Energetyczny przegląd prasy 23-29.11.2020 r.

Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych wiadomości z dziedziny energii oraz zasobów w Polsce i na świecie z okresu 23 – 29 listopada 2020. W dzisiejszym zestawieniu przedstawiamy między innymi: ruszają prace nad ogólnopolskim spisem urządzeń grzewczych, Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy – Prawo energetyczne, liczba prosumentów w Polsce przekracza 357 tys. – pora na magazyny energii, stężenie gazów cieplarnianych osiągnęło nowy rekord w 2019 r. i wzrasta nadal, historyczna zmiana w sektorze rafineryjnym – wkrótce Chiny wyprzedzą USA, największym źródłem energii elektrycznej dla unijnej dwudziestki siódemki w 2019 roku była energia atomowa oraz wiele innych informacji z Polski i świata.

  1. NFOŚiGW – działania:
  • NFOŚiGW konsultuje wsparcie dla gospodarki wodorowej. O finansowaniu – w ramach programu „Nowa Energia” – wdrożeń innowacyjnych technologii wodorowych rozmawiano podczas webinarium (25 listopada) zorganizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Z ponad 140 przedstawicielami z 50 przedsiębiorstw spotkali się Pełnomocnik rządu ds. OZE, Wiceminister Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska oraz Wiceprezes NFOŚiGW Artur Lorkowski. Nabór do „Nowej Energii” planowany jest na początek 2021 r., najpierw dla obszaru „Produkcja, transport, magazynowanie i wykorzystanie wodoru”. (Czytaj więcej)
  • Czy martwi Cię niezmieniony status wniosku w Programie Mój Prąd? Zobacz jak aktualnie przebiega proces weryfikacji w programie. (Czytaj więcej)
  • Mój Prąd: nabór się kończy. Co z osobami, które nie załapią się na dofinansowanie? Data końca II naboru w programie Mój Prąd zbliża się nieubłaganie, i tak już powiększona pula środków coraz mocniej się kurczy, a beneficjenci mogą się obawiać, że nie zdążą ze złożeniem wniosku! Co stanie się z osobami, którym nie uda się “załapać” na dofinansowanie w obowiązującym jeszcze naborze? Czy ich wnioski zostaną automatycznie przekazane do kolejnego naboru? (Czytaj więcej)
  1. Prawo w energetyce:
  • Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy – Prawo energetyczne. Innowacyjne rozwiązania dotyczące m.in elektroenergetyki, paliw ciekłych i gazu oraz zmiany w zakresie polityki energetycznej – to główne cele projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw, który został 24 listopada 2020 r. przyjęty przez Radę Ministrów. Celem przepisów ustawy było m.in. wdrożenie przepisów dyrektywy rynkowej 2019/944. (Czytaj więcej)
  • Zielony biznes potrzebuje marchewki, nie kija. Branża budowlana wie, że oszczędzanie energii się opłaca, a ślad węglowy dolicza się do rachunku. Unia rozliczy nas z niego w 2050 r. (Czytaj więcej)
  • KE rozpoczęła dwie równoległe konsultacje społeczne w kwestii zmiany dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej (EED) i dyrektywy w sprawie odnawialnych źródeł energii (RED). Ich obecny kształt nie zapewni osiągnięcia nowych celów klimatycznych. (Czytaj więcej)
  • Rząd opublikował projekt całkiem nowego rozporządzenia ws. stopni zasilania. Ma zastąpić to z 2007 r. Jak podkreślają autorzy, projekt nowej regulacji to efekt analizy wydarzeń z sierpnia 2015 r. i prób administracyjnego ograniczania dostaw prądu. (Czytaj więcej)
  • Rząd w trybie obiegowym przyjął projekt ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych. (Czytaj więcej)
  • Ministerstwo aktywów państwowych pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego oraz niektórych innych ustaw. (Czytaj więcej)
  • Rząd przyjął projekt ustawy przewidującej obowiązek instalacji liczników energii zdalnego odczytu u co najmniej 80 proc. odbiorców końcowych w gospodarstwach domowych do końca 2028 r. Oznacza to, że jesteśmy coraz bliżej masowej wymiany liczników prądu. Jednocześnie waży się kwestia wydłużenia okresu legalizacji liczników elektronicznych z 8 do 12 lat. (Czytaj więcej)
  1.  Energetyka odnawialna:
  • Liczba prosumentów w Polsce przekracza 357 tys. Pora na magazyny energii. Operatorzy sieci dystrybucyjnej raportują ogromny wzrost liczby przyłączanych mikroinstalacji. Wolumen przyłączonych w 2020 roku mikroinstalacji przekracza już łączną ilość takich urządzeń, które powstały w Polsce do początku tego roku. Rosnąca ilość mikroinstalacji generuje wyzwania dla operatorów sieci. W takiej sytuacji coraz wyraźniej akcentują oni potrzebę wyposażania prosumentów w magazyny energii, które pozwolą zwiększyć autokonsumpcję wytwarzanej energii, a jednocześnie zmniejszą obciążenie sieci. (Czytaj więcej)
  • Naukowcy z uniwersytetu Stanforda poinformowali o opracowaniu robota służącego do seryjnej, ultraszybkiej produkcji perowskitowych, fotowoltaicznych folii. Zwraca uwagę deklarowana przez nich relatywnie wysoka sprawność jak na pełnowymiarowe ogniwa z perowskitu, a także niski koszt produkcji. (Czytaj więcej)
  • Pompa powietrzna czy gruntowa? Koszty systemów dla domu o powierzchni 290 m2. Duży dom jednorodzinny – jaka jest różnica w kosztach wykonania instalacji, w zależności od wyboru powietrznej lub gruntowej pompy ciepła? Oto dane prosto od firmy wykonawczej. (Czytaj więcej)
  • Prąd z wody…? To możliwe. Choć żyjemy na błękitnej planecie, o błękitnej energii mówimy mało. W ramach współpracy biznesu i nauki w Holandii działa pilotażowa instalacja bazująca na różnicy w zasoleniu wód morskich i rzecznych. (Czytaj więcej)
  • Czy polski rynek fotowoltaiki jest gotowy na “uberyzację”? Norweski start-up Otovo wchodzi na polski rynek, by zawalczyć o klientów, którzy przez internet kupią instalację fotowoltaiczną. Firma, która działa w kilku krajach europejskich oraz w Brazylii, uznała polski rynek bardziej atrakcyjny od niemieckiego. (Czytaj więcej)
  • Jeszcze do niedawna sektor zielonej energii narzekała na trudności z finansowaniem. Teraz banki hojnie udzielają na ten cel kredytów, na cenzurowanym znalazły się natomiast paliwa kopalne. Przygotowywane właśnie unijne przepisy o tzw. taksonomii wciąż pozostawiają wielką niewiadomą – czy wypada finansować gaz. (Czytaj więcej)
  1. Klimat i środowisko:
  • Stężenie gazów cieplarnianych osiągnęło nowy rekord w 2019 r. i wzrasta nadal w tym roku, mimo spodziewanych spadków emisji z powodu pandemii koronawirusa i towarzyszących jej ograniczeń – poinformowała Światowa Organizacja Meteorologiczna. (Czytaj więcej)
  • Widać poprawę jakości powietrza w Europie, ale Europejczycy nadal cierpią z powodu wdychanych zanieczyszczeń. Lepsza jakość powietrza doprowadziła w ostatnim dziesięcioleciu do znacznego zmniejszenia liczby przedwczesnych zgonów w Europie. Najnowsze oficjalne dane Europejskiej Agencji Środowiska pokazują jednak, że prawie wszyscy Europejczycy nadal cierpią z powodu zanieczyszczenia powietrza, co prowadzi do około 400 000 przedwczesnych zgonów na całym kontynencie. (Czytaj więcej)
  • Czy transformacja energetyczna wymusza rewolucję w branży budynkowej? Zapraszamy na serię webinariów. Porozumienie Branżowe na Rzecz Efektywności Energetycznej POBE zaprasza na serię bezpłatnych webinariów. (Czytaj więcej)
  • Organizacja ekologiczna WWF Polska ostrzega przed spadkiem zasobów wody w Polsce, wymienia przyczyny tego problemu i proponuje konkretne rozwiązania. (Czytaj więcej)
  • Lodowce Grenlandii topnieją szybciej, niż się spodziewano. Poziom mórz już podniósł się o 8 mm. Topnienie lodowców Grenlandii może przyczynić się do większego podniesienia się poziomów mórz, niż wynika z najczarniejszego scenariusza IPCC – sugerują najnowsze wyniki badań, opublikowane w “Nature Communications”. Naukowcy zwracają uwagę, że topnienie może zachodzić znacznie szybciej, niż sądzono. (Czytaj więcej)
  1. Węgiel i górnictwo:
  • Instrat i ClientEarth: plan restrukturyzacji energetyki do gruntownej poprawki. Instrat i ClientEarth poddały analizie planowaną konsolidację grup PGE, Enea i Tauron oraz wydzielenie aktywów węglowych do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE). Autorzy raportu negatywnie ocenili zbyt wolne tempo odchodzenia od węgla w elektroenergetyce oraz aspekt ekonomiczny planu restrukturyzacji, prognozując jednocześnie szereg przeszkód prawnych dla jego realizacji. (Czytaj więcej)
  • PKEE: Raport NGO o przyszłości węgla “oparty na niepełnych danych”. Raport fundacji Instrat i ClientEarth o przyszłości aktywów węglowych w polskiej energetyce jest oparty na niepełnych danych – ocenia dyrektor Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej Tomasz Dąbrowski. Autorzy wyciągają fałszywe wnioski – dodaje. (Czytaj więcej)
  1. Ropa naftowa:
  • USA były niekwestionowanym liderem sektora rafineryjnego od połowy XIX wieku. Wiele wskazuje jednak na to, że w roku 2021 stracą to zaszczytne miano, zaś ich miejsce zajmą Chiny. Nie powinno to jednak dziwić, ponieważ obecnie w ChRL budowane są co najmniej cztery duże zakłady. W tym samym czasie na amerykańskiej ziemi (ale także w Europie) podobne instalacje są zamykane. (Czytaj więcej)
  • Szef państwowego giganta naftowego Rosnieftu Igor Sieczin ogłosił rozpoczęcie wartego 111 mld dolarów projektu Vostok Oil. Będzie to jedno z największych osiągnięć inżynierskich w historii Rosji i ZSRR. (Czytaj więcej)
  • Ceny ropy w USA rosną już 5. sesję – to najdłuższe pasmo zwyżek od maja. Niespodziewany spadek amerykańskich zapasów ropy i słaby dolar dają inwestorom na rynkach paliw impet do działania – informują maklerzy. (Czytaj więcej)
  1. Gaz:
  • Uruchomienie odcinka lądowej części Turkish Stream do Węgier zostanie prawdopodobnie przesunięte na maj 2021 roku. Powodem opóźnienia jest problem z rozbudową tłoczni gazu na terytorium Serbii. Kolejne opóźnienie wymusi na Gazpromie  konieczność rezerwacji przepustowości większej niż zakontraktowana przez system ukraiński. (Czytaj więcej)
  • Siedleccy energetycy trzy czwarte ciepła produkują z gazu – emisja CO2 zmniejszyła się dzięki temu o 40 proc., ale emisja pyłów spadła … stukrotnie. Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych przypomina, że gaz powinny włączyć do swoich instalacji także inni producenci – to m.in. efekt unijnej polityki klimatycznej. (Czytaj więcej)
  1. Energia jądrowa:
  • Wybór modelu biznesowego dla atomu będzie jedną z najważniejszych decyzji gospodarczych rządu lat 20., właściwa decyzja umożliwi realizację największego programu gospodarczego po 1990 r. – ocenia raport Instytutu Sobieskiego “Energetyka jądrowa dla Polski”. (Czytaj więcej)
  • Polska chce do programu jądrowego partnera, który podzieli ryzyko finansowe i ryzyko fazy operacyjnej – poinformował Piotr Naimski, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej. Szacowany koszt całego projektu może wynieść ok. 30 mld USD. (Czytaj więcej)
  • Budowa polskich elektrowni jądrowych będzie kosztowała ok. 30 mld dolarów, blisko połowa ma zostać poniesiona przez partnera a połowa przez Polskę, co daje 15 mld dolarów, czyli ok. 70 mld złotych – wylicza Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. (Czytaj więcej)
  • Instytut Sobieskiego zaprezentował raport pt. „Atom dla Polski” opracowany we współpracy z ministerstwem klimatu i środowiska. – Energia jądrowa to sprawdzone, bezemisyjne na tyle, na ile to jest możliwe źródło, które powinno zostać wdrożone w Polsce – podsumował współautor raportu. (Czytaj więcej)
  • Komisja Europejska zatwierdziła umowę międzyrządową między Rumunią i USA w sprawie rozbudowy elektrowni jądrowej Cernavodă. W projekt mają zaangażować się finansowo Stany Zjednoczone. (Czytaj więcej)
  1. Wywiady:
  • Prof. Konrad Świrski o “czarnych chmurach nad polskim offshore. Czy grozi nam spektakularna porażka?” (Czytaj więcej)
  • Jan Rzymowski, członek zarządu spółki Upałty-Rol o procesie inwestycji w biogazownię rolniczą, a także o wynikających z niej korzyściach dla firmy oraz lokalnej społeczności. (Czytaj więcej)
  • Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska o perspektywach rozwoju energetyki jądrowej. (Czytaj więcej)
  1. Pozostałe informacje z kraju:
  • Detektyw, słuchacz, koordynator – nowa specjalizacja w zielonych firmach. Kryzys klimatyczny i potrzeba efektywnego dostosowania się firm do zmieniającego się świata to ogromne wyzwanie. Coraz więcej firm potrzebę “zielonego zwrotu” dostrzega, organizuje wyspecjalizowane w tej tematyce zespoły i tworzy długofalowe strategie zmian. I choć Climate Change Officer to w Polsce nowe stanowisko, wiele wskazuje na to, że na stałe wpisze się w struktury większości organizacji. (Czytaj więcej)
  • Ruszają prace nad ogólnopolskim spisem urządzeń grzewczych. Powołano komitet sterujący projektem Zintegrowanego Systemu Ograniczania Niskiej Emisji (ZONE), który będzie realizowany w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego w latach 2020-2023. W ramach ZONE powstanie m.in. centralna ewidencja źródeł ogrzewania. Jej utworzenie umożliwia podpisana kilka dni temu przez prezydenta nowelizacja ustawy o wspieraniu termomodernizacji. (Czytaj więcej)
  • Rząd “repolonizuje” kolejną spółkę energetyczną. Państwowe spółki wykupują polskie aktywa międzynarodowych inwestorów. Po elektrowniach EDF i Engie przyszedł czas na fińskie Fortum. A kto zainwestuje w małe, powiatowe ciepłownie, które według ministra klimatu miały być “kręgosłupem naszej transformacji”? (Czytaj więcej)
  • Jak prawidłowo przygotować ofertę do aukcji CHP: Urząd Regulacji Energetyki przygotował poradnik dla przedsiębiorców. Opracowanie zawiera zestaw praktycznych wskazówek i podpowiedzi, jak właściwie wypełnić oferty do aukcji kogeneracyjnych (Combined Heat and Power, CHP). Najbliższa aukcja CHP dla nowych i znacznie zmodernizowanych jednostek kogeneracji (o mocy od 1 do 50 MW) odbędzie się między 10 a 14 grudnia 2020 r. (Czytaj więcej)
  • Jak przygotować się na budowę domu spełniającego nowe wymogi energooszczędne? Energooszczędnie, czyli modnie, ekologicznie i w zgodzie z duchem czasów. Jednak przede wszystkim, rozsądnie. Stawiając na energooszczędność lub wręcz pasywność budynku, zyskuje się bardzo niskie koszty eksploatacji przy wysokim komforcie życia. Wszystko to dzięki żywemu włączeniu nowoczesnych technologii wprost w nieskomplikowaną bryłę domu. Jak tego dokonać i na co zwrócić uwagę? (Czytaj więcej)
  • Kolejne aukcje OZE bez rozstrzygnięcia. Piąta i szósta z przeprowadzonych w listopadzie 2020 r. aukcji OZE pozostały bez rozstrzygnięcia z powodu niezłożenia wymaganej liczby ofert od dużych hydroelektrowni, instalacji geotermalnych oraz biogazowni rolniczych. W tym roku przeprowadzono już sześć sesji aukcji. Cztery z nich pozostały bez rozstrzygnięcia. (Czytaj więcej)
  • Całkiem nowe oblicze Żabki – fotowoltaika, podłoga kinetyczna, kostka antysmogowa i nie tylko. Oto dowód na to, że nowe technologie wkraczają nie tylko do domów i firm, ale również do sieci sklepów spożywczych – Żabka Polska. Oto kompilacja nowoczesnych rozwiązań zastosowanych w jednej z najnowszych placówek sieci na warszawskiej Białołęce. (Czytaj więcej)
  • Najprawdopodobniej na początku przyszłego roku pojawią się w Polsce nowe programy dopłat do zakupu aut elektrycznych – przewidują przedstawiciele branży motoryzacyjnej. Apelują o to, by twórcy udoskonalili system: zwiększyli stawki dofinansowań, odbiurokratyzowali wnioski i znieśli limity cenowe. Pilotażowe projekty, realizowane na przełomie czerwca i lipca tego roku, zakończyły się realizacją zaledwie 7,5 proc. zakładanego celu. Na dopłaty do auta elektrycznego zdecydowało się do tej pory zaledwie 344 kierowców. (Czytaj więcej)
  • Media i promotorzy ekologii sporo uwagi poświęcają indywidualnym, odnawialnym źródłom energii. I słusznie, bo jest to opcja warta propagowania. Jednak także ciepło sieciowe może wpisywać się w zasady zrównoważonego rozwoju – wynika z raportu „Gospodarka Obiegu Zamkniętego – szanse i wyzwania”. (Czytaj więcej)
  1. Pozostałe informacje ze świata:
  • Amerykański miliarder i przedsiębiorca Elon Musk ma wielkie plany dotyczące zakładów Tesli w Niemczech. Oprócz fabryki aut, Musk uruchomi w Gruenheide także największą na świecie fabrykę akumulatorów. Chce też opracować nowy model auta na rynek europejski. (Czytaj więcej)
  • Co było największym źródłem energii elektrycznej w UE w 2019 r.? Rosnąca w geometrycznym tempie energia odnawialna, słońce, wiatr? A może wciąż tradycyjne paliwa kopalne, czyli węgiel, ropa lub gaz? Dane pokazują, że najwięcej prądu w UE pochodziło z innego źródła. Największym źródłem energii elektrycznej dla unijnej dwudziestki siódemki w 2019 roku była… energia atomowa – wynika z danych statisa.com. (Czytaj więcej)
  • Powstają już budynki produkujące znacznie więcej energii, niż potrzebują. Nowoczesne budownictwo zeroenergetyczne pozwoli w pełni wykorzystać potencjał odnawialnych źródeł energii. Powstają już na świecie budynki, które są w stanie produkować dwukrotnie większą ilość energii, niż wynosi ich zapotrzebowanie. Także w Polsce opracowuje się technologie umożliwiające optymalne wykorzystanie zielonej energii. (Czytaj więcej)
  • Budowa nowych elektrowni wykorzystujących odnawialne źródła energii jest już tańsza niż utrzymywanie istniejących elektrowni spalających paliwa kopalne – podkreśla najnowszy raport badaczy z Uniwersytetu w Calgary. (Czytaj więcej)

Autor: mgr inż. Kamil Różycki, Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A.

Kontakt

Jeśli zainteresowała Państwa nasza oferta, prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy.