Strona główna>Wydawnictwa>Przegląd prasy

Przegląd prasy

Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych wiadomości z dziedziny energii oraz zasobów w Polsce i na świecie z okresu 3 - 9 lutego 2020. W dzisiejszym zestawieniu przedstawiamy między innymi: ruszyły prace nad platformą ekspertów efektywności energetycznej, znane są założenia do projektu ustawy o rekompensatach za wzrost cen energii w 2020 roku, 2019 rok był rekordowy jeśli chodzi o zrealizowane inwestycje w morskie farmy wiatrowe, styczeń 2020 najcieplejszy od ponad dekady, rozpoczyna się VI nabór wniosków w programie "Sokół", NIK przyjrzał się wytwórcom energii oraz wiele innych informacji z Polski i świata.

 

1. NFOŚiGW - działania:

 • Ruszyły prace nad platformą ekspertów efektywności energetycznej. Planowane jest stworzenie prototypu internetowego narzędzia, które będzie eksperckim źródłem wiedzy dla osób planujących remont domu pod kątem oszczędności na ogrzewaniu i energii, czyli dla potencjalnych beneficjentów programu „Czyste Powietrze”. Przydatność platformy certyfikowanych ekspertów efektywności energetycznej pilotażowo będzie sprawdzona w jednym z regionów Polski. (Czytaj więcej)

 • Ponad 164 mln euro z Funduszy norweskich i EOG na rzecz środowiska i klimatu. Poprawa jakości powietrza i efektywne wykorzystanie energii w szkołach i przedsiębiorstwach, zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych czy przeciwdziałanie zmianom klimatu – wsparcie tych i szeregu innych inicjatyw daje uruchomiony Program „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”. (Czytaj więcej)

 • Podczas pierwszego polsko-francuskiego forum przemysłowego, doszło do podpisania deklaracji między administracją RP a firmą Orange, w zakresie wsparcia programu „Czyste Powietrze”. Sygnatariuszami porozumienia o współpracy na rzecz zielonej transformacji oraz rozwiązań cyfrowych dla klimatu i czystego powietrza są: Ministerstwo Rozwoju, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Orange Polska S.A. Porozumienie przewiduje rozpoczęcie pilotażowego projektu monitorowania jakości powietrza w szkołach. Uczestnikom projektu, jeszcze w tym roku, operator dostarczy systemy oparte o platformę zarządzania usługami Smart City: czujniki jakości powietrza i oprogramowanie do monitorowania jakości powietrza wewnątrz i na zewnątrz szkoły. Do końca 2020 r. Orange zadeklarował wyposażenie w taki system 100 placówek. (Czytaj więcej)

 

2. Prawo w energetyce:

 • Związek Gmin Wiejskich RP, Stowarzyszenie Gmin Przyjaznych Energii Odnawialnej (SGPEO) i Polskie Stowarzyszenie Energii Wiatrowej (PSEW) apelują o zmiany w regulacji ustawy odległościowej dla inwestycji energetyki wiatrowej. (Czytaj więcej)

 • Znane są założenia do projektu ustawy o rekompensatach za wzrost cen energii w 2020 roku. Zdaniem prawników, których zapytał BiznesAlert.pl, jest wciąż zbyt wiele niewiadomych odnośnie do realizacji tych zapisów. Nie wiadomo czy 2,4 mld zł wystarczy na rekompensaty ani jakie będzie stanowisko Komisji Europejskiej. (Czytaj więcej)

 • Ekoprojekt i kotły na paliwa stałe. Jakie muszą być spełnione wymagania i wartości od 1 stycznia 2020 r. przez kotły na paliwo stałe? (Czytaj więcej)

 

3. Energetyka odnawialna:

 • W ostatnim kwartale 2019 roku operatorzy sieci dystrybucyjnych zrealizowali rekordową liczbę przyłączeń w segmencie mikroinstalacji (średnio 514 mikroinstalacji dziennie), w którym ponad 99 proc. instalacji jest wykonywanych w technologii fotowoltaicznej. Jaki udział w liczbie przyłączeń za czwarty kwartał 2019 r. miało wdrożenie rządowego programu dopłat do domowych mikroinstalacji fotowoltaicznych o nazwie Mój Prąd? (Czytaj więcej)

 • 2019 rok był rekordowy jeśli chodzi o zrealizowane inwestycje w morskie farmy wiatrowe. Na europejskich morzach przybyło 3,6 GW, a całkowity potencjał morskich wiatraków w Europie przekroczył 22 GW. Ubiegły rok w branży offshore to także postęp technologiczny. Nowe rozwiązania, które po raz pierwszy zastosowano w 2019 roku, wymienia w swoim raporcie stowarzyszenie sektora wiatrowego WindEurope. (Czytaj więcej)

 • Panele fotowoltaiczne działające w nocy? Badacze z Kalifornii chcą produkować energię z podczerwieni. “Nocne panele fotowoltaiczne” to propozycja, choć na razie jedynie teoretyczna, od badaczy z University of California. Urządzenia, nad którymi pracują, zamiast światła widzialnego miałyby wykorzystywać podczerwień, emitowaną przed obiekty ziemskie nocą, podczas oddawania ciepła. (Czytaj więcej)

 • Australijscy prosumenci zainstalowali w 2019 roku 2,13 GW mocy w dachowych instalacjach fotowoltaicznych, których jednostkowa moc nie przekracza 100 kW. Oznacza to 35-procentowy wzrost mocy zainstalowanych w prosumenckich instalacjach PV w porównaniu do roku 2018. (Czytaj więcej)

 • Połączenie tradycyjnej warstwy krystalicznej, z której wykonane są ogniwa stosowane powszechnie na rynku fotowoltaicznym, z dodatkową warstwą perowskitową, dało rekordową sprawność konwersji promieniowania słonecznego w energię elektryczną, zbliżoną do 30 proc. Naukowcy z niemieckiego instytutu Helmholtz Zentrum Berlin zbudowali tandemowe ogniwo krystaliczno-perowskitowe o sprawności aż 29,15 proc. Taki wynik potwierdził niemiecki instytut Fraunhofer ISE. (Czytaj więcej)

 • Ogniwa z perowskitu coraz stabilniejsze. Testy modułów fotowoltaicznych wykonanych z perowskitu przez konsorcjum europejskich instytutów badawczych pokazały brak istotnej utraty wydajności w warunkach naturalnych. Szybka degradacja ogniw perowskitowych była dotąd główną barierą uniemożliwiającą komercjalizację tej obiecującej technologii. (Czytaj więcej)

 • Na koniec ubiegłego roku do sieci pięciu największych operatorów elektroenergetycznych sieci dystrybucyjnych w Polsce przyłączanych było prawie 153,6 tys. mikroinstalacji OZE o łącznej mocy prawie 987 MW. 2019 roku był rekordowy pod względem mocy i liczby przyłączonych instalacji. (Czytaj więcej)

 

4. Klimat:

 • Polska i Francja będą dążyć, by UE była neutralna klimatycznie do 2050 r. Polska i Francja będą kontynuować wysiłki na rzecz realizacji celu neutralności klimatycznej na poziomie UE do 2050 r. - wynika z podpisanego polsko-francuskiego partnerstwa strategicznego. Strony będą współpracować też w kwestiach rolnych i wymiany gospodarczej. (Czytaj więcej)

 • Jak wynika z comiesięcznego raportu programu C3S, wdrożonego przez Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych, w Europie temperatury zarejestrowane w styczniu 2020 były aż o 3,1 st. C wyższe, niż w okresie referencyjnym i o 0,2 st. C wyższe, niż w analogicznym miesiącu w 2007 r., co czyni go najcieplejszym styczniem odnotowanym dotychczas w Europie przez system Copernicus. (Czytaj więcej)

 • Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk ocenił, że możemy mieć suszę najsilniejszą od 50 lat. (Czytaj więcej)

 

5. Węgiel i górnictwo:

 • Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin zadeklarował w radiu RMF FM, że spółki z udziałem Skarbu Państwa nie będą już sprowadzać węgla z zagranicy. (Czytaj więcej)

 • Węgiel wygrywa z polityką klimatyczną w Japonii. Japonia zamierza wybudować do dwudziestu dwóch elektrowni węglowych w następnych pięciu latach. Jak podaje New York Times, wyemitują one razem tyle dwutlenku węgla, co wszystkie samochody sprzedawane rocznie w USA. (Czytaj więcej)

 

6. Ropa naftowa:

 • Zgodnie z raportem Międzynarodowego Funduszu Walutowego szczyt zapotrzebowania na ropę nadejdzie w 2040 roku. (Czytaj więcej)

 • Komitet techniczny OPEC+ po trzech dniach obrad zarekomendował dalsze ograniczenie podaży ropy o 600 tys. baryłek dziennie w ramach porozumienia naftowego. Rekomendacja jest skutkiem wybuchu epidemii koronawirusa (2019-nCoV). (Czytaj więcej)

 

7. Gaz:

 • Według monitoringu przeprowadzonego przez moskiewską szkołę zarządzania Skolkovo, styczniowe dostawy LNG do Europy pierwszy raz w historii zrównały się wolumenem z dostawami gazu oferowanymi przez Gazprom. (Czytaj więcej)

 

8. Energia jądrowa:

 • Podczas prac nad Strategią Transformacji do Gospodarki Neutralnej Klimatycznie analizowano pięć scenariuszy transformacji polskiej gospodarki, cztery z nich zakładają na pewnym etapie inwestycję w energię atomową - powiedziała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. (Czytaj więcej)

 • Polska liczy na współpracę z Francją w zakresie energetyki jądrowej. (Czytaj więcej)

 • W niedawno opublikowanym raporcie grupa ekspertów zaleca japońskiemu rządowi stopniowe uwalnianie do środowiska radioaktywnej wody przechowywanej obecnie na terenie nieczynnej elektrowni jądrowej Fukushima Daiichi. Rozważane są dwie opcje: spuszczenie wody do oceanu lub jej odparowanie do atmosfery. (Czytaj więcej)

 

9. Wywiady:

 • Ireneusz Zyska, pełnomocnik rządu ds. OZE o odnawialnych źródłach energii w Polsce. (Czytaj więcej)

 • Sonia Auguścik i mecenas Rafał Hajduk reprezentujący Europejską Federację Przedsiębiorstw Obrotu Energią (EFET) o tym, co zawiera standard umowy CPPA i jakie korzyści przyniesie inwestorom na rynku OZE. (Czytaj więcej)

 • Dr Hanna Bartoszewicz-Burczy z Instytutu Energetyki opowiada o programie do symulacji i analizy rozwiązań prosumenckich systemów PV. (Czytaj więcej)

 

10. Pozostałe informacje z kraju:

 • Już 17 lutego NFOŚiGW rozpocznie VI nabór wniosków w programie "Sokół". Po raz pierwszy o dofinansowanie innowacyjnych technologii środowiskowych będą się mogły ubiegać samorządy. Program „Sokół” umożliwia wdrożenie innowacyjnych technologii środowiskowych, które będą służyć ograniczeniu oddziaływania zakładów/instalacji/urządzeń na środowisko oraz wykorzystaniu lub stworzeniu technologii. Na ten cel do wykorzystania z puli programu jest jeszcze ponad 2 mld zł. W poprzednich naborach w ramach programu "Sokół" o dofinansowanie mogli się starać tylko przedsiębiorcy. Teraz o wsparcie mogą się ubiegać również jednostki samorządu terytorialnego (JST) lub podmioty świadczące usługi publiczne w ramach realizacji zadań własnych JST. (Czytaj więcej)

 • Rodziny korzystające z rekompensat za podwyżki cen energii elektrycznej mają dostać średnio ok. 100 zł zapomogi za 2020 rok. Koszty stworzenia systemu informatycznego i obsługi tych klientów będą jednak kosztować blisko 300 mln zł. (Czytaj więcej)

 • W II Rzeczpospolitej Rząd zwracał do 50 proc. ceny auta. A to dlatego, że II Rzeczpospolita była na szarym końcu pod względem liczby samochodów. Te same problemy, spory i rozwiązania wróciły po 80 latach wraz z autami elektrycznymi. (Czytaj więcej)

 • NIK przyjrzał się wytwórcom energii. Skontrolowano elektrociepłownie i elektrownie, przyjrzano się inwestycjom, które „zaliczają” ogromne opóźnienia. Kto zapłaci karę z  tytułu niewypełniania obowiązku mocowego? (Czytaj więcej)

 • Artykuł: Generacja energii elektrycznej z wykorzystaniem płynów geotermalnych. W artykule scharakteryzowano stan elektroenergetyki geotermalnej na świecie, omówiono zasady działania elektrowni geotermalnych, a także przedstawiono możliwości budowy tego typu instalacji w Polsce. (Czytaj więcej)

 

11. Pozostałe informacje ze świata:

 • W Japonii powstaje demonstracyjna instalacja do produkcji paliwa lotniczego na bazie odpadowej biomasy drzewnej. (Czytaj więcej)

 

Autor: mgr inż. Kamil Różycki, Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A.