„The Power of Energy Audits” (pl: Potęga Audytu Energetycznego) to hasło nowego europejskiego projektu INNOVEAS, którego NAPE jest partnerem.
Celem projektu jest pomoc małym i średnim przedsiębiorstwom (MŚP) w ułatwieniu dostępu do audytów energetycznych – kompleksowej analizy zużycia energii przez przedsiębiorstwo, w określeniu sposobów zwiększenia ich efektywności energetycznej, a tym samym obniżenia kosztów i emisji CO2.
MŚP to firmy zatrudniające mniej niż 250 pracowników, często prowadzone przez właściciela. „Menedżerowie MŚP muszą zajmować się wieloma problemami przy mniejszych zasobach niż duża firma, a zużycie energii może nie znajdować się na pierwszym planie”, mówi Patrick Crehan z CKA, firmy konsultingowej w Brukseli, Belgia, która jest kierownikiem ds. Innowacji w projekcie . „Musimy zrozumieć ich potrzeby, sposób podejmowania decyzji i mówić językiem, który rozumieją. Powinniśmy odwołać się do ich priorytetów i wiedzieć, czy są zainteresowani energią, śladem węglowym, klimatem czy szerszą rolą w społeczeństwie? ”, Mówi Crehan.
Gabriele Quinti z Knowledge & Innovation, organizacji badawczej z Rzymu, bada przeszkody utrudniające MŚP przeprowadzanie audytów energetycznych i wdrażanie środków w zakresie poprawy efektywności energetycznej. Brak czasu i informacji może być jedną z tych barier, a także brak funduszy kapitałowych na zastosowanie proponowanych środków efektywności energetycznej po przeprowadzeniu audytu. To jeden z powodów, dla których INNOVEAS kieruje swoją ofertę także do instytucji finansowych, które mogłyby wspierać swoich klientów w dostosowywaniu finansowania efektywności energetycznej w sektorze MŚP.
Inicjatywa, która składa się z dziesięciu partnerów z sześciu krajów, planuje zapewnić trzystopniowy program szkoleniowy z wykorzystaniem narzędzi internetowych, szkolenia dla firm oraz wstępny audyt energetyczny dla firm zainteresowanych skorzystaniem z tej możliwości. Luisa Sileni jest Koordynatorką projektu INNOVEAS i pracuje dla IIPLE (Istitute Professionale Edile Bologna), włoskiego instytutu, który prowadzi szkolenia dla profesjonalistów z branży budowlanej. „Szkolenia będą organizowane przez różnych partnerów w Niemczech, Polsce, Belgii, Włoszech, Hiszpanii i Słowenii”, wyjaśnia, „a naszym celem jest przeszkolenie ponad 1000 przedstawicieli MŚP w celu podniesienia świadomości na temat audytów energetycznych i ich wdrażania. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, ta inicjatywa szkoleniowa może spowodować dodatkowe oszczędności w zużyciu energii pierwotnej w wysokości co najmniej 8.000 GWh / rok do 2027 r.
Projekt INNOVEAS finansowany z programu Unii Europejskiej Horyzont 2020 w ramach umowy o grant nr 847095.
Ostatnie wpisy
- Informacja o wystosowaniu przez ZAE wniosku o udzielenie informacji w kwestii stanu rozpatrywania przez URE wniosków o „białe certyfikaty”
- Zaproszenie do składania ofert na badanie sprawozdania finansowego za 2024 r.
- Webinary dot. Narzędzi do Poprawy Planowania i Projektowania Remontów Budynków – RINNO
- Otwarcie naboru dla przedsiębiorstw energochłonnych, pilotaż: “Audit Plus – Integralna Usługa Doradcza w Zakresie Efektywności Energetycznej dostosowana do potrzeb przedsiębiorstwa”
- Nowe Wymagania dla Audytorów Energetycznych – Wspólne Stanowisko Branży