Strona główna>Wydawnictwa>Przegląd prasy

Przegląd prasy

Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych wiadomości z dziedziny energii oraz zasobów w Polsce i na świecie z okresu 9 - 15 grudnia 2019. W dzisiejszym zestawieniu przedstawiamy między innymi: Komisja Europejska zaprezentowała założenia Europejskiego Zielonego Ładu, w 2019 roku moc fotowoltaiki w Polsce wzrosła już o ponad 700 MW, bez porozumienia zakończył się szczyt klimatyczny COP25 w Madrycie, jest porozumienie ws. neutralności klimatycznej UE do 2050 r., Polskie Sieci Elektroenergetyczne ogłosiły wyniki aukcji głównej dla roku dostaw 2024 oraz wiele innych informacji z Polski i świata.

 

1. NFOŚiGW - działania:

 • Na dzień 9 grudnia Ministerstwo Energii zatwierdziło ponad 11 tys. wniosków w Programie “Mój Prąd” na kwotę ponad 55 mln zł na instalacje o łącznej mocy prawie 63 MW. (Czytaj więcej)

 • Do 18 grudnia przyszłego roku wydłużone zostało składanie wniosków o dofinansowanie z programów: „Polska Geotermia Plus”, „Energia Plus” i „Ciepłownictwo powiatowe”, a do 20 grudnia 2020 r. można się starać o wsparcie projektów realizowanych w ramach poddziałania 1.1.1 oraz działań 1.2, 1.5 i 1.6 POIiŚ 2014-2020. (Czytaj więcej)

 • Nabór wniosków w ramach Funduszu Niskoemisyjnego Transportu (FNT), które zapewnią dofinansowanie przy zakupie samochodów napędzanych energią elektryczną, planowane jest w I kwartale 2020 roku. (Czytaj więcej)

 • Islandia, Liechtenstein i Norwegia przeznaczają 150 tys. euro na nawiązanie lub wzmacnianie współpracy z polskimi beneficjentami. Nabór wniosków na wspólne projekty w obszarze m.in. energii odnawialnej, efektywności energetycznej, bezpieczeństwa energetycznego oraz adaptacji i łagodzenia zmian klimatu rozpocznie się 10 stycznia 2020 roku. (Czytaj więcej)

 • Po ponad roku funkcjonowania programu Czyste Powietrze są już dostępne dane dotyczące złożonych wniosków o dofinansowanie do technologii grzewczych w nowych budynkach, które dowodzą sporego zainteresowania inwestorów urządzeniami korzystającymi z odnawialnych źródeł energii. Jednak wkrótce dofinansowanie w programie dla nowych budynków ma się zakończyć. (Czytaj więcej)

 

2. Prawo w energetyce:

 • Komisja Europejska zaprezentowała założenia Europejskiego Zielonego Ładu (European Green Deal), który ma określić politykę klimatyczną Unii Europejskiej na najbliższe lata i w końcu doprowadzić Wspólnotę do zeroemisyjności. Według najnowszych planów KE, której od niedawna przewodzi Ursula von der Leyen, do marca 2020 roku Unia ma mieć nowe prawo klimatyczne, mające stanowić swoistą mapę drogową dla państw europejskich w drodze do przeprowadzania transformacji energetycznej. (Czytaj więcej)

 • Dyrektor departamentu OZE działającego aktualnie w Ministerstwie Aktywów Państwowych zasygnalizował przygotowanie w 2020 roku nowych regulacji zwłaszcza w obszarze energetyki rozproszonej. Jeszcze w tym miesiącu mamy poznać projekt nowej ustawy dla morskiej energetyki wiatrowej. (Czytaj więcej)

 • Do czerwca 2020 roku w Polsce ma się pojawić Ustawa dotycząca kaucji za plastikowe butelki. (Czytaj więcej)

 

3. Energetyka odnawialna:

 • W 2019 roku moc fotowoltaiki w Polsce wzrosła już o ponad 700 MW. Polskie Sieci Elektroenergetyczne podają, że na dzień 1 grudnia zainstalowana moc fotowoltaiki w naszym kraju wzrosła do 1185,7 MW. Oznacza to, że w listopadzie do krajowej sieci przyłączono elektrownie fotowoltaiczne o mocy 86,7 MW. (Czytaj więcej)

 • Z raportu Instytutu Energetyki Odnawialnej wynika, że wartość inwestycji w polskie instalacje fotowoltaiczne w ciągu dwóch najbliższych lat może wynieść nawet 5 mld zł. W minionym roku wybudowano prawie 10 razy więcej instalacji niż w 2017 r. Przypuszcza się, że w najbliższych  latach zainteresowanie fotowoltaiką będzie rosło. IEO przygotował także aktualizację bazy danych o projektach. (Czytaj więcej)

 • W Polsce funkcjonuje już ponad 100 000 mikroinstalacji. To wzrost w stosunku do końca 2018 roku o 96 proc. (Czytaj więcej)

 • Biometan wchodzi na scenę! Czy odegra ważną rolę? Według różnych szacunków dostępne zasoby energii biogazowej wynoszą kilka miliardów Nm3 i wykorzystywane są w bardzo niewielkim stopniu. Polska dysponująca 14 mln ha ziemi rolnej (Niemcy mają niedużo więcej, bo ok. 16 mln ha) ma zaledwie ok. 230 MW mocy w biogazowniach, przy czym niewiele ponad 100 stanowią biogazownie rolnicze (pozostałe to instalacje oczyszczalniane i wysypiskowe). Nasi zachodni sąsiedzi mają ponad 10 tys. biogazowni o mocy blisko 4 tys. MW, a więc zbliżonej do największej elektrowni węglowej w Europie – polskim Bełchatowie. (Czytaj więcej)

 • Mój prąd - wniosek i PRZEWODNIK po dotacjach do paneli słonecznych. (Czytaj więcej)

 • Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna dofinansowana z programu „Mój prąd”? (Czytaj więcej)

 • Chińska Akademia Technologii Kosmicznych (CAST) planuje do 2035 roku umieścić na orbicie okołoziemskiej elektrownię słoneczną. Obiekt ma mieć masę około 200 ton i moc jednego megawata. (Czytaj więcej)

 

4. Klimat:

 • Bez porozumienia zakończył się szczyt klimatyczny COP25 w Madrycie. Delegaci z blisko 200 krajów, którzy obradowali nad sprawą handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla, podkreślili jedynie "pilną potrzebę" przeciwdziałania globalnemu ociepleniu. Uczestnicy szczytu w Madrycie, podobnie jak rok temu w Katowicach, pracowali nad porozumieniem dotyczącym wdrażania w życie postanowień paryskich z 2015 roku. Ponieważ zdecydowaną większość tych reguł ustalono rok temu na COP24, teraz pozostało już tylko opracowanie mechanizmu funkcjonowania artykułu 6 porozumienia z 2015 roku, czyli systemu handlu emisjami. (Czytaj więcej)

 • Jest porozumienie ws. neutralności klimatycznej UE do 2050 r. Polska uzyskała zwolnienie z zasady stosowania polityki neutralności klimatycznej już w roku 2050, i będzie w swoim tempie dochodzić do neutralności klimatycznej. (Czytaj więcej)

 • Według naukowców z Uniwersytetu w Leeds, lodowce Grenlandii znikają 7 razy szybciej niż w latach 90. (Czytaj więcej)

 • Jak wynika z najnowszej edycji raportu Global Carbon Budget, globalna emisja dwutlenku węgla wciąż rośnie. (Czytaj więcej)

 • Najnowszy raport Koalicji Klimatycznej (KK) pt. „Wpływ zmiany klimatu i zanieczyszczenia powietrza na zdrowie mieszkańców Warszawy” wyjaśnia, w jaki sposób skutki zmiany klimatu już dziś oddziałują na zdrowie mieszkańców stolicy. Ponadto w publikacji znalazły się prognozy na najbliższe dziesięciolecia. (Czytaj więcej)

 • Jakie natychmiastowe efekty można uzyskać wprowadzając nagłą redukcję zanieczyszczeń powietrza? Odpowiedź znajduje się w badaniach przeprowadzonych przez Deana Schraufnagela, który sprawdził, jak szybko i w jakim stopniu redukcja emisji zanieczyszczeń wpływa na nasze zdrowie. Schraufnagel przeanalizował w tym celu dane dotyczące 5 przypadków redukcji emisji zanieczyszczeń. (Czytaj więcej)

 

5. Węgiel i górnictwo:

 • W roku 2018 Indie wydobyły 770 mln ton węgla kamiennego. Analitycy wskazują, że konsumpcja węgla koksowego w Indiach będzie wzrastać w tempie średnio 5,4 proc. rocznie pomiędzy 2019 a 2025 rokiem, przede wszystkim za sprawą rosnącej produkcji stali w tym kraju. (Czytaj więcej)

 • Podczas szczytu COP25, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans powiedział, że głównym powodem do odejścia Polski od węgla powinien być cel poprawy zdrowia Polaków. Jego zdaniem, "węgiel nie ma przyszłości". (Czytaj więcej)

 

6. Ropa naftowa:

 • Operator polskich ropociągów PERN spodziewa się, że usuwanie zanieczyszczonej ropy przeciągnie się na 2020 rok, a negocjacje odszkodowań z Rosjanami będą wymagały „długiej rozmowy”. (Czytaj więcej)

 • Chorwaci rozbudują rafinerię w Rijece. INA zainwestuje do 2023 r. około 600 mln USD. W tym czasie mają powstać instalacje, dzięki którym poprawi się efektywności przerobu ropy naftowej. (Czytaj więcej)

 

7. Gaz:

 • Gazociąg Balticconnector łączący Estonię i Finlandię został uruchomiony. (Czytaj więcej)

 

8. Energia jądrowa:

 • Spór wokół unijnej strategii klimatycznej: Czy atom to “zrównoważone źródło energii”? (Czytaj więcej)

 • Dlaczego Berlin walczy z atomem w Europie? Próby blokady dostępu do finansowania, projekty antyatomowych rezolucji, groźby zakazu sprzedaży paliwa jądrowego – to przykłady niemieckiej walki z energetyką jądrową w Europie zaledwie z ostatnich kilku tygodni. Dlaczego Berlin tak atakuje atom? (Czytaj więcej)

 • Za 100 mln euro francuski koncern energetyczny EdF zbuduje centrum szkoleniowe, w którym będą podnoszę kompetencje pracowników, zatrudnionych w energetyce jądrowej i przy produkcji na jej rzecz. (Czytaj więcej)

 

9. Wywiady:

 • Leszek Karski, ekspert prawa ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju, wykładowca Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie o obecnym systemie gospodarowania odpadami, który określa jest kosztowny i nieefektywny. (Czytaj więcej)

 

10. Pozostałe informacje z kraju:

 • Ministerstwo Klimatu ogłosiło nabór wniosków o dofinansowanie projektów bilateralnych finansowanych ze środków Funduszu Współpracy Dwustronnej Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021. Dofinansowanie można przeznaczyć m.in. na przygotowanie projektów w obszarze energetyki odnawialnej. Celem naboru, który rozpocznie się 10 stycznia 2020 r., jest dofinansowanie przedsięwzięć mających na celu nawiązywanie i wzmacnianie kontaktów dwustronnych pomiędzy podmiotami z Polski i podmiotami z tzw. Państw-Darczyńców. Efektem naboru może być przygotowanie dwustronnych projektów partnerskich ubiegających się o dofinansowanie w naborach w ramach Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu. (Czytaj więcej)

 • Polskie Sieci Elektroenergetyczne, pełniące rolę operatora rynku mocy, ogłosiły wyniki przeprowadzonej w ubiegłym tygodniu aukcji głównej dla roku dostaw 2024. Wśród wygranych są spółki, które zaoferowały spory wolumen mocy w ramach usług DSR. Brakuje natomiast podmiotów, które przystąpiły do aukcji z nowymi jednostkami magazynowania energii. Aukcja zakończyła się w rundzie 5. z ceną zamknięcia 259,87 zł/kW/rok. Sumaryczna wielkość obowiązków mocowych wynikająca z zawartych umów mocowych w wyniku aukcji dla roku dostaw 2024 wynosi 8671,154 MW. (Czytaj więcej)

 • Prezes Urzędu Regulacji Energetyki wyznaczył na 2020 rok w sumie 176 sprzedawców zobowiązanych na obszarze działania 176 operatorów systemów dystrybucyjnych oraz sprzedawcę zobowiązanego na obszarze działania operatora systemu przesyłowego elektroenergetycznego. (Czytaj więcej)

 • Wspólnoty mieszkaniowe, które rozważają inwestycje w termomodernizację budynków mieszkalnych i OZE, mają teraz możliwość uzyskania 90 proc. dofinansowania na niezbędną dokumentację techniczną wymaganą w ramach tego przedsięwzięcia. Ponadto Fundusz Termomodernizacji i Remontów zarządzany przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) stanowi istotne źródło bezzwrotnych dotacji. Wspólnoty mogą w jego ramach uzyskać dofinansowanie do kosztów kwalifikowanych realizowanych przez siebie inwestycji modernizacyjnych. (Czytaj więcej)

 • Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności 2019/2020, Polacy czekają na dopłaty do samochodów elektrycznych. Już 28 proc. Polaków rozważy zakup samochodu elektrycznego w ciągu najbliższych trzech lat. 76 proc. z nich uzależni decyzję o zakupie od otrzymania dopłaty. W opinii PSPA, uruchomienie subsydiów, które działają w większości krajów UE, będzie kluczowe dla rozwoju elektromobilności w Polsce. (Czytaj więcej)

 • Dopłaty do samochodów elektrycznych – PRZEWODNIK. (Czytaj więcej)

 • Koreański koncern LG szykuje na Dolnym Śląsku kolejną inwestycję w produkcję komponentów baterii litowo-jonowych. Tym razem chodzi o uruchomienie produkcji separatorów, które będą stosowane w bateriach produkowanych już pod Wrocławiem przez LG. (Czytaj więcej)

 

11. Pozostałe informacje ze świata:

 • ABB testuje pierwszy na świecie podwodny system zasilania. Za pomocą pojedynczego kabla będzie można przesyłać na odległość do 600 km do 100 MW energii na głębokość do 3000 metrów. Wszystko po to, aby połączyć się z podwodnym systemem dystrybucji i przetwarzania energii. Dzięki temu wydobywanie ropy i gazu w głębinach oceanu ma być prostsze, bezpieczniejsze i bardziej przyjazne dla środowiska. (Czytaj więcej)

 

Autor: mgr inż. Kamil Różycki, Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A.