Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • Ten wydarzenie minął.

Modernizacja ciepłownictwa w kierunku efektywności ekonomicznej i osiągania celów ekologicznych

22 maj 2023 - 23 maj 2023

W dniach 22–23 maja br. Olsztyn stanie się stolicą polskiego ciepłownictwa. Na konferencję „Modernizacja ciepłownictwa w kierunku efektywności ekonomicznej i osiągania celów ekologicznych. Wyzwania i przykłady rozwiązań” przyjadą samorządowcy i prezesi spółek komunalnych, aby podzielić się wiedzą i doświadczeniem. To świetna okazja, by poznać możliwości i oferty finansowania takich projektów między innymi przez instytucje państwowe.

Przed polskim rynkiem ciepła stoi ogromne wyzwanie związane z procesem transformacji, wymuszonym przede wszystkim polityką klimatyczną, w tym zaostrzającymi się wymogami środowiskowymi oraz rosnącym kosztem zakupu uprawnień do emisji CO2. W ostatnim czasie dodatkowym katalizatorem zmian stał się kryzys na rynku surowców wywołany atakiem Rosji na Ukrainę. Przedsiębiorstwa ciepłownicze muszą podejmować działania inwestycyjne, które przełożą się na redukcję emisji gazów oraz zmianę sposobu wytwarzania ciepła. Bez tego czekają nas trwałe wzrosty cen ciepła, a w konsekwencji zmniejszanie poziomu wykorzystania ciepłownictwa sieciowego.

 

O tym, jak przeprowadzić modernizację systemu ciepłowniczego, opowiedzą prelegenci konferencji „Modernizacja ciepłownictwa w kierunku efektywności ekonomicznej i osiągania celów ekologicznych”, która odbędzie się 22–23 maja w Olsztynie. Będzie to unikalna okazja do skonfrontowania swojej wiedzy i planów w zakresie modernizacji przedsiębiorstw i systemów ciepłowniczych z doświadczeniami tych, którzy podobne zadanie zrealizowali bądź właśnie to robią. Konferencja będzie w całości oparta na analizie studiów przypadków z miast różnej wielkości. Organizatorzy (Pismo Samorządu Terytorialnego WSPÓLNOTA wraz ze współgospodarzem – miastem Olsztyn) przygotowali program tak, aby możliwe było dogłębne zapoznanie się z konkretnymi przykładami. Wśród prezentacji dobrych praktyk znajdą się m.in.:

 

  • budowa w systemie PPP ciepłowni ITPO w Olsztynie, włączenie jej do systemu ciepłowniczego miasta oraz zapewnienie dostaw paliwa RDF we współpracy z sąsiednimi gminami;
  • etapowa modernizacja systemu ciepłowniczego w Siedlcach – mieście średniej wielkości, od ciepłowni węglowych, poprzez produkcję ciepła i energii elektrycznej w skojarzeniu, wprowadzenie kotłów opalanych gazem, po aktualnie przygotowywaną inwestycję ITPO;
  • etapowe wdrożenie gospodarki o obiegu zamkniętym z wykorzystaniem biogazu w mieście powiatowym Płońsku.

 

Organizatorzy chcą zaprezentować metodykę prowadzenia zróżnicowanych projektów modernizacji kompleksowej, co uzupełnione zostanie kilkoma prezentacjami punktowych projektów ciepłowniczych. Będzie możliwość bezpośrednich rozmów z prezydentami, burmistrzami oraz prezesami firm ciepłowniczych realizujących zadania modernizacyjne.

 

Inwestycje w ciepłownictwie to przedsięwzięcia niezwykle kosztowne, dlatego ważnym komponentem konferencji będzie możliwość zapoznania się z ofertą finansową i doradczą podmiotów publicznych, takich jak Ministerstwo Klimatu i Środowiska, NFOŚiGW, PFR, których przedstawiciele zostali zaproszeni do udziału w wydarzeniu. Dokonamy też przeglądu innych źródeł finansowania, między innymi z funduszy europejskich oraz przez banki komercyjne.

 

W drugim dniu konferencji – dla chętnych – odbędzie się wizyta studyjna w olsztyńskiej instalacji termicznego przekształcania odpadów oraz w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych. A ponieważ intensywna praca wymaga chwili rozrywki, wieczorem pierwszego dnia w Hotelu Warmińskim zaplanowano bankiet i występ kabaretu Czerwony Tulipan.

 

Rejestracja

Szczegółowy program Konferencji

 

 

Szczegóły

Start:
22 maj 2023
Koniec:
23 maj 2023
Strona internetowa:
https://wspolnota.org.pl/news/dobre-praktyki-w-modernizacji-cieplownictwa-na-konferencji-w-olsztynie

Miejsce

Olsztyński Park Naukowo-Technologiczny
ul. Władysława Trylińskiego 2
Olsztyn, 10-683

Kontakt

Jeśli zainteresowała Państwa nasza oferta, prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy.