok później udział źródeł odnawialnych w zużyciu energii finalnej może przekroczyć w Polsce 30 proc. To więcej niż przewidują aktualne rządowe plany.  (Czytaj więcej)

 • Reuters napisał o spodziewanych problemach polskich elektrowni w okresie letnim. Powołując się na opinię PSE, agencja informacyjna zauważa, że w utrzymaniu odpowiednich mocy naszemu systemowi elektroenergetycznemu pomoże wzrost zainstalowanych mocy w fotowoltaice. (Czytaj więcej)

 • Polskie Stowarzyszenie Fotowoltaiki apeluje do rządu o podjęcie działań, na które czekają inwestorzy działający na rynku fotowoltaicznym, podkreślając, że odpowiednie moce w PV zapewnią energię w czasie letnich upałów, gdy z powodu suszy do wstrzymania pracy mogą być zmuszone konwencjonalne elektrownie. (Czytaj więcej)

 • Litwini wprowadzili koncepcję wirtualnego prosumenta. Na Litwie producentami energii odnawialnej mogą stać się już nie tylko osoby czy firmy posiadające odpowiedni teren czy dach. Właśnie powstała tam pierwsza farma fotowoltaiczna, której część będzie mógł kupić każdy Litwin. Energia wyprodukowana przez należącą do niego część paneli pomniejszy rachunek za energię zużytą w dowolnej lokalizacji. (Czytaj więcej)

 • U wybrzeży Wielkiej Brytanii postawiono ostatnią turbinę wchodzącą w skład wielkiej farmy wiatrowej East Anglia One, której łączna moc wynosi 714 MW. To obecnie druga największa na świecie farma wiatrowa zrealizowana na morzu. Za inwestycją stoją najwięksi na świecie inwestorzy w sektorze energetyki odnawialnej. (Czytaj więcej)

 • Jakie są koszty mikroinstalacji PV o mocy 50 kWp dla firm w zależności od jej lokalizacji? Kiedy taka instalacja się zwróci? Czy ceny znacząco się różnią? Oto przegląd ofert instalacji PV o mocy 50 kWp na gruncie, dachu płaskim, blasze trapezowej, blachodachówce i dachówce. (Czytaj więcej)

 

4. Klimat:

 • wobec ochrony środowiska i klimatu. Okazuje się, że Polacy zaliczają się do społeczeństw najpoważniej traktujących kwestię jakości powietrza. Równocześnie do problemu zmian klimatycznych podchodzimy z większą rezerwą. Ponadto, jak wynika z sondażu, tylko niewielka część badanych deklaruje chęć zmiany swoich zachowań, by chronić klimat. (Czytaj więcej)

 • Ubiegły rok, kiedy przez Europę przetoczyły się fale upałów, był najcieplejszym rokiem w historii pomiarów na kontynencie – tak wynika z raportu unijnego projektu badawczego Copernicus. Naukowcy zwracają uwagę także na ocieplenie obserwowane w dłuższej perspektywie: spośród 12 najgorętszych lat w historii pomiarów na kontynencie aż 11 miało miejsce po 2000 roku. (Czytaj więcej)

 • Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem poinformowało, że mniejsze zanieczyszczenie odciąża system opieki zdrowotnej i wpływa na niższą liczbę przedwczesnych zgonów. Badacze z Centrum opublikowali raport dotyczący wpływu spadków emisji na zdrowie mieszkańców 21 europejskich krajów. Organizacja szacuje, że śmiertelność na choroby związane ze smogiem spadła przez ostatnie kilka tygodni o około 11 tysięcy przypadków. (Czytaj więcej)

 • Polarnicy zebrali obserwacje meteorologiczne prowadzone od 40 lat na Spitsbergenie, gdzie znajduje się polska arktyczna stacja polarna. Przez ten czas średnia temperatura wzrosła tam o 4,5 stopnia C. “To zmiany ponad 6 razy większe niż średnie globalne” – alarmują. (Czytaj więcej)

 • Jak adaptować miasta do zmian klimatu? Na przykład tak, jak robi to Wiedeń, który nie lekceważy kryzysu i już teraz przygotowuje się na nadchodzące upały. Jedna z ulic w centrum austriackiej stolicy zostanie wchłonięta przez park, dając oddech mieszkańcom. A to tylko jeden z elementów walki z tzw. wyspami ciepła. (Czytaj więcej)

 • Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, że planując programy strukturalne na czas wychodzenia z kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa kraje Unii Europejskiej nie powinny oszczędzać na ochronie klimatu. (Czytaj więcej)

 

5. Węgiel i górnictwo:

 • Do 2024 roku Wielka Brytania ma wyłączyć wszystkie działające jeszcze w tym kraju elektrownie węglowe. Brytyjski system energetyczny pokazuje, że już teraz może funkcjonować bez węgla. (Czytaj więcej)

 • Największy producent energii elektrycznej w Polsce Polska Grupa Energetyczna (PGE) może odejść od węgla w ciągu najbliższych 25 lat. Jak powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes Polskiej Grupy Energetycznej, firma potrzebuje jednak większych środków Unii Europejskiej na transformację energetyczną i postawienie na odnawialne źródła energii. (Czytaj więcej)

 • Produkcja węgla w Polsce spada od 40 lat i jest bliżej końca niż twierdzą politycy. Chociaż prognozy rządowe zakładały, że spadek ten może zostać zatrzymany, tak się nie dzieje. (Czytaj więcej)

 

6. Ropa naftowa:

 • baryłek dziennie w maju i czerwcu 2020 roku, potem 7,7 mln baryłek dziennie do końca 2020 roku i 5,8 mln baryłek dziennie do maja 2022 roku. (Czytaj więcej)

 • Białoruś odbierze w maju pierwszą w historii dostawę ropy naftowej z Arabii Saudyjskiej. Surowiec, po przeładunku na Litwie, trafi koleją do rafinerii białoruskich na mocy kontraktu spotowego. (Czytaj więcej)

 

7. Gaz:

 • Wydano pozwolenie na budowę podmorskiej części gazociągu Baltic Pipe - od granicy wyłącznej strefy ekonomicznej Polski po wyjście na ląd w Niechorzu. Odcinek ten będzie miał ok. 56 kilometrów. Obejmuje on nie tylko sam gazociąg podmorski, ale także jego wyjście z morza w podziemnej obudowie betonowej, wykonanej metodą mikrotunelingu, aż po tzw. pierwszy suchy spaw. Jest to punkt połączenia gazociągu podmorskiego z infrastrukturą lądową. (Czytaj więcej)

 • W 72-kilometrowym gazociągu Hermanowice-Strachocina płynie już błękitne paliwo. Budowa gazociągu kosztowała około 350 milionów złotych. Gazociąg znacznie zwiększy przepustowość systemu przesyłowego na południu Polski i zapewni swobodny dostęp do niskoemisyjnego paliwa gazowego dla przemysłu, energetyki i mieszkańców. Inwestycja stanowi istotny element Korytarza Północ-Południe w Polsce Wschodniej. (Czytaj więcej)

 • Gazprom poinformował, że cena gazu eksportowanego do Europy w 2019 roku spadła o 14 procent do 210 dolarów za 1000 metrów sześciennych. Rosjanie spodziewają się w tym roku jeszcze niższej ceny w okolicach 133 dolarów za 1000 metrów sześciennych. (Czytaj więcej)

 

8. Energia jądrowa:

 • Jerzy Lipka, prezes Obywatelskiego Ruchu na rzecz Energetyki Jądrowej, krytykuje model energetyki bez atomu, który jego zdaniem proponują niektóre spółki energetyczne w Polsce. Jak ostrzega, “skutki takiej polityki spadną na przeciętnego Kowalskiego, czyli niemieckie ceny energii przy polskich zarobkach”. (Czytaj więcej)

 

9. Wywiady:

 • Aleksander Śniegocki z Wise Europa o tym, że ekonomicznie uzasadnione wydobycie węgla - zarówno brunatnego, jak i kamiennego - jest w Polsce na wyczerpaniu. Opłacalność energetyki węglowej spada. (Czytaj więcej)

 • Mecenas Andrzej Nentwig z kancelarii Bird & Bird o przyszłość polskiego sektora fotowoltaiki komercyjnej. (Czytaj więcej)

 • Marcin Orłowski, prezes zarządu Polskiej Grupy Biogazowej: Koronawirus a branża biogazu. Jak ograniczenia związane z pandemią koronawirusa wpływają na branżę biogazu? (Czytaj więcej)

 

10. Pozostałe informacje z kraju:

 • Dotacje do wymiany ogrzewania na elektryczne, pompę ciepła, piec gazowy, kocioł na pellet czy panele fotowoltaiczne w ramach programu Czyste Powietrze będą wypłacane na nowych zasadach. Ma być szybciej, ale zmieni się też wysokość dopłat. Kiedy i jakie zmiany wejdą w życie? Kiedy banki zaczną udzielać kredytów z dotacjami? (Czytaj więcej)

 • Fakty i mity rynku e-mobility. Postęp technologiczny, innowacje, to siła napędowa rozwoju. Może też być jednak źródłem obaw i nieuzasadnionych lęków. Dotyczy to także elektromobilności. To dzisiaj najważniejszy trend światowego rynku motoryzacyjnego. Podnosi jakość naszego życia, zmniejsza wpływ sektora transportu na środowisko, a mimo to, w pewnych obszarach, obrósł legendami – powiedział Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający PSPA i Wiceprezes The European Association for Electromobility. (Czytaj więcej)

 • Propozycje realnych działań wspierających firmy energetyczne. Business Centre Club, działając na rzecz przedsiębiorców z sektora energetycznego – zarówno wytwórców energii elektrycznej jak i przedsiębiorstw całego łańcucha dostaw i usług na rzecz budownictwa, rozwoju i modernizowania polskiej energetyki – ze względu zaistniałą sytuację pandemii koronowirusa, zwrócił się do wicepremier i minister rozwoju Jadwigi Emilewicz oraz ministra klimatu Michała Kurtyki o realne działania i wsparcie dla przedsiębiorców z tych branż. (Czytaj więcej)

 • Fundacja RE-Source Poland Hub zaprezentowała "Przewodnik po cPPAs" zawierający przegląd najczęściej przyjmowanych modeli biznesowych w ramach umów na zakup energii odnawialnej przez odbiorców przemysłowych. Przewodnik ma pomóc przedsiębiorstwom w Polsce w obniżeniu kosztów zakupu energii poprzez jej zakup bezpośrednio od producentów energii odnawialnej. (Czytaj więcej)

 • Katowice są pierwszym polskim miastem, które wypełniło zapisy ustawy o elektromobilności. W stolicy Górnego Śląska działa już 115 punktów ładowania. Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych przewiduje, że w gminach, których liczba mieszkańców wynosi ponad 150 000, ale nie przekracza 300 000, liczba punktów ładowania do końca 2020 roku ma wynieść 100. Oznacza to, że Katowice wypełniły już z naddatkiem ustawowy obowiązek. (Czytaj więcej)

 • Jak zmniejszyć rachunek za rynek mocy? Wciąż wiele firm boi się DSR czyli zarządzania popytem na prąd w zależności od sytuacji systemu energetycznego. Jednak, jak wynika z raportu KMPG, liczba godzin w których musieliby ograniczyć produkcję, będzie marginalna. (Czytaj więcej)

 • Rafineria Grupy Lotos zużywa trzy razy więcej energii niż system ciepłowniczy całego Gdańska. To dużo i mało, ponieważ zakład należy do najbardziej efektywnych energetycznie na świecie. Mimo to koncern cały czas podejmuje kolejne kroki związane z optymalizacją kosztów energii. Przełoży się to na dalsze wielomilionowe oszczędności oraz przyczyni do poprawy środowiska – informuje Lotos. (Czytaj więcej)

 • Przemysł wkurzony na energetyków. Huty, zakłady chemiczne, cementownie i papiernie zapłacą od przyszłego roku o ponad miliard zł więcej za prąd. To koszty rynku mocy. (Czytaj więcej)

 

11. Pozostałe informacje ze świata:

 • Ponad 11 tys. elektrowni i zakładów w Unii Europejskiej jest objęta europejskim systemem handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych EU ETS. Od początku aukcyjnej sprzedaży uprawnień do emisji polski budżet zasiliło ok. 20,5 mld zł. Jak poinformowało Ministerstwo Klimatu, w kolejnych dziesięciu latach wpływy przekroczą 100 mld zł. (Czytaj więcej)

 • Europejski system energetyczny jest odporny i obecnie nie ma ryzyka zakłóceń w systemach dostaw energii z powodu koronawirusa - to wniosek z narady ministrów ds. energetyki UE. KE naciska, by w ramach nowych, pokryzysowych inwestycji unikać rozwiązań zanieczyszczających środowisko. (Czytaj więcej)

 • RAPORT: Zielony zastrzyk dla gospodarki unijnej. Pandemia koronawirusa trwa w najlepsze, ale przywódcy Unii Europejskiej już teraz zastanawiają się jak zaradzić recesji gospodarczej, która z pewnością nadejdzie. Wydaje się, że pierwotne propozycje, by w związku z tym poluzować politykę klimatyczną nie znalazły odbicia w rzeczywistości, a Bruksela i kraje członkowskie konsekwentnie idą „zieloną drogą”. (Czytaj więcej)

 • Pandemia Covid-19 przełożyła się na największy szok globalnego systemu energetycznego od ponad siedmiu dekad. Spadek popytu na energię o 6 procent może przełożyć się w tym roku na rekordowy roczny spadek emisji dwutlenku węgla o prawie 8 procent – wynika z ostatniego raportu Międzynarodowej Agencji Energii. (Czytaj więcej)

 • Rządy wielu państw dochodzą do wniosku, że wychodzenie ze stagnacji gospodarczej wywołanej pandemią koronawirusa powinno odbywać się przez inwestycje w energooszczędne budynki, elektromobilność i energetykę odnawialną. (Czytaj więcej)

 

Autor: mgr inż. Kamil Różycki, Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A.