Strona główna>Wydawnictwa>Przegląd prasy

Przegląd prasy

Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych wiadomości z dziedziny energii oraz zasobów w Polsce i na świecie z okresu 5 - 11 sierpnia 2019. W dzisiejszym zestawieniu przedstawiamy między innymi: prezydent Polski podpisał nowelizację ustawy OZE, w lipcu w Polsce powstały elektrownie PV o rekordowej mocy 116,1 MW, jakie są efekty dołączenia gmin do programu „Czyste Powietrze”, trzy czwarte Polaków nie ma wątpliwości, że globalne ocieplenie to fakt naukowy, prognozuje się, że ceny energii w Europie wzrosną o 15 procent w latach 2020–2025, eksperci MAEA rozpoczęli kontrolę bezpieczeństwa eksploatacji elektrowni jądrowej w Ostrowcu oraz wiele innych informacji z Polski i świata.

 

1. NFOŚiGW - działania:

 • Dzięki dotacji NFOŚiGW powstanie baza urządzeń grzewczych w programie Czyste powietrze. Baza ta, którą opracuje Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy, wskaże urządzenia grzewcze na paliwa stałe, ciekłe i gazowe a także urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii, na których zakup i montaż będzie można uzyskać wsparcie w programie Czyste Powietrze. Uporządkowane i na bieżąco aktualizowane dane będą dostępne bezpłatnie dla wszystkich zainteresowanych w całym kraju. (Czytaj więcej)

 

2. Prawo w energetyce:

 • Zmiana ogrzewania na węglowe będzie trudniejsza. Projekt nowelizacji Prawa budowlanego wprowadza zmiany przy wyborze źródła ciepła w domach. Chodzi o to, by zahamować praktykę przechodzenia z ogrzewania ekologicznego na powodujące smog. Nadal jednak polskie przepisy dotyczące oszczędzania energii w budownictwie są dalekie od unijnej praktyki, a instalacja odnawialnych źródeł energii dobrowolna. Jaki wybrać system ogrzewania domu – to częste pytanie właścicieli budynków. Projekt zmiany Prawa budowlanego, który przeszedł już konsultacje i został przyjęty przez Stały Komitet Rady Ministrów, wprowadzi tu ograniczenia. Przede wszystkim przepisy mają jasno promować podłączanie do sieci ciepłowniczej. Po drugie – nie będzie można swobodnie przechodzić z ogrzewania niskoemisyjnego na węglowe. Co ma się zmienić? (Czytaj więcej)

 • Prezydent Polski Andrzej Duda podpisał ustawę o systemie rekompensat dla sektorów i podsektorów energochłonnych. Określa ona m.in. zasady, tryb oraz sposób obliczania rekompensat pieniężnych. (Czytaj więcej)

 • Prezydent podpisał również nowelizację ustawy OZE, która przewiduje przeprowadzenie jeszcze w tym roku dodatkowych aukcji dla źródeł odnawialnych. Resort energii liczy, że dzięki tym aukcjom uda się zrealizować 15-procentowy cel udziału OZE w 2020 roku. (Czytaj więcej)

 • Ministerstwo Energii po raz kolejny odrzuciło możliwość złagodzenia restrykcji wpisanych do tzw. ustawy odległościowej, która zablokowała możliwość realizacji w Polsce nowych farm wiatrowych, dla których do 2016 roku nie uzyskano pozwolenia na budowę. (Czytaj więcej)

 • Jak podało Ministerstwo Środowiska, Rada Ministrów w Polsce przyjęła uchwałę w sprawie przyjęcia „Polityki ekologicznej państwa 2030”, czyli strategii rozwoju w obszarze środowiska i gospodarki wodnej. (Czytaj więcej)

 • Kiedy gmina odliczy VAT od mikroinstalacji PV? W jakich przypadkach gmina może pomniejszyć koszt inwestycji w fotowoltaikę, odliczając podatek VAT? Nie ma jednej reguły. Wszystko zależy od tego, jak będzie wykorzystywany obiekt, na którym powstanie instalacja fotowoltaiczna. (Czytaj więcej)

 

3. Energetyka odnawialna:

 • Według informacji Polskich Sieci Elektroenergetycznych, w lipcu w Polsce powstały elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 116,1 MW. W efekcie, całkowita zainstalowana moc fotowoltaiki w naszym kraju, którą PSE odnotowuje na dzień 1 sierpnia, wzrosła do 882,6 MW. (Czytaj więcej)

 • Niemiecki rynek fotowoltaiczny zanotuje w tym roku prawdopodobnie najlepszy wynik pod względem zrealizowanych inwestycji od pięciu lat. W pół roku Niemcy przyłączyli do sieci elektrownie PV o większej mocy niż przyłączali w ostatnich latach w skali roku (2 GW). (Czytaj więcej)

 • Wkrótce inauguracja pracy największej duńskiej farmy wiatrowej na morzu. Jest to projekt Hornsrev 3 o mocy 407 MW.  Składa się na niego 49 elektrowni wiatrowych duńsko-japońskiego producenta MHI Vestas o jednostkowej mocy 8,3 MW, które zainstalowano w odległości około 25-40 kilometrów od duńskiego wybrzeża. (Czytaj więcej)

 • Ile będą kosztować i kiedy trafią na rynek fotowoltaiczne dachówki Tesli? (Czytaj więcej)

 

4. Klimat:

 • Według informacji europejskiej służby monitorującej zmiany klimatu Copernicus Climate Change Service (C3S), lipiec 2019 roku był najgorętszym miesiącem w historii. (Czytaj więcej)

 • Jakie są efekty dołączenia gmin do programu „Czyste Powietrze”? (Czytaj więcej)

 • Jak wynika z badania “Świadomość zmian klimatycznych” wyszukiwarki połączeń Busradar.pl, zrealizowanego na reprezentatywnej grupie 1000 Polaków, trzy czwarte Polaków nie ma wątpliwości, że globalne ocieplenie to fakt naukowy. (Czytaj więcej)

 • W ostatnim raporcie Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) w swoim ostatnim raporcie rozsądne korzystanie z gruntów pomoże w walce z globalnym ociepleniem. (Czytaj więcej)

 • Niemcy emitują coraz mniej dwutlenku węgla. Głównymi przyczynami tego spadku są wzrost kosztów certyfikatów CO2, niskie ceny energii elektrycznej na giełdach i niższe zużycie energii elektrycznej. (Czytaj więcej)

 • W prestiżowym czasopiśmie naukowym "Nature Communications", naukowcy wyliczyli, na przykładzie chińskich miast, jak poszczególne scenariusze globalnego ocieplenia wpływać będą na śmiertelność ludności. Chodzi przede wszystkim o zgony związane z upałami. (Czytaj więcej)

 • Autorzy nowego raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu ostrzegają przed nadciągającą katastrofą. (Czytaj więcej)

 

5. Węgiel i górnictwo:

 • Import węgla do Polski osiągnął w 2018 roku poziom 19,7 mln ton. W branży górniczej można usłyszeć, że należałoby budować nowe kopalnie. Dotąd jednak one nie powstały, a proces uzyskania wszelkich niezbędnych zezwoleń i koncesji na wydobycie oraz sama budowa mogą przekroczyć dekadę. (Czytaj więcej)

 

6. Ropa naftowa:

 • Na terenie Białorusi zakończono oczyszczanie rurociągu Przyjaźń z zanieczyszczonej ropy naftowej, która w kwietniu trafiła do systemu przesyłowego z Rosji. (Czytaj więcej)

 • 12 września w Abu Dhabi odbędzie się kolejny szczyt grupy OPEC+, który będzie poświęcony dalszym działaniom na rzecz stabilizacji cen ropy. (Czytaj więcej)

 

7. Gaz:

 • Przewiduje się, że oczekiwanie na zgodę Danii na budowę gazociągu Nord Stream 2 na jej terytorium może opóźnić projekt o osiem miesięcy i przynieść dodatkowe wydatki w wysokości 660 mln euro. (Czytaj więcej)

 • Drugi transport amerykańskiego LNG, w ramach długoterminowego kontraktu, trafi w 2020 roku do gazoportu w Świnoujściu. W międzyczasie będę trafiały do Polski kolejne dostawy w ramach tzw. okazyjnych kontraktów jednorazowych. (Czytaj więcej)

 

8. Energia jądrowa:

 • Eksperci Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej rozpoczęli kontrolę bezpieczeństwa eksploatacji (Pre-OSART) elektrowni jądrowej w Ostrowcu. Celem tej misji jest potwierdzenie gotowości przedsiębiorstwa państwowego „Białoruska Elektrownia Jądrowa” jako operatora przyszłej elektrowni jądrowej oraz dalszej niezawodnej i bezpiecznej eksploatacji bloków energetycznych. (Czytaj więcej)

 • Francuski koncern energetyczny EDF ma poważne problemy z finalizacją projektu elektrowni jądrowej. Do tej pory problemy techniczne, na które napotkali konstruktorzy kluczowej inwestycji dla francuskiej energetyki, zwiększyły koszty z szacowanych na początku 3 mld euro do niemal 11 mld euro. (Czytaj więcej)

 • Polski Rząd planuje przeznaczyć środki ze sprzedaży uprawnień do emisji dwutlenku węgla na zasilenie krajowego funduszu celowego, co pozwoli na modernizację sektora energetycznego, w tym budowę elektrowni jądrowej w Polsce. (Czytaj więcej)

 • Według naukowców, dwa miliardy lat temu na terytorium dzisiejszego Gabonu działały naturalne reaktory jądrowe. Reakcje w nich zachodzące przebiegały w podobny sposób jak te w jednostkach zbudowanych przez człowieka. (Czytaj więcej)

 

9. Wywiady:

 • Minister energii Krzysztof Tchórzewski nt. programu “Mój Prąd”, który ma na celu zachęcenie Polaków do stosowania odnawialnych źródeł energii. (Czytaj więcej)

 • Tomasz Ślęzak, członek zarządu oraz dyrektor Energii i Ochrony Środowiska w ArcelorMittal Poland, nt. tego, że rygory klimatyczne UE wypychają przemysł poza jej granice. (Czytaj więcej)

 • Dr Krzysztof Księżopolski ze Szkoły Głównej Handlowej, o energetyce obywatelskiej powodującej wzrost gospodarczy. (Czytaj więcej)

 

10. Pozostałe informacje z kraju:

 • Jak podaje “gazeta Prawna”, wkrótce wejdą w życie premie na termomodrnizację i mikroinstalacje OZE. Projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów zakłada dodatkową premię dla gmin, spółdzielni, wspólnot i TBS-ów, które będą chciały ocieplić budynek i wziąć na ten cel kredyt wspierany przez Fundusz Termomodernizacji i Remontów. (Czytaj więcej)

 • Jak sięgnąć po fundusze na efektywność energetyczną w nowym budżecie UE? Do końca wakacji polski rząd planuje przygotowanie projektu wydatkowania nowych funduszy unijnych na okres 2021-2027. W opublikowanym raporcie Polska Zielona Sieć dowodzi, że Polska ma dużo większy potencjał redukcji zapotrzebowania na energię, niż wynika z rządowych planów. (Czytaj więcej)

 • Czy firmy są gotowe zmniejszyć zużycie prądu, jeśli dostaną za to dodatkowe pieniądze? Świadomość przedsiębiorców jak funkcjonuje DSR, wciąż jest niska. Do wzięcia jest 100 mln złotych. (Czytaj więcej)

 • W Białymstoku uruchomiono dotacje na montaż pomp ciepła lub kolektorów słonecznych w Programie Ograniczania Niskiej Emisji dla Miasta Białegostoku. Do dyspozycji mieszkańców jest pół miliona złotych. (Czytaj więcej)

 • Eksperci serwisu Autobaza porównali ceny pojazdów elektrycznych objętych rządową dopłatą. Okazuje się, że ten sam model samochodu u polskiego dealera kosztuje około 20 tys. zł więcej niż w pozostałych krajach Unii Europejskiej. (Czytaj więcej)

 • Zgodnie z raportem PZPM i KPMG, liczba rejestracji samochodów elektrycznych w Polsce w I półroczu 2019 roku podwoiła się i wzrosła do 1355 samochodów. (Czytaj więcej)

 • Wzrastają ceny energii z dostawą na 2020 rok. (Czytaj więcej)

 

11. Pozostałe informacje ze świata:

 • S&P Global Platts Analytics prognozuje, że ceny energii w Europie wzrosną o 15 procent w latach 2020–2025 w związku z rosnącymi cenami gazu i emisją dwutlenku węgla. Oznacza to wzrost z poziomu poniżej 42 EUR/MWh do ponad 56 EUR/MWh w 2025 roku. (Czytaj więcej)

 • Deweloperzy i producenci samochodów przekonują mieszkańców nowych osiedli do aut elektrycznych. Pojawiają się deweloperzy, którzy oferują samochód elektryczny w niższej cenie, gdy zostanie kupione mieszkanie. (Czytaj więcej)

 • Firma Google zapowiedziała, że w ciągu roku zneutralizuje tzw. ślad węglowy pochodzący z transportu urządzeń oraz że do 2022 roku wszystkie jej produkty będą zawierać plastik pochodzący z recyklingu. Nowe zobowiązania zwiększą konkurencję między firmami technologicznymi, chcącymi pokazać zarówno konsumentom, jak i rządom poszczególnych państw, że starają się ograniczyć negatywny wpływ na środowisko naturalne mimo wytwarzania coraz większej liczby gadżetów. (Czytaj więcej)

 • Amerykańska firma konsultingowa WoodMackanzie ocenia, że już w 2021 roku w pierwszych krajach Unii Europejskiej inwestycje w domową instalację fotowoltaiczną współpracującą z magazynem energii wejdą w tzw. grid parity, a więc staną się atrakcyjną kosztowo alternatywą wobec zakupu energii z sieci. (Czytaj więcej)

 • W Bawarii ogłoszono program dopłat do magazynów energii. Dopłatą zostanie objęta inwestycja w urządzenie pozwalające na zgromadzenie co najmniej 3 kWh energii elektrycznej. W takim przypadku dopłata wyniesie 500 euro, a każda dodatkowa pojemność 1 kWh umożliwi zwiększenie dopłaty o 100 euro. Maksymalnie do inwestycji w magazyn energii będzie można otrzymać dopłatę w wysokości nawet do 3,2 tys. euro. (Czytaj więcej)

 

Autor: mgr inż. Kamil Różycki, Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A.