Strona główna>O NAPE>Aktualności

Aktualności

środa, 03 czerwca 2020

Raport X-tendo: Świadectwa charakterystyki energetycznej w Europie - ocena statusu i ich potencjału

Nowo powstały raport pokazuje, że świadectwa charakterystyki energetycznej wymagają ujednolicenia i lepszej jakości danych, aby przyśpieszyć „falę modernizacji” zasobów budowlanych w UE.

Maj 2020 r.

Świadectwa charakterystyki energetycznej są jednym z najlepszych dostępnych źródeł informacji o zasobach budowlanych w Europie, a jeśli zostaną ulepszone, mogą przyczynić się do uruchomienia fali modernizacji budynków w Europie.

Świadectwa jest jednym z głównych instrumentów UE wspierających długoterminową politykę dekarbonizacji zasobów budowlanych. Aby jednak w pełni wykorzystać ich potencjał, musimy pokonać pewne przeszkody, takie jak: nieodpowiednie gromadzenie danych, brak ogólnej zgodności, niską wiarygodność, wykorzystanie różnych definicji i metod obliczeniowych.

Według raportu X-tendo różne podejścia do wdrażania świadectw charakterystyki energetycznej w krajach europejskich ograniczają ich potencjał zwiększenia zaufania do inwestycji w energooszczędność, a tym samym przyspieszenia wzrostu rynku efektywności energetycznej w całej UE. W rezultacie powstał różnorodny zestaw instrumentów, różniących się zakresem i dostępnymi informacjami, co prowadzi do ograniczonej wiarygodności, braku zgodności oraz niskiej penetracji rynku i akceptacji przez użytkownika końcowego.

Aby świadectwa nowej generacji pełniły rolę katalizatora modernizacji energetycznych, powinny zapewniać niezawodną, dostosowaną do użytkowników końcowych usługę, znormalizowaną we wszystkich państwach członkowskich UE .

Raport proponuje kilka rozwiązań dla tego wyzwania. Przykładowo, dołączenie informacji o wsparciu finansowym do zaleceń modernizacyjnych podanych w świadectwie mogą pomóc w przekonaniu użytkowników budynków do podjęcia decyzji o inwestycji w energooszczędność. W Szkocji właściciele domów mogą uzyskać nieoprocentowaną pożyczkę na modernizację energetyczną, jeśli jest ona zgodna z zaleceniami świadectwa. W Portugalii świadectwa służą do sprawdzania zgodności z wymogami programów wsparcia finansowego, założeniami inwestycyjnymi i energetycznymi oraz jako źródło informacji dla instytucji finansowych.

Świadectwa mogą stać się czymś więcej niż tylko narzędziem informacyjnym. Mogą pomóc w budowaniu zaufania i uruchamianiu inwestycji w środki poprawy efektywności energetycznej oraz w monitorowaniu wpływu polityk i programów wsparcia finansowego na rynek. Najwyższy czas wykorzystać ich potencjał na arenie Europejskiej!

Przeczytaj pełny raport tutaj https://bit.ly/3bUb5vx

Dowiedz się więcej o projekcie na https://x-tendo.eu/

 

źródło grafiki: https://pbs.twimg.com/media/EY2eZzKWoAA1TCR?format=png&name=small