Strona główna>Wydawnictwa>Przegląd prasy

Przegląd prasy

Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych wiadomości z dziedziny energii oraz zasobów w Polsce i na świecie z okresu 30 marca - 5 kwietnia 2020. W dzisiejszym zestawieniu przedstawiamy między innymi: nowa wersja programu “Czyste Powietrze”, powstał Zespół ds. zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w Polsce, o antykryzysowych rozwiązaniach dla wytwórców OZE, grudniowy szczyt COP26 przełożono na 2021 rok, zapotrzebowanie na moc w KSE maleje, powstała największa w Europie fabryka magazynów energii oraz wiele innych informacji z Polski i świata.

 

1. NFOŚiGW - działania:

 • Nowa wersja programu „Czyste Powietrze”. W marcu br. Zarząd i Rada Nadzorcza NFOŚiGW przyjęły zmiany w rządowym programie „Czyste Powietrze”, które mają przyspieszyć i ułatwić ubieganie się o dofinansowanie na wymianę kopciuchów i termomodernizację budynków jednorodzinnych. W związku z obecną sytuacją w kraju (COVID-19) NFOŚiGW ogłosi termin naboru na nowych zasadach po Świętach Wielkiej Nocy. (Czytaj więcej)

 • Nabór do Programu LIFE 2020 rozpoczęty. Jego budżet to 450 mln euro. Przedsiębiorcy, NGO-sy, samorządy, instytuty, uczelnie i wszyscy inni, którzy mają pomysł na eko-projekt i rozwiązanie ważnego europejskiego problemu środowiskowego lub klimatycznego już teraz mogą ustawiać się w blokach startowych po unijne pieniądze. Komisja Europejska ogłosiła nowe rozdanie w Programie LIFE. Unijny LIFE i wsparcie NFOŚiGW to nawet do 95% dofinansowania dla najlepszych projektów. (Czytaj więcej)

 • Od 15 kwietnia do 30 września 2020 r. NFOŚiGW będzie czekał na wnioski od jednostek samorządu terytorialnego zainteresowanych dotacjami na realizację projektów geotermalnych. Nowy program przyczyni się do rozwoju geotermalnego potencjału Polski. Do rozdysponowania w pierwszej rundzie jest 150 mln zł (budżet to 300 mln zł). (Czytaj więcej)

 

2. Prawo w energetyce:

 • W związku z przejęciem działu energii Minister Klimatu powołał Zespół ds. zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego. Zespół jest organem doradczym Ministra Klimatu, który na mocy wydanych niedawno rozporządzeń odpowiada za dwa działy administracji rządowej: energia i klimat. Do spraw z działu energii należą m.in. bezpieczeństwo dostaw surowców czy bezpieczeństwo systemów energetycznych. (Czytaj więcej)

 • Komisja Europejska uruchomiła konsultacje publiczne w sprawie zaostrzenia celu redukcji emisji gazów cieplarnianych na 2030 rok. Obecnie ten cel wynosi 40 proc. Bruksela podkreśla, że przez koronawirusa nie zrezygnuje ze swoich ambicji klimatycznych. Projekt prawa klimatycznego przedstawiony przez KE na początku marca zakłada, że plan w sprawie zwiększenia celu redukcji emisji CO2 do 2030 roku do 50 proc. z możliwością dojścia do minus 55 proc. w porównaniu do poziomów z 1990 roku, zostanie przedstawiony we wrześniu. Uruchomione konsultacje mają dać szansę zainteresowanym stronom, a także obywatelom na odniesienie się do tych pomysłów. (Czytaj więcej)

 • Antykryzysowe rozwiązania dla wytwórców OZE. W projekcie ustawy antykryzysowej znalazły się przepisy, które dadzą możliwość wydłużenia terminów dla inwestorów, których oferty wygrały aukcje OZE w latach ubiegłych. Wydłużenie nie będzie jednak z „automatu”. (Czytaj więcej)

 • 1 kwietnia, wchodzi w życie nowe rozporządzenie unijne w sprawie zewnętrznych źródeł zasilania urządzeń domowych - zasilaczy. Nowe rozporządzenie ma zwiększyć efektywność energetyczną urządzeń gospodarstwa domowego - od laptopów po szczoteczki elektryczne. Dzięki temu europejscy konsumenci będą mogli zaoszczędzić na rachunkach domowych, pomóc osiągnąć znaczące oszczędności energii w całej UE i zmniejszyć emisje. (Czytaj więcej)

 • Krajowa Izba Klastrów Energii zaprasza wszystkich zainteresowanych: przedstawicieli klastrów energetycznych, samorządów, inwestorów i wykonawców, oraz wspólnoty energetyczne, a także inne podmioty zaangażowane w rozwój energetyki rozproszonej oraz rynku OZE do zgłaszania swoich pomysłów i uwag odnośnie prawnych rozwiązań dla energetyki rozproszonej.(Czytaj więcej)

 • Minister klimatu Michał Kurtyka zapowiedział w poniedziałek, że zaproponuje zmiany regulacji w obszarach m.in. klastrów i spółdzielni energetycznych, czy morskiej energetyki wiatrowej. Ministerstwo nie wyklucza też modyfikacji projektu polityki energetycznej. (Czytaj więcej)

 • Minister klimatu powołał zespół do spraw rozwoju przemysłu odnawialnych źródeł energii i korzyści dla polskiej gospodarki. Będzie on organem opiniodawczo-doradczym ministra. Do głównych zadań Zespołu należeć będzie: wypracowanie rekomendacji w sprawie kierunków rozwoju polskiego przemysłu odnawialnych źródeł energii, maksymalizacji korzyści dla polskiej gospodarki na drodze do neutralności klimatycznej oraz zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego państwa. (Czytaj więcej)

 

3. Energetyka odnawialna:

 • W 2019 roku w Szwecji powstały systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy 287 MW. To wzrost o 70 proc. w porównaniu do mocy instalacji PV, które pojawiły się w tym kraju rok wcześniej. W ubiegłym roku Szwedzi zainstalowali najwięcej systemów PV o jednostkowej mocy poniżej 20 kW. (Czytaj więcej)

 • Kolejny chiński producent paneli fotowoltaicznych rozpoczyna produkcję modułów o jednostkowej mocy, która przekracza aż 500 W. Ich zastosowanie w porównaniu do paneli starszej generacji ma pozwolić na obniżenie kosztu wytwarzania energii w całym cyklu funkcjonowania elektrowni fotowoltaicznej przeciętnie o 3-4 procent. (Czytaj więcej)

 • Skąd wziąć pieniądze na panele słoneczne? Tak wiele mówi się o walce ze smogiem, ale nie zawsze łatwo znaleźć środki, by zmienić sposób ogrzewania domu. Choć panele słoneczne to jedno z lepszych rozwiązań, gdyż energia czerpana jest ze słońca, to nie każdego stać na montaż takiej instalacji. Rozwiązaniem dofinansowanie w ramach programów rządowych i europejskich, co jednak, jak nie kwalifikujemy się do takiej pomocy? Warto wziąć kredyt bądź pożyczkę na fotowoltaikę. Nim to jednak zrobimy, musimy mądrze wybrać pożyczkodawcę. Portal kierunekenergetyka.pl podpowiada jak to zrobić. (Czytaj więcej)

 • Polskie Stowarzyszenie Energetyki Słonecznej zwróciło się do operatorów sieci dystrybucyjnej o niewstrzymywanie prac zmierzających do realizacji punktów przyłączenia jak również nieodwoływanie oraz niepowoływanie komisji odbiorowych, co – jak podaje PSES – w ostatnich dniach sparaliżowało procedury odbiorowo-przyłączeniowe. PSES informuje, że w związku z epidemią koronawirusa wszyscy operatorzy sieci dystrybucyjnych zawiesili do odwołania działania związane z przyłączeniem m.in. farm fotowoltaicznych jak również prace związane z rozbudową sieci na potrzeby przyłączeń OZE. (Czytaj więcej)

 

4. Klimat:

 • Kluczowy szczyt klimatyczny ONZ przełożony przez koronawirusa. Szczyt COP26 był zaplanowany na grudzień w szkockim Glasgow. Podczas konferencji światowi przywódcy mieli przedstawić swoje plany dotyczące polityki klimatycznej. Organizatorzy uznali jednak, że obecny kryzys związany z koronawirusem nie pozwoli na odpowiednie przygotowanie się do COP26. Szczyt został przeniesiony na 2021 rok. (Czytaj więcej)

 • Europejska Agencja Ochrony Środowiska poinformowała, że w ostatnim czasie stężenie związków zanieczyszczających powietrze w Europie wyraźnie spadło, na niektórych obszarach - nawet o połowę. Jak wynika z danych opracowanych przez Warszawę bez Smogu, warszawski oddział alarmu smogowego, 23 marca br. dobowe stężenie tlenków azotu było w stolicy naszego kraju prawie sześć razy niższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Nie oznacza to jednak, że poprzez epidemię koronawirusa SARS-Cov-2 zlikwidowany został problem smogu. (Czytaj więcej)

 • Kraków od kilku lat walczy ze smogiem. Mimo wydanych milionów i całkowitego zakazu ogrzewania paliwami stałymi badania pokazują, że efekty tej walki są nie lepsze, niż w innych miastach Małopolski, w których nie wprowadzono takich zakazów. Takie wnioski można wyciągnąć z badań, które przeprowadził prof. Paweł Bogacz z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. (Czytaj więcej)

 • Jakość powietrza, czyli jak się uzdrawiają się uzdrowiska? Jakość powietrza w uzdrowiskach to nieustanna walka. Dopłaty do wymiany kopciuchów, fotowoltaika, zakupy elektrycznych autobusów. Nasadzenia zieleni, a nawet pokazy kotłów do ogrzewania w amfiteatrze. Takimi działaniami gminy i miasta starają się utrzymać statusy uzdrowisk. (Czytaj więcej)

 • Naukowcy z Australii spędzili ostatnie miesiące na Antarktydzie, by przyjrzeć się bliżej, jak wyglądało minione na półkuli południowej lato. Zastaną pod koniec stycznia sytuację opisano jako falę upałów – pierwszą w historii pomiarów w tej części kontynentu. Rezultaty ich badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym “Global Change Biology“. (Czytaj więcej)

 • Niemieccy uczeni wyizolowali rodzaj bakterii, który może pomóc w recyklingu trudnych do przetworzenia tworzyw. Chodzi o używane masowo poliuretany. O swoim odkryciu grupa naukowców poinformowała w fachowym piśmie “Frontiers in Microbiology”. (Czytaj więcej)

 

5. Węgiel i górnictwo:

 • Według informacji podanych przez Fortum, na początku czerwca należąca do Fortum elektrownia węglowa Meri-Pori zlokalizowana w Finlandii zostanie przeniesiona do krajowego systemu rezerwy mocy szczytowych. Od tego tego momentu w Finlandii nie będzie już elektrowni węglowych produkujących energię elektryczną w zwykłym komercyjnym trybie. (Czytaj więcej)

 • Spowodowany pandemią koronawirusa spadek zużycia energii spowodował, że elektrownie zmniejszyły zapotrzebowanie na węgiel z Polskiej Grupy Górniczej (PGG) o ok. 20 proc. Spółka, której zwały jeszcze przed kryzysem były wypełnione nieodebranym węglem, zapowiada dostosowanie się do sytuacji rynkowej. (Czytaj więcej)

 

6. Ropa naftowa:

 • Media: spotkanie OPEC zostanie przełożone z 6 kwietnia. Jak podały dwa źródła z wewnątrz grupy, OPEC i jego sojusznicy nie spotkają się na nadzwyczajnym wirtualnym zgromadzeniu. W piątek i sobotę doszło też do utarczki słownej między Rosją a Arabią Saudyjską. (Czytaj więcej)

 • Według Faitha Birola, szefa Międzynarodowej Agencji Energii, nawet jeśli OPEC+ i inni czołowi producenci zgodzą się co do obcięcia produkcji, to i tak nie będą w stanie zapobiec  wielkiemu ruchu budowania magazynów z powodu bezprecedensowego spadku popytu. (Czytaj więcej)

 

7. Gaz:

 • Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie wydał korzystny dla PGNiG wyrok, kończący 5-letni spór o cenę gazu pomiędzy PGNiG i rosyjskim Gazpromem. Nowy wzór cenowy jest istotnie i bezpośrednio powiązany z notowaniami gazu w Europie Zachodniej. Nowy wzór cenowy obowiązuje od 1 listopada 2014 roku. PGNiG wstępnie szacuje, że w związku z tym Gazprom będzie zobowiązany zwrócić ok. 1,5 mld dolarów. (Czytaj więcej)

 • Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo jest od 1 kwietnia 2020 roku wyłącznym użytkownikiem nabrzeżnej stacji odbioru i przeładunku LNG małej skali w litewskiej Kłajpedzie. Dzięki temu Spółka zyskała dostęp do rynków krajów nadbałtyckich, a także stworzyła możliwość optymalizacji logistyki dostaw gazu skroplonego do odbiorców zlokalizowanych w północno-wschodniej Polsce. (Czytaj więcej)

 • Do terminalu LNG w Świnoujściu dopłynęła 89. dostawa LNG ze Stanów Zjednoczonych. (Czytaj więcej)

 • Gazprom zmniejszył wydobycie gazu do poziomu z 2016 roku. (Czytaj więcej)

 

8. Energia jądrowa:

 • Jak wynika z wynika z Raportu o stanie przemysłu jądrowego, energia jądrowa jest zbyt wolna i droga przy współczesnych wyzwaniach zmian klimatu. Efektywność energetyczna i nowoczesne technologie OZE to szybszy i bardziej opłacalny sposób na redukcję emisji CO2. Statystyki sugerują, że przemysł jądrowy największy rozkwit może mieć już za sobą. (Czytaj więcej)

 • Czy koronawirus pogrzebie polski atom? Grupa nie udźwignie budowy elektrowni jądrowej – powiedział prezes PGE Wojciech Dąbrowski, zaznaczając, że wciąż nie ma decyzji politycznej ws. atomu. Czy wypowiedź ta jest zwiastunem końca polskiego programu jądrowego? (Czytaj więcej)

 • Niemieccy Zieloni zażądali wyłączenia elektrowni jądrowych z uwagi na koronawirusa. (Czytaj więcej)

 • Po pięciu latach przygotowań czeski koncern energetyczny CEZ wystąpił o pozwolenie na lokalizację budowy dwóch nowych bloków jądrowych na terenie elektrowni atomowej w Dukovanach. (Czytaj więcej)

 

9. Wywiady:

 • Rafał Gawin, prezes Urzędu Regulacji Energetyki, o systemie aukcyjnym dla OZE, który funkcjonuje od 5 lat, jego zawirowaniach i wpływie na produkcję zielonej energii. (Czytaj więcej)

 • Ewa Malicka, prezeska TRMEW, o tym gdzie dziś szukać potencjału małej energetyki wodnej i dlaczego branża obawia się 2020 roku? (Czytaj więcej)

 • Kiedy przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłaszała w zeszłym roku Europejski Zielony Ład, opisywała go jako największe przedsięwzięcie dla całego pokolenia. Niespotykany dotąd plan inwestycji miał być odporny na wahania koniunktury, ale nikt nie mógł przewidzieć jak bardzo nasze życie zmieni koronawirus. Czy mimo to uda się sprawić, że Europa będzie pierwszym kontynentem neutralnym dla klimatu? – zastanawia się Michał Perzyński, redaktor BiznesAlert.pl. (Czytaj więcej)

 

10. Pozostałe informacje z kraju:

 • Audyt energetyczny przedsiębiorstwa to kompendium wiedzy i strategia inwestycyjna. Podstawą do identyfikacji konkretnych działań poprawiających efektywność energetyczną w firmach, zakładach i organizacjach jest przeprowadzenie audytu energetycznego przedsiębiorstwa. W artykule przedstawiono jak wygląda modelowa współpraca służb technicznych przedsiębiorstwa z audytorem energetycznym. Czego audytor oczekuje od audytowanego oraz czego powinien audytowany oczekiwać od audytora. Swoją opinię na ten temat przedstawiają eksperci, którzy skutecznie przeprowadzili już ponad 200 audytów energetycznych przedsiębiorstw. (Czytaj więcej)

 • "Siada" gospodarka, spada zużycie prądu. Gdzie najbardziej? Zużycie prądu to pierwszy sygnał, co się dzieje z gospodarką, bo można je obserwować dosłownie z dnia dzień. Część przemysłu jeszcze pracuje normalnie, spadek zapotrzebowania dotyczy na razie głównie usług i transportu. Zapotrzebowanie na moc w Krajowym Systemie Energetycznym ciągle maleje. Na początku marca w szczycie popołudniowym sięgało 24 MW, 10 marca było to już 22,5 GW, a 30 marca spadło do 21,1 GW. Spadek sięgnął więc 12 proc. (Czytaj więcej)

 • Pojawiła się Publikacja z okazji 5. jubileuszu portalu Teraz Środowisko “Ochrona środowiska w Polsce. Perspektywy najbliższych lat”. W publikacji, 42 ekspertów komentuje obecną sytuację w sektorze. (Czytaj więcej)

 • Domy, których właściciele praktycznie nie ponoszą kosztów zakupu energii elektrycznej i ciepła, już istnieją. Jeden z nich, znajdujący się w Warszawie, zwyciężył w trzeciej edycji konkursu firmy Fronius, producenta falowników fotowoltaicznych i kompleksowych rozwiązań w dziedzinie pozyskiwania czystej energii, w kategorii "najlepsza instalacja z zarządzaniem energią". (Czytaj więcej)

 • TGE podała, że obroty energią elektryczną i gazem na Towarowej Giełdzie Energii w pierwszych trzech miesiącach 2020 r. były najwyższe w historii notowań ze wszystkich pierwszych kwartałów. Również miesięczne obroty prądem i gazem należały do wysokich. (Czytaj więcej)

 • Wielka czwórka prosi URE o podwyżki cen energii. Wszystkie największe państwowe koncerny energetyczne – PGE, Enea, Energa i Tauron – chcą droższej sprzedaży energii elektrycznej dla odbiorców indywidualnych w grupie G. (Czytaj więcej)

 • Będzie wsparcie dla beneficjentów FIT i FIP? Ministerstwo Klimatu chce wydłużyć terminy dla inwestorów OZE, którzy wygrali w aukcjach i wesprzeć korzystających z FiT i FiP. (Czytaj więcej)

 

11. Pozostałe informacje ze świata:

 • Według wyliczeń niemieckiego instytutu ZSW oraz federalnego stowarzyszenia BDEW, w pierwszym kwartale 2020 roku udział energetyki odnawialnej w konsumpcji energii w Niemczech wyniósł 52 proc. W analogicznym okresie ubiegłego roku udział OZE wynosił 44,4 proc. (Czytaj więcej)

 • Powstała największa w Europie fabryka magazynów energii. Mimo obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa niemiecka firma Tesvolt zainaugurowała funkcjonowanie "gigafabryki", w której będzie wytwarzać bateryjne magazyny energii. Powierzchnia nowej fabryki wynosi 12 tys. m2 i jak zapewnia niemiecka firma, jest to największy w Europie zakład, w którym produkowane są stacjonarne, bateryjne magazyny energii. (Czytaj więcej)

 • Od 1 kwietnia Ukraina zaczęła nakładać specjalne cło w wysokości 65 proc. na energię elektryczną i węgiel z Rosji. Zdaniem Kijowa może to doprowadzić do całkowitego zaprzestania importu tych grup towarów z Rosji. (Czytaj więcej)

 

Autor: mgr inż. Kamil Różycki, Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A.