
23.04.2025 r. odbyło się Posiedzenie Podkomisji stałej do spraw przedsiębiorczości, na której przedstawione zostały postulaty zgłoszone przez przedsiębiorców oraz branżę audytorską.
NAPE w pełni popiera stanowisko branży w dążeniu do usprawnienia systemu w tym m.in.:
- usunięcie wszelkich tzw. “wąskich gardeł” zmniejszających wydajność procesu uzyskiwania białych certyfikatów,
- utworzenie publicznego rejestru złożonych wniosków,
- ujednolicenie metod weryfikacji oszczędności energii.
Z raportowanych danych wynika, że zaledwie 4% celu oszczędności energii finalnej na lata 2021–2030 zostało osiągnięte. To sygnał alarmowy – obecny system wymaga pilnych zmian, jeśli Polska ma efektywnie wspierać transformację energetyczną. A ponieważ system białych certyfikatów generował oszczędności przy zdecydowanie najniższym koszcie w stosunku do innych działań, zdecydowanie należy zwiększyć sprawność jego działania.
W naszej ocenie szybka nowelizacja ustawy oraz poprawa działania systemu białych certyfikatów może odblokować zamrożone środki inwestycyjne w wysokości miliardów złotych i przyspieszyć wdrażanie działań poprawiających efektywność energetyczną, szczególnie w sektorze przedsiębiorstw. Zaś skuteczna realizacja założonych celów zgodnie z planem oznacza corocznie kilka miliardów złotych mniej wydawanych na często importowane nośniki energii.
Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją zawierającą analizę i podsumowanie danych rynkowych oraz wniosków.
Pod tym linkiem można również obejrzeć pełen zapis transmisji z posiedzenia.
Ostatnie wpisy
- Stanowisko branży dotyczące usprawnienia systemu Białych Certyfikatów
- 8. Kongres Biometanu 20-21 maja 2025 w Poznaniu. Nie przegap!
- Konferencja “Warunki transformacji energetycznej wspólnot mieszkaniowych w Polsce”
- Konkurs „Ekolaury Polskiej Izby Ekologii 2025”
- Informacja o wystosowaniu przez ZAE wniosku o udzielenie informacji w kwestii stanu rozpatrywania przez URE wniosków o „białe certyfikaty”