Strona główna>Wydawnictwa>Przegląd prasy

Przegląd prasy

Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych wiadomości z dziedziny energii oraz zasobów w Polsce i na świecie z okresu 8 - 14 czerwca 2020. W dzisiejszym zestawieniu przedstawiamy między innymi: uruchomiono internetową ścieżkę składania wniosków o dofinansowanie w ramach programu „Czyste Powietrze”, ostateczna wersja Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku będzie gotowa do końca roku, według PSE moc zainstalowana instalacji PV w KSE na 1 czerwca 2020 roku wyniosła 1953,1 MW, MAE prognozuje największy w historii spadek zapotrzebowania na gaz, pojawiło się kompendium wiedzy od URE o sektorze energetycznym w Polsce oraz wiele innych informacji z Polski i świata.

 

1. NFOŚiGW - działania:

 • Zgodnie z zapowiedziami 10 czerwca 2020 r. uruchomiona została internetowa ścieżka składania wniosków o dofinansowanie w ramach programu „Czyste Powietrze”. E-wnioski są już dostępne w serwisie gov.pl. (Czytaj więcej)

 • Pojawiło się nowe narzędzie dla wnioskodawców „Czystego Powietrza”. Kalkulator do wyliczenia grubości ocieplenia budynków to kolejne ułatwienie dla osób starających się o dotacje na termomodernizację domu jednorodzinnego. Pomoc dla beneficjentów programu „Czyste Powietrze” na zlecenie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przygotowali eksperci Krajowej Agencji Poszanowania Energii. (Czytaj więcej)

 • Jak poinformował minister klimatu Michał Kurtyka, „Dotychczas w ramach programu „Czyste Powietrze” złożono już ponad 142 tys. wniosków i podjęto niemal 111 tys. uchwał o udzieleniu finansowania na kwotę blisko 2,2 mld zł. Ponadto znamy już szacunkowe wyniki za ostatni rok podatkowy – dzięki uldze termomodernizacyjnej Polacy zaoszczędzili ponad 3 mld zł”. (Czytaj więcej)

 • Właściciele domów rekreacyjnych mogą dostać dofinansowanie do fotowoltaiki. (Czytaj więcej)

 • Jak poinformował minister klimatu Michał Kurtyka, do polskich rodzin w ramach ulgi termomodernizacyjnej trafiło 3 mld zł. Minister dodał, że w ramach ulgi oraz programu "Czyste powietrze", na działania antysmogowe przekazano ponad 5 mld zł. (Czytaj więcej)

 • Złożono już prawie 40 tys. elektronicznych wniosków o dofinansowanie w ramach programu „Mój prąd”. W maju takich wniosków złożono niemal 11 tys., a w czerwcu - ponad 4 tys. (Czytaj więcej)

 • W czerwcu możliwy jest rekord pod względem liczby wniosków złożonych w rządowym programie dotacji na fotowoltaikę Mój Prąd. Wskazują na to dane przekazane przez Ministerstwo Cyfryzacji, które uczestniczyło we wdrożeniu elektronicznego kanału składania wniosków w tym programie. (Czytaj więcej)

 

2. Prawo w energetyce:

 • Urzędnicy Ministerstwa Rozwoju i Ministerstwa Klimatu szykują nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii mającej na celu rozszerzenie działalności prosumenckiej na mieszkańców miast, którzy nie mają możliwości instalacji własnego systemu fotowoltaicznego, ale którzy dzięki zaproponowanym przez rząd rozwiązaniom mają zyskać możliwość inwestycji w systemy prosumenckie i wirtualnego korzystania z produkowanej przez nie energii. (Czytaj więcej)

 • Do projektu rozporządzenia dotyczącego rejestracji, bilansowania i udostępniania danych pomiarowych oraz rozliczeń prosumentów zgłoszono lawinę uwag. Przepisy mają jasno uregulować na korzyć prosumenta rozliczenia energii wprowadzonej i pobranej. Ale zamiast przejrzystych zapisów pojawiło się sporo znaków zapytania. Energetycy chcą więcej czasu. (Czytaj więcej)

 • Ostateczna wersja Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku będzie gotowa do końca roku. Projekt został zaprezentowany jesienią 2018 roku, w ubiegłym roku pojawiła się jego kolejna odsłona. (Czytaj więcej)

 • Nowelizacja ustawy o OZE pozwoli przekazać na cele energetyczne już ścięte drzewo, które przez koronawirusa nie zostanie odebrane przez kontrahentów Lasów Państwowych - wskazał rzecznik resortu środowiska. Jak dodał, nowela nie da podstawy do zwiększenia pozyskania drewna. (Czytaj więcej)

 

3. Energetyka odnawialna:

 • Według Polskich Sieci Elektroenergetycznych, moc zainstalowana instalacji fotowoltaicznych w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym na 1 czerwca 2020 roku wyniosła 1953,1 MW. Jak wyliczyły PSE, oznacza wzrost o 176,38 proc. licząc rok do roku i o 6,57 proc. w okresie maj 2020 – czerwiec 2020. (Czytaj więcej)

 • Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego przygotowali raport na temat rozwoju gospodarki zeroemisyjnej, jako elementu Europejskiego Zielonego Ładu. Wskazują na ważna rolę łączenia sektorów energii i wykorzystanie w jej produkcji odnawialnych źródeł energii. (Czytaj więcej)

 • Rozstrzygnięto największy na świecie przetarg na elektrownie słoneczne. Adani Green Energy Ltd. należące do miliardera Gautama Adaniego wygrało rządowy przetarg o wartości 6 mld dolarów na budowę elektrowni słonecznych o łącznej mocy 8 GW. Instalacje mają być rozsiane w wielu miejscach Indii. Największa z nich, o mocy 2 GW, będzie jednocześnie jedną z największych tego typu elektrowni na świecie. Projekt ma się przyczynić do powstania 400 tys. miejsc pracy. (Czytaj więcej)

 • Komisja Europejska opublikowała „Sprawozdanie na temat niebieskiej gospodarki UE w 2020 roku”, w którym został przedstawiony przegląd wyników sektorów gospodarki UE związanych z oceanami i środowiskiem przybrzeżnym. Z raportu wynika, że Unia Europejska ma szansę, aby wkład źródeł morskich w produkcję energii elektrycznej osiągnął poziom nawet 35 procent w 2050 roku. (Czytaj więcej)

 • Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV spytało kilkadziesiąt firm z branży fotowoltaicznej w Polsce, w jaki sposób kryzys koronawirusowy wpłynął na sprzedaż, montaże elektrowni słonecznych oraz zatrudnienie. Z badań wynika, że sprzedaż instalacji PV w 2020 roku rosła w porównaniu do 2019 roku, jednak jej dynamika spadła. (Czytaj więcej)

 • Czy mikrobiogazownia sprawdzi się w gospodarstwie hodowlanym? Inwestycja w małą biogazownię zagrodową to idealne, samowystarczalne rozwiązanie dla gospodarstw hodowlanych. Taka instalacja nie tylko dostarczy energię elektryczną i ciepło dla całego gospodarstwa przez cały rok, lecz także przyniesie dodatkowe możliwości pozwalające choćby złagodzić ograniczenia narzucone przez dyrektywę azotanową. (Czytaj więcej)

 

4. Klimat:

 • Polska neutralna klimatycznie? To jest możliwe, choć trudne do osiągnięcia – przekonują eksperci McKinsey & Company. Wymagałoby to jednak potężnych inwestycji o wartości 380 mld euro. Według raportu „Neutralna emisyjnie Polska 2050. Jak wyzwanie zmienić w szansę” do 2050 r. Polska może obniżyć emisje o 91 proc. oraz zwiększyć pochłanianie dwutlenku węgla na tyle, by zrekompensować pozostałe 9 proc. emisji, które wyeliminować bardzo trudno. (Czytaj więcej)

 • Jak wynika z raportu Instytutu Jagiellońskiego, upowszechnienie zielonej energii w wielu sektorach polskiej gospodarki (przemyśle, transporcie, ciepłownictwie itd.) do 2050 r. może umożliwić redukcję emisji CO2 wobec 2020 r. o ok, 68 proc. (Czytaj więcej)

 

5. Węgiel i górnictwo:

 • Sytuacja na międzynarodowym rynku węgla w maju 2020 roku pokazała, że światowy popyt na ten surowiec zmierza ku największemu spadkowi rocznemu od czasów drugiej wojny światowej, natomiast okres kwarantanny - w wyniku rozprzestrzeniającej się pandemii koronawirusa w krajach będących największymi producentami i eksporterami węgla - przyspieszył ten proces. (Czytaj więcej)

 • Elektrownia Bełchatów zatrudnia ok. 3000 pracowników. W całym bełchatowskim kompleksie energetycznym w Grupie PGE pracuje ok. 10 000 osób. Czas na opracowanie planu B – co zamiast elektrowni? Pociąg zwany sprawiedliwą transformacją nie będzie czekał. Jak informuje Greenpeace, Polska Grupa Energetyczna Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (PGE GiEK) planuje wyłączenie bloków elektrowni w Bełchatowie po 2030 r. Elektrownia jest zasilana węglem brunatnym z kopalni odkrywkowej w Szczercowie, ale te zasoby się kończą. Za to plany budowy odkrywki w Złoczewie stoją pod znakiem zapytania, bo terminy na wydanie decyzji w tej sprawie są ciągle odraczane. (Czytaj więcej)

 • Polska zamyka kopalnie na trzy tygodnie w związku z COVID-19. Dlaczego tak późno? (Czytaj więcej)

 

6. Ropa naftowa:

 • Udział Arabii Saudyjskiej w rynku ropy ma wzrosnąć w tym dziesięcioleciu do najwyższego poziomu od lat 80. XX wieku, gdyż inwestycje w produkcję w innych częściach globu wysychają po kryzysie koronawirusa – podaje JP Morgan w raporcie. (Czytaj więcej)

 

7. Gaz:

 • W 2019 r. zarządzanym przez Gaz-System polskim systemem przesyłowym gazu przepłynęło go 20,5 mld m sześc. To rekord i najlepszy wynik w historii, w dodatku sporo wyprzedzający różne warianty prognoz co do przesyłu. (Czytaj więcej)

 • MAE prognozuje największy w historii spadek zapotrzebowania na gaz. (Czytaj więcej)

 • W roku 2023 Chiny staną się największym importerem skroplonego gazu ziemnego - prognozuje Międzynarodowa Agencja Energii. Rola największego sprzedawcy LNG przypaść ma Stanom Zjednoczonym. (Czytaj więcej)

 

8. Energia jądrowa:

 • Międzynarodowa Agencja Energii stwierdziła, że niepewność polityczna w wielu krajach uniemożliwia przemysłowi nuklearnemu podejmowanie decyzji inwestycyjnych. MAE uważa, że "Bezpośrednie uznanie przez rządy wartości energii jądrowej zachęciłoby decydentów do wyraźnego włączenia energetyki jądrowej do swoich długoterminowych planów energetycznych i zobowiązań porozumienia paryskiego". (Czytaj więcej)

 • Raport: Atom to najbezpieczniejsze źródło energii pomimo Czarnobyla i Fukushimy. Ted O’Brien, z Liberalno-Narodowej Partii Queensland, przewodniczący komisji parlamentarnej ds. środowiska i energii, powołując się na wyniki dochodzenia parlamentarnego stwierdził w Sky News, że „energia jądrowa jest najbezpieczniejszą formą produkcji energii elektrycznej”. (Czytaj więcej)

 • Wyjątkowy reaktor powstaje w Rosji. Rozpoczęła się budowa reaktora, którego zadaniem będzie eliminowanie szkodliwych promieniotwórczych substancji z zużytego paliwa jądrowego. Takiego urządzenia dotąd nie ma na świecie. (Czytaj więcej)

 

9. Wywiady:

 • Dr Andrzej Kassenberg z Instytutu na rzecz Ekorozwoju o tym czym są Krajowe Plany na rzecz Energii i Klimatu (KPEiK) i jaka motywacja przyświecała ich wprowadzeniu. (Czytaj więcej)

 • Paweł Wróbel, szef Gate Brussels i współpracownik BiznesAlert.pl o tym: Jak Polska może wskoczyć na unijną „falę renowacji” budynków? (Czytaj więcej)

 • Michał Tarka, partner w kancelarii SMM Legal o przyszłości energetyki rozproszonej. (Czytaj więcej)

 

10. Pozostałe informacje z kraju:

 • Prezes URE przygotował kolejny raport roczny. Sprawozdanie to nie tylko podsumowanie prac prowadzonych w Urzędzie w minionym roku, ale także kompendium wiedzy o sektorze energetycznym w Polsce. W 2019 roku o prawie 20 proc. wzrosła produkcja energii ze źródeł odnawialnych (w stosunku do 2018 roku) – raportuje prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Eksport energii z Polski zmniejszył się o niemal 40 proc., natomiast import wzrósł o 135 proc. (Czytaj więcej)

 • Prawie 52 mld zł wynoszą planowane inwestycje sieciowe w elektroenergetyce w najbliższych pięciu latach, które operatorzy systemów dystrybucyjnych i przesyłowego uzgodnili z Prezesem URE w swoich planach rozwoju. (Czytaj więcej)

 • Jedna z firm działających na rynku fotowoltaicznym we współpracy z bankiem Inbank wprowadza nową ofertę finansowania inwestycji w domową instalację fotowoltaiczną. Cała procedura kredytowa ma odbywać się online, a do podpisania umowy ma wystarczyć SMS. Sunday Polska oraz Inbank zaoferują gospodarstwom domowym zainteresowanym montażem instalacji fotowoltaicznej sfinansowanie jej kredytem z ratami 0 proc. Jego spłata może zostać rozłożona na 84 miesiące. (Czytaj więcej)

 • PKN ORLEN deklaruje udział w finansowaniu projektu budowy elektrowni Ostrołęka oraz przystąpienie do inwestycji w charakterze wspólnika. Warunkiem do podjęcia dalszych działań będzie wykorzystanie technologii opartej na paliwie gazowym oraz uzyskanie niezbędnych zgód korporacyjnych. (Czytaj więcej)

 • W ciągu kilku zaledwie lat PGNiG chce być właścicielem instalacji OZE o mocy zainstalowanej 900MW. Spółka ogłosiła, że robi zielony zwrot, może to ją kosztować nawet 4 miliardy złotych. Nasz potentat coraz bardziej dywersyfikuje swoją działalność. (Czytaj więcej)

 • Raport: Neutralna emisyjnie Polska 2050. Pełna dekarbonizacja Polski i osiągnięcie neutralności emisyjnej do 2050 r. jest osiągalne i może poprawić niezależność energetyczną, przynieść rozwój nowych branż oraz nawet 300 tys. nowych miejsc pracy. (Czytaj więcej)

 • Rośnie zaangażowanie banków w finansowanie projektów fotowoltaicznych. Santander Bank Polska i mBank podpisały umowę o wartości 350 mln zł na sfinansowanie projektu budowy 128 elektrowni słonecznych opracowanego przez R.POWER łącznej mocy 121 MWp, które wygrały ubiegłoroczne aukcje OZE. (Czytaj więcej)

 • Czy aktywność Słońca ma wpływ na awarie energetycznych linii przesyłowych? Jakość życia społeczeństw jest obecnie silnie uzależniona od płynnych dostaw energii elektrycznej. Dr Anna Wawrzyńczak-Szaban z Zakładu Energetyki Jądrowej i Analiz Środowiska NCBJ wraz z zespołem badaczy z Uniwersytetu Matematyczno-Przyrodniczego w Siedlcach, AGH i Centrum Badań Kosmicznych PAN w pracy "Transmission Lines in Poland and Space Weather Effects" analizuje problem wpływu pogody kosmicznej na działanie linii energetycznych. (Czytaj więcej)

 • Elektrownia Łagisza stanie się elektrociepłownią. Tauron zakończył uciepłownienie Elektrowni Łagisza. Ostatnim etapem inwestycji było przekazanie do eksploatacji nowej kotłowni szczytowo-rezerwowej, która zapewni dostawy ciepła podczas dużego zapotrzebowania lub postoju bloku 460 MWe. (Czytaj więcej)

 • Ile za nośniki energii w latach 2007 - 2018, a ile za dostęp do internetu w polskich gospodarstwach domowych - cenowe studium porównawcze. Przedmiotem opracowania jest analiza wydatków polskich gospodarstw domowych na dwa produkty niezbędne do funkcjonowania we współczesnym świecie: energię i dostęp do internetu. Szczegółowej analizie poddano wydatki na energię elektryczną, gaz, ciepło i opał w latach 2007 - 2018 w relacji do wydatków na towary i usługi konsumpcyjne oraz do dochodu rozporządzalnego, a także w zakresie dostępu do internetu stacjonarnego, mobilnego i usług dodanych. (Czytaj więcej)

 

11. Pozostałe informacje ze świata:

 • Francuski deweloper Neoen ma już na koncie budowę największego na świecie bateryjnego magazynu energii. Teraz uruchomi największą baterię w Skandynawii. Magazyn energii o mocy 30 MW i pojemności 30 MWh powstanie w Finlandii, w pobliżu miasta Lappeenranta w południowo-wschodniej części kraju. (Czytaj więcej)

 • Niemieckie ministerstwo gospodarki chce przeznaczyć na rozwój infrastruktury elektromobilności 2,5 mld euro, z czego 500 mln euro na rozbudowę krajowej sieci ładowarek samochodowych. (Czytaj więcej)

 

Autor: mgr inż. Kamil Różycki, Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A.