Nowa dyrektywa EPBD i prawodawstwo krajowe dotyczące charakterystyki energetycznej budynków
Związek Pracodawców – Producentów Materiałów dla Budownictwa zaprasza na webinarium „Nowa dyrektywa EPBD i prawodawstwo krajowe dotyczące charakterystyki energetycznej budynków”.
W ostatnim czasie zmianie uległa najważniejsza część prawodawstwa Unijnego i krajowego dotyczącego efektywności energetycznej budynków. Dotyczy to w szczególności nowej dyrektywy EPBD w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, przyjętej przez Parlament Europejski 14 marca 2023 r. Tworzy ona podstawy dla dekarbonizacji budownictwa do 2050 roku i wprowadza szereg istotnych zmian. Z kolei w kraju 28 kwietnia 2023 r. wejdą w życie przepisy znowelizowanej ustawy o charakterystyce energetycznej budynków. Trwają również prace nad zmianą rozporządzenia w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej. Tematyka ta cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wielu środowisk oraz jest szeroko dyskutowana.
Mając to na uwadze Związek Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa wyszedł z inicjatywną zorganizowania otwartego, bezpłatnego webinarium w tym zakresie. Do udziału udało nam się zaprosić Panią Hélène Sibileau z Buildings Performance Institute Europe, która przedstawi nowelizację dyrektywy EPBD. Pan Tomasz Gałązka z Ministerstwa Rozwoju i Technologii omówi główne, nowe przepisy ustawy z dnia 7 października 2022 r. zmieniającej ustawę o charakterystyce energetycznej budynków. Natomiast Pan Jerzy Kwiatkowski z Narodowej Agencji Poszanowania Energii skoncentruje się na proponowanych zmianach w zakresie metodyki sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej. Wystąpienia ekspertów pozwolą na lepsze zrozumienie celu i zakresu wprowadzonych aktów prawnych.