Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A. > Aktualności > Przegląd prasy > Energetyczny przegląd prasy 11-17.01.2021 r.
Energetyczny przegląd prasy 11-17.01.2021 r.
19 stycznia 2021
Przegląd prasy
Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych wiadomości z dziedziny energii oraz zasobów w Polsce i na świecie z okresu 11 – 17 stycznia 2021. W dzisiejszym zestawieniu przedstawiamy między innymi: propozycje nowych regulacji w ustawie – Prawo energetyczne, na Pomorzu powstanie największa farma fotowoltaiczna w Europie Środkowo-Wschodniej, polska elektrownia atomowa powstanie najprawdopodobniej na Pomorzu, a jej budowa rozpocznie się w 2026 roku, taryfy na dystrybucję energii na 2021 rok zatwierdzone, rusza największy naftowy projekt w historii oraz wiele innych informacji z Polski i świata.
- NFOŚiGW – działania:
- Szczegóły dotyczące planowanego na 2021 rok naboru wniosków o dotacje w programie Mój Prąd mieliśmy poznać, według zapowiedzi urzędników Ministerstwa Klimatu, w ubiegłym miesiącu. Tak się jednak nie stało i na razie nadal z pewnych informacji co do nowej edycji Mojego Prądu jest tylko to, że taka zostanie uruchomiona. Co z wnioskami złożonymi na koniec prowadzonego w ubiegłym roku naboru, dla których nie wystarczy pieniędzy w podstawowej alokacji? (Czytaj więcej)
- Zapowiedziane przez rząd dopłaty do punktów ładowania samochodów elektrycznych wpłyną na dynamikę rozbudowy ogólnodostępnej i prywatnej infrastruktury ładowania w Polsce. Według najnowszego raportu “Polish EV Outlook”, który uwzględnia potencjalne wsparcie NFOŚiGW, do 2025 r. w Polsce może powstać 48 tys. ogólnodostępnych punktów ładowania EV. Potencjał prywatnej infrastruktury autor raportu, Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych, ocenia na 85-110 tys. punktów. (Czytaj więcej)
- Na stronie programu Czyste Powietrze pojawiła się lista gmin, które na dzień 29 grudnia 2020 r. sygnowały porozumienia z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki w sprawie realizacji Programu Czyste Powietrze. Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) podsumował dane, które obrazują białe plamy rządowego wsparcia. (Czytaj więcej)
- Prawo w energetyce:
- Senat przyjął 13 stycznia 2021 r. bez poprawek ustawę o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych. Dokument trafi teraz do podpisu Prezydenta RP. (Czytaj więcej)
- Ministerstwo Klimatu i Środowiska 14 stycznia 2021 r. przekazało do konsultacji publicznych projekt „Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do 2040 r.” – dokumentu, który określa ambitne i realne cele w zakresie rozwoju wykorzystania technologii wodorowych w Polsce. (Czytaj więcej)
- Propozycje nowych regulacji w ustawie – Prawo energetyczne, które ponownie będą przedmiotem prac Sejmu, to nie tylko przepisy zwiększające rolę odbiorcy końcowego na rynku energii, paliw gazowych i ciepła oraz ustawienie priorytetu na ochronę konsumenta. Projekt nowelizacji proponuje również kompleksowe rozwiązania dla rozwoju magazynów energii a w szerszej perspektywie – dla rozwoju energetyki rozproszonej i odnawialnych źródeł energii. (Czytaj więcej)
- Ministerstwo klimatu i środowiska przygotowuje projekt na rzecz odbiorców energii elektrycznej. Projekt wesprze odbiorców wrażliwych. Odbiorcy wrażliwi to tacy, u których udział kosztów energii w rachunkach gospodarstwa domowego jest znaczący. Granicą, którą w tej sytuacji przyjmuje jest ok. 10 procent. Nie ma obecnie w Polsce żadnych uregulowań prawnych, które by wspierały takich odbiorców wrażliwych i ograniczały zjawisko ubóstwa energetycznego (Czytaj więcej)
- Energetyka odnawialna:
- W Zwartowie na Pomorzu powstanie największa farma fotowoltaiczna w Europie Środkowo-Wschodniej, dysponująca mocą 230 MW. Obiekt będzie zajmować 300 hektarów i rocznie wytwarzać 230 GWh energii elektrycznej. (Czytaj więcej)
- Instytut Energetyki Odnawialnej informuje, że na koniec 2020 r. łączna moc zainstalowanych w Polsce elektrowni fotowoltaicznych przekroczyła 3,5 GW. Ten rok powinien również upłynąć pod znakiem dynamicznego wzrostu mocy w krajowej fotowoltaice, jednak zdaniem IEO nie będzie już o tym decydować w takim stopniu segment mikroinstalacji. (Czytaj więcej)
- W 2020 roku Wietnam dołączył do ścisłej czołówki największych na świecie rynków fotowoltaicznych, instalując w ciągu 12 miesięcy dachowe elektrownie fotowoltaiczne o mocy ponad 9 GW. Dla porównania, największy europejski rynek fotowoltaiczny, czyli Niemcy, w ubiegłym roku zainstalował we wszystkich rodzajach instalacji PV połowę tej mocy. (Czytaj więcej)
- Jak wynika z analizy wykonanej na zlecenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska, rozwój lądowych farm wiatrowych w Polsce raczej lub zdecydowanie popiera 85 proc. mieszkańców kraju. (Czytaj więcej)
- Rosyjski koncern energetyczny Rosatom uruchomił na Kaukazie farmę wiatrową o mocy 210 MW. Jest to największa zrealizowana dotąd w Rosji tego rodzaju inwestycja. W budowie są kolejne farmy Rosatomu o łącznej mocy liczonej w setkach megawatów. (Czytaj więcej)
- Jakie są koszty mikroinstalacji PV o mocy 50 kWp dla firm w zależności od miejsca montażu? Ile można zaoszczędzić na opłacie mocowej? Kiedy taka instalacja się zwróci? Czy ceny znacząco się różnią? Portal globenergia.pl zaprasza na redakcyjny przegląd ofert instalacji PV o mocy 50 kWp na gruncie, dachu płaskim, blasze trapezowej, blachodachówce papie i dachówce. (Czytaj więcej)
- Przez cały rok, redakcja portalu globenergia.pl obserwowała prosumencką instalację fotowoltaiczną o mocy 9,86 kWp zlokalizowaną w podkrakowskiej miejscowości. Jak wyglądał pierwszy rok dla tej instalacji pod kątem produkcji energii? Co zmieniło się dla inwestora po zamontowaniu fotowoltaiki? (Czytaj więcej)
- Naukowcy z Korei Południowej stworzyli przezroczyste ogniwo słoneczne, dla którego współczynnik przepuszczalności światła wynosi powyżej 57 proc. Dzięki energii elektrycznej wytworzonej w zintegrowanym systemie z nowym ogniwem, można uruchomić małej wielkości napęd. Współczynnik konwersji energii elektrycznej wynosi 2,1 proc. (Czytaj więcej)
- Klimat i środowisko:
- Polacy chcą działać na rzecz czystego powietrza – wynika z raportu Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Chcą jeździć samochodami elektrycznymi, korzystają z dofinansowań z rządowych programów „Czyste powietrze”, „Mój prąd”, „Stop smog”. (Czytaj więcej)
- Kryzys w wymianie kotłów węglowych trwa – donosi raport Polskiego Alarmu Smogowego. Polski Alarm Smogowy sprawdził jak wygląda wymiana kotłów w miastach wojewódzkich oraz miejscowościach z tzw. listy WHO – najbardziej zasmogowanych miast Europy. Powolne tempo wymiany kotłów pokazuje, że działania antysmogowe nie są priorytetem ani największych miast, ani najbardziej zanieczyszczonych gmin – twierdzi PAS. (Czytaj więcej)
- Z najnowszych prognoz brytyjskiego Met Office wynika, że w 2021 roku stężenie CO2 w atmosferze przekroczy o 50 proc. poziom z końca XVII wieku, kiedy intensywnie zaczął rozwijać się przemysł. Rządowa agencja zwraca uwagę, że połowa wzrostu notowanego od rewolucji przemysłowej miała miejsce w ostatnich 30 latach. (Czytaj więcej)
- Według WMO średnia globalna temperatura w 2020 roku wynosiła około 14,9 stopnia C, czyli około 1,2 stopnia powyżej poziomu z lat 1850-1900. Tym samym coraz bliżej jest do przekroczenia wzrostu średniej rocznej temperatury o 1,5 stopnia, czemu zapobiec ma porozumienie klimatyczne, zawarte w Paryżu w 2015 roku. (Czytaj więcej)
- Węgiel i górnictwo:
- Związkowcy odrzucili w środę przedstawiony przez resort aktywów państwowych projekt umowy społecznej dotyczącej transformacji górnictwa, zapowiadając przygotowanie własnego projektu do najbliższego piątku. Rozmowy mają być wznowione 25 stycznia. (Czytaj więcej)
- Energa z Grupy PKN Orlen poinformowała o rozpoczęciu budowy kolejnej farmy fotowoltaicznej. Instalacja powstanie koło działającej już od lipca 2020 r. farmy wiatrowej Przykona. Elektrownie są zlokalizowane w woj. wielkopolskim. Farma PV powstanie na terenie kopalni węgla brunatnego Adamów. (Czytaj więcej)
- Z danych Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej (GIPH) wynika, że fiskalne obciążenia górnictwa wzrosły do 106 zł za tonę surowca. Dane te nie uwzględniają jeszcze 2020 rok, który jest podliczany. GIPH apelowała do premiera w sprawie trudnej sytuacji branży. Na razie bezskutecznie. (Czytaj więcej)
- Ropa naftowa:
- Rusza największy naftowy projekt w historii. Rosnieft planuje utworzenie nowej prowincji naftowo-gazowej na Półwyspie Tajmyr w ramach projektu Vostok Oil. (Czytaj więcej)
- W 2020 r. średnia miesięczna liczba aktywnych urządzeń wiertniczych na świecie była najniższa od początku pomiarów, tj. roku 1975 – podaje Baker Hughes. (Czytaj więcej)
- Konsorcjum w skład, którego wchodzą naftowi potentaci – ExxonMobil i Shell – zamierza zrealizować ogromny projekt związany ze składowaniem dwutlenku węgla w pustych holenderskich złożach gazu na Morzu Północnym – informuje agencja Reutera. (Czytaj więcej)
- Gaz:
- Eksperci Rystad Energy oczekują, że do roku 2040 globalne wydobycie gazu ziemnego zwiększy się o 24%. Największych wzrostów należy spodziewać się w Ameryce Północnej, na Bliskim Wschodzie oraz w Azji, szczególnie w Rosji. (Czytaj więcej)
- Biogaz w oczyszczalniach ścieków. Jak to dzisiaj wygląda? Mimo, iż gospodarka biogazowa w oczyszczalniach ścieków (OŚ) oferuje szereg pozytywnych efektów o wymiarze środowiskowym, energetycznym oraz ekonomicznym, Polska wydaje się nie w pełni wykorzystywać ten potencjał. Jakie są korzyści z produkcji biogazu w OŚ i czego potrzeba, aby rozwinąć krajowe biogazownie oczyszczalniane? (Czytaj więcej)
- Biogaz tworzy bardzo silny związek z lokalną społecznością. Biogaz, ze względu na sposób jego wytwarzania i zagospodarowania, tworzy bardzo silny związek z lokalną społecznością. Spośród wszystkich źródeł OZE to właśnie biogaz ma największy potencjał w zakresie współpracy z samorządami i społeczeństwem. (Czytaj więcej)
- Producenci turbin przygotowują się do spalania wodoru. Komisja Europejska zamierza promować wykorzystanie “odnawialnych i niskoemisyjnych gazów”, w szczególności wodoru. Plany polityków zależą teraz od inżynierów, którzy muszą przestawić swoje bardzo drogie urządzenia do spalania zupełnie nowego paliwa. (Czytaj więcej)
- Energia jądrowa:
- Polska elektrownia atomowa powstanie najprawdopodobniej na Pomorzu. Jej budowa rozpocznie się w 2026 roku – poinformował minister klimatu i środowiska Michała Kurtyka w rozmowie z RMF FM. (Czytaj więcej)
- Wybór modelu biznesowego dla polskich elektrowni jądrowych to jedna z najważniejszych decyzji gospodarczych, jaką podejmie rząd. Zaważy ona na rozwoju całej gospodarki na kolejnych kilka dekad. Może także wesprzeć jej odbudowę po kryzysie wywołanym pandemią – wynika z raportu Instytutu Sobieskiego „Energetyka jądrowa dla Polski”. Eksperci podkreślają w nim, że Polski nie stać już na węgiel, a koszty energii elektrycznej generowanej przez atom należą do najniższych, co może przełożyć się na rachunki dla odbiorców. Dlatego rząd powinien priorytetowo potraktować projekt budowy reaktorów jądrowych. (Czytaj więcej)
- Serwis Światowego Forum Gospodarczego informuje, że Kanada, USA oraz Wielka Brytania rozwijają inwestycje w małą energetykę jądrową. Na przykład Kanada wdraża właśnie 27-punktowy narodowy plan rozwoju technologii małych modułowych reaktorów jądrowych. Deklarowane powody są dwa. Jednym jest troska o klimat i wspieranie bezemisyjnych źródeł energii. Drugim możliwość zarobku. (Czytaj więcej)
- Na przełomie stycznia i lutego Litwa ma przyjąć nowy plan blokowania energii elektrycznej wytworzonej w białoruskiej elektrowni jądrowej w Ostrowcu – poinformowało litewskie ministerstwo energii. (Czytaj więcej)
- Wywiady:
- Marta Juszczak, kierownik Zespołu Wsparcia Inwestycji w Dziale Koordynacji Projektów w Wielkopolskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, o szczegółach projektu “Dotacja na Twoją firmę”, w ramach którego można otrzymać dotację na otwarcie działalności z branży OZE. (Czytaj więcej)
- Pozostałe informacje z kraju:
- Najwyższa Izba Kontroli opublikowała plan działań na 2021 rok. Oprócz tych kontroli, które związane są z działaniem i wykorzystaniem poszczególnych tarcz pomocowych oraz pracy NFZ, wskazano, że audyt NIK obejmie także system dofinansowań w ramach Programu „Czyste powietrze” oraz sposób jego obsługi. (Czytaj więcej)
- Taryfy na dystrybucję energii na 2021 rok zatwierdzone. Prezes URE zatwierdził kolejne taryfy na dystrybucję energii na 2021 rok. Nowe stawki opłat dystrybucyjnych może wprowadzić dwóch z piątki największych operatorów systemów dystrybucyjnych: Enea Operator oraz Tauron Dystrybucja. (Czytaj więcej)
- Przedstawiono rekomendacje Warszawskiego Panelu Klimatycznego, które – jak zapowiada prezydent Warszawy – zostaną wdrożone. Wśród propozycji znalazło się m.in. utworzenie rankingu energochłonności budynków. (Czytaj więcej)
- Do końca stycznia 2021 r. wytwórcy energii odnawialnej rozliczający się w systemie aukcyjnym muszą poinformować Urząd Regulacji Energetyki o ilości energii wyprodukowanej w 2020 r. To tylko jeden z terminów na składanie obowiązkowych sprawozdań przez producentów energii odnawialnej objętych tym systemem wsparcia. Obowiązki sprawozdawcze dotyczą też wytwórców objętych systemami FIT/FIP. (Czytaj więcej)
- Zużycie prądu rośnie pomimo lockdownu. Przemysł włączył drugi bieg i z nawiązką odrabia straty spowodowane przez niedziałające hotele i restauracje. Nie ma powrotu do dramatycznego spadku produkcji energii z wiosny 2020 r. (Czytaj więcej)
- Tempo rozwoju elektromobilności w Polsce nie odstaje od Zachodu. Tyle, że dzieli nas kilka lat. Na koniec 2020 roku przekroczyliśmy magiczne 10 tys. samochodów całkowicie elektrycznych zarejestrowanych w Polsce. Tyle, co w Niemczech 6 lat temu. Kiedy osiągniemy pierwsze 100 tys. i 1 mln aut elektrycznych? (Czytaj więcej)
- Pozostałe informacje ze świata:
- Samochody elektryczne górą, diesel dołuje. Tak wyglądał norweski rynek sprzedaży nowych samochodów w 2020 roku. Mieszkańcy skandynawskiego kraju najchętniej sięgali właśnie po samochody elektryczne, które zostawiły w tyle pojazdy z konwencjonalnymi silnikami. W ten sposób Norwegia stała się pierwszym krajem, w którym samochody napędzane prądem stanowią większość sprzedaży nowych aut. W zeszłym roku chodziło o 54,3 proc. rynku, o czym poinformowała Norweska Federacja Drogowa (OFV). (Czytaj więcej)
- W Belgii powstanie jeden z największych bateryjnych magazynów energii w Europie. Za inwestycją stoi Trafigura – jedna z największych na świecie firm specjalizujących się w handlu ropą i metalami. Będzie to litowo-jonowy magazyn energii o mocy 25 MW i pojemności 100 MWh. Budowa rozpocznie się jeszcze w pierwszej połowie tego roku i powinna zakończyć się w 2022 r. (Czytaj więcej)
- Książę koronny Arabii Saudyjskiej Mohammed bin Salman ogłosił plan powstania nowego miasta w Arabii Saudyjskiej, które ma być całkowicie zeroemisyjne. Miasto o nazwie Line ma rozciągać się na długości 100 mil (ponad 170 km) i ma je zamieszkiwać milion mieszkańców. Miasto nie ma mieć ulic, nie ma być też komunikacji samochodowej. Cały transport ma odbywać się podziemnymi tunelami. Jego zasilanie ma pochodzić w stu procentach ze źródeł odnawialnych. Koszt budowy miasta ma wynosić nawet 200 mld dolarów. Budowa ma rozpocząć się w pierwszym kwartale 2021 roku. (Czytaj więcej)
- Pakistan, w tym Islamabad, były pogrążone w ciemności przez kilka godzin w sobotnią noc 9 stycznia. Powodem była przerwa w dostawie prądu na terenie całego kraju. Następnego dnia zasilanie zostało częściowo przywrócone. Trwa dochodzenie w celu ustalenia przyczyny awarii – poinformowali urzędnicy. Bez prądu było 212 mln mieszkańców. (Czytaj więcej)
Autor: mgr inż. Kamil Różycki, Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A.
Ostatnie wpisy
- Webinary dot. Narzędzi do Poprawy Planowania i Projektowania Remontów Budynków – RINNO
- Otwarcie naboru dla przedsiębiorstw energochłonnych, pilotaż: “Audit Plus – Integralna Usługa Doradcza w Zakresie Efektywności Energetycznej dostosowana do potrzeb przedsiębiorstwa”
- Nowe Wymagania dla Audytorów Energetycznych – Wspólne Stanowisko Branży
- Raport „Propozycja krajowej metodyki wyznaczania śladu węglowego budynków”
- 30 – lecie NAPE S.A.
Kategorie
Tagi
#AudytEnergetyczny
#BUDMA
#budownictwo
#debata
#domzklimatem
#efektywnośćenergetyczna
#ekobudownictwo
#EUCF
#GotowiDoSpotkań
#konkurs
#neutralnośćklimatyczna
#rinno
#RoundBaltic
#smartcity
#targiBUDMA
#wydarzenie
#zrównoważonamobilność
audyt
audyt energetyczny
audytenergetyczny
banki
budynki
charakterystyka energetyczna budynku
czystepowietrze
efektywność energetyczna
EPBD
epc
ESCO
European Investment Bank
innoveas
inwestycje w efektywność eneregtczyną
mśp
nowelizacja EPBD
oze
PEP2040
polityka energetyczna
Raport EIB
termomodernizacja
transformacja
transformacja energetyczna
warunki techniczne
xtendo
śche
ślad węglowy
świadectwa charakterystyki energetycznej
Powiązane artykuły
24 stycznia 2022
Artykuły, Projekty, Przegląd prasy
Konkurs na najlepszy projekt proklimatyczny
29 listopada 2021
Artykuły, Inne, Przegląd prasy
Trwa 3. nabór wniosków do European City Facility!
Last updated on 9 czerwca 2021
Artykuły, Inne, Przegląd prasy