Strona główna>Wydawnictwa>Przegląd prasy

Przegląd prasy

Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych wiadomości z dziedziny energii oraz zasobów w Polsce i na świecie z okresu 31 sierpnia - 6 września 2020. W dzisiejszym zestawieniu przedstawiamy między innymi: program “Mój Prąd” działa już od roku, Ministerstwo klimatu wkrótce przedstawi zaktualizowane kierunki Polityki Energetycznej Polski, PV odpowiadała za 45 proc. nowych mocy uruchomionych w światowej energetyce w 2019 roku, nowy pakiet finansowania poprawy efektywności energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych oraz wiele innych informacji z Polski i świata.

 

1. NFOŚiGW - działania:

 • Program “Mój Prąd” działa już od roku. Jakie są efekty programu po roku funkcjonowania? (Czytaj więcej)

 • Po roku działania w programie Mój Prąd złożono ponad 130 tys. wniosków. To oznacza, że dwie trzecie budżetu programu zostało już zagospodarowane. Wniosków przybywa tak szybko, że na wypłatę dotacji trzeba czekać około trzech miesięcy. Lepiej nie popełniać błędu, bo wtedy czas może się znacznie wydłużyć. (Czytaj więcej)

 • W Elblągu trwa modernizacja sieci ciepłowniczej. To ostatni etap projektu realizowanego przez Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, którego celem jest unowocześnienie sieci i ograniczenie strat ciepła. Ograniczenie strat ciepła zmodernizowanej i ma wynieść aż 33 proc. w modernizowanych instalacjach, co daje 2,3 tys. ton CO2 rocznie. (Czytaj więcej)

 

2. Prawo w energetyce:

 • Ministerstwo klimatu wkrótce przedstawi zaktualizowane kierunki Polityki Energetycznej Polski. (Czytaj więcej)

 • Wśród propozycji zmian w ustawie o odnawialnych źródłach energii, które sformułowała Rada OZE działająca przy Konfederacji Lewiatan, znalazły się propozycje modyfikacji zasad rozliczeń w systemie opustów, z którego mogą korzystać właściciele najmniejszych odnawialnych źródeł energii o mocy nieprzekraczającej 50 kW. (Czytaj więcej)

 • Eksperci Konfederacji Lewiatan odnieśli się do propozycji regulacji, które Ministerstwo Klimatu przesłało do konsultacji i które dotyczą sposobu ustalania mocy przyłączeniowej dla wewnętrznych i zewnętrznych stanowisk postojowych związanych z budynkami użyteczności publicznej oraz budynkami mieszkalnymi wielorodzinnymi. Zgodnie z rządową propozycją, w podziemnych garażach nowych bloków obowiązkowe mają być gniazdka do ładowania samochodów elektrycznych. Ich moc ma wynosić 3,7 kW, co jednak zdaniem Lewiatana jest zbyt niskim poziomem. (Czytaj więcej)

 • Ministerstwo klimatu przyznaje, że cel unijny udziału OZE w miksie energetycznym wyznaczony do 2020 roku może zostać spełniony przez Polskę w 2021 lub 2022 roku. (Czytaj więcej)

 • Minister Krzysztof Kubów zapowiedział, że po przygotowaniu strategii wodorowej zaplanowanej na pierwszy kwartał 2021 roku nastąpią prace nad prawem wodorowym. (Czytaj więcej)

 

3. Energetyka odnawialna:

 • Z najnowszej analizy Bloomberg New Energy Finance wynika, że fotowoltaika odpowiadała aż 45 proc. nowych mocy uruchomionych w światowej energetyce w 2019 roku. (Czytaj więcej)

 • Columbus Energy z sektora fotowoltaiki zainwestuje 10 mln euro w Saule Technologies i obejmie 20 procent udziałów. Będzie też dystrybutorem produktów firmy oraz licencji na nie na świecie. Pieniądze te zostaną przeznaczone na rozwój pierwszej na świecie linii produkującej ogniwa perowskitowe. (Czytaj więcej)

 • World Forum Offshore Wind zaprezentowało raport dotyczący rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w pierwszym półroczu 2020 roku. Pomimo trudności związanych ze światową pandemią koronawirusa, w sektorze offshore wind (turbiny wiatrowe na morzu) przybyło 2 535 MW nowych mocy. (Czytaj więcej)

 • W 2012 roku LCOE, czyli koszt wyprodukowania energii z morskich farm wiatrowych, był na poziomie 167 euro/MWh, a w 2019 roku było to już 56 euro/MWh. To naprawdę wielki spadek który jest powiązany z tym jak ta technologia przez ostatnie 10-20 lat się rozwijała. (Czytaj więcej)

 • Dzięki gwarancji na pompę ciepła użytkownik zyskuje pewność, że jego urządzenie będzie działało poprawnie, a w razie awarii będzie mógł liczyć na jego wymianę. Jakie są standardowe warunki gwarancji na pompy ciepła? (Czytaj więcej)

 • Biomasa jest zasobem „niezbędnym” dla gospodarki o obiegu zamkniętym, ale spalanie jej jest marnotrawstwem. Takie jest główne przesłanie raportu wydanego przez Radę Społeczno-Ekonomiczną (SER). To niezależna rada doradcza rządu holenderskiego, składająca się z przedsiębiorców, pracowników i niezależnych ekspertów. (Czytaj więcej)

 

4. Klimat:

 • Od 1 września 2019 roku w Krakowie obowiązuje zakaz palenia węglem i drewnem. Jak bardzo poprawiło się powietrze w Krakowie? (Czytaj więcej)

 • Prawie połowa ludzkości wciąż używa do gotowania posiłków prymitywnych palenisk i brudnych paliw. Związane z tym zanieczyszczenia powietrza każdego roku przyczyniają się do śmierci nawet kilku milionów osób, w tym kilkuset tysięcy dzieci. (Czytaj więcej)

 • Z raportu EY "A Green Covid-19 Recovery and Resilience Plan for Europe" wynika, że kraje Europy Środkowej i Wschodniej dobrze radzą sobie z identyfikacją ekologicznego potencjału.  Raport zawiera listę "1000 zielonych możliwości inwestycyjnych w 27 państwach członkowskich UE", które mogą tworzyć miejsca pracy i przyczyniać się do realizacji celów klimatycznych UE. Dzięki tym zielonym projektom, o wartości 200 miliardów euro, ma powstać w Europie ponad 2 miliony nowych miejsc pracy. (Czytaj więcej)

 • Budownictwo odpowiada za ponad 30% globalnej emisji gazów powodujących ocieplanie klimatu – wynika z szacunków ONZ. Dlatego priorytetem dla branży na najbliższe lata jest zwiększenie własnej ekologiczności. Jednym ze sposobów, aby to osiągnąć jest upowszechnienie naturalnych materiałów konstrukcyjnych, takich jak drewno. (Czytaj więcej)

 

5. Węgiel i górnictwo:

 • Górniczy związkowcy ustalili z rządem zniesienie tzw. obliga giełdowego. Elektrownie nie będą już musiały sprzedawać prądu w transparentny sposób. To ma „ograniczyć import” energii, ale eksperci są zgodni, że to fikcja, a efektem będzie najwyżej wzrost rachunków za prąd. Bez importu zapłacilibyśmy o 3 mld zł więcej. (Czytaj więcej)

 • Szacuje się, że około 2040 roku udział węgla w miksie energetycznym Polski zmaleje z obecnych ok. 80 proc. do ok. 30 proc. (Czytaj więcej)

 • Według Fransa Timmermansa - wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej, transformacja europejskich regionów górniczych może wygenerować inwestycje o wartości ok. 100 mld euro w ciągu najbliższych siedmiu lat. Wzorem transformacji ma być Śląsk. (Czytaj więcej)

 • W pierwszym półroczu 2020 r. Polska została liderem w produkcji energii wytwarzanej w elektrowniach węglowych i tym samym wyprzedziła Niemcy. Niestety, wyprzedziła je także pod względem wysokości cen hurtowych energii elektrycznej. (Czytaj więcej)

 • W przyszłym roku spadek popytu na węgiel kamienny ze strony krajowej energetyki sięgnie 7 mln ton – szacuje wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń. (Czytaj więcej)

 • Komisja Europejska opublikowała zaktualizowaną listę 30 surowców strategicznych dla unijnej gospodarki. W tym wykazie znalazł się także węgiel koksowy. Na tę informację najbardziej czekała Jastrzębska Spółka Węglowa, która jest największym producentem tego surowca w Europie. (Czytaj więcej)

 

6. Ropa naftowa:

 • rak chce taryfy ulgowej w ramach porozumienia naftowego. Ceny ropy wciąż będą się wahać. Minister ropy Iraku Ibrahim Abd al-Jabbar informuje, że jego kraj nie wywiąże się z ograniczeń porozumienia naftowego OPEC+. (Czytaj więcej)

 • Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw spadają i osiągnęły poziom najniższy od początku sierpnia. (Czytaj więcej)

 

7. Gaz:

 • Jesteś przedsiębiorcą albo pracownikiem naukowym mającym innowacyjny pomysł na rozwój polskiego sektora gazowego? Chcesz wzmocnić jego konkurencyjność na rynku globalnym? Jeśli odpowiedź brzmi „tak”, weź udział w drugim już konkursie w ramach programu INGA – Innowacyjne Gazownictwo, którego organizatorami są PGNiG, GAZ-SYSTEM oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Na wsparcie rozwoju najlepszych projektów czeka aż 311 mln zł. Wnioski można składać do 9 października 2020 roku. (Czytaj więcej)

 • 4 mld m3 biogazu wykorzystywanego w sieci gazowej i transporcie w ciągu najbliższych 10 lat – ocenił możliwości produkcji biogazu Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG. To mniej więcej tyle, ile wynosi dziś krajowe wydobycie gazu ziemnego i 1/5 zapotrzebowania Polski na gaz. (Czytaj więcej)

 • Ukraiński operator poinformował, że w okresie styczeń - sierpień br. import gazu z UE wyniósł 12,5 mld m3. Co ciekawe, z Polski na Ukrainę popłynęło w tym czasie aż 34% więcej surowca niż w roku 2019. (Czytaj więcej)

 • Kanclerz Angela Merkel opowiedziała się przeciwko sankcjom USA wobec Nord Stream 2, bo są według niej nielegalne. (Czytaj więcej)

 

8. Energia jądrowa:

 • Michał Kurtyka wypowiedział się na temat transformacji energetycznej Polski i jej przyszłości, która powinna opierać się na atomie i odnawialnych źródłach energii. Jak powiedział minister klimatu, optymalnym rozwiązaniem jest energetyka jądrowa uzupełniana przez OZE. Polska powinna wybudować sześć bloków elektrowni jądrowych w ciągu 20 lat. (Czytaj więcej)

 • Czy małe reaktory modularne spowodują, że energetyka atomowa wróci do łask? Od kilkunastu lat trwają prace nad stworzeniem reaktorów nowego typu- mniejszych, bardziej elastycznych, lepiej dostosowanych do potrzeb rynku. Kto jest najbardziej zaawansowany i czy ma sens rozważanie takiej inwestycji w Polsce. (Czytaj więcej)

 

9. Wywiady:

 • Rafał Gawin, prezes Urzędu Regulacji Energetyki o tym, że jego zdaniem czas na nowe zasady wspierania prosumentów. (Czytaj więcej)

 • Łukasz Kotula z firmy Corab - polskiego producenta konstrukcji do montażu modułów fotowoltaicznych o konstrukcjach wsporczych w instalacjach fotowoltaicznych. Jak projektuje się konstrukcję do montażu modułów fotowoltaicznych? Jak się je testuje? Jakie zmiany w procesie produkcji determinuje zmieniający się rynek fotowoltaiczny? (Czytaj więcej)

 • Mariusz Witoński z Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej o tym, że Polska ma dobre warunki do rozwoju morskich farm wiatrowych i, że do 2050 roku ich moc może sięgnąć 20 GW. (Czytaj więcej)

 

10. Pozostałe informacje z kraju:

 • Nowy pakiet finansowania poprawy efektywności energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych. Nawet 90 proc. dofinansowania kosztów wykonania audytów energetycznych, komponentów towarzyszących i projektów budowlanych oraz pomoc w uzyskaniu kredytu z bezzwrotną premią Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) dla wspólnot mieszkaniowych w Banku BNP Paribas. Nowa oferta możliwa jest dzięki współpracy banku z Konsorcjum Fundacji na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii. (Czytaj więcej)

 • Wzrost efektywności energetycznej jest ważnym narzędziem w obniżeniu zużycia energii, a tym samym w walce z niską emisją i ze zmianami klimatu. Jak rozmawiać z mieszkańcami miejscowości i decydentami, by przekonać ich do wzmocnienia działań w kierunku wzrostu efektywności energetycznej? Jakie argumenty przedstawiać? (Czytaj więcej)

 • Jak na zielone inwestycje patrzy sektor MŚP? Przychylnie, ale musi się to opłacać. (Czytaj więcej)

 • Według badań przeprowadzonych przez ElectroMobility Poland, przy zakupie następnego auta, około 70% Polaków rozważałoby zakup samochodu elektrycznego. To niezbity dowód na rozwój elektromobilności w Polsce. (Czytaj więcej)

 • Szczeciński WFOŚiGW rozpoczyna kolejną edycję programu preferencyjnych pożyczek, które będzie można przeznaczyć m.in. na inwestycje w instalację domowych odnawialnych źródeł energii czy zakup samochodu elektrycznego. (Czytaj więcej)

 • W sierpniu zużycie energii elektrycznej w Polsce jest niższe w porównaniu do analogicznego miesiąca 2019 roku. Jej produkcja również spadła. Polska importuje natomiast więcej energii niż w ubiegłym roku. (Czytaj więcej)

 

11. Pozostałe informacje ze świata:

 • Operator systemu elektroenergetycznego Wielkiej Brytanii odnotował rekordową pracę farm wiatrowych. Tymczasem moc farm wiatrowych w Wielkiej Brytanii w kolejnych latach ma jeszcze mocno rosnąć. National Grid odnotował rekordowy udział generacji wiatrowej w brytyjskim miksie wytwarzania energii elektrycznej na poziomie 59,1 proc. W tym czasie elektrownie wiatrowe pracowały z mocą 13,5 GW. (Czytaj więcej)

 

Autor: mgr inż. Kamil Różycki, Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A.