Strona główna>Wydawnictwa>Przegląd prasy

Przegląd prasy

Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych wiadomości z dziedziny energii oraz zasobów w Polsce i na świecie z okresu 30 września - 6 października 2019. W dzisiejszym zestawieniu przedstawiamy między innymi: Komisja Europejska przyjęła 10 rozporządzeń zawierających zalecenia dotyczące eko-projektowania sprzętów RTV i AGD, powstała pierwsza w Polsce elektrownia fotowoltaiczna złożona z modułów PV z warstwą grefenową, Polacy są chętni do wprowadzenia obowiązkowego systemu kaucyjnego, pierwsza w Polsce energomodernizacja osiedla w PPP dała większe oszczędności niż zakładano oraz wiele innych informacji z Polski i świata.

 

1. NFOŚiGW - działania:

 • NFOŚiGW podpisuje pierwsze umowy na dofinansowanie prac związanych z przygotowaniem lokalnych strategii rozwoju elektromobilności. (Czytaj więcej)

 

2. Prawo w energetyce:

 • Mimo, że zbliża się koniec 2019 roku, inwestorzy w sektorze energetyki odnawialnej nadal nie wiedzą, czy po tegorocznych aukcjach w przyszłym roku odbędą się kolejne i ewentualnie na jakich warunkach. Ministerstwo Energii ma jednak finalizować prace nad rozporządzeniem, w którym powinno wskazać kluczowe parametry ewentualnych przyszłorocznych aukcji. (Czytaj więcej)

 • Rząd chce, aby w 2030 roku mieszkańcy miast korzystali z komunikacji miejskiej co najmniej 220 razy w ciągu roku. Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie przyjęcia „Strategii Zrównoważonego Rozwoju Transportu do 2030 roku”, przedłożoną przez Ministra Infrastruktury. Głównym celem krajowej polityki ma być zwiększenie dostępności transportowej kraju oraz poprawa bezpieczeństwa uczestników ruchu. (Czytaj więcej)

 • Komisja Europejska przyjęła 10 rozporządzeń zawierających zalecenia dotyczące eko-projektowania takich sprzętów, jak lodówki, zmywarki, pralki czy telewizory. Po raz pierwszy wprowadzone będą wymogi dla lodówek służących do bezpośredniej sprzedaży i sprzętu spawalniczego. Pozostałe dokumenty uaktualniono. (Czytaj więcej)

 • Brakuje przepisów pozwalających na uproszczone rozliczenie auta elektrycznego w PIT. Jak zwraca uwagę „Rzeczpospolita”, jeśli pracownik jeździ prywatnie firmowym autem, pracodawca powinien naliczać mu zryczałtowany przychód, jednak przepisy które o nim traktują odnoszą się tylko do tradycyjnych aut. (Czytaj więcej)

 • Zgodnie z projektem rozporządzenia ministra energii w sprawie sposobu ustalania mocy przyłączeniowej dla ładowarek samochodów elektrycznych na miejscach postojowych w budynkach mieszkaniowych, deweloperzy będą musieli zapewnić ją na wszystkich miejscach w garażach nowo budowanych bloków. (Czytaj więcej)

 

3. Energetyka odnawialna:

 • Pod Sochaczewem powstała pierwsza w Polsce elektrownia fotowoltaiczna o mocy 1,8 MW, złożona z modułów fotowoltaicznych z warstwą grefenową. Zastosowana technologia jest opatentowana przez polską firmę FreeVolt. (Czytaj więcej)

 • Ile  energii wyprodukują dwustronne moduły fotowoltaiczne? To stosunkowo nowa technologia na globalnym rynku PV, jednak producenci i inwestorzy zyskują coraz większą wiedzę na temat jej zalet. (Czytaj więcej)

 • Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło konkurs na najlepszy projekt przydomowej elektrowni wiatrowej "Wielkie wyzwanie – Energia". Zwycięzca otrzyma milion zł. (Czytaj więcej)

 • Polska branża biogazowa nie jest zainteresowana udziałem w aukcjach OZE ze względu na znacznie dla niej korzystniejszy mechanizm taryf gwarantowanych (FiT i FiP). Coraz śmielej spogląda za to w stronę obiecującego w sektorze transportu biometanu. Obecnie mamy w Polsce 308 biogazowni o łącznej mocy 240 MW, z czego biogazownie rolnicze to 96 instalacji o mocy 103 MW. Pomimo zapowiadanego przez rząd kilka lat temu boomu inwestycyjnego, większość z nich powstało jednak jeszcze w reżimie zielonych certyfikatów. Wprowadzony w jego miejsce system aukcyjny nie okazał się dla biogazowników atrakcyjny przede wszystkim z powodu dedykowanego instalacjom o mocy mniejszej niż 500 kW mechanizmu „feed-in tariff" (FIT) oraz instalacjom o mocy w przedziale 500kW - 1 MW systemu „feed-in-premium” (FiP). Nie dziwi więc, że branża szuka nowych impulsów rozwojowych. Przewiduje się, że głównym wyzwaniem regulacyjnym na rok 2020 w branży biogazowej będzie przede wszystkim przygotowanie nowego systemu wsparcia produkcji biometanu. (Czytaj więcej)

 • Zakończono montaż wszystkich turbin na zlokalizowanej u wybrzeży Wielkiej Brytanii wielkiej farmie wiatrowej Hornsea One. Po oficjalnym uruchomieniu produkcji energii ta inwestycja zyska miano największej na świecie morskiej farmy wiatrowej. Farma składa się ze 174 turbin o jednostkowej mocy 7 MW osiągając całkowitą moc 1,218 GW i zajmując powierzchnię 407 km2. (Czytaj więcej)

 • Łączna zainstalowana moc elektrowni fotowoltaicznych w Niemczech zbliża się do poziomu, po przekroczeniu którego zgodnie z niemiecką ustawą o OZE zakończy się subsydiowanie nowych inwestycji w fotowoltaice. Czy limit zostanie jednak zniesiony? (Czytaj więcej)

 

4. Klimat:

 • Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Politechnikę Warszawską, Warszawski Uniwersytet Medyczny i firmę ARC Rynek i Opinia, smog negatywnie wpływa na zdrowie dzieci. Najczęstszymi objawami są częstszy katar, kaszel, spowolnione funkcje poznawcze. Smog zwiększa też ryzyko alergii i astmy. (Czytaj więcej)

 • Jak wynika z badania Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste, Polacy są chętni do wprowadzenia obowiązkowego systemu kaucyjnego. System kaucyjny sprawdził się w każdym z 10 krajów europejskich, gdzie został wprowadzony. (Czytaj więcej)

 • Progi alarmowania o smogu będą mniejsze o połowę, ale system ostrzegania to zagadka. Przekroczone normy jakości powietrza będą teraz ogłaszane częściej: nowe progi alarmów smogowych wejdą w życie podczas najbliższego sezonu grzewczego. Ekspertów martwi jednak fakt, że prawo nie wymusza konkretnych działań, które miałyby zostać podjęte w trakcie obowiązywania tych alertów. (Czytaj więcej)

 • W związku z nadchodzącymi wyborami Polski Alarm Smogowy wystosował list, skierowany do wszystkich komitetów wyborczych. W liście padają pytania o konkretne działania, które wobec problemu zanieczyszczeń powietrza zamierzają podjąć przyszli posłowie. Ich odpowiedzi ukażą się na portalu SmogLab, a także na stronach i w mediach społecznościowych alarmów smogowych. Dzięki temu zatroskani stanem powietrza wyborcy dowiedzą się, co politycy mają im do zaoferowania. (Czytaj więcej)

 • Naukowcy wykryli mikroplastik w powietrzu w Krakowie, nie określili jednak na razie skali zanieczyszczenia. (Czytaj więcej)

 

5. Węgiel i górnictwo:

 • W Jastrzębiu-Zdroju budowana jest kopalnia węgla kamiennego „Bzie-Dębina”. To najnowszy zakład w strukturach Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW). Głębokość szybu, który zyskał imię „Jan Paweł” (dotąd 1-Bzie), to 1164 metry. Jastrzębska Spółka Węglowa zamierza zainwestować w swój najnowszy zakład wydobywczy 3 miliardy złotych do 2033 roku. (Czytaj więcej)

 • Największy w Europie producent dwutlenku węgla, RWE, zobowiązał się, że do 2040 roku osiągnie neutralność klimatyczną. (Czytaj więcej)

 • Według danych Agencji Rozwoju Przemysłu w sierpniu sprzedaż węgla była w Polsce o ok. 400 tys. ton niższa od wielkości wydobycia. (Czytaj więcej)

 

6. Ropa naftowa:

 • Cena ropy naftowej zbliża się do tegorocznych minimów. (Czytaj więcej)

 • Iran wykorzysta wszelkie możliwe sposoby, aby eksportować swoją ropę naftową. (Czytaj więcej)

 

7. Gaz:

 • Uczestnicy debaty „Rozwój rynku gazu” podczas XVI Kongresu Nowego Przemysłu wskazali, że w Polsce jest coraz więcej gazu. W tej chwili rozwijający się sektor gazu w Polsce potrzebuje działań zmierzających do stworzenia wspólnego regionalnego rynku obrotu, zapewnienia równoprawnego dostępu do infrastruktury konkurującym ze sobą podmiotom, a także większej dostępności gazu dla odbiorców indywidualnych i przemysłowych. (Czytaj więcej)

 • Operator gazociągów przesyłowych Gaz-System zakończył budowę gazociągu wysokiego ciśnienia Lwówek-Odolanów o długości 168 kilometrów. Realizacja tej inwestycji, o wartości blisko 800 mln złotych, stanowi ważny element realizacji projektu Baltic Pipe. (Czytaj więcej)

 • Do końca 2019 roku w ramach Programu Przyspieszonych Inwestycji w Sieć Gazową Polski zgazyfikowanych zostanie 150 gmin. W sumie na realizację PPI, w ramach którego 300 gmin uzyska dostęp do gazu przeznaczone zostanie 7,5 mld zł. (Czytaj więcej)

 • Amerykańska Federalna Komisja Regulacji Energetyki wydała pozwolenie firmie Venture Global LNG na budowę terminalu eksportowego LNG Plaquemines oraz gazociągu między terminalem a międzystanową siecią gazową. To właśnie z tego m.in. terminalu PGNiG będzie odbierało amerykański gaz począwszy od 2023 roku. (Czytaj więcej)

 

8. Energia jądrowa:

 • MAE wspiera Polskę przy budowie atomu. Atom to jeden z elementów zapewnienia suwerenności energetycznej. Jak powiedział szef Agencji, postanowienie w kwestii miksu energetycznego jest suwerenną decyzją państwa. MAE nie narzuca źródeł. Energia jądrowa, w połączeniu z OZE, stanowi jeden z elementów związanych z redukcją emisji CO2 i jest odpowiedzią na wyzwania związane ze zmianą klimatu. (Czytaj więcej)

 • Francja potwierdza, że zostanie zamknięta jedna z najstarszych elektrowni atomowych w kraju. To konsekwencja zmian ogłoszonych w ubiegłym roku. Francuzi zapowiadają trzykrotny wzrost udziału energii odnawialnej do 2030 roku. Elektrownia w Fessenheim, położona przy granicy z Niemcami w departamencie Górny Ren przestanie działać w 2020 roku. (Czytaj więcej)

 

9. Wywiady:

 • Henryk Kowalczyk, Minister Środowiska, o tym, że w jego opinii w perspektywie 10 lat powinna w Polsce powstać elektrownia atomowa, a około 2050 roku Polska będzie mogła całkowicie zrezygnować z węgla. (Czytaj więcej)

 • Ewa Magiera, prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki o potrzebie stworzenia długookresowej strategii rozwoju energetyki słonecznej. (Czytaj więcej)

 

10. Pozostałe informacje z kraju:

 • Pierwsza w Polsce energomodernizacja osiedla w PPP dała większe oszczędności niż zakładano. W dwa lata od modernizacji energetycznej osiedle mieszkaniowe Juliusz w Sosnowcu zużyło 3,5-krotnie mniej energii. W ramach projektu na osiedlu Juliusz przeprowadzono (za ok. 8,5 mln zł) termomodernizację 22 wielorodzinnych budynków mieszkalnych i budynku żłobka, do mieszkań doprowadzono instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, odnowiono pomieszczenia służące wcześniej za składy węgla oraz doprowadzono do wszystkich ponad 500 mieszkań sieć ciepłowniczą. W efekcie zlikwidowano prawie tysiąc przestarzałych węglowych pieców, ograniczając emisję pyłów o ponad 81 ton rocznie, a emisję dwutlenku węgla o ponad 8 tys. ton. (Czytaj więcej)

 • RAPORT: Ile będzie kosztować transformacja energetyczna? (Czytaj więcej)

 • Domy dobrze zabezpieczone przed stratami ciepła muszą być dobrze zaizolowane, a więc bardzo szczelne. W takich budynkach niezwykle ważne jest zapewnienie sprawnego systemu wymiany powietrza. Jak to zagwarantować? Radzą autorzy poradnika "Dom bez rachunków". (Czytaj więcej)

 • Ministerstwo energii uzgodniło z ministerstwem finansów, że na 2020 rok pozostanie obniżona akcyza na ceny energii i opłata przejściowa. (Czytaj więcej)

 • Jak poinformowało stołeczne Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, podpisano umowę na naprawdę układu przesyłowego ścieków do oczyszczalni "Czajka". Jej wartość to 23 mln zł netto, a roboty będą prowadzone 24 godziny na dobę. (Czytaj więcej)

 • W województwie śląskim rozstrzygnięto kolejny konkurs na unijne dotacje na odnawialne źródła energii z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Na Śląsku trwa obecnie nabór wniosków na unijne dotacje na OZE przyznawane tym razem z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. (Czytaj więcej)

 • „Puls Biznesu” podsumował wysokości rekompensat za zamrożenie cen energii oszacowanych przez cztery państwowe firmy: PGE, Energi, Enei i Tauron. Wielka czwórka wyda 2,6 mld zł na rekompensaty cen energii. (Czytaj więcej)

 • 2 października na Towarowej Giełdzie Energii do obrotu wchodzi nowy rodzaj gwarancji pochodzenia energii elektrycznej - z wysokosprawnej kogeneracji. (Czytaj więcej)

 

11. Pozostałe informacje ze świata:

 • Zainteresowane strony i decydenci zebrali się w Brukseli, aby przyjrzeć się aktualnej sytuacji w dziedzinie ciepłownictwa w całej Europie. Pojawił się obraz miast znajdujących się na skrajnie różnych etapach rozwoju. Czy potrzebna jest nowa strategia UE w zakresie ogrzewania i chłodzenia? (Czytaj więcej)

 • Do 2050 roku dwie trzecie ludności świata będzie mieszkać w miastach, a odpowiednia infrastruktura może być kluczem do zarządzania kryzysem klimatycznym. Czy miasta mogą uratować świat? (Czytaj więcej)

 • Pomimo presji ze strony aktywistów, inwestorów i rządów, większość z 50 największych banków na świecie nie podjęła zrównoważonych zobowiązań finansowych, aby zareagować na zagrożenia związane ze zmianami klimatycznymi i nadal finansują paliwa kopalne. (Czytaj więcej)

 

Autor: mgr inż. Kamil Różycki, Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A.