Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A. > Aktualności > Przegląd prasy > Energetyczny przegląd prasy 21-27.12.2020 r.
Energetyczny przegląd prasy 21-27.12.2020 r.
28 grudnia 2020
Przegląd prasy
Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych wiadomości z dziedziny energii oraz zasobów w Polsce i na świecie z okresu 21 – 27 grudnia 2020. W dzisiejszym zestawieniu przedstawiamy między innymi: moc zainstalowana w fotowoltaice w Polsce przekroczyła 3,4 GW, udział energii odnawialnej w polskim miksie energetycznym w niedzielę w południe przekroczył 40 procent, w Niemczech jest już 1 milion pomp ciepła, na horyzoncie spór europejski o wodór z udziałem Polski, rekordowe inwestycje na rynku magazynów energii w USA oraz wiele innych informacji z Polski i świata.
- NFOŚiGW – działania:
- NFOŚiGW uruchomił Generator Wniosków o Dofinansowanie (GWD) dla programu „Zielony transport publiczny”. Zainteresowani dofinansowaniem zakupu zeroemisyjnych autobusów mogą już przygotowywać swoje wnioski, których składanie (przesyłanie) z systemu GWD będzie możliwe od 4 stycznia 2021 r. (Czytaj więcej)
- Prawo w energetyce:
- Do celu OZE nadal daleko. Jakie mogą być konsekwencje jego niezrealizowania? Po wejściu Polski do Unii Europejskiej udział energii odnawialnej w naszym miksie energetycznym wynosił około 6,9 proc. Od tamtego czasu do ubiegłego roku udało się go zwiększyć o 5,3 pkt proc. W 2019 roku nadal jednak brakowało nam sporo, aby osiągnąć cel 15 proc. na rok 2020, do którego realizacji zobowiązaliśmy się na forum UE. (Czytaj więcej)
- Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaprezentowało projekt rozporządzenia określającego zasady dofinansowania zakupu i instalacji ogólnodostępnych oraz prywatnych stacji ładowania samochodów elektrycznych. (Czytaj więcej)
- Z początkiem przyszłego roku wchodzą w życie regulacje nakładające nowe obowiązki sprawozdawcze na producentów energii ze źródeł odnawialnych. Nowe wymogi wynikają z unijnego prawa, a konkretnie z tzw. wytycznych SOGL (System Operation Guidelines). (Czytaj więcej)
- Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi i spółka Polska Grupa Energetyczna Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (PGE GiEK) informują, że rozpoczęły rozmowy o ugodzie, do których zostały zobowiązane we wrześniu tego roku przez Sąd Okręgowy w Łodzi na pierwszej rozprawie w sprawie pozwu za szkodę w środowisku naturalnym, złożonego przez fundację przeciwko właścicielowi Elektrowni Bełchatów. (Czytaj więcej)
- Ustawa offshore może wejść w życie pierwszego lutego. Ustawa o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych nie wejdzie w życie od pierwszego stycznia 2021 roku. Sejm przyjął w czwartek 17 grudnia ustawę, ale Senat nie zajmie się nią w tym roku. Senacka Komisja Nadzwyczajna do spraw Klimatu rozpocznie prace nad dokumentem czwartego stycznia 2021 roku. (Czytaj więcej)
- Energetyka odnawialna:
- Polskie Sieci Elektroenergetyczne zaktualizowały licznik. Według stanu na 1 listopada 2020 roku moc zainstalowana w fotowoltaice wyniosła 3420,379 MW. (Czytaj więcej)
- Udział energii odnawialnej w Polsce sięgnął rekordowego poziomu. 27 grudnia w polskim systemie elektroenergetycznym odnawialne źródła energii pracowały na pełnych obrotach. Obok elektrowni wiatrowych, które o tej porze roku z reguły biją rekordy generacji, do wysokiego udziału OZE w polskim miksie wytwarzania odnotowanego w niedzielne południe wyraźnie przyczyniła się fotowoltaika. Dzięki niższemu, niedzielnemu zapotrzebowaniu na energię, sięgającemu w ciągu dnia około 16 GW, a także dzięki sprzyjającym warunkom pogodowym udział energii odnawialnej w krajowym miksie energetycznym w niedzielę w południe przekroczył 40 proc. (Czytaj więcej)
- Liczba zainstalowanych w Niemczech pomp ciepła przekroczyła 1 milion. (Czytaj więcej)
- Pojawił się raport “Biogaz w Polsce – raport 2020”. To kompleksowe opracowanie, które opisuje stan krajowej branży biogazowej i rekomendacje ekspertów dotyczące jej rozwoju. Raport prezentuje aktualne dane, przepisy prawne, systemy wsparcia czy możliwości finansowania inwestycji biogazowych. (Czytaj więcej)
- Amerykański producent elektrowni wiatrowych General Electric zapowiedział wykorzystanie technologii druku 3D do budowy wież wiatrowych, których wysokość będzie mogła sięgać nawet 200 metrów, a to będzie oznaczać dużo wyższą generację i niższe koszty energii wytwarzanej z wiatru. (Czytaj więcej)
- Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna o mocy około 10 kWp na modułach dużej mocy? Kiedy zwróci się instalacja? Jaka jest jej średnia cena jednostkowa? Czy taka instalacja wymaga uzgodnienia z rzeczoznawcą? Oferta na nowym falowniku na polskim rynku. (Czytaj więcej)
- Legnicka spółka N Energia przedstawiła wyniki badań świadomości potencjalnych prosumentów na temat instalacji fotowoltaicznych, które zyskały dużą popularność wśród właścicieli domów jednorodzinnych. Pomimo boomu inwestycyjnego, wciąż wiele osób ma wątpliwości. W ramach badania zapytano przedstawicieli handlowych, z jakimi obawami spotykają się ze strony zainteresowanych klientów. (Czytaj więcej)
- Holenderski startup Studio Solarix wprowadza na rynek kolorowe moduły fotowoltaiczne, które poszerzą możliwości integracji fotowoltaiki z budynkami, dając architektom większy wybór jeśli chodzi zastosowanie PV. (Czytaj więcej)
- Nowy rekord sprawności ogniwa krzemowo-perowskitowego. Ogniwa składające się z warstwy krzemowej i perowskitowej są uważane przez wielu ekspertów rynku PV za kolejną z technologii, która umożliwi podniesienie sprawności przetwarzania światła słonecznego w energię elektryczną. O tym, że jest to kierunek, któremu warto się przyglądać, świadczą dwa odnotowane w ostatnich dniach rekordy sprawności tego rodzaju ogniw. Dwa tygodnie temu o ustanowieniu nowego rekordu sprawności ogniw krzemowo-perowskitowych poinformowali naukowcy z niemieckiego instytutu Helmholtz-Zentrum Berlin, którzy osiągnęli sprawność 29,15 proc. Teraz osiągnięciem jeszcze lepszego wyniku na tandemowym ogniwie wykonanym z warstwy krzemowej i perowskitowej pochwaliła się brytyjska firma Oxford PV, uzyskując sprawność 29,52 proc., zapowiadając przy tym, że wkrótce przekroczy barierę 30 proc. (Czytaj więcej)
- Klimat i środowisko:
- Znane są rekomendacje Warszawskiego Panelu Klimatycznego, w ramach którego mieszkańcy wypracowywali pomysły na uczynienie stolicy bardziej przyjazną dla klimatu i środowiska. Dotyczą m.in. zarządzania energią w budynkach użyteczności publiczne, efektywności energetycznej i wsparcia OZE. Urząd Miasta Warszawy opublikował rekomendacje wypracowane przez uczestników i uczestniczki Warszawskiego Panelu Klimatycznego. Wzięło w nim udział 90 mieszkańców stolicy, wylosowanych wcześniej w każdej z dzielnic miasta. Panel realizowany był przez trzy niezależne organizacje społeczne: Fundację Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”, Fundację Pole Dialogu i Fundację Civis Polonus, a finansowanie zapewniło miasto. (Czytaj więcej)
- Krakowski Alarm Smogowy, w ramach kampanii “Zobacz czym oddychasz” przeprowadził badania jakości powietrza w 6 małopolskich gminach. Wyniki nie są zbyt optymistyczne. W mniejszych miejscowościach jakość powietrza jest nawet gorsza, niż w Krakowie. (Czytaj więcej)
- Węgiel i górnictwo:
- Na koniec trzeciego kwartału zwały węgla kamiennego w Polsce przekroczyły 23,5 mln ton i do końca roku pewnie jeszcze wzrosną. Elektrownie nie chcą go już odbierać, bo same nie mają go gdzie spalać, ale kopalnie wciąż fedrują, czekając aż rząd dogada się ze związkowcami co do likwidacji części z nich. (Czytaj więcej)
- Mamy odchodzić od węgla, a w Mysłowicach powstanie nowa kopalnia. Może fedrować przez 35 lat. Kopalnia Brzezinka 3 ma zapewnić 900 miejsc pracy dla górników i kilka tysięcy w branżach okołogórniczych. Samorząd się cieszy, czekając na wpływy do miejskiej kasy. Nie cieszą się mieszkańcy, którzy mówią: mieliśmy odchodzić od węgla, a nie tworzyć nowe kopalnie. (Czytaj więcej)
- Elektrownia słoneczna Taurona stanęła w miejscu byłej elektrowni węglowej. Tauron zakończył budowę farmy fotowoltaicznej w Jaworznie. Farma ma moc 5 MW. To pierwsza farma, która powstała w ramach programu budowy instalacji fotowoltaicznych na terenach poprzemysłowych należących do grupy. (Czytaj więcej)
- Ropa naftowa:
- Firmy z branży naftowej nie chcą zbyt wcześnie rezygnować z robienia pieniędzy na ropie, jednak widzą, że pieniądze te trzeba inwestować w nowych segmentach, jak OZE, biopaliwa czy wodór. BP, jeden z największych światowych potentatów paliwowych, chce w ciągu dziesięciu lat zmniejszyć wydobycie ropy o 40 proc. (Czytaj więcej)
- Polityka Insight informuje, że Saudi Aramco jest zainteresowane przejęciem 30 procent akcji Rafinerii Gdańskiej, które jest niezbędne do wypełnienia warunków zgody Komisji Europejskiej na przejęcie Lotosu przez PKN Orlen. (Czytaj więcej)
- Goldman Sachs prognozuje cenę ropy w 2021 roku. Pomimo obecnych wyzwań, Goldman jest optymistyczny co do cen, spodziewając się, że Brent w przyszłym roku osiągnie średnio 65 USD za baryłkę. (Czytaj więcej)
- Gaz:
- Gas Inside Information Platform (GIIP) jest pierwszą w Polsce platformą przeznaczoną do publikacji informacji wewnętrznych REMIT dotyczących gazu ziemnego. Jest ona przygotowana zgodnie z Rozporządzeniem REMIT oraz wymaganiami ACER. Przeszła ona pozytywnie pierwszą fazę oceny przez ACER i została wpisana na oficjalną listę Inside Information Platform. (Czytaj więcej)
- Pierwsze aukcje na przepustowość roczną gazowego interkonektora z Litwą – GIPL są planowane na lipiec 2022 roku – poinformował Gaz-System. W tym samym 2022 r. gazociąg ma uzyskać zdolność operacyjną. (Czytaj więcej)
- Spór europejski o wodór z udziałem Polski na horyzoncie. Austria, Dania, Hiszpania, Luksemburg i Portugalia opowiedziały się za promocją jedynie wodoru zielonego wytwarzanego z energii ze źródeł odnawialnych w celu ograniczenia możliwości finansowania infrastruktury gazowej, na które liczy Polska pragnąca używać tego paliwa z różnych źródeł. (Czytaj więcej)
- Duńczycy poinformowali, że w pierwszej połowie stycznia powinny rozpocząć się prace związane z układaniem rurociągu Nord Stream 2 na ich wodach terytorialnych. (Czytaj więcej)
- Energia jądrowa:
- W nadchodzącym roku Polska wybierze atomowego partnera. Przynajmniej tak twierdzi rząd. Stany Zjednoczone chcą znowu rozdawać karty w energetyce jądrowej. Polska stawia sprawę niemal na ostrzu noża – albo atom, albo nici z coraz ambitniejszej polityki klimatycznej. Na pierwszy rzut oka okoliczności sprzyjają, by sojusznicy przyklepali deal w imię wspólnych interesów. Czy jednak obie strony mówią o tym samym? (Czytaj więcej)
- Połączenie OZE i energetyki jądrowej może być przyszłością polskiej energetyki. Odnawialne źródła energii, w tym zwłaszcza fotowoltaika, przeżywają w Polsce boom. To efekt m.in. różnego rodzaju państwowych dotacji, lecz także ogólnoświatowego trendu zapotrzebowania na zieloną energię. Technologie stojące za OZE nie są jednak w pełni rozwinięte, przez co na chwilę obecną nie można całego systemu energetycznego oprzeć na tych innowacyjnych rozwiązaniach. (Czytaj więcej)
- Elektrownia jądrowa w Ostrowcu na Białorusi weszła w fazę pracy pilotażowej. Jest to ostatni test jednostki przed jej oddaniem do użytku. (Czytaj więcej)
- Wywiady:
- Prof. Jerzy Buzek były premier z komisji ds. przemysłu, badań naukowych i energii Parlamentu Europejskiego mówi o potrzebie odchodzenia od węgla w Polsce. (Czytaj więcej)
- Prof. Konrad Świrski z Politechniki Warszawskiej: “Triumf zielonej rewolucji. Przed nami dekada, która wszystko zmieni.” (Czytaj więcej)
- Urszula Zielińska, posłanka Partii Zieloni odpowiada na pytanie: “Po co inwestować w gaz, skoro można przejść na OZE?” (Czytaj więcej)
- Agata Łoskot-Strachota, analityczka Ośrodka Studiów Wschodnich przygląda się planom zaprzestania finansowania infrastruktury gazowej w Unii Europejskiej i co to może oznaczać dla Europy Środkowo-Wschodniej. (Czytaj więcej)
- Pozostałe informacje z kraju:
- Polska neutralna emisyjnie do 2050 roku. Jak to osiągnąć? Potencjalny scenariusz dekarbonizacji krajowej gospodarki przedstawia raport McKinsey & Company. To międzynarodowa firma doradztwa strategicznego. Według autorów opracowania główną dźwignią dekarbonizacji będą odnawialne źródła energii. (Czytaj więcej)
- Wszystkie aukcje OZE w 2020 r. zakończone. Jakie płyną z nich wnioski o działaniu systemu? Prezes URE rozstrzygnął ostatnią aukcję OZE w 2020 r., która była przeznaczona dla małych instalacji wiatrowych i słonecznych. W sumie tym roku odbyło się osiem aukcji OZE, w ramach których zakontraktowano blisko 54,5 TWh mocy za ponad 12,9 mld zł. (Czytaj więcej)
- Warunki techniczne, które z każdą aktualizacją stają się coraz bardziej rygorystyczne, są dużym wyzwaniem dla współczesnego budownictwa, a w szczególności dla rynku urządzeń grzewczych. Co zmieni się od przyszłego roku? (Czytaj więcej)
- Antysmogowy dom na Podhalu. Nie zanieczyszcza, filtruje pyły i przyciąga turystów. (Czytaj więcej)
- Sieć energetyczna potrzebuje szybko dostępnych źródeł prądu. Zużycie zmienia się z minuty na minutę, czasem o tyle, ile pobiera małe miasto. Elektrownie słoneczne i magazyny mogą utrzymywać rezerwę mocy i stabilizować sieć, podobnie jak dziś robią to źródła węglowe. Zdaniem Fundacji WWF i Polskiej Izby Magazynowania Energii potrzebujemy zwiększyć możliwości gromadzenia energii. (Czytaj więcej)
- Rządowe środki wesprą zakup ładowarek do elektryków. Dotacja do 75 procent. (Czytaj więcej)
- 5,39 mld zł łącznej wartości dodanej w krajowej gospodarce, w tym 2,75 mld zł bezpośredniej wartości wytworzonej przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne w sektorze elektroenergetycznym, a także 12-procentowa redukcja śladu węglowego – to kluczowe dane z najnowszego Raportu wpływu PSE, który prezentuje wpływ działalności spółki na jej otoczenie. (Czytaj więcej)
- Pozostałe informacje ze świata:
- Rekordowe inwestycje na rynku magazynów energii w USA. Inwestycje w magazyny energii na rynku amerykańskim w minionym kwartale osiągnęły rekordowy poziom. Jest to zasługa głównie dużych inwestycji, realizowanych “przed licznikiem”, w tym uruchomienia największego na świecie przemysłowego magazynu energii, który powstał w Kalifornii. W tym roku łączna moc magazynów, które powstaną w USA, ma być dwukrotnie wyższa od mocy takich urządzeń zainstalowanych w 2019 roku, a wartość inwestycji ma po raz pierwszy przekroczyć miliard dolarów. Łączna moc i pojemność bateryjnych magazynów energii zainstalowanych w USA w całym 2019 roku wyniosła 522,7 MW i 1,113 GWh. W tym wyłącznie ostatnim kwartale ubiegłego roku zainstalowano urządzenia o łącznej mocy 40,4 MW i pojemności 90,3 MWh, co było dwukrotnie lepszym wynikiem od zanotowanego w analogicznym kwartale 2018 roku. (Czytaj więcej)
- Tabor warszawskich Miejskich Zakładów Autobusowych zasilił 160. autobus elektryczny. Plasuje to Warszawę w czołówce europejskich stolic, jeśli chodzi o liczbę tego typu pojazdów: więcej jeździ ich jedynie po ulicach Londynu i Moskwy. Równocześnie “elektryk”, który pojawił się we flocie w stolicy, jest 20-tysięcznym pojazdem wyprodukowanym przez firmę Solaris Bus & Coach. (Czytaj więcej)
- Dobre przykłady wsparcia prosumentów zbiorowych w USA. Dlaczego nie udaje się to w Polsce? Pakiet „Czysta energia” sprawił, że nigdy nie było lepszego klimatu dla aktywnych konsumentów rynku energii w Europie. Polska jednak nie implementowała jeszcze wszystkich prosumenckich postanowień pakietu. Prosumeryzm zbiorowy wciąż w powijakach. Raport ClientEarth Prawnicy dla Ziemi nt. „Prosumeryzm zbiorowy w USA. Wnioski i rekomendacje dla Polski”, którego autorami są Anna Frączyk i Wojciech Kukuła, wskazuje na znaczny, niewykorzystany potencjał zbiorowej energetyki prosumenckiej w Polsce. (Czytaj więcej)
Autor: mgr inż. Kamil Różycki, Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A.
Ostatnie wpisy
- Informacja o wystosowaniu przez ZAE wniosku o udzielenie informacji w kwestii stanu rozpatrywania przez URE wniosków o „białe certyfikaty”
- Zaproszenie do składania ofert na badanie sprawozdania finansowego za 2024 r.
- Webinary dot. Narzędzi do Poprawy Planowania i Projektowania Remontów Budynków – RINNO
- Otwarcie naboru dla przedsiębiorstw energochłonnych, pilotaż: “Audit Plus – Integralna Usługa Doradcza w Zakresie Efektywności Energetycznej dostosowana do potrzeb przedsiębiorstwa”
- Nowe Wymagania dla Audytorów Energetycznych – Wspólne Stanowisko Branży
Kategorie
Tagi
#AudytEnergetyczny
#BUDMA
#budownictwo
#debata
#domzklimatem
#efektywnośćenergetyczna
#ekobudownictwo
#EUCF
#GotowiDoSpotkań
#konkurs
#neutralnośćklimatyczna
#rinno
#RoundBaltic
#smartcity
#targiBUDMA
#wydarzenie
#zrównoważonamobilność
audyt
audytenergetyczny
audyt energetyczny
banki
budynki
charakterystyka energetyczna budynku
czystepowietrze
efektywność energetyczna
EPBD
epc
ESCO
European Investment Bank
innoveas
inwestycje w efektywność eneregtczyną
mśp
nowelizacja EPBD
oze
PEP2040
polityka energetyczna
Raport EIB
termomodernizacja
transformacja
transformacja energetyczna
warunki techniczne
xtendo
śche
ślad węglowy
świadectwa charakterystyki energetycznej
Powiązane artykuły
24 stycznia 2022
Artykuły, Projekty, Przegląd prasy
Konkurs na najlepszy projekt proklimatyczny
29 listopada 2021
Artykuły, Inne, Przegląd prasy