Strona główna>Wydawnictwa>Przegląd prasy

Przegląd prasy

Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych wiadomości z dziedziny energii oraz zasobów w Polsce i na świecie z okresu 6 - 12 lipca 2020. W dzisiejszym zestawieniu przedstawiamy między innymi: o tym jak zaoszczędzić na klimatyzacji w firmie, założenia kolejnej nowelizacji ustawy o OZE, KE zatwierdziła budżet Funduszu Modernizacji, ustanowiono Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, pojawił się "Bilans Zasobów Złóż Kopalin w Polsce", o obecnej sytuacji na rynku energetyki jądrowej na świecie, spadek produkcji energii elektrycznej z energetyki jądrowej we Francji o 25,1 procent oraz wiele innych informacji z Polski i świata.

 

1. NFOŚiGW - działania:

 • Tylko do 31 lipca br. przyjmowane będą wnioski o dofinansowanie w trzech nowych programach dotyczących elektromobilności: „Zielony samochód”, „eVAN” i „Koliber”. Ich łączny budżet to blisko 150 mln zł. (Czytaj więcej)

 • 8 lipca 2020 roku zainaugurowano działalność mobilnych biur programu „Czyste Powietrze”. Mobilne biura przejadą ponad 4 tysiące kilometrów w Małopolsce i na Śląsku. Mieszkańcy odwiedzonych miast będą mogli dowiedzieć się więcej na temat termomodernizacji, czy zapoznać się bliżej z samym programem "Czyste Powietrze". (Czytaj więcej)

 • W uruchomionej kilka tygodni temu drugiej edycji programu dotacji do termomodernizacji i wymiany źródeł ciepła w domach jednorodzinnych, Czyste Powietrze, wpłynęło już ponad 7,5 tys. wniosków. Nowością w nowej odsłonie tego programu jest możliwość otrzymania dotacji również na instalację fotowoltaiczną. (Czytaj więcej)

 • Od 1 lipca 2020 roku złożono ponad 6 tys. wniosków o dofinansowanie instalacji przydomowej retencji w programie “Moja woda”, na łączną kwotę 27 milionów złotych. (Czytaj więcej)

 • W Krynicy Zdroju rozmawiano o inicjatywie „Miasto z klimatem”. (Czytaj więcej)

 • Dotacja i niskooprocentowana pożyczka – w sumie ok. 34,7 mln zł – pozwolą na realizację wartego ponad 42,8 mln zł projektu pn. „Zwiększenie mocy odnawialnego źródła energii cieplnej PEC Geotermia Podhalańska S.A. poprzez budowę oraz rekonstrukcję odwiertów chłonnych oraz wykonanie infrastruktury towarzyszącej”. Działania te pozwolą na zwiększenie corocznej produkcji „czystego” ciepła m.in. ogrzewającego budynki w powiecie tatrzańskim. (Czytaj więcej)

 • NFOŚiGW przygotowuje program wsparcia m.in. zakupu ładowarek do samochodów elektrycznych. (Czytaj więcej)

 

2. Prawo w energetyce:

 • Poznaliśmy założenia kolejnej nowelizacji ustawy o OZE. W projekcie nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii, za którego opracowanie ma odpowiadać rządowy pełnomocnik ds. OZE i wiceminister klimatu, Ireneusz Zyska, pojawi się kilka rozwiązań, które wychodzą naprzeciw postulatom branży odnawialnych źródeł energii. (Czytaj więcej)

 • Ministerstwo Klimatu przekazało 7 lipca 2020 r. do ponownych uzgodnień międzyresortowych i opiniowania projekt ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych. Uzgodnienia i opiniowanie potrwają 7 dni. (Czytaj więcej)

 • Działasz na rynku mocy? Zobacz, w jakiej sytuacji możesz się znaleźć po 1 stycznia 2021 roku. (Czytaj więcej)

 • Razem na rzecz odbudowy Europy - pod takim hasłem rozpoczęła się prezydencja Niemiec w Radzie UE. Przezwyciężenie skutków pandemii wyzwaniem centralnym, ale priorytetu nie tracą ambicje klimatyczne i zrównoważony rozwój, ważna też digitalizacja UE. (Czytaj więcej)

 • Komisja Europejska przedstawiła strategię w sprawie integracji systemu energetycznego i wykorzystania wodoru, by zmniejszać emisję gazów cieplarnianych. Działania te mają pomóc UE dojść do celu neutralności klimatycznej w 2050 r. (Czytaj więcej)

 • Przyjęty w 1998 roku Traktat Karty Energetycznej (TKE) poważnie ograniczył zdolność zmiany przepisów w sektorze energetycznym. Czy w związku z tym ogranicza możliwości walki ze zmianami klimatu i wprowadzanie OZE? Niektórzy twierdzą, że TKE należy dostosować do nowego kontekstu zagrożenia klimatycznego. Z drugiej strony argumentuje się, że zasada niezależności prawa od polityki pozostaje jedną z podstawowych zasad gospodarki rynkowej. Jakie rozwiązania zastosować w sprawie TKE? (Czytaj więcej)

 

3. Energetyka odnawialna:

 • PGE Energia Odnawialna prowadzi badania środowiskowe związane z budową jednej z największych w Polsce farm fotowoltaicznych, o mocy 77 MW. Instalacja ma być gotowa do końca 2022 roku. (Czytaj więcej)

 • Leasing fotowoltaiki – panele PV same się spłacą. Wzrost cen prądu i spadek kosztów instalacji fotowoltaicznych sprawił, że oszczędności na zakupie energii elektrycznej już od pierwszego miesiąca mogą być wyższe od rat leasingu za panele PV, a przez kolejnych 20 lat instalacja będzie dostarczać prąd niemal za darmo. Policzyliśmy jak to wygląda w szczegółach. (Czytaj więcej)

 • Drugi kwartał już się skończył, więc przyszedł czas na podsumowania. Ile energii można uzyskać z instalacji fotowoltaicznej w drugim kwartale roku? Przedstawiamy produktywność mikroinstalacji PV na przykładzie inwestora, którego instalacja o mocy około 10 kWp usytuowana jest w Małopolsce. (Czytaj więcej)

 • Czas pandemii wpłynął negatywnie na wiele sektorów gospodarki. Mnóstwo firm musiało wstrzymać lub ograniczyć swą działalność, co nieraz doprowadzało do ich bankructwa. Jak w tej trudnej rzeczywistości odnajduje się branża fotowoltaiczna? (Czytaj więcej)

 • Duński koncern energetyczny Orsted podpisał umowę CPPA (Corporate Power Purchase Agreement, CPPA) na sprzedaż energii odnawialnej. Wyprodukują ją morskie farmy wiatrowe, które powstaną u wybrzeży Tajwanu, a energia będzie sprzedawana tajwańskiemu koncernowi TSMC, który w okresie 20 lat będzie odbierać całą generację z tych farm wiatrowych po z góry ustalonej cenie. Jest to największa umowa CPPA w historii rynku OZE.  (Czytaj więcej)

 • Artykuł: “Prawidłowa eksploatacja zbiorników w biogazowni”. Oprócz doboru odpowiednich urządzeń i elementów biogazowni już na etapie projektowania, równie istotna jest ścisła kontrola ich stanu technicznego w trakcie eksploatacji. Ma to istotny wpływ na funkcjonowanie i zużycie urządzeń dozujących surowce, ale przede wszystkim na stan zbiorników fermentacyjnych. (Czytaj więcej)

 • Przejęcie drugiej największej firmy na rynku domowych instalacji fotowoltaicznych w USA przebija pod względem wartości sfinalizowaną kilka lat temu akwizycję firmy SolarCity przez Teslę. Firma Sunrun przejmie w ramach transakcji wycenionej na 3,2 mld dolarów swojego konkurenta będącego obecnie drugą największą firmą na rynku domowej fotowoltaiki w USA – firmę Vivint Solar. (Czytaj więcej)

 

4. Klimat:

 • Grupa 39 firm z Brazylii, w tym kilku największych graczy tamtejszej gospodarki, zaapelowała o zatrzymanie niszczenia lasów Amazonii. To kolejny nacisk ze strony biznesu na prezydenta Jaira Bolsonaro, po tym, jak siedmiu globalnych inwestorów zagroziło wycofaniem się z brazylijskiego rynku, jeśli wycinki będą dalej postępować. (Czytaj więcej)

 • Naukowcy z Instytutu Chemii Fizycznej PAN opracowali nowy materiał oczyszczający powietrze z toksycznych związków. (Czytaj więcej)

 • Według analizy opublikowanej w piśmie „Environment International”, około 31 proc. plastiku eksportowanego z Europy do Azji w celu recyklingu ląduje w oceanie. (Czytaj więcej)

 

5. Węgiel i górnictwo:

 • Najnowszy "Bilans Zasobów Złóż Kopalin w Polsce" jest już dostępny on-line. Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy przedstawił w nim dane dotyczące złóż kopalin z 2019 roku. (Czytaj więcej)

 • Czy polskie regiony zależne od węgla są gotowe, aby sięgnąć po zaplanowane środki z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji? Polska Zielona Sieć alarmuje, że większość nie ma gotowych ani planów rozwoju, ani terytorialnych planów transformacji. (Czytaj więcej)

 • Prezes Unipera Andreas Schierenbeck powiedział, że koncern mógłby rozważyć zamknięcie nowej elektrowni węglowej Datteln 4 przed oficjalną datą odejścia Niemiec od węgla w 2038 roku, „jeśli warunki dla firmy będą w tym czasie odpowiednie”. (Czytaj więcej)

 • Antonio Gutterres, sekretarz generalny ONZ, wezwał państwa na całym świecie do wstrzymania projektów energetycznych opartych na węglu. Polityk preferuje zwiększenie inwestycji w zieloną energię. (Czytaj więcej)

 

6. Ropa naftowa:

 • Arabia Saudyjska podnosi ceny swojej ropy w dostawach sierpniowych. Saudi Aramco podniosło ceny wszystkich gatunków swojej ropy dla klientów w Azji. Podwyżki dotknęły również odbiorców w Europie i Ameryce. (Czytaj więcej)

 • PKN Orlen rozpoczął budowę najważniejszej instalacji rafinerii w Płocku – Visbreaking. Inwestycja o wartości około miliarda złotych ma zwiększyć uzysk produktów lekkich, czyli benzyny i oleju napędowego. (Czytaj więcej)

 

7. Gaz:

 • Rosja chce powołania "gazowego OPEC". (Czytaj więcej)

 • Wiele wskazuje na to, że Gazprom lada chwila będzie mógł rozpocząć pracę przy budowie Nord Stream 2. (Czytaj więcej)

 • PGNiG chce integrować ciepłownictwo w Polsce i dostarczać gaz do bloków gazowych. (Czytaj więcej)

 • Jak powiedział prezes PGNiG Jerzy Kwieciński, efekt wysokich cen gazu w kontrakcie z Gazpromem PGNiG brało na siebie, klienci spółki ich nie odczuwali, bo PGNiG sprzedawało gaz po cenach rynkowych, ze stratą. Jednocześnie nie on wykluczył kolejnego arbitrażu z Gazpromem. (Czytaj więcej)

 

8. Energia jądrowa:

 • W amerykańskim sektorze jądrowym liczą się właściwie dwie firmy - General Electric i Westinghouse. Ich kluczowa działalność to konserwacja setek elektrowni atomowych na całym świecie, ale mają już prawie 70-letnie doświadczenie w ich budowie. I najprawdopodobniej to jeden z tych koncernów będzie wznosił pierwszą polską elektrownię atomową. (Czytaj więcej)

 • Polski Instytut Spraw Międzynarodowych (PISM) w najnowszym biuletynie opisuje obecną sytuację na rynku energetyki jądrowej na świecie, który jest obszarem rywalizacji trzech mocarstw – Chin, Rosji oraz USA. (Czytaj więcej)

 • Francuski potentat jądrowy EDF poinformował, że w czerwcu produkcja energii jądrowej we Francji spadła o 25,1 procent do poziom 21,3 TWh rok do roku. (Czytaj więcej)

 • Francuska Akademia Nauk wydała oświadczenie w sprawie niedawnego zamknięcia drugiego bloku elektrowni jądrowej Fessenheim w Alzacji. Wyłączenie tej siłowni oznacza utratę źródła niskoemisyjnej energii elektrycznej o mocy ponad 1800 MW. Naukowcy zwracają uwagę, że to właśnie dzięki elektrowniom jądrowym energetyka we Francji ma dużo niższy ślad węglowy niż np. w Niemczech. (Czytaj więcej)

 

9. Wywiady:

 • Ewa Mól, ekodoradca miasta Limanowa, laureatka tytułu „Najbardziej skuteczny, pracowity ekodoradca w zakresie promowania projektu w mediach” o tym kim jest ekodoradca, i czy jest to zawód przyszłości? (Czytaj więcej)

 • Adam Rajewski z Politechniki Warszawskiej odpowiada na różne pytania związane z energetyką jądrową. (Czytaj więcej)

 • Anna Larsson, dyrektor ds. wdrażania modeli GOZ w Reloop Platform o tym jaką rolę mógłby odegrać NFOŚiGW w nowym systemie ROP.  (Czytaj więcej)

 

10. Pozostałe informacje z kraju:

 • Firmy energochłonne przekonują, że płacą za energię elektryczną o 40 proc. więcej niż ich konkurencja w innych krajach UE, a wejście 1 października 2020 r. w życie rynku mocy i pobór opłaty mocowej powiększą tę różnicę do 70 proc. Dlatego chcą, by zawiesić wprowadzenie rynku mocy. (Czytaj więcej)

 • Jak zaoszczędzić na klimatyzacji w firmie? Wraz z rosnącymi temperaturami rośnie ciśnienie osób odpowiedzialnych za zarządzanie energią w przedsiębiorstwach. Jak zapewnić chłód w pomieszczeniach nie wydając na to majątku? (Czytaj więcej)

 • Grupa Enea powołała spółkę Enea Nowa Energia, której zadaniem będzie rozwój projektów opartych o odnawialne źródła energii. (Czytaj więcej)

 • Klienci największej w Polsce sieci stacji ładowania samochodów elektrycznych, GreenWay Polska, mogą ładować swoje pojazdy energią ze źródeł odnawialnych już za pomocą 30 stacji ładowania zasilanych z OZE. Możliwość zasilenia stacji ładowania GreenWay Polska zieloną energią to efekt umowy zawartej 1 lutego 2020 r. przez tego operatora ze sprzedawcą energii elektrycznej Tauron Sprzedaż. Od tego czasu kierowcy elektryków korzystający z usług ładowania w sieci GreenWay Polska przejechali już prawie 100 tys. km na energii ze źródeł odnawialnych. (Czytaj więcej)

 • Cele „Strategii Wodorowej Polski do 2030 r.” to główny temat konferencji z udziałem ministra klimatu Michała Kurtyki i wiceministra Ireneusza Zyski, która odbyła się 7 lipca 2020 r. Podczas spotkania przedstawiciele resortu klimatu wraz z najważniejszymi spółkami sektora energetycznego i transportowego podpisali także list intencyjny o ustanowieniu partnerstwa na rzecz budowy gospodarki wodorowej i zawarcia sektorowego porozumienia wodorowego. (Czytaj więcej)

 • Urząd Regulacji Energetyki przedstawił i wyjaśnił zasady wydłużenia terminów na realizację zobowiązań w systemie aukcyjnym oraz systemach FIT/FIP oraz aktualizacji oferty aukcyjnej. (Czytaj więcej)

 • Lasy Państwowe opublikowały informację na temat sprzedaży drewna w aukcji internetowej. Około 40 procent drewna nie znalazło nabywców. (Czytaj więcej)

 

11. Pozostałe informacje ze świata:

 • Komisja Europejska wczoraj zatwierdziła budżet Funduszu Modernizacji, z którego pieniądze mają wesprzeć modernizację energetyki krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polska, i który zostanie zasilony przychodami ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2 w ramach unijnego systemu ETS. Pieniądze z Funduszu Modernizacji będzie można przeznaczyć na inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii, efektywnością energetyczną, magazynowaniem energii, modernizacją sieci, ciepłownictwem systemowym, ale także na inwestycje związane z edukacją i przebranżowieniem pracowników w regionach, których gospodarki są zależne od wydobycia węgla. (Czytaj więcej)

 • W poniedziałek, 6 lipca br., Komisja Rozwoju Regionalnego (REGI) Parlamentu Europejskiego zatwierdziła ustanowienie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST). Jakie decyzje ws. finansowania inwestycji gazowych? (Czytaj więcej)

 • Według oceny banku inwestycyjnego Goldman Sachs, Zielony Ład UE z wieloletniego planu na rzecz klimatu przerodził się w program gospodarczy, którego całkowita wartość sięgnie 7 bln euro do 2050 roku. (Czytaj więcej)

 • KE ogłosiła pierwsze zaproszenie do składania wniosków w ramach Funduszu Innowacyjnego, który ma finansować przełomowe technologie w dziedzinie OZE, CCS, CCU czy magazynowania energii. Jego poprzednikiem był program NER 300. (Czytaj więcej)

 • Elektryfikacja podstawą przyszłości transportu, ogrzewnictwa i ciepłownictwa w Unii Europejskiej. Jakie będą konsekwencje dla Polski? (Czytaj więcej)

 • Chcesz się podzielić energią z instalacji PV? Zobacz jak to chcą robić w Monachium. Pionierkraft testuje innowacyjną metodę dzielenia się energią. Co można na tym zyskać i czy to dobry sposób na zwiększenie autokonsumpcji energii z mikroinstalacji? (Czytaj więcej)

 • Analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego wskazali, że w lipcu po raz pierwszy ujemne ceny energii elektrycznej odnotowano na Łotwie. Dodali, że dopłatami do zużycia prądu mogli się też cieszyć mieszkańcy m.in. Szwecji, Finlandii, Danii, Estonii i Litwy. (Czytaj więcej)

 

Autor: mgr inż. Kamil Różycki, Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A.