Strona główna>Wydawnictwa>Przegląd prasy

Przegląd prasy

Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych wiadomości z dziedziny energii oraz zasobów w Polsce i na świecie z okresu 9 - 15 września 2019. W dzisiejszym zestawieniu przedstawiamy między innymi: postępy w programie “Mój Prąd”, przyjęto projekt ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów, jest już raport branżowy 2019 - Biogaz na świecie, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał korzystny dla Polski wyrok ws. korzystania przez Gazprom z gazociągu OPAL, UE rozważa wprowadzenie nowych podatków dla sektora energetycznego, aby zrealizować cele polityki klimatycznej oraz wiele innych informacji z Polski i świata.

 

1. NFOŚiGW - działania:

 • Na stronie internetowej NFOŚiGW można na bieżąco śledzić działanie programu “Mój Prąd”. Do dnia 13 września do ME wpłynęło 313 wniosków, na kwotę ponad 1,5 mln zł i instalacje o łącznej mocy ponad 1800 kW. Dotacje wypłacono dla 103 wniosków, na łączną kwotę ponad  pół mln zł, na instalacje o łącznej mocy ponad 600 kW. (Czytaj więcej)

 • Piotr Woźny, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, poinformował o serii dobrych zmian w podatkach oraz kwestii walki ze smogiem. Są nimi: “ustawa antykopciuchowa, zwolnienie z PIT programów Mój Prad i Agroenergia, 8% VAT dla paneli fotowoltaicznych montowanych poza dachem, twardy obowiązek podłączenia do sieci ciepłowniczej”. (Czytaj więcej)

 

2. Prawo w energetyce:

 • Przyjęto projekt ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów, przedłożony przez Ministra Inwestycji i Rozwoju. W podpisanym dokumencie zostało przewidziane zwiększenie działalności Funduszu Termomodernizacji i Remontów, którego dodatkowym zadaniem jest rozszerzenie dofinansowania poprawy bezpieczeństwa użytkowania budynków z wielkiej płyty oraz poprawy stanu technicznego budynków komunalnych. W przyjętym projekcie znalazł się zapis, który zakłada pomoc samorządom gminnym w działaniach, które mają służyć poprawie stanu technicznego budynków wielorodzinnych, które należą do składu mieszkaniowego gminy. (Czytaj więcej)

 • W projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo Ochrony Środowiska oraz ustawy o Inspekcji Handlowej pojawiła się poprawka, która ujednolica stawkę VAT na fotowoltaikę. Oznacza to, że będzie ona wynosiła 8% niezależnie od tego, czy instalacja będzie znajdowała się na gruncie czy na dachu. Poprawka, przyjęta przez Sejm ujednolica stawkę podatku VAT na instalacje fotowoltaiczne funkcjonalnie związane z budynkiem o powierzchni do 300 m2. (Czytaj więcej)

 • Nowelizacja ustawy Prawo Ochrony Środowiska rozszerza uprawnienia Państwowej Inspekcji Handlowej. Po wejściu przepisów w życie PIH karać będzie za sprzedaż „kopciuchów”. Kara finansowa wynosić będzie do 5% przychodu przedsiębiorcy osiągniętego w poprzednim roku kalendarzowym, ale nie mniej niż 10 000 zł. Państwowa Inspekcja Handlowa uzyskała uprawnienia do kontroli sprzedaży ”kopciuchów”. Sprzedaż takich pozaklasowych kotłów na paliwa stałe jest zakazana od 1 lipca 2018. Mimo to wciąż można je kupić w sklepach i w portalach internetowych. (Czytaj więcej)

 • Rada Ministrów przyjęła uchwałę ws. założeń do programy podniesienia retencji w Polsce w latach 2021-2027. Program ma być przyjęty na przełomie 2020/2021 r. i zakłada dwukrotne zwiększenie magazynowanej wody w Polsce. Inwestycje z tym związane mają kosztować 10-14 mld zł. (Czytaj więcej)

 • Planuje się obniżenie o 50 proc. stawki podatku akcyzowego dla pojazdów hybrydowych. Celem nowego prawa będzie pobudzenie rynku i zwiększenie użytkowania samochodów niskoemisyjnych. (Czytaj więcej)

 

3. Energetyka odnawialna:

 • Według szacunków SBF POLSKA PV, w pierwszej połowie 2019 roku, do 30 czerwca, w polskim systemie elektroenergetycznym mogło pracować nawet 92 660 mikroinstalacji fotowoltaicznych, a to oznacza, że w pierwszych sześciu miesiącach tego roku przyłączono do sieci ponad 37 500 indywidualnych elektrowni słonecznych. (Czytaj więcej)

 • Branża OZE spodziewa się, że w najbliższych latach Polska stanie się wielkim placem budowy dla energetyki odnawialnej. Przyrost mocy wiatrowych na lądzie i morzu stanie się motorem napędzającym gospodarkę kraju. Pierwsze efekty, w postaci dodatkowych wpływów podatkowych i rozwijającego się rynku pracy, będą widoczne dzięki aukcjom dla farm lądowych już w tym roku. W kolejnej dekadzie boom inwestycyjny przeniesie się na morze. (Czytaj więcej)

 • Biogaz na świecie – raport branżowy 2019. Jak ma się biogaz na świecie? Branża biogazowa w Polsce rozwija się, choć powoli. Zbyt wolno w porównaniu do innych państw członkowskich UE. Liderów gonią kraje, w których sektor biogazowy ma mniejszy potencjał niż polski. A które już dziś mogą pochwalić się zdecydowanie większą liczbą instalacji. (Czytaj więcej)

 • Według wyliczeń Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW), przyrost mocy wiatrowych na lądzie o 3,5 GW to ok. 4,4 mld zł oszczędności z tytułu spadku cen energii, a także dodatkowe wpływy z tytułu podatków i dodatkowe miejsca pracy. (Czytaj więcej)

 • Obecnie, udział OZE w produkcji energii w Polsce jest szacowany na około 13 procent. Do 2020 roku, cel który ma osiągnąć Polska względem UE to 15%. Podejmowane działania, takie jak np Program Mój Prąd, mają na celu ciągłe zwiększanie udziału, ale nie wiadomo czy Polska zdąży. (Czytaj więcej)

 

4. Klimat:

 • Mimo braku wsparcia wszystkich krajów unijnych w sprawie osiągnięcia neutralności węglowej do 2050 roku Komisja Europejska jedzie na szczyt klimatyczny do USA z zamiarem ogłoszenia, że neutralność do połowy stulecia to cel Europy. Szczyt klimatyczny ONZ (Climate Action Summit) odbędzie się 23 września w Nowym Jorku. UE przygotowuje się do niego od dawna, ale w czerwcu na szczycie szefów państw i rządów nie udało się osiągnąć zgody wszystkich stolic na zapisy dotyczące neutralności klimatycznej, jaką wszystkie państwa Unii miałyby osiągnąć do 2050 roku. Zgody nie dały m.in. Polska i Czechy, wskazując, że potrzeba więcej czasu na przeanalizowanie kosztów transformacji, jaka wiąże się z nowym celem. 24 kraje UE podkreśliły jednak, że popierają dążenie do neutralności w 2050 roku. (Czytaj więcej)

 • Do tej pory, do programu “Czyste Powietrze” wpłynęło 80 tysięcy wniosków w sumie na 1,7 mld zł. To ok. 1,65% całej kwoty, która jest przeznaczona na program. Realizacja programu jest planowana do 2029 roku. (Czytaj więcej)

 • Niemcy planują wydać 40 mld euro na ochronę klimatu. Dzięki temu państwo chce osiągnąć do 2030 roku swoje cele klimatyczne. (Czytaj więcej)

 

5. Węgiel i górnictwo:

 • Według opracowania Agencji Rozwoju Przemysłu, w sierpniu 2019 roku w światowych terminalach węglowych następował systematyczny spadek cen surowca. Zwiększyły się też zapasy węgla w europejskich portach. (Czytaj więcej)

 • Polska ściąga rekordowe ilości węgla z zagranicy. Do tego wydobywa go niemal sama w Unii. Rekordowe 19,68 mln ton węgla kamiennego z zagranicy trafiło do Polski w 2018 r. Wiele wskazuje na to, że w 2019 r. ten wynik zostanie jeszcze “poprawiony”. W ciągu trzech lat import węgla do Polski z Rosji wzrósł o 160 proc., ale surowiec trafia do Polski także z bardzo odległych kierunków, takich jak Mozambik, Australia czy Kolumbia. (Czytaj więcej)

 

6. Ropa naftowa:

 • Arabia Saudyjska i Rosja walczą o klientów w Europie. W październiku Arabia Saudyjska obniża ceny na wszystkie gatunki swojej ropy dla odbiorców europejskich. To reakcja na nieprzestrzeganie przez Rosję ustaleń porozumienia o ograniczeniu wydobycia. Rosyjskie pompy pracują na maksymalnych obrotach. W sierpniu rosyjskie koncerny naftowe znów wypompowały więcej ropy, niż pozwala im porozumienie OPEC+. Rosja wykonała jedynie 43 proc. swojego zobowiązania o zmniejszeniu wydobycia. W odpowiedzi na to koncern Saudi Aramco zakomunikował, że w październiku obniża ceny na ropę dla odbiorców z krajów europejskich. (Czytaj więcej)

 • Szacuje się, że z powodu przesyłu zanieczyszczonej ropy ropociągiem Przyjaźń, Gomeltransneft Drużba stracił 23 mln dolarów przychodu. Aby pokryć straty konieczne będzie dostarczenie do końca roku odpowiednich wolumenów surowca lub podniesienie taryf. (Czytaj więcej)

 

7. Gaz:

 • Jak podało Ministerstwo Energii, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał korzystny dla Polski wyrok ws. korzystania przez Gazprom z gazociągu OPAL - uchylił decyzję Komisji Europejskiej dającą rosyjskiemu koncernowi prawo korzystania z gazociągu w 100%. (Czytaj więcej)

 

8. Energia jądrowa:

 • W ciągu ostatnich 10 lat polskie firmy były zaangażowane w realizację 40 projektów jądrowych w 24 krajach świata na trzech kontynentach, nie tylko w Europie, ale też m.in. w Kanadzie, Indiach czy Japonii. (Czytaj więcej)

 • Premier musi podjąć decyzję, czy Polski Program Energetyki Jądrowej będzie się dalej rozwijać. Przyjęty w styczniu 2014 roku Polski Program Energetyki Jądrowej zakłada, że do końca bieżącego roku dojdzie do aktualizacji strategii atomowej. To oznacza, że podejmiemy ostateczną decyzję o budowie i wyznaczymy lokalizację pierwszej elektrowni jądrowej. Jednak żeby do tego doszło, potrzebna jest kluczowa decyzja Prezesa Rady Ministrów dotycząca budowy elektrowni. Dopiero, gdy premier powie „tak, budujmy”, w życie będzie mogła wejść aktualizacja strategii. Już wiemy, że w jej projekcie znajduje się budowa elektrowni i rozpoczęcie jej działania przed 2033 rokiem.  Harmonogram PPEJ jest jednak wymagający. Na decyzję premiera pozostało bardzo mało czasu, by zdążyć wykonać kolejne kroki, niezbędne do budowy elektrowni. (Czytaj więcej)

 • Trwa aktualizacja, opracowanego w 2016 roku, katalogu „Polish Industry for Nuclear Energy”, który prezentuje polskie możliwości technologiczne w branży jądrowej. (Czytaj więcej)

 • 30-osobowy zespół PAA wraz z trzema międzynarodowymi ekspertami i  przedstawicielem amerykańskiej Komisji Dozoru Jądrowego (NRC) podczas 5-dniowego warsztatu przeanalizował wyniki symulacji wydania zezwolenia na budowę elektrowni jądrowej. Ćwiczenie wydania zezwolenia jest głównym elementem realizacji projektu ALEP (ang. Advanced Licensing Exercise Project), który PAA uruchomiła w 2018 r. W ramach symulacji zespół PAA przez 4 miesiące dokonał analizy i oceny przykładowej dokumentacji bezpieczeństwa projektu elektrowni jądrowej. (Czytaj więcej)

 

9. Wywiady:

 • Konrad Nowakowski z COBRO o biotworzywach. (Czytaj więcej)

 • Dr inż. Andrzej Lewicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i Maciej Kosiński, wiceprezes Biomass Media Group opowiadają m.in. o roli biogazu w krajowym miksie energetycznym. (Czytaj więcej)

 • Prof. Konrad Świrski z Politechniki Warszawskiej ocenia przyszłość magazynowania energii na dużą skalę. (Czytaj więcej)

 • Henryk Stabla, prezes Carboautomatyki o tym, że firmy okołogórnicze muszą wchodzić na nowe rynki pracy. (Czytaj więcej)

 

10. Pozostałe informacje z kraju:

 • Według danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych PSE, w sierpniu 2019 roku produkcja energii elektrycznej w Polsce była mniejsza niż w analogicznym okresie 2018 roku o 7,08 proc., a jej zużycie mniejsze o 2,84 proc. (Czytaj więcej)

 • Jest już dostępny raport URE “Energetyka cieplna w liczbach - 2018”. Raport przedstawia wyniki badania działalności koncesjonowanych przedsiębiorstw ciepłowniczych w minionym roku. W badaniu przeprowadzonym w 2019 roku udział wzięło 420 przedsiębiorstw posiadających koncesje udzielone przez Prezesa URE na działalność związaną z zaopatrzeniem odbiorców w ciepło, funkcjonujących na regulowanym rynku ciepła w 2018 roku. (Czytaj więcej)

 • Według wyników pilotażowego Systemu Indywidualnej Segregacji Odpadów T-Master (SISO) wdrożonego 11 maja br. na części osiedla „Płońska” w Ciechanowie, aktualnie odpady segreguje 90% gospodarstw domowych objętych programem. Prawie 65% respondentów przyznało, że nie segregowało odpadów przed wprowadzeniem SISO T-Master. 83% mieszkańców dostrzegło walory estetyczne nowych pojemników na odpady, a prawie 71% potwierdziło, że monitoring chroniący urządzenia zwiększył ich poczucie bezpieczeństwa na osiedlu. Co więcej, 84% ankietowanych poleciłoby system innym osiedlom w swoim mieście. (Czytaj więcej)

 • Miasto Rybnik otrzyma ponad 3 mln zł dofinansowania ze środków Unii Europejskiej, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Pozyskane środki, to pieniądze na poprawę jakości środowiska. (Czytaj więcej)

 • Budowa nowych stopni wodnych na Odrze i Wiśle, udział w rynku mocy i zaangażowanie Wód Polskich – to główne pomysły rządu na przyszłość elektrowni wodnych w Polsce. (Czytaj więcej)

 • Włodarze ponad 30 polskich miast podpisali deklarację na rzecz rozwoju elektrombilności. Warszawa, Łódź, Wrocław, Lublin, Kraków i pozostałe samorządy zapowiedziały stworzenie optymalnych warunków sprzyjających rozwojowi elektromobilności. (Czytaj więcej)

 

11. Pozostałe informacje ze świata:

 • Unia Europejska rozważa wprowadzenie nowych podatków dla sektora energetycznego, aby zrealizować cele polityki klimatycznej. Niemcy jednocześnie wzywają do ,,drastycznych działań” zmierzających do redukcji emisji dwutlenku węgla. (Czytaj więcej)

 • Według raportu przygotowanego przez Transport & Environment’s (T&E), szacuje się, że w 2020 roku w krajach Unii Europejskiej, sprzedaż samochodów elektrycznych będzie na poziomie około miliona sztuk. Autorzy raportu podkreślają, że zwiększenie sprzedaży pojazdów elektrycznych jest najbardziej przyszłościową strategią wybraną przez kluczowe marki europejskie w związku rosnącymi wymaganiami środowiskowymi. Jak podkreślono, koszt inwestycji koniecznych dla osiągnięcia przez samochody celów środowiskowych szacowany jest się na około połowę kosztów, które trzeba będzie ponieść w przypadku nieprzestrzegania tych regulacji. (Czytaj więcej)

 • Singapur jest przeciwny elektrycznym samochodom z troski o ekologię. (Czytaj więcej)

 • Ukraina chce dołączyć do europejskiego rynku energii w 2025 roku. (Czytaj więcej)

 • Przychód z aukcji praw do emisji dwutlenku węgla osiągnął rekordową wartość. Przychody wyniosły prawie 125,8 mln euro, co jest rekordową wartością w historii polskich aukcji uprawnień do emisji CO2. W tym roku Polska sprzedała na EEX 75,571 mln uprawnień do emisji CO2 za łączną kwotę 1,862 mld euro. (Czytaj więcej)

 

Autor: mgr inż. Kamil Różycki, Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A.