Strona główna>Wydawnictwa>Przegląd prasy

Przegląd prasy

Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych wiadomości z dziedziny energii oraz zasobów w Polsce i na świecie z okresu 7 - 13 września 2020. W dzisiejszym zestawieniu przedstawiamy między innymi: powołano Zespół do spraw efektywności i transformacji energetycznej budynków, w Polsce jest już ponad 2,5 GW mocy w fotowoltaice, Polska rozważa wprowadzenie koncepcji tzw. wirtualnego prosumenta, PSE poinformowały o dziennym rekordzie generacji z krajowej fotowoltaiki, siedem państw Unii Europejskiej chce nadal produkować energię z węgla po 2030 roku oraz wiele innych informacji z Polski i świata.

 

1. NFOŚiGW - działania:

 • Powołano nowych członków Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Stanowisko Prezesa Zarządu NFOŚiGW objął prof. Maciej Chorowski, a 10 września do Zarządu NFOŚiGW dołączy Paweł Mirowski. (Czytaj więcej)

 

2. Prawo w energetyce:

 • Opracowanie reformy efektywności energetycznej budynków w Polsce ma być głównym zadaniem powołanego przez ministra rozwoju Zespołu do spraw efektywności i transformacji energetycznej budynków. Odbyło się pierwsze posiedzenie zespołu. W Zespole znalazło się 16 ekspertów, m.in. przedstawicieli uczelni oraz instytutów naukowych i badawczych, organizacji i stowarzyszeń branżowych i organizacji pracodawców, którzy zgodzili się wesprzeć ministra rozwoju. (Czytaj więcej)

 • Sejmik Województwa Mazowieckiego przegłosował nowy Program ochrony powietrza, który m.in. zakazuje rozpalania kominków podczas smogowych dni. (Czytaj więcej)

 • Projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. przewiduje m.in. uruchomienie w 2033 r. pierwszego bloku elektrowni jądrowej oraz wzrost znaczenia biomasy, biogazu, geotermii oraz pomp ciepła. Podkreśla się rolę OZE, głównie offshoru. (Czytaj więcej)

 • Powstanie nowelizacja ustawy o OZE dla klastrów energii. Mimo, że definicja klastrów energii pojawiła się w ustawie o odnawialnych źródłach energii już kilka lat temu, a także mimo wielu konferencji i zamawianych przez rząd raportów, koncepcja klastrów nadal nie doczekała się systemowych rozwiązań, które dałyby takim podmiotom podstawy do budowania modeli biznesowych. Ma to zmienić nowelizacja ustawy o OZE, za której przygotowanie zabrało się Ministerstwo Klimatu. (Czytaj więcej)

 • Program Ochrony Powietrza. Kto jest przeciwny zmianom? Likwidacja uchwały antysmogowej dla Małopolski, czy zniesienie zakazu palenia węglem i drewnem w Krakowie. To tylko kilka propozycji „rozmiękczenia” Programu Ochrony Powietrza procedowanego właśnie w Sejmiku Województwa Małopolskiego. (Czytaj więcej)

 • Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz powiedziała, że resort chce zakończyć projekt ustawy odległościowej do końca 2020 roku. (Czytaj więcej)

 

3. Energetyka odnawialna:

 • Polska fotowoltaika stale przyspiesza. Sierpień okazał się rekordowy pod względem przyrostu zainstalowanych mocy na naszym rynku PV. Odnotowany w pierwszych ośmiu miesiącach tego roku wzrost mocy elektrowni PV w Polsce zrównał się już niemal z całkowitą mocą fotowoltaiki, którą zainstalowaliśmy do końca 2019 r.  Z informacji zebranych przez operatora systemu przesyłowego PSE od operatorów systemów dystrybucyjnych wynika, że zainstalowana moc w fotowoltaice na dzień 1 września 2020 roku wyniosła 2528,371 MW. Oznacza to, że w sierpniu całkowita moc PV w naszym kraju, którą odnotowuje PSE, wzrosła o 267 MW i jest to najlepszy wynik w historii naszego rynku PV. Dotychczas najlepszym miesiącem dla polskiej fotowoltaiki, jeśli uwzględniać zestawienia opracowane przez PSE, był styczeń 2020 r., kiedy przybyło 172,9 MW. (Czytaj więcej)

 • Polska rozważa wprowadzenie koncepcji tzw. wirtualnego prosumenta. Zakłada ona, że producentami energii mogą zostać nawet te podmioty (firmy i osoby), które nie mają gdzie wybudować własnego źródła OZE. Na początku tego roku taką możliwość wdrożyła już Litwa. Dzięki nowym przepisom możliwość zainwestowania w instalacje fotowoltaiczne miałyby nawet osoby mieszkające w blokach i dużych miastach. Jak mówi Simonas Šileikis, prezes Green Genius Poland, firmy oferującej takie inwestycje na Litwie, widoczne jest zainteresowanie tym rozwiązaniem ze strony Polski, prowadzone są prawne analizy możliwości jego wprowadzenia. (Czytaj więcej)

 • Recykling modułów PV w Polsce – Ile kosztuje? Co się odzyskuje? Instalacja fotowoltaiczna może pracować kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Co jednak można zrobić ze sprzętem po okresie użytkowania? Zastanawiają się nad tym nie tylko właściciele mikroinstalacji, ale też rolnicy, którzy dzierżawią swoje grunty pod fotowoltaikę i chcą wiedzieć, czy jeśli zostaną z tym sami, będą mogli łatwo zutylizować niepotrzebny sprzęt. Jak sytuacja z recyklingiem modułów fotowoltaicznych wygląda dzisiaj w Polsce? (Czytaj więcej)

 • Według analiz Instytutu Energetyki Odnawialnej, w pierwszej połowie 2020 roku prawie 1000 projektów PV otrzymało warunki przyłączenia do sieci. W niektórych miesiącach łączna moc wydanych warunków przyłączenia była nawet 2 razy większa niż w analogicznych okresach w 2019 roku. (Czytaj więcej)

 • Na polskim rynku fotowoltaiki przybywa dużych inwestorów. Kilka firm chwali się posiadaniem w swoim portfolio projektów farm słonecznych o łącznych mocach setek megawatów. To wcale nie oznacza, że w najbliższym czasie zaczną w Polsce wyrastać jak grzyby po deszczu ogromne elektrownie słoneczne. Są i przeszkody w rozwoju branży. (Czytaj więcej)

 • Warunki prawne skutecznego wykorzystania biometanu. Nadchodzi czas biometanu. Ostatnie sygnały z rynku oraz oficjalne komunikaty prasowe nie pozostawiają wątpliwości – największe polskie spółki paliwowe jednoznacznie deklarują inwestycje biogazowe oraz widzą w tym paliwie sposób na transformację energetyczną sektora transportu. (Czytaj więcej)

 • Jeden z największych na świecie producentów paneli fotowoltaicznych, Longi  Solar, rozpoczął seryjną produkcję dwustronnych modułów o mocy sięgającej 540 Wp. Jeszcze w tym roku chińska firma ma uruchomić linie umożliwiające wyprodukowanie rocznie modułów nowej serii o łącznej mocy aż 12 GWp, co stanowi kilkanaście procent całkowitej mocy elektrowni PV zainstalowanych na świecie w ubiegłym roku. (Czytaj więcej)

 • Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa co roku przeprowadza kontrolę kilkudziesięciu biogazowni rolniczych. Liczba skontrolowanych instalacji zbliża się do setki. W przypadku czterech z nich zastosowano najwyższą z możliwych kar – zakaz działalności. (Czytaj więcej)

 

4. Klimat:

 • Komisja środowiska PE poparła wprowadzenie obowiązku neutralności klimatycznej do 2050 r. zarówno na poziomie UE, jak i poszczególnych państw członkowskich. Wezwała też do zwiększenia celu redukcji emisji do 2030 r. z 40 do 60 proc. (Czytaj więcej)

 • Niemal co ósmy zgon w Europie związany ze złą jakością środowiska. Zanieczyszczenie powietrza, hałas, skutki zmian klimatu, takie jak fale upałów, i narażenie na groźne chemikalia prowadzą do pogorszenia stanu zdrowia mieszkańców Europy. Według EEA zła jakość środowiska przyczynia się do 13 proc. zgonów. (Czytaj więcej)

 • Co znajduje się w dymie ze spalania drewna? Dla wielu osób zapach dymu z płonącego drewna jest przyjemny i budzi miłe skojarzenia. W przeciwieństwie do węgla, drewno jest często uważane za opał „naturalny” i „ekologiczny”. Jednak dym powstający przy spalaniu biomasy zawiera wiele substancji szkodliwych dla naszego zdrowia. (Czytaj więcej)

 • W ciągu trzech dekad Unia Europejska ma stać się neutralna klimatycznie. Ten ambitny cel obierają nie tylko państwa, lecz także coraz więcej przedsiębiorstw. Jeden z czołowych na świecie i w Polsce producentów okien – Grupa VELUX – ogłosił właśnie, że zneutralizuje całą swoją emisję dwutlenku węgla od momentu rozpoczęcia działalności. To łącznie 5,6 mln ton CO2. Firma chce osiągnąć dożywotnią neutralność węglową do 2041 roku i przeznaczy na ten cel nawet 135 mln euro. To ambitne zadanie będzie realizowane w partnerstwie z WWF. (Czytaj więcej)

 

5. Węgiel i górnictwo:

 • Raport opracowany przez Ember i CAN Europe wskazuje, że siedem państw Unii Europejskiej chce nadal produkować energię z węgla po 2030 roku. Autorzy raportu oceniają, że w efekcie unijny Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, z którego pieniądze mają trafić do krajów, gdzie wydobywany jest węgiel, będzie wspierać brak ambicji w polityce klimatycznej. (Czytaj więcej)

 • Nowy projekt polityki energetycznej państwa wieszczy przyspieszony koniec węgla. Z obecnych 19,5 GW elektrowni węglowych w 2040 r. ma zostać tylko 6 GW. Od 2030 r. Polacy przestaną palić węglem w miastach, a 10 lat później także na wsi. (Czytaj więcej)

 • Nowy blok energetyczny o mocy 910 megawatów w Jaworznie osiągnął moc znamionową. Rozpoczęło się testowanie wszystkich układów i urządzeń na parametrach nominalnych. (Czytaj więcej)

 • Według oceny Instytutu WiseEuropa już w tym roku powinna ruszyć kompleksowa reforma państwowego sektora wydobywczego, która powinna zakładać ograniczenie zatrudnienia i pozostawienie tylko najlepiej rokujących spółek. (Czytaj więcej)

 

6. Ropa naftowa:

 • Arabia Saudyjska zapowiedziała przecenę dostaw ropy do Azji i USA. (Czytaj więcej)

 • W okresie styczeń-lipiec 2020 roku wartość rosyjskiego eksportu ropy naftowej w ujęciu kwotowym zmalała o ponad jedną trzecią. (Czytaj więcej)

 

7. Gaz:

 • Polska może zaoferować Niemcom przepustowość Baltic Pipe zamiast Nord Stream 2. (Czytaj więcej)

 • W ciągu dziesięciu lat PGNiG chce wytwarzać 4 mld metrów sześciennych biometanu. Planowana jest budowa 1,5 tysiąca biogazowni. (Czytaj więcej)

 • Jak podaje EY są pierwsze oznaki związane z tym, że niektóre instytucje finansujące kładą gaz na swojej szarej albo czarnej liście. Co to oznacza? (Czytaj więcej)

 

8. Energia jądrowa:

 • Minister Klimatu Michał Kurtyka, na wniosek Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki dr. Łukasza Młynarkiewicza, powołał na stanowisko Wiceprezesa Państwowej Agencji Atomistyki Andrzeja Głowackiego, dotychczas Dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa Jądrowego PAA. (Czytaj więcej)

 

9. Wywiady:

 • Dawid Krzosek, prezes firmy ENERGO home o betonie zero CO2 i zaletach wykorzystywania ekologicznych materiałów w inwestycjach budowlanych. (Czytaj więcej)

 • Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego o tym, że mimo chwilowego załamania podczas epidemii, ceny energii elektrycznej wzrosną. (Czytaj więcej)

 • Robert Jeszke z CAKE-KOBIZE o tym z jakimi konsekwencjami wiązałoby się wprowadzenie podatku granicznego od emisji. (Czytaj więcej)

 • Michał Kaczerowski, prezes firmy Ambiens o tym jak uzyskać decyzję środowiskową dla farmy fotowoltaicznej. (Czytaj więcej)

 

10. Pozostałe informacje z kraju:

 • Choć polscy przedsiębiorcy z sektora MŚP doskonale orientują się w odnawialnych źródłach energii, bo o elektrowniach słonecznych, wodnych i wiatrowych słyszeli niemal wszyscy ankietowani (ponad 90 proc. wskazań́ w każdym przypadku). To jednak nie ma to dużego przełożenia na praktyczne działania, bo zdecydowana większość́ firm (95 proc.) nie korzysta z energii odnawialnej - wynika z raportu "Zielona energia w MŚP. Pod lupą". (Czytaj więcej)

 • Według raportu Urzędu Regulacji Energetyki ciepłownictwo zmaga się z rosnącymi kosztami, spadkiem rentowności, a w perspektywie ma znaczące inwestycje, związane z polityką klimatyczną. Jak ocenia prezes URE transformacja sektora będzie długa i kosztowna. (Czytaj więcej)

 • Polskie Sieci Elektroenergetyczne poinformowały o dziennym rekordzie generacji z krajowej fotowoltaiki, który został odnotowany 12 sierpnia. W tym dniu elektrownie fotowoltaiczne w Polsce wyprodukowały 12,3 GWh energii elektrycznej, a w szczytowym momencie pracowały z mocą 1609 MW, co stanowiło około 71 proc. całkowitej mocy nominalnej naszej fotowoltaiki. (Czytaj więcej)

 • Prezes URE zatwierdził zmiany w Regulaminie Rynku Mocy. Rozpoczyna się certyfikacja do aukcji na 2025 r. (Czytaj więcej)

 • Pojazdy elektryczne korzystne podatkowo – zwolnienia z akcyzy, PIT i CIT. (Czytaj więcej) http://gramwzielone.pl/auto-ekologiczne/103805/pojazdy-elektryczne-korzystne-podatkowo-zwolnienia-z-akcyzy-pit-i-cit-01
  Polski sektor paliwowo – energetyczny potrzebuje odważnego i spójnego planu działań. Jak można przeczytać w najnowszym policy briefie autorstwa Macieja Bukowskiego oraz Aleksandra Śniegockiego z Instytutu WiseEuropa, Polska jest w wyjątkowym momencie umożliwiającym zaprojektowanie i wdrożenie nowego ładu w polskiej energetyce, który nie tylko odpowiadałby na strukturalne i bieżące problemy spółek Skarbu Państwa z aktywami węglowymi, ale też umożliwiałby ich pełne zaangażowanie w tworzenie nowego, zeroemisyjnego systemu energetycznego w Polsce i poza jej granicami. (Czytaj więcej)

 • Nastąpiło udane pierwsze rozpalenie kotła parowego bloku nr 7 na oleju lekkim w Elektrowni Turów należącej do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Tym samym rozpoczął się gorący rozruch tego bloku o mocy 496 MW. Wkrótce nastąpi jego pierwsza synchronizacja z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym. (Czytaj więcej)

 • PKN Orlen zadeklarował osiągnięcie neutralności emisyjnej w 2050 roku. Cele postawione przez koncern dotyczą w pierwszej kolejności produkcji energii, zakładów petrochemicznych i rafineryjnych. Choć zabrakło konkretów, to sama deklaracja może być przełomem w myśleniu o neutralności klimatycznej w Polsce. (Czytaj więcej)

 • Fabryka Danfoss Poland w Tuchomiu wyprodukowała rekordowej wielkości węzeł cieplny. Waży on ok. 17,5 tony,  ma moc 24 MW i zostanie zainstalowany w siedzibie spółki w Danii. (Czytaj więcej)

 • Jaką moc powinny mieć gniazdka do ładowania samochodów elektrycznych? W podziemnych garażach nowych bloków mają być obowiązkowe punkty ładowania pojazdów elektrycznych. Moc przyłączeniowa gniazdek okazała się sporna. Zdaniem Konfederacji Lewiatan, minimalna moc, jaką wskazuje się w rozporządzeniu, powinna być większa. (Czytaj więcej)

 

11. Pozostałe informacje ze świata:

 • Zespół naukowców z University of Cambridge opracował urządzenie, które jest w stanie produkować paliwo z dwutlenku węgla, światła i wody. Sztuczna fotosynteza, nad którą pracują badacze, ma odbywać się bez użycia energii elektrycznej, a więc nie przyczyniać się do emisji gazów cieplarnianych. (Czytaj więcej)

 

Autor: mgr inż. Kamil Różycki, Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A.