Strona główna>Wydawnictwa>Przegląd prasy

Przegląd prasy

Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych wiadomości z dziedziny energii oraz zasobów w Polsce i na świecie z okresu 30 grudnia 2019 - 5 stycznia 2020. W dzisiejszym zestawieniu przedstawiamy między innymi: dnia 13 stycznia 2020 roku rozpocznie się drugi nabór w konkursie Mój Prąd, dział „energia” przejdzie z Ministerstwa Aktywów Państwowych do Ministerstwa Klimatu, powoli wyjaśnia się kwestia przyszłości tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę do Europy, gaśnie kolejny reaktor jądrowy w Niemczech, URE zatwierdził już taryfy wszystkich czterech przedsiębiorców pełniących funkcję tzw. sprzedawców z urzędu oraz wiele innych informacji z Polski i świata.

 

1. NFOŚiGW - działania:

 • Realizowany od ponad roku rządowy program walki ze smogiem Czyste Powietrze nie przynosi na razie dostatecznych efektów jeśli chodzi o liczbę podpisanych umów na dofinansowanie. Wkrótce ma się to zmienić, za sprawą uproszczenia programu. (Czytaj więcej)

 • Od 13 stycznia 2020 roku rozpocznie się drugi nabór w konkursie Mój Prąd organizowanym przez NFOŚiGW. Wnioski będzie można składać do 18 grudnia 2020 roku. Zasady się nie zmieniają. (Czytaj więcej)

 

2. Prawo w energetyce:

 • Nowelizacja ustawy o OZE m.in. zmieniła definicję prosumenta – teraz mogą zostać nim przedsiębiorcy. W obliczu rosnących cen energii jest to szansa na obniżenie kosztów działalności. Bycie prosumentem nie jest jednak najkorzystniejsze dla każdego. (Czytaj więcej)

 • Paweł Wróbel z Gate Brussels podsumowuje najbardziej przełomowe wydarzenia w Brukseli z 2019 roku, które będą miały znaczenie dla przyszłości polskiej elektroenergetyki. (Czytaj więcej)

 • Ministerstwo Aktywów Państwowych pracuje nad projektem ustawy w sprawie rekompensat finansowych za wzrost cen energii dla gospodarstw domowych. (Czytaj więcej)

 • Na mocy nowej ustawy o działach administracji rządowej dział „energia” przejdzie z Ministerstwa Aktywów Państwowych do Ministerstwa Klimatu. (Czytaj więcej)

 • Ministerstwo Aktywów Państwowych opublikowało zaktualizowany projekt dokumentu o nazwie Krajowy Plan Działań na rzecz Energii i Klimatu. Przedstawiony dokument powtarza najważniejsze założenia opublikowanego niedawno projektu innego rządowego dokumentu pt. Polityka energetyczna Polski do 2040 r. Rządowy cel OZE nadal poniżej oczekiwań Brukseli. (Czytaj więcej)

 • Piotr Czopek, dyrektor departamentu OZE w Ministerstwie Aktywów Państwowych zasygnalizował przygotowanie w 2020 r. nowych regulacji zwłaszcza w obszarze energetyki rozproszonej (Czytaj więcej)

 

3. Energetyka odnawialna:

 • W 2019 roku roku Dania zaspokoiła 47 procent rocznego zapotrzebowania na energię. W poprzednich latach, tj. 2017 i 2018, kraj pozyskał dzięki farmom wiatrowym odpowiednio 43 i 41 procent. (Czytaj więcej)

 • Udział energetyki odnawialnej w miksie wytwarzania energii elektrycznej Niemiec w 2019 roku znowu wyraźnie wzrósł, o 13,3 proc. w porównaniu z wynikiem z roku 2018 – do poziomu 46 proc. Działające w Niemczech źródła odnawialne wytworzyły łącznie 236 TWh energii elektrycznej, podczas gdy cała niemiecka energetyka wyprodukowała 513 TWh. (Czytaj więcej)

 • Jaki był rok 2019 w polskiej fotowoltaice zdaniem przedstawicieli branży PV? Czego można spodziewać się w roku 2020? (Czytaj więcej)

 

4. Klimat:

 • Polski Alarm Smogowy sprawdził, jak idzie likwidacja kopciuchów: Kraków liderem, w Warszawie i Łodzi bardzo wolno. (Czytaj więcej)

 • Ruch zero waste i proekologiczne postawy zyskują coraz większą popularność, stając się niejako nowym stylem życia. W dobie wszechobecnej troski o środowisko również w turystyce podejmowane są liczne inicjatywy mające ograniczyć wpływ na ekosystem. Trend podbił już Stany Zjednoczone i prężnie rozwija się w Europie. Jak ma się w Polsce? (Czytaj więcej)

 • Nowe zasady segregacji odpadów w stolicy obowiązują od blisko roku i gdy dojdzie do wymieszania surowców operatorzy zobowiązani są odebrać je jako odpady „zmieszane”. Z kolei w miejscach na odpady wielkogabarytowe nie mogą być składane elektroodpady czy materiały budowlane. Mieszkańcy dowiedzą się o tym dzięki specjalnym naklejkom. (Czytaj więcej)

 • W gminie Jasienica (woj. śląskie, pow. bielski) testowane jest rozwiązanie mające ograniczyć emisję do powietrza zanieczyszczeń powstających w wyniku spalania węgla w celu ogrzewania domów. Jak wskazuje Urząd Gminy Jasienica (UG), preparat można stosować w domowych piecach węglowych jako dodatek do paliwa, który pozwala na zminimalizowanie smogu. To kompozycja naturalnych minerałów, która umożliwia dopalanie węgla w palenisku, powodując w ten sposób redukcję ilości sadzy w kominie. Według informacji UG, sorbent podwyższa temperaturę spalania, co zwiększa jego efektywność o jedną trzecią, a tym samym daje oszczędność opału. Przede wszystkim jednak wyższa temperatura spalania w efekcie ogranicza wydzielanie dymu, pyłów i szeregu szkodliwych substancji. Dodatkowo, wchodząc w reakcję sorbent eliminuje szkodliwe oddziaływanie na ekrany wodne kotła i inne metalowe urządzenia, przedłużając ich trwałość. Preparat ma też redukować tlenki siarki, azotu, a także metale ciężkie, w tym rtęć, a poprzez wprowadzenie do procesu spalania odczynu alkalicznego (zasadowego) powodować korzystne zobojętnienie spalin. (Czytaj więcej)

 • "Klimat" został wybrany Słowem Roku 2019 w konkursie Słowa na Czasie, organizowanym przez Uniwersytet Warszawski. (Czytaj więcej)

 • W 2019 roku poprawiła się jakość powietrza w Belgii. Taka sytuacja ma miejsce pierwszy raz od kilku lat. (Czytaj więcej)

 

5. Węgiel i górnictwo:

 • Rząd w Indiach zaproponował zwolnienie firm węglowych z podatku węglowego w celu zgromadzenia środków na sprzęt ograniczający zanieczyszczenie środowiska. Pośrednim skutkiem może być większa konkurencyjność węgla względem Odnawialnych Źródeł Energii. (Czytaj więcej)

 • W UE mamy szereg działań nakierowanych na eliminację węgla. Możemy zaobserwować, że tradycyjne kompanie zmieniają swoje nazwy i zaczynają prezentować nowy model podejścia do odnawialnych źródeł energii. Zmiany klimatyczne są wyzwaniem dla społeczeństw i polityków. Po osiągnięciu globalnej akceptacji dla działań w celu zredukowania emisji, szczególnie ważkim problemem jest, gdy najbardziej znaczące na świecie gospodarki, jak Chiny, USA, Indie czy Rosja, nie wdrażają zobowiązań klimatycznych wynikających z Porozumienia Paryskiego. (Czytaj więcej)

 • Według danych Agencji Rozwoju Przemysłu ceny polskiego węgla kamiennego dla energetyki w listopadzie 2019 roku wzrosły o 0,1 proc. wobec października, a ceny dla ciepłownictwa były niższe o 1,6 proc. Na rynkach międzynarodowych listopad przyniósł spadek cen węgla. (Czytaj więcej)

 • Mieszkaniec Krakowa, który palił w piecu węglem pomimo obowiązywania uchwały antysmogowej, na widok strażników miejskich schował się w domu, potem próbował niepostrzeżenie uciec przez okno, a na koniec wygaszał palenisko wodą. (Czytaj więcej)

 • 31 grudnia miała miejsce pierwsza synchronizacja z Krajową Siecią Elektroenergetyczną bloku o mocy 910 MW w Jaworznie. Tym samym rozruch bloku wkroczył w fazę regulacji i optymalizacji. (Czytaj więcej)

 

6. Ropa naftowa:

 • Według informacji Bloomberga, Rosja w 2019 roku wydobyła 560,2 mln ton ropy, co stanowi wzrost o 0,8 procent w stosunku do 2018 roku. Zgodnie z wyliczeniami, jest to 11,25 mln baryłek ropy dziennie. To rekord, nienotowany od czasu upadku ZSRS, kiedy w 1987 roku według danych BP Plc, średnie dzienne wydobycie wynosiło 11,42 mln baryłek. (Czytaj więcej)

 • Białoruś czasowo zawiesiła eksport produktów naftowych. Jest to spowodowane wstrzymaniem przez Rosję dostaw ropy do białoruskich rafinerii rurociągiem Przyjaźń. (Czytaj więcej)

 

7. Gaz:

 • Powoli wyjaśnia się kwestia przyszłości tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę do Europy. Przez długi czas los dostaw był niepewny ze względu przez gazociąg Nord Stream 2, dzięki któremu Gazprom może zrezygnować z płacenia Kijowowi znacznych sum pieniędzy. Jednak sankcje amerykańskie, które opóźniły ten kontrowersyjny projekt naraziłyby Kreml na znaczne straty finansowe, gdyby Moskwa zdecydowała się zatrzymać dostawy, a jednocześnie udało się odroczyć kryzys gazowy w Europie. Jak powstawało porozumienie i jakie są prognozy na przyszłość? (Czytaj więcej)

 • Pojawi się kolejny gazociąg, który zmniejszy energetyczną zależność Unii od Rosji. Tym razem źródłem zasilającym będą podwodne złoża gazu na szelfie Izraela i Cypru. Drugiego stycznia w Atenach ministrowie energetyki Grecji, Cypru i Izraela podpisali międzypaństwowe porozumienie o wspólnej budowie gazociągu EastMed. (Czytaj więcej)

 • Rusza budowa gazociągu Litwa-Polska. Dzięki gazociągowi między Litwą a Polską gazowe rynki republik nadbałtyckich staną się częścią jednego rynku gazu Unii. Termin inwestycji za 0,5 mld euro jest bardzo napięty. (Czytaj więcej)

 

8. Energia jądrowa:

 • Gaśnie kolejny reaktor jądrowy w Niemczech. EnBW wyłącza kolejny reaktor 1,5 GW w elektrowni jądrowej Philippsburg. Pracował od 1984 roku i zapewnił 375 TWh landowi Badenii-Wirtembergii. Ostatni reaktor elektrowni ma zostać wyłączony w 2022 roku, do kiedy Niemcy chcą wyłączyć wszystkie reaktory jądrowe w odpowiedzi na katastrofę w japońskiej Fukushimie, która przekonała ich do porzucenia atomu. Atom zapewnił Niemcom ponad 70 TWh w 2019 roku i pokrył około 12 procent zapotrzebowania tego kraju na energię. (Czytaj więcej)

 • Iran porzuca ograniczenia porozumienia nuklearnego. Iran nie będzie już stosował się do ograniczeń, wynikających z podpisanego w 2015 r. porozumienia nuklearnego. (Czytaj więcej)

 • Wkrótce rusza pierwsza elektrownia atomowa na Białorusi. Przy jej budowie zginęło 5 osób, były awarie, strajk budowniczych; korpus reaktora spadł z wysokości siedmiu metrów. Elektrownia znajduje się dwa razy bliżej Polski aniżeli Czarnobyl. Pierwszy reaktor (rosyjska konstrukcja WWER 1200/491) zostanie uruchomiony wiosną. Drugi blok energetyczny ma być gotowy do końca 2020 roku. (Czytaj więcej)

 • Po 44 latach z powodów ekonomicznych wyłączono reaktor R2 w elektrowni jądrowej Ringhals na zachodnim wybrzeżu Szwecji. Kolejny reaktor w tej siłowni - R1 - ma zostać wyłączony za rok. (Czytaj więcej)

 

9. Wywiady:

 • Adam Rajewski z Politechniki Warszawskiej ocenia wyłączenie sprawnych elektrowni jądrowych w Niemczech. (Czytaj więcej)

 • Bogdan Szymański, prezes SBF Polska PV, Redaktor GLOBEnergia ocenia możliwość stania się przez firmy prosumentami. (Czytaj więcej)

 • Jan Sakławski, radca prawny o wzrostach cen energii elektrycznej w 2020 roku. (Czytaj więcej)

 • Zbigniew Gryglas, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych o tym dlaczego potrzebny jest rządowy pełnomocnik ds. offshore. (Czytaj więcej)

 

10. Pozostałe informacje z kraju:

 • Minister Klimatu, jako Operator Programu "Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu", rozpoczął nabór wniosków o dofinansowanie projektów bilateralnych ze środków Funduszy Norweskich i EOG. Maksymalna kwota finansowego wsparcia to 20 tys. euro. Celem naboru jest wsparcie przedsięwzięć, których zadaniem jest nawiązywanie lub wzmacnianie kontaktów dwustronnych pomiędzy podmiotami z Polski i podmiotami z Państw-Darczyńców. (Czytaj więcej)

 • Prezes Urzędu Regulacji energetyki zakończył ostatnie postępowanie w sprawie taryf na sprzedaż energii elektrycznej dla odbiorców w gospodarstwach domowych w 2020 roku i zatwierdził taryfę PGE Obrót. Tym samym zatwierdzone zostały już taryfy wszystkich czterech przedsiębiorców pełniących funkcję tzw. sprzedawców z urzędu. Średni wzrost płatności dla wszystkich grup taryfowych w gospodarstwach domowych wyniesie 11,6 proc. (Czytaj więcej)

 • Polskie Sieci Elektroenergetyczne poinformowały, że Urząd Regulacji Energetyki opublikował ostateczne wyniki aukcji rynku mocy na rok dostaw 2024 przeprowadzonej 9 grudnia tego roku. Aukcję wygrały 103 oferty. Aukcja główna zakończyła się w piątej rundzie z ceną zamknięcia równą 259,87 zł/kW/rok. (Czytaj więcej)

 • W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 wczoraj rozpoczęto nabór wniosków o dofinansowanie projektów z zakresu odnawialnych źródeł energii. Dofinansowanie będzie tym razem przyznawane w formie grantów. Chodzi o konkurs na dofinansowanie w formie grantów z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPOWP 2014-2020, działanie 5.1: Energetyka oparta na odnawialnych źródłach energii. Na dofinansowanie w formie grantów mogą liczyć inwestorzy planujący projekty z zakresu instalacji paneli fotowoltaicznych lub kolektorów słonecznych o maksymalnej mocy 2 MWe/MWt na budynkach mieszkalnych, w tym budynkach jednorodzinnych na potrzeby własne – z wyłączeniem budynków, w których prowadzona jest działalność gospodarcza, w tym działalność rolnicza. (Czytaj więcej)

 • Prawie dwukrotnie Polska pobiła ubiegłoroczny rekord importu energii elektrycznej. Z zagranicy sprowadzono 10,6 TWh prądu i wydano ponad 2 mld zł, ale import obniżył ceny prądu w Polsce, na czym skorzystali odbiorcy i sprzedawcy. Polska czwarty rok z rzędu (i piąty po 1990 roku) była importerem energii elektrycznej netto. Ze wstępnych danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE), przeanalizowanych przez portal WysokieNapiecie.pl wynika, że od stycznia do grudnia wpłynęło do Polski 17,3 TWh energii elektrycznej (ponad 10 proc. zapotrzebowania), a wypłynęło do naszych sąsiadów 6,7 TWh. (Czytaj więcej)

 • Na koniec listopada 2019 roku w Polsce zarejestrowanych było 8 225 samochodów elektrycznych, z czego 59 proc. stanowiły pojazdy w pełni elektryczne - poinformowały Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) oraz Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA). (Czytaj więcej)

 • Ile płaciliśmy za odbiór odpadów w 2019 roku? Jak zmienią się opłaty w 2020 roku? (Czytaj więcej)

 • O blisko 23 mln zł zwiększona została alokacja środków na realizację projektów dotyczących modernizacji oświetlenia ulic, placów i innych terenów publicznych na energooszczędne w świętokrzyskich gminach. (Czytaj więcej)

 

11. Pozostałe informacje ze świata:

 • Najważniejsze wydarzenia dla sektora energii w 2019 r. Utrzymanie częściowo zamrożonych cen prądu, kryzys z zanieczyszczoną ropą z Rosji, nowe plany rządu związane z polityką UE, uruchomienie nowych bloków w Elektrowni Opole, rozbudowa systemu gazowego - to najważniejsze wydarzenia 2019 roku w sektorze energii. (Czytaj więcej)

 • W 2019 roku Norwegowie pobili własny rekord jeśli chodzi o udział  elektryków w sprzedaży samochodów. Już za 5 lat w Norwegii nie będzie można kupić samochodu z napędem spalinowym. W 2019 roku udział aut na prąd w sprzedaży samochodów elektrycznych w Norwegii sięgnął 42,4 proc. w stosunku do udziału na poziomie 31,2 proc. w 2018 roku oraz 5,5 proc. w roku 2013. Reuters podaje, że w ubiegłym roku w Norwegii sprzedano 142,3 tys. elektryków, w tym 60,3 tys. aut wyłącznie z napędem elektrycznym. (Czytaj więcej)

 • O pożarach w Australii. (Czytaj więcej)

 • Brytyjska firma Highview Power zbuduje w Stanach Zjednoczonych duży magazyn energii w technologii Liquid Air Energy Storage (LAES). Brytyjczycy zapewniają, że to obecnie najtańsza technologia pozwalająca na przechowywanie energii na dłuższy okres. (Czytaj więcej)

 • Duńczycy stawiają na rozwój technologii wodorowych. Rozwój technologii wiatrowej przez Duńczyków przyniósł im spory sukces, dzięki któremu stali się pionierem w budowie elektrowni wiatrowych, a także ich największym na świecie producentem. Teraz chcieliby to powtórzyć z kolejną przyszłościową technologią, pozwalającą na gromadzenie i wykorzystywanie nadwyżki energii odnawialnej. Kopenhaga coraz częściej inwestuje w rozwój technologii wodorowej. Ma to być metoda do gospodarowania nadwyżek energii elektrycznej, która powstaje dzięki wiatrakom, jak również sposób na dekarbonizację transportu i ciepłownictwa. (Czytaj więcej)

 

Autor: mgr inż. Kamil Różycki, Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A.