Strona główna>Wydawnictwa>Przegląd prasy

Przegląd prasy

Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych wiadomości z dziedziny energii oraz zasobów w Polsce i na świecie z okresu 20 - 26 kwietnia 2020. W dzisiejszym zestawieniu przedstawiamy między innymi: duże zainteresowanie drugą edycją programu Mój Prąd, w marcu nastąpił wyraźny wzrost eksportu chińskich paneli PV, według WMO na skutek pandemii koronawirusa globalne emisje dwutlenku węgla spadną w tym roku o 6 proc, w Austrii i Szwecji zaprzestano produkcję energii z węgla, USA chcą wrócić na pozycję lidera w globalnym sektorze energii jądrowej, wartość niewydanych białych certyfikatów w Polsce urosła już do około miliarda złotych oraz wiele innych informacji z Polski i świata.

Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych wiadomości z dziedziny energii oraz zasobów w Polsce i na świecie z okresu 13 - 19 kwietnia 2020. W dzisiejszym zestawieniu przedstawiamy między innymi: NFOŚiGW finalizuje prace nad uruchomieniem elektronicznego kanału przyjmowania wniosków w programie Czyste Powietrze, 12 kwietnia weszła w życie znowelizowana ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów, ropa na amerykańskiej giełdzie paliw jest wyceniana blisko 18-letniego minimum, jest raport, przedstawiający przyrosty nowych mocy na świecie ze względu na źródło oraz wiele innych informacji z Polski i świata.

Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych wiadomości z dziedziny energii oraz zasobów w Polsce i na świecie z okresu 6 - 12 kwietnia 2020. W dzisiejszym zestawieniu przedstawiamy między innymi: Program Czyste Powietrze po nowemu, powołano Zespół ds. Rozwoju przemysłu OZE, pod koniec marca moc elektrowni PV w Polsce zbliżyła się do 1,7 GW, KE opublikowała raport rynku energii elektrycznej w UE w 2019 roku, jest nowe porozumienie naftowe, Polska zarobiła niemal pół miliarda złotych na sprzedaży uprawnień do emisji dwutlenku węgla oraz wiele innych informacji z Polski i świata.

Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych wiadomości z dziedziny energii oraz zasobów w Polsce i na świecie z okresu 30 marca - 5 kwietnia 2020. W dzisiejszym zestawieniu przedstawiamy między innymi: nowa wersja programu “Czyste Powietrze”, powstał Zespół ds. zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w Polsce, o antykryzysowych rozwiązaniach dla wytwórców OZE, grudniowy szczyt COP26 przełożono na 2021 rok, zapotrzebowanie na moc w KSE maleje, powstała największa w Europie fabryka magazynów energii oraz wiele innych informacji z Polski i świata.

Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych wiadomości z dziedziny energii oraz zasobów w Polsce i na świecie z okresu 23 - 29 marca 2020. W dzisiejszym zestawieniu przedstawiamy między innymi: od 31 marca tylko e-wnioski w „Moim Prądzie”, powraca Ministerstwo Środowiska, o energetyce w czasach pandemii, wydano pozwolenie na dalszą eksploatację złoża węgla brunatnego w Turowie przez następne sześć lat, spadki ceny ropy naftowej, prawie 10 tysięcy samochodów elektrycznych w Polsce, już 1,6 GW mocy w fotowoltaice w Polsce oraz wiele innych informacji z Polski i świata.

Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych wiadomości z dziedziny energii oraz zasobów w Polsce i na świecie z okresu 16 - 22 marca 2020. W dzisiejszym zestawieniu przedstawiamy między innymi: o tym jak odliczyć od podatku panele PV i rozliczyć dotację z programu Mój Prąd, moc zainstalowana w krajowych źródłach PV wyniosła na dzień 1 marca 2020 roku prawie 1,6 GW, ogromna strata górnictwa, choć węgiel najdroższy w historii, cena ropy naftowej najniższa od 2003 roku, raport PSE o stanie polskiego systemu elektroenergetycznego, tylko do 30 czerwca można złożyć wniosek o dofinansowanie z tytułu wzrostu cen energii elektrycznej w II półroczu 2019 roku oraz wiele innych informacji z Polski i świata.

Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych wiadomości z dziedziny energii oraz zasobów w Polsce i na świecie z okresu 9 - 15 marca 2020. W dzisiejszym zestawieniu przedstawiamy między innymi: zmiany w Programie “Czyste Powietrze”, system aukcyjny dla OZE ma już 5 lat, zmiana klimatu: co robi UE?, ponad 1 mld zł straty netto zanotowali w ub. roku łącznie krajowi producenci węgla kamiennego, rozpad OPEC, MAEA opracowała nowe wytyczne dla krajów planujących przyjęcie energii jądrowej, rekompensaty za wzrost cen energii elektrycznej – którzy przedsiębiorcy mogą jeszcze z nich skorzystać? oraz wiele innych informacji z Polski i świata.

Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych wiadomości z dziedziny energii oraz zasobów w Polsce i na świecie z okresu 2 - 8 marca 2020. W dzisiejszym zestawieniu przedstawiamy między innymi: prezydent podpisał ustawę o wspieraniu termomodernizacji i remontów, zmiany w programie Czyste Powietrze, już wkrótce dotacje na tzw. słoneczne dachy, brak porozumienia grupy producentów OPEC + wpłynął na spadek ceny ropy naftowej, banki w Polsce coraz chętniej pomagają odnawialnym źródłom energii, ponad 100 kg plastiku zużywa rocznie każdy Europejczyk oraz wiele innych informacji z Polski i świata.

Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych wiadomości z dziedziny energii oraz zasobów w Polsce i na świecie z okresu 24 lutego - 1 marca 2020. W dzisiejszym zestawieniu przedstawiamy między innymi: w Polsce na koniec 2019 roku moc zainstalowana elektrowni OZE wyniosła nieco ponad 9106 MW, będą zmiany w rządowym programie “Czyste Powietrze”, Warszawa chce wprowadzić zakaz palenia węglem, od 2017 roku eksport ropy naftowej z USA wzrósł pięciokrotnie, Polska chce zbudować pierwszą elektrownię jądrową do 2033 roku, Startuje program Słoneczne Dachy oraz wiele innych informacji z Polski i świata.

Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych wiadomości z dziedziny energii oraz zasobów w Polsce i na świecie z okresu 17 - 23 lutego 2020. W dzisiejszym zestawieniu przedstawiamy między innymi: ogłoszono nowy tekst jednolity ustawy o OZE, Ministerstwo Klimatu przygotuje Polską Strategię Wodorową, styczeń 2020 najlepszym miesiącem w historii polskiego rynku fotowoltaicznego, Francja zamknie najstarszą w kraju elektrownię jądrową, do 2023-2024 Indie chcą stać się niezależne od importu węgla, w Polsce jest zarejestrowanych już 9 099 samochodów osobowych z napędem elektrycznym oraz wiele innych informacji z Polski i świata.

Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych wiadomości z dziedziny energii oraz zasobów w Polsce i na świecie z okresu 10 - 16 lutego 2020. W dzisiejszym zestawieniu przedstawiamy między innymi: NFOŚiGW uruchomił cykl bezpłatnych audiobooków związanych z tematyką czystego powietrza, o nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów, powstała największa na świecie elektrownia PV, zanieczyszczenie powietrza kosztuje globalnie 8 mld dol. dziennie, Antarktyda notuje kolejny rekord temperatur, nie będzie nowego węglowego bloku elektrowni w Ostrołęce, o rekompensatach dla przedsiębiorstw energochłonnych za 2019 rok oraz wiele innych informacji z Polski i świata.

Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych wiadomości z dziedziny energii oraz zasobów w Polsce i na świecie z okresu 3 - 9 lutego 2020. W dzisiejszym zestawieniu przedstawiamy między innymi: ruszyły prace nad platformą ekspertów efektywności energetycznej, znane są założenia do projektu ustawy o rekompensatach za wzrost cen energii w 2020 roku, 2019 rok był rekordowy jeśli chodzi o zrealizowane inwestycje w morskie farmy wiatrowe, styczeń 2020 najcieplejszy od ponad dekady, rozpoczyna się VI nabór wniosków w programie "Sokół", NIK przyjrzał się wytwórcom energii oraz wiele innych informacji z Polski i świata.

Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych wiadomości z dziedziny energii oraz zasobów w Polsce i na świecie z okresu 27 stycznia - 2 lutego 2020. W dzisiejszym zestawieniu przedstawiamy między innymi: powołano pełnomocnika rządu do spraw OZE, o noweli ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów, w 2019 roku oddano sześć nowych bloków jądrowych, powstaje największy bateryjny magazyn energii w Polsce, Ministerstwo Klimatu ponownie analizuje Krajowy Plan na rzecz Energii i Klimatu oraz wiele innych informacji z Polski i świata.

Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych wiadomości z dziedziny energii oraz zasobów w Polsce i na świecie z okresu 20 - 26 stycznia 2020. W dzisiejszym zestawieniu przedstawiamy między innymi: Sejm przyjął nowelizację ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów, w przyszłym roku na unijny rynek wejdą nowe, prostsze etykiety energetyczne na sprzęty AGD, udział energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii wyniósł w UE w 2018 r. 18 proc., rok 2019 zapisał się jako drugi najcieplejszy w historii pomiarów, wszystkie budynki w Unii Europejskiej do 2050 roku mają zostać zdekarbonizowane oraz wiele innych informacji z Polski i świata.

Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych wiadomości z dziedziny energii oraz zasobów w Polsce i na świecie z okresu 13 - 19 stycznia 2020. W dzisiejszym zestawieniu przedstawiamy między innymi: ruszył drugi nabór w ramach programu „Mój Prąd”, moc instalacji fotowoltaicznych w Polsce 1 stycznia 2020 r. wynosiła 1299,6 MW, największy na świecie fundusz inwestycyjny “zrywa” z węglem, rozpoczyna się nabór wniosków o wsparcie z Funduszy Norweskich i EOG dla proekologicznych projektów, w Polsce jest już ponad 1000 publicznie dostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych oraz wiele innych informacji z Polski i świata.

Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych wiadomości z dziedziny energii oraz zasobów w Polsce i na świecie z okresu 6 - 12 stycznia 2020. W dzisiejszym zestawieniu przedstawiamy między innymi: zaczęły obowiązywać nowe normy emisji spalin wyznaczone przez UE, powstała największa elektrownia fotowoltaiczna w Europie, Komisja Europejska przekazała do konsultacji publicznych prawo klimatyczne, rok 2019 był najcieplejszym rokiem w historii pomiarów w Polsce, w 2019 roku Niemcy wyprodukowali rekordowo mało energii z węgla oraz wiele innych informacji z Polski i świata.

Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych wiadomości z dziedziny energii oraz zasobów w Polsce i na świecie z okresu 30 grudnia 2019 - 5 stycznia 2020. W dzisiejszym zestawieniu przedstawiamy między innymi: dnia 13 stycznia 2020 roku rozpocznie się drugi nabór w konkursie Mój Prąd, dział „energia” przejdzie z Ministerstwa Aktywów Państwowych do Ministerstwa Klimatu, powoli wyjaśnia się kwestia przyszłości tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę do Europy, gaśnie kolejny reaktor jądrowy w Niemczech, URE zatwierdził już taryfy wszystkich czterech przedsiębiorców pełniących funkcję tzw. sprzedawców z urzędu oraz wiele innych informacji z Polski i świata.

Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych wiadomości z dziedziny energii oraz zasobów w Polsce i na świecie z okresu 23 - 29 grudnia 2019. W dzisiejszym zestawieniu przedstawiamy między innymi: Rząd planuje przyjęcie projektu ustawy dedykowanej morskiej energetyce wiatrowej w I kwartale 2020 roku, walka z miejskim smogiem w Warszawie nabiera tempa, nie podpisano umowy na import gazu z Rosji na Ukrainę, URE podał średnią cenę energii za trzeci kwartał 2019 roku, jak wykorzystać ulgę termomodernizacyjną? oraz wiele innych informacji z Polski i świata.

Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych wiadomości z dziedziny energii oraz zasobów w Polsce i na świecie z okresu 16 - 22 grudnia 2019. W dzisiejszym zestawieniu przedstawiamy między innymi: Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów, Prezes URE podsumowuje wyniki wszystkich tegorocznych aukcji, Warszawa chce do 2050 roku być neutralna klimatycznie, cena ropy jest najwyższa od trzech miesięcy, budowa Nord Stream 2 wstrzymana z powodu amerykańskich sankcji, w Polsce jest już ponad 8 tyś. samochodów elektrycznych oraz wiele innych informacji z Polski i świata.

Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych wiadomości z dziedziny energii oraz zasobów w Polsce i na świecie z okresu 9 - 15 grudnia 2019. W dzisiejszym zestawieniu przedstawiamy między innymi: Komisja Europejska zaprezentowała założenia Europejskiego Zielonego Ładu, w 2019 roku moc fotowoltaiki w Polsce wzrosła już o ponad 700 MW, bez porozumienia zakończył się szczyt klimatyczny COP25 w Madrycie, jest porozumienie ws. neutralności klimatycznej UE do 2050 r., Polskie Sieci Elektroenergetyczne ogłosiły wyniki aukcji głównej dla roku dostaw 2024 oraz wiele innych informacji z Polski i świata.