Strona główna>Wydawnictwa>Przegląd prasy

Przegląd prasy

Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych wiadomości z dziedziny energii oraz zasobów w Polsce i na świecie z okresu 28 października - 3 listopada 2019. W dzisiejszym zestawieniu przedstawiamy między innymi: morskie farmy wiatrowe tematem konsultacji w Ministerstwie Energii, w Polsce funkcjonuje już ponad 100 000 mikroinstalacji, Chile wycofuje się i nie będzie gospodarzem grudniowego szczytu klimatycznego COP25, wydarzenie odbędzie się w Hiszpanii, Stany Zjednoczone rozpoczynają procedurę wystąpienia z Porozumienia Paryskiego, Dania wydała Rosjanom zgodę na położenie części gazociągu Nord Stream 2 oraz wiele innych informacji z Polski i świata.

 

1. NFOŚiGW - działania:

 • Na dzień 4 listopada Ministerstwo Energii zatwierdziło 4436 wnioski w Programie “Mój Prąd” na kwotę prawie 22 mln zł na instalacje o łącznej mocy około 24,8 MW. (Czytaj więcej)

 • NFOŚiGW dofinansuje zakup szkolnych autobusów elektrycznych w czterech gminach. Beneficjenci przewidują także budowę i montaż stacji ładowania oraz szkolenia i kursy dla kierowców autobusów. Dofinansowanie projektów ma na celu redukcję emisji zanieczyszczeń powietrza oraz obniżenie zużycia paliw w transporcie. (Czytaj więcej)

 • W ciągu pierwszych dziesięciu dni, przez uruchomioną 21 października aplikację, która umożliwia złożenie elektronicznego wniosku o dotację z programu Mój Prąd, złożono już kilkaset wniosków. (Czytaj więcej)

 

2. Prawo w energetyce:

 • W Sosnowcu zapowiadane jest wprowadzenie całkowitego zakazu ogrzewania węglem gospodarstw indywidualnych, stawiając w zamian na alternatywy – takie jak m.in. ogrzewanie gazowe lub z sieci ciepłowniczej. Ponieważ jednak miasto samo nie może wprowadzić takiego zakazu, zwróci się o to z prośbą do sejmiku województwa. Całkowity zakaz miałby obowiązywać najprawdopodobniej od 2028 roku. (Czytaj więcej)

 • Prezydent podpisał nowelę ustawy o podatku akcyzowym, która obniża o 50 proc. stawki akcyzy dla pojazdów o napędzie hybrydowym. (Czytaj więcej)

 • Morskie farmy wiatrowe tematem konsultacji w Ministerstwie Energii. (Czytaj więcej)

 • Duże zmiany w gospodarce odpadami opakowaniowymi. Znowelizowany pakiet dyrektyw odpadowych Unii Europejskiej zmieni zasady rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP) za opakowania, które wprowadzają na rynek. Do lipca 2020 roku planowane jest uchwalenie krajowych przepisów regulujących wdrożenie ROP w poszczególnych krajach UE. Jak informuje wiceminister środowiska Sławomir Mazurek – resort prowadzi konsultacje z przedsiębiorcami dotyczące nowych zasad gospodarki odpadami opakowaniowymi i rozważa zachęty m.in. fiskalne dla firm, które będą promować przyjazne dla środowiska, łatwe do recyklingu materiały. (Czytaj więcej)

 • Ministerstwo Energii rozpoczęło prace nad wprowadzeniem do porządku prawnego do końca 2020 roku dyrektywy UE 2019/944 zakładającej m.in. swobodne kształtowania cen energii elektrycznej przez dostawców. (Czytaj więcej)

 

3. Energetyka odnawialna:

 • Chińczycy zwiększają sprawność modułu perowskitowego. Rekord sprawności ogniw perowskitowych, rozwijanych zaledwie od 10 lat, wynosi 25,2 proc. Barierą, która uniemożliwia komercjalizację technologii perowskitowej, mogącej zrewolucjonizować fotowoltaikę, pozostaje przeniesienie wysokiej sprawności na większe, produkcyjne powierzchnie oraz szybka degradacja perowskitów w zetknięciu z warunkami naturalnymi. Chińska firma Microquanta jeszcze w 2017 roku osiągnęła sprawność na mniejszym module o powierzchni 20 cm2 wynoszącą 17,9 proc., a kilka miesięcy temu osiągnięli sprawność 11,98 proc. na dużym, perowskitowym module o powierzchni 200 cm x 800 cm. Wynik został potwierdzony przez European Solar Test Installation (ESTI). Teraz Microquanta chwali się osiągnięciem sprawności na module w takich rozmiarach (200 cm x 800 cm) na poziomie 14,24 proc. Wynik ponownie potwierdził ESTI. (Czytaj więcej)

 • W Polsce funkcjonuje już ponad 100 000 mikroinstalacji. To wzrost w stosunku do końca 2018 roku o 96 proc. Ministerstwo Energii szacuje, że na koniec 2019 r. moc zainstalowana mikroinstalacji może wynieść 450-550 MW. Jednym z czynników wzrostu jest program „Mój prąd”. (Czytaj więcej)

 • Instytut Energetyki Odnawialnej wylicza, że moc w posiadających koncesję instalacjach fotowoltaicznych podwoiła się w stosunku do 2018 roku i na dwa miesiące przed końcem roku wynosi 316 MW. Natomiast obecnie ilość już wydanych pozwoleń budowlanych przekracza wolumen przewidziany na tegoroczną aukcję w koszyku dla projektów wiatrowych i fotowoltaicznych o jednostkowej mocy do 1 MW – ma wynosić już co najmniej 800 MW, czyli powyżej poziomu ok. 750 MW możliwego do zabezpieczenia w tej aukcji. (Czytaj więcej)

 • Spółka technologiczna ML System, która w Polsce jest liderem na rynku fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami (BIPV), w ramach projektu szyb fotowoltaicznych Quantum Glass podpisała kontrakt na zakup linii do wytwarzania niskowymiarowych struktur półprzewodnikowych. (Czytaj więcej)

 • Włoska grupa Enel, największy europejski koncern energetyczny i jeden z największych inwestorów na globalnym rynku energetyki odnawialnej, rozpoczęła produkcję modułów fotowoltaicznych, które ma cechować wysoka sprawność i które dodatkowo będą wytwarzać energię po obu stronach. Włosi uruchomili linie do produkcji dwustronnych modułów PV w łączącej warstwy krzemu krystalicznego i amorficznego technologii HJT (heterojunction). Enel zapewnia, że sprawność produkowanych modułów na przedniej stronie będzie wynosić ponad 20,5 proc., a wykorzystanie tylnej strony modułów pozwoli zwiększyć uzyski energii nawet o 30 proc. w porównaniu do jednostronnych modułów. Ponadto zaletą modułów ma być żywotność wynosząca przynajmniej 35 lat. (Czytaj więcej)

 

4. Klimat:

 • Amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo ogłosił oficjalnie, że Stany Zjednoczone rozpoczynają procedurę wystąpienia z Porozumienia Paryskiego. Oznacza to, że dokładnie za rok kraj ten przestanie być stroną porozumienia. Nastąpi to dzień po zbliżających się amerykańskich wyborach prezydenckich. (Czytaj więcej)

 • Z powodu trwających protestów, Chile wycofuje się i nie będzie gospodarzem grudniowego szczytu klimatycznego COP25, który miał trwać od 2 do 13 grudnia. (Czytaj więcej)

 • Po tym jak Chile zrezygnowało z organizacji szczytu COP25, swoją kandydaturę zaproponowała Hiszpania i to tam, w zaplanowanym terminie, odbędzie się wydarzenie. (Czytaj więcej)

 • Polski Alarm Smogowy podsumował wyniki pomiarów jakości powietrza Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska za ostatni rok. Tym razem liderem pod względem stężeń rakotwórczego benzo(a)pirenu jest Nowy Targ (1800 proc. normy). W Pszczynie wystąpiło najwięcej dni, kiedy stężenia pyłu PM10 przekroczyły normy. Mieszkańcy oddychali tam zanieczyszczonym powietrzem aż przez jedną trzecią roku. (Czytaj więcej)

 • Piętnaścioro młodych osób zdecydowało się pozwać władze Kanady za to, że – pomimo kilkudziesięcioletniej wiedzy na temat skutków spalania paliw kopalnych dla klimatu – nie przyjęły wystarczającej strategii ograniczania emisji gazów cieplarnianych. Jak przekonują młodzi, to oni płacą i będą płacić za ich zaniechania. Dlatego domagają się od rządu strategii działań opartej na najlepszej wiedzy naukowej, jaką dziś dysponujemy. (Czytaj więcej)

 

5. Węgiel i górnictwo:

 • Brytyjska spółka West Cumbria Mining otrzymała poparcie dla swoich planów otwarcia nowej kopalni głębinowej węgla. Jeśli uda się zrealizować przedsięwzięcie, nowy obiekt będzie pierwszym tego typu zakładem uruchomionym w Wlk. Brytanii od dekad. (Czytaj więcej)

 • Niemiecka spółka energetyczna Uniper dostała zielone światło na podłączenie do sieci nowej elektrowni węglowej Datteln 4. Jak podaje Agencja Reutera, niemiecki rząd zgodził się, by budowana od 2007 roku elektrownia na węgiel kamienny o mocy 1,1 GW, która kosztowała 1,5 miliarda euro, mogła rozpocząć komercyjną produkcję energii elektrycznej. Spółka zakłada włączenie jednostki do sieci latem 2020 roku. Choć Datteln 4 jest jednostką nowoczesną, a przez to - względnie - niskoemisyjną, to krok ten nie jest zgodny z obecną doktryną Berlina zakładającej zakończenie korzystania z węgla w gospodarce do 2038 roku. (Czytaj więcej)

 • Według Agencji Rozwoju Przemysłu, ceny polskiego węgla kamiennego dla energetyki we wrześniu br. wzrosły o ponad 1,7 proc. wobec sierpnia, a ceny dla ciepłownictwa zmalały o 0,2 proc. (Czytaj więcej)

 

6. Ropa naftowa:

 • USA trzyma ropę w garści. Jedna trzecia światowych zasobów ropy i jedna piąta wydobycia objęta jest sankcjami USA. Amerykanie wykorzystują to do wzrostu eksportu swojego surowca, co napędza produkcję – dziś wydobywają o 10 proc. ropy więcej niż Rosjanie. (Czytaj więcej)

 • Brazylia może wejść do OPEC. Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro przyjął z zadowoleniem zaproszenie do kartelu naftowego OPEC wystosowane nieoficjalnie przez Arabię Saudyjską. Przyznał, że sprawa wymaga konsultacji z zespołem ekonomicznym i ministerstwem energii przed zgodą na dołączenie do kartelu. Rosnące wydobycie w Brazylii to wyzwanie dla krajów OPEC, które razem z dwunastoma producentami spoza organizacji stworzyły grupę OPEC+ i zawarły porozumienie naftowe zakładające wspólne ograniczenie wydobycia o 1,2 mln baryłek dziennie w celu podniesienia cen baryłki na giełdach. Brazylia wydobyła 2,71 mln baryłek w 2018 roku. W tym roku może wydobyć średnio 2,9 mln a w 2020 roku – 3,22 mln. (Czytaj więcej)

 

7. Gaz:

 • Dania wydała Rosjanom zgodę na położenie części gazociągu Nord Stream 2 w swoich wodach terytorialnych, po najkrótszej trasie. Gazprom i jego zachodni sojusznicy tryumfują, ale nie do końca. (Czytaj więcej)

 • Portal Politico wybrał pięć najbardziej wpływowych osób europejskiego rynku gazu. Jest wśród nich Polak - Jerzy Buzek. (Czytaj więcej)

 

8. Energia jądrowa:

 • Elektrownia jądrowa w Oświęcimiu. Czy zapoczątkuje „polski atom”? Projekt budowy za 1 mld złotych pierwszego reaktora jądrowego na potrzeby energetyczne przez oświęcimski Synthos jest najgorętszym energetycznym tematem od tygodni. Warto na niego spojrzeć z alternatywnego punktu widzenia – czy będzie to projekt pilotażowy polskiego atomu i czy wpłynie realnie na obraz (i bilans) polskiej energetyki? (Czytaj więcej)

 • Jeden z czterech reaktorów w węgierskiej elektrowni atomowej w Paksu został zamknięty, kiedy włączył się automatyczny system ochronny. Zapewniono, że zdarzenie nie ma konsekwencji dla bezpieczeństwa, a eksperci badają jego okoliczności. Siłownia, w której działają cztery reaktory wyprodukowane w ZSRR, rozpoczęła pracę w 1982 roku. (Czytaj więcej)

 • Arabia Saudyjska prowadzi rozmowy z pięcioma partnerami, na temat budowy pierwszej w kraju elektrowni jądrowej. Saudyjczycy podkreślają, że chcą rozwijać cywilną energetykę jądrową oraz OZE. (Czytaj więcej)

 

9. Wywiady:

 • Sylwia Koch-Kopyszko, prezes Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego o sytuacji i perspektywach rozwoju biogazowni w Polsce. (Czytaj więcej)

 • Janusz Steinhoff, były minister gospodarki o tym, że Polska potrzebuje jak najszybciej przyjąć politykę energetyczną na następne 15–20 lat. (Czytaj więcej)

 • Maciej Mazur, dyrektor zarządzający w Polskim Stowarzyszeniu Paliw Alternatywnych o tym czy ceny pojazdów elektrycznych zaczną spadać już w pierwszej połowie kolejnej dekady. (Czytaj więcej)

 • Adam Rajewski z Politechniki Warszawskiej ocenia możliwości rozwoju reaktorów SMR w Polsce. (Czytaj więcej)

 

10. Pozostałe informacje z kraju:

 • Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) ogłosił kolejne w tym roku aukcje na zakup energii elektrycznej wytworzonej w instalacji odnawialnego źródła energii, które odbędą się w dniach 5, 6, 9, 10, 11, 12 i 13 grudnia br. (Czytaj więcej)

 • Już od pięciu lat w Rejestrze Gwarancji Pochodzenia (RGP) odbywa się obrót gwarancjami pochodzenia energii elektrycznej wytworzonej w OZE, a od 2 października 2019 r. również w procesie wysokosprawnej kogeneracji. RGP jest częścią polityki środowiskowej Unii Europejskiej. Powstał na podstawie Europejskiej Dyrektywy 2009/28/WE, zaimplementowanej w Polsce w 2013 r., która nakazuje tworzenie rejestrów gwarancji w krajach UE. Działanie to ma na celu zidentyfikowanie rodzajów źródeł i paliw, z których powstaje energia elektryczna oraz przekazanie poświadczenia pochodzenia energii jej wytwórcom i zainteresowanym podmiotom. (Czytaj więcej)

 • Krajowy sektor bankowy finansuje coraz więcej inwestycji w sektorze energetyki odnawialnej. Widać to po liczbach, które udostępnił Bank Ochrony Środowiska. W 2018 roku BOŚ miał przyznać kredyty na 6 farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 5,64 MW, a wartość finansowania wyniosła 20,7 mln zł. Wyłącznie w pierwszej połowie tego roku BOŚ miał przyznać finansowanie warte w sumie 43,7 mln zł dla inwestycji w 14 farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 14 MW. Natomiast prognoza BOŚ na drugą połowę tego roku zakłada przyznanie finansowania wartego około 250 mln zł dla kilkudziesięciu farm fotowoltaicznych. (Czytaj więcej)

 • Województwo kujawsko-pomorskie stawia na instalacje OZE. Na ponad 300 budynkach na terenie województwa pojawią się panele fotowoltaiczne. Wsparcie pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego. (Czytaj więcej)

 

11. Pozostałe informacje ze świata:

 • Brytyjska Partia Pracy, zwana Laburzystami, ogłosiła propozycję programu „Ogrzane domy dla wszystkich” (ang. “Warm Homes for All”). Zakłada ona termomodernizacje niemal wszystkich brytyjskich domów, dzięki czemu ograniczone miałyby zostać emisje gazów cieplarnianych związane z mieszkalnictwem. Mowa o około 27 milionach budynków. Proponowany przez laburzystów program byłby największym tego typu przedsięwzięciem w powojennej historii Wielkiej Brytanii. Do 2030 roku w związku z powszechną termomodernizacją miałoby powstać 450 tys. nowych miejsc pracy, w ramach której zmodernizowane miałyby być niemal wszystkie brytyjskie domy. W ten sposób główna siła opozycyjna chce uczynić je energooszczędnymi (i dzięki temu tańszymi w utrzymaniu), a także bardziej przyjaznymi dla klimatu. (Czytaj więcej)

 • Nowe badanie potroiło globalne szacunki populacji zagrożonej wzrostem poziomu morza. Badania pokazują, że setki milionów ludzi więcej niż wcześniej podejrzewano, żyje na terenach zagrożonych wzrostem poziomu morza. Powodzie przybrzeżne związane są ze zmianami klimatu. Największa liczba osób narażonych skoncentrowana jest w Azji. (Czytaj więcej)

 • Jak poinformowało chińskie ministerstwo środowiska, Chiny wyrzuciły w 2018 roku do otaczających je mórz łącznie 200,7 mln metrów sześciennych odpadów, czyli o 27 proc. więcej niż w roku poprzednim i najwięcej co najmniej od dekady. (Czytaj więcej)

 • W Wiedniu w Austrii można spotkać pierwszą elektryczną dorożkę. Nie tylko poprzez swój niecodzienny wygląd wzbudza ona zainteresowanie wszystkich przechodniów, wiedeńczyków i turystów. Jest też nową, przyjazną dla zwierząt i środowiska formą mobilności, ale jej główne zadanie to promowanie e-mobilności. (Czytaj więcej)

 • Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała, że Niemcy podejmą działania w celu popularyzacji bezemisyjnych pojazdów, m.in. przygotowując regulacje prawne. (Czytaj więcej)

 • Największe na świecie baterie litowo-jonowe mają zastąpić jedną z nowojorskich elektrowni szczytowych. Magazyn energii ma powstać na gruzach elektrowni, bo siłownia zostanie zburzona, po to aby zwolnić miejsce na baterie. Komisja ds. usług publicznych (ang. Public Service Commission) stanu Nowy Jork wydała firmie LS Power zgodę na budowę magazynu energii o łącznej mocy 316 MW. Ma on powstać w dzielnicy Queens, na terenie elektrowni gazowej Ravenswood, która posiada cztery główne bloki – turbiny parowe o mocy ponad 2 GW, opalane gazem. W elektrowni Ravenswood istnieje również część szczytowa – 16 małych turbin gazowych, o łącznej mocy 394 MW, z których czasem wykorzystywane są jeszcze tylko dwie. I ta właśnie część ma zostać  zburzona, bo właściciel uznał, że bardziej opłacalne będzie używanie magazynu. Na razie o kosztach nic nie wiadomo. (Czytaj więcej)

 

Autor: mgr inż. Kamil Różycki, Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A.