Strona główna>Wydawnictwa>Przegląd prasy

Przegląd prasy

Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych wiadomości z dziedziny energii oraz zasobów w Polsce i na świecie z okresu 4 - 10 listopada 2019. W dzisiejszym zestawieniu przedstawiamy między innymi: Ministerstwo Energii przedstawiło zaktualizowany i rozszerzony projekt dokumentu "Polityka energetyczna Polski do 2040 r. – strategia rozwoju sektora paliwowo-energetycznego", w Iranie odkryto ogromne złoże ropy naftowej, sektor bankowy planuje zwiększyć swoje zaangażowanie w program „Czyste Powietrze”, ogłoszono konkurs "Szybkiej Ścieżki" w ramach POIR, z którego można otrzymać dotacje dla producentów urządzeń i systemów grzewczych, będzie dofinansowanie do zakupu samochodów elektrycznych w Polsce oraz wiele innych informacji z Polski i świata.

 

1. NFOŚiGW - działania:

 • Na dzień 7 listopada Ministerstwo Energii zatwierdziło 4859 wniosków w Programie “Mój Prąd” na kwotę prawie 24 mln zł na instalacje o łącznej mocy około 27,1 MW. (Czytaj więcej)

 • 15 listopada Piotr Woźny, prezes NFOŚiGW, planuje podsumować Program Czyste Powietrze i opowiedzieć o zapowiadanych zmianach w Programie. (Czytaj więcej)

 • NFOŚiGW udzielił dofinansowania na termomodernizację dziewięciu kompleksów szpitalno-opiekuńczych. Łączna kwota to ponad 26 mln zł i pochodzi z programów: Budownictwo energooszczędne, Część 1) Zmniejszenie zużycia energii w budownictwie oraz Poprawa jakości powietrza, Część 2) Zmniejszenie zużycia energii w budownictwie. (Czytaj więcej)

 

2. Prawo w energetyce:

 • Nowy Rząd Mateusza Morawickiego bez Henryka Kowalczyka, dotychczasowego ministra środowiska. Ministerstwo Energii zostanie podzielone, ale jeszcze nie wiadomo jak. (Czytaj więcej)

 • Ministerstwo Energii przedstawiło zaktualizowany i rozszerzony projekt dokumentu "Polityka energetyczna Polski do 2040 r. – strategia rozwoju sektora paliwowo-energetycznego". – Projekt uwzględnia wiele ze zgłoszonych uwag, a jego priorytetem jest zachowanie ewolucyjnego charakteru transformacji polskiej energetyki, aby przebiegała ona w sposób bezpieczny dla ludzi i gospodarki. (Czytaj więcej)

 • Ministerstwo Energii przygotowało projekt ustawy wspierającej rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Na razie projekt nie został upubliczniony, a na razie ME ma wystąpić o wpisanie go do rządowego wykazu prac legislacyjnych. (Czytaj więcej)

 • Komisja Europejska zaakceptowała zmiany w systemie aukcyjnym dla OZE wprowadzone w lipcu 2019 roku. Zmiany dotyczą m.in. okresów wsparcia, pierwszej sprzedaży energii czy aktualizacji ofert aukcyjnych. (Czytaj więcej)

 • Podpisano rozporządzenie w sprawie dopłat dla osób fizycznych do zakupu samochodów elektrycznych w ramach Funduszu Niskoemisyjnego Transportu. Finalizowane są ponadto prace nad regulacjami zakładającymi dopłaty do zakupu elektryków, z których będą mogli skorzystać przedsiębiorcy. Osoby fizyczne otrzymają dofinansowanie w wysokości 30% ceny zakupu pojazdu elektrycznego lub pojazdu napędzanego wodorem. Dla pojazdu elektrycznego będzie to maksymalnie 37 500 zł, a dla pojazdu napędzanego wodorem 90 000 zł. Dofinansowaniem może być objęty zakup pojazdu elektrycznego, którego cena nie przekracza 125 000 zł, a w przypadku pojazdu wodorowego 300 000 zł. (Czytaj więcej)

 • Prezydent podpisał niższy VAT na domowe mikroinstalacje. (Czytaj więcej)

 

3. Energetyka odnawialna:

 • Portal GLOBEnergia.pl analizuje koszt budowy farmy PV o mocy 1 MW oraz udział jej elementów składowych. (Czytaj więcej)

 • Ustawa o cieple z OZE – Dlaczego jest taka ważna? Pomijanie ciepła wytwarzanego w źródłach odnawialnych może wydawać się niezrozumiałe. Nawet statystyki GUS nie obejmują ciepła wytwarzanego w rozproszonych OZE, takich jak kolektory słoneczne, pompy ciepła czy małe kotły na biomasę. Tymczasem pod koniec 2018 r. funkcjonowało w Polsce ponad 7 GW zainstalowanych w kolektorach słonecznych, pompach ciepła, małych kotłach biomasowych i instalacjach geotermalnych. Dlaczego ustawa o cieple z OZE jest taka ważna? (Czytaj więcej)

 • Od września 2019 roku obowiązują nowe kryteria efektywności energetycznej. Zmieniło się kilka elementów, między innymi doszła najbardziej efektywna klasa energetyczna A+++, przeznaczona dla gruntowych i powietrznych pomp ciepła. Etykiety mogą pomóc konsumentom w podejmowaniu decyzji o zakupie urządzenia, by wybrali to, które zużyje najmniej energii. Jakie pompy spełniają najnowsze kryteria? Nowe etykiety energetyczne stanowią impuls do jeszcze większego rozwoju i zmian w strukturze sprzedaży urządzeń grzewczych. Od 26 września 2019 r. nastąpiła zmiana w etykietowaniu urządzeń grzewczych centralnego ogrzewania. Od tej pory, na etykiecie energetycznej urządzenia grzewczego może pojawić się najwyższa klasa energetyczna A+++. Dla ogrzewania pomieszczeń i ogrzewania wielofunkcyjnego obowiązuje skala od A+++ do D, a dla funkcji podgrzewania wody użytkowej (CWU) skala od A+ do F. (Czytaj więcej)

 • W Polsce powstanie 5 nowych projektów biogazowni o łącznej mocy 5 MW. Koszt inwestycji dojdzie nawet do 25 milionów euro. Instalacje mają zostać uruchomione w 2021 roku. (Czytaj więcej)

 • Uruchomiono największą na świecie turbinę wiatrową o mocy 12 MW. Na początku będą przeprowadzane na niej testy. (Czytaj więcej)

 

4. Klimat:

 • Portal Politico wskazał listę pięciu europejskich polityków, których decyzje będą kluczowe w kwestii osiągnięcia neutralności klimatycznej przez Unii Europejskiej. Znalazł się na niej premier Mateusz Morawiecki. (Czytaj więcej)

 • Jak poinformował Urząd m.st. Warszawy (UM), wystartowała wyszukiwarka #SegregujNa5. Teraz warszawiacy mogą szybko i wygodnie sprawdzić, do którego kosza wyrzucić wytworzone przez siebie odpady. (Czytaj więcej)

 • Według najnowszego raportu EEA „Air quality in Europe”, emisje z sektora komunalno-bytowego nieznacznie spadają, ale niska emisja z transportu wzrasta. Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego przywołał informację o gigantycznym smogu w New Deli, która kilka dni temu obiegła i zszokowała świat. W Polsce informacje o smogu, szczególnie w okresie grzewczym, również wywołują emocje, ale nie w takiej skali. W polskich realiach zdarza się poziom zanieczyszczenia powietrza porównywalny do tego w Indiach i nie jest traktowany jako stan zagrożenia publicznego, jak to się stało w New Deli. (Czytaj więcej)

 

5. Węgiel i górnictwo:

 • W należącym do TAURON Wydobycie Zakładzie Górniczym Sobieski uruchomiono unikalną w sektorze górniczym, nowoczesną infrastrukturę związaną z zagospodarowaniem wody z głębin kopalni. Dzięki zrealizowanym inwestycjom woda w znacznym stopniu zabezpiecza potrzeby technologiczne, socjalno-bytowe i energetyczne zakładu. (Czytaj więcej)

 

6. Ropa naftowa:

 • W Iranie odkryto ogromne złoże ropy naftowej. Prezydent Iranu Hasa Rowhani ogłosił odkrycie ogromnego złoża ropy naftowej, które mogłoby zwiększyć potwierdzone rezerwy jego kraju o jedną trzecią - podają światowe agencje. Według ostatniej edycji raportu na temat statystyk dotyczących energii na świecie, publikowanego co roku przez brytyjski koncern naftowy BP, Iran ma czwarte co do wielkości potwierdzone rezerwy ropy naftowej na świecie, za Wenezuelą, Arabią Saudyjską i Kanadą. W przeliczeniu wynoszą one od 155 do 157 mld baryłek. (Czytaj więcej)

 • Zapasy ropy w USA wzrosły cztery razy więcej niż oceniano. (Czytaj więcej)

 

7. Gaz:

 • Rosyjskie wydobycie gazu ziemnego w okresie styczeń-październik 2019 roku było większe niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Rosja jest największym producentem gazu ziemnego na świecie, a także jego eksporterem. Odpowiada za jedną trzecią dostaw gazu do Unii Europejskiej. (Czytaj więcej)

 • Komisja Europejska zapewnia, że będzie monitorować wdrożenie przez państwa członkowskie dyrektywy dotyczącej Nord Stream 2. (Czytaj więcej)

 • Kolejny krok dla projektu gazociągu EastMed. Spółka Israel Natural Gas Lines (INGL) rozważa budowę gazociągu do Europy w ramach porozumienia podpisanego z IGI Poseidon. Gazociąg EastMed mógłby przesyłać około 10 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie ze wschodniej części Morza Śródziemnego do Cypru, Grecji, Włoch i na inne rynki europejskie. (Czytaj więcej)

 • Do terminalu w Świnoujściu dotarła 25. dostawa LNG. To już 72 taki transport licząc od grudnia 2015 roku. Gazoport przyjął już prawie 14 mln m sześc. skroplonego gazu, to około 19 mld m sześc. po regazyfikacji. (Czytaj więcej)

 

8. Energia jądrowa:

 • Iran rozpoczął budowę drugiego reaktora jądrowego w elektrowni w Buszehrze. (Czytaj więcej)

 • Jak stwierdził minister energii Krzysztof Tchórzewski, aby realizować program budowy energetyki jądrowej, trzeba stworzyć solidne podwaliny finansowe. Cały czas jest poszukiwanie nie tylko technologii, ale i uczestników w realizacji tego zadania. W przekonaniu Krzysztofa Tchórzewskiego, Polska jest bardzo blisko rozstrzygnięć w tej dziedzinie. (Czytaj więcej)

 • Minister energii Krzysztof Tchórzewski, nie wszedł do nowego rządu premiera Morawieckiego, a jego resort zlikwidowano. Jak ruch ten wpłynie na plany budowy atomu nad Wisłą? (Czytaj więcej)

 

9. Wywiady:

 • Anna Chmielewska, zastępca dyrektora EBOR informuje, że środków na transformację polskiej energetyki nie zabraknie. (Czytaj więcej)

 • Adam Gawęda, sekretarz stanu w Ministerstwie Energii, o tym, że górnictwo będzie dostarczać paliwo dla energetyki jeszcze przez co najmniej 20–30 lat. (Czytaj więcej)

 • Wacław Czerkawski, przewodniczący Rady OPZZ województwa śląskiego o tym, że górnicy muszą zarabiać więcej, bo inaczej niedługo nie będzie miał kto pracować w kopalniach. (Czytaj więcej)

 

10. Pozostałe informacje z kraju:

 • Sektor bankowy planuje zwiększyć swoje zaangażowanie w program „Czyste Powietrze”. Nie tylko deklaruje swój udział, ale także proponuje uproszczenia programu, takie jak prostsze wnioski dla starających się o dotacje, elektroniczny formularz czy zniesienie kryterium dochodowego. (Czytaj więcej)

 • Dotacje dla producentów urządzeń i systemów grzewczych zostaną udostępnione w ramach uruchamianego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju konkursu w ramach "Szybkiej Ścieżki" z programu Inteligentny Rozwój. W programie mogą startować zarówno firmy z sektora MŚP, jak i duże firmy, a także ich konsorcja z udziałem jednostek naukowych. Budżet konkursu to 200 milionów złotych, z czego 20 miliony złotych przeznaczono na projekty realizowane w województwie mazowieckim. Ogłoszony konkurs "Szybkiej Ścieżki" w ramach POIR to już ósma odsłona programu wsparcia prac B+R w tym roku. Łączny budżet konkursów wynosi ponad 3 miliardy złotych. Nabór wniosków będzie prowadzony od 9 grudnia 2019 roku do 31 marca 2020 roku. (Czytaj więcej)

 • Komisja Europejska opublikowała czwartą listę inwestycji, które uzyskały status projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania w sektorze energetycznym. Na liście znalazły się też polskie inwestycje, m.in. pływający terminal ragazyfikacyjny LNG. Warunkiem włączenia danego projektu na listę PCI (ang. Projects of Common Interest) jest wykazanie, że jego realizacja przyniesie znaczące korzyści co najmniej dwóm państwom członkowskim UE, przyczyni się do integracji wewnętrznego rynku energii UE, poprawy jego konkurencyjności, a także zwiększy bezpieczeństwo dostaw. Inwestycje powinny również przyczyniać się do integracji w zakresie wykorzystywania energii odnawialnej. (Czytaj więcej)

 • Według raportu PZPM i KPMG, od początku 2019 roku o ponad 60 proc. w ujęciu rocznym wzrosła liczba rejestracji w Polsce samochodów z napędem alternatywnym. Od stycznia do września br. na zarejestrowanych 28 558 tys. aut z napędem alternatywnym, ponad 26,5 tys. stanowiły te z napędem hybrydowym. Samochodów elektrycznych było 1924. (Czytaj więcej)

 • Polskie Sieci Elektroenergetyczne poinformowały o planowanym uruchomieniu europejskiego rynku Intra-Day (SIDC) na połączeniach transgranicznych Polski. Efektem ma być zwiększenie możliwości obrotu energią elektryczną poprzez dostęp do rynków Intra-Day krajów Unii Europejskiej. Nowy mechanizm, który zostanie zaimplementowany w Polsce, wynika z rozporządzenia Komisji (UE) 2015/1222 ustanawiającego wytyczne dotyczące alokacji zdolności przesyłowych i zarządzania ograniczeniami przesyłowymi, określającego model handlu ciągłego jako podstawowy dla europejskiego rynku dnia bieżącego tzw. Intra-Day. (Czytaj więcej)

 • Jakie aktualnie dofinansowania do technologii odnawialnych źródeł energii przeznaczone są dla samorządów woj. zachodniopomorskiego? (Czytaj więcej)

 • Urząd Regulacji Energetyki przewiduje, że w połowie listopada wpłyną wnioski od spółek obrotu w sprawie taryf dot. cen energii w 2020 roku. (Czytaj więcej)

 • Co trzeci Polak w ogóle nie segreguje śmieci. Ci, którzy to robią, często segregują w niewłaściwy sposób. Dodatkowo część z prawidłowo posegregowanych odpadów i tak nie trafia do recyklingu. Nowe przepisy, nad którymi pracuje Ministerstwo Środowiska, mają zmienić ten stan rzeczy. Potrzebna jest jednak współpraca producentów, samorządów i samych mieszkańców. A także, jak podkreśla Magdalena Dziczek z Eko-Pak, innowatorów, którzy stworzyliby bardziej przyjazne środowisku opakowania. (Czytaj więcej)

 

11. Pozostałe informacje ze świata:

 • Według danych Eurostatu liderem recyklingu odpadów opakowaniowych są Litwa, Bułgaria i Cypr, a stawkę zamykają Malta, Finlandia i Francja. Polska przetwarza ok. jednej trzeciej takich odpadów. Z opublikowanych przez Eurostat danych wynika, że w 2017 roku w całej Wspólnocie poddano recyklingowi 41,9 proc. odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych. Rok wcześniej było to 42,4 proc., w 2015 r. - 39,9 proc., w 2014 r. - 38,9 proc. W 2006 roku w Unii poddawano recyklingowi 26,4 proc. takich odpadów. (Czytaj więcej)

 • W południowokoreańskim Songdo programiści i naukowcy stworzyli jedno z pierwszych tzw. inteligentnych miast. Ma ono uczynić życie jego mieszkańców wygodniejszym i bezpieczniejszym przy jednoczesnej oszczędności energii i zasobów. Niezbędne do prawidłowego funkcjonowania miasta dane pomiarowe, spływają do wysokowydajnego data center. (Czytaj więcej)

 • Według nieoficjalnych informacji z Brukseli, Unia Europejska chce wezwać Europejski Bank Inwestycyjny do zaprzestania finansowania projektów związanych z paliwami kopalnymi. (Czytaj więcej)

 

Autor: mgr inż. Kamil Różycki, Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A.