Energetyczny przegląd prasy 12-18.10.2020 r.

Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych wiadomości z dziedziny energii oraz zasobów w Polsce i na świecie z okresu 12 – 18 października 2020. W dzisiejszym zestawieniu przedstawiamy między innymi: w Brukseli została przyjęta strategia „fala renowacji”, która oznacza m.in. zwiększanie efektywności energetycznej w budynkach, pojawił się ”Przewodnik prosumenta w gospodarstwie domowym”, moc zainstalowana w PV w Polsce przekroczyła 2,68 GWp, podpisano list intencyjny na rzecz rozwoju sektora biogazu i biometanu w Polsce, dziura ozonowa jest już wielkości Antarktydy, w Kalifornii rozpoczęła się budowa największego na świecie bateryjnego magazynu energii oraz wiele innych informacji z Polski i świata.

NFOŚiGW – działania:

  • Na początku tego roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiadał uruchomienie ogólnokrajowego programu dofinansowania na instalacje fotowoltaiczne na dachach budynków wielorodzinnych. Póki co na takie inwestycje w ramach programu o nazwie Słoneczne Dachy dofinansowanie można pozyskać nadal tylko w Wielkopolsce. (Czytaj więcej)

Prawo w energetyce:

  • Co dalej z zasadą 10H ograniczającą budowę farm wiatrowych w Polsce? (Czytaj więcej)
  • Ministerstwo Klimatu miało opracować rozporządzenia, które doprecyzują problematyczne kwestie związane z rozliczeniami energii wprowadzanej do sieci przez prosumentów i spółdzielnie energetyczne. Mimo, że zgodnie z przyjętą w ubiegłym roku nowelizacją ustawy o OZE, takie przepisy miały się pojawić w pierwszym kwartale tego roku, a w maju Ministerstwo pokazało nawet projekty odpowiednich rozporządzeń, to zbliża się koniec 2020 roku, a prace nad nimi nie zostały jeszcze sfinalizowane. (Czytaj więcej)
  • Miasta w Polsce mają w przyszłości zostać “odbetonowane” i bardziej zielone. Taki jest plan Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Strategia dotycząca rozwoju ośrodków powyżej 100 tys. mieszkańców zakłada również masową wymianę autobusów na elektryczne. (Czytaj więcej)

Energetyka odnawialna:

  • We wrześniu moc zainstalowana w fotowoltaice w Polsce przekroczyła 2,68 GWp. W ciągu miesiąca zainstalowano nieco ponad 154 MWp, co przekłada się na 5,14 MWp instalowanych dziennie. (Czytaj więcej)
  • Instalacja fotowoltaiczna z optymalizatorem mocy. Ile kosztuje taka instalacja o mocy około 4,5 kWp? Czym różni się od instalacji bez optymalizatorów mocy? Kiedy się zwróci? Jaka jest średnia cena jednostkowa takiej instalacji? (Czytaj więcej)
  • Ile kosztuje pompa ciepła z instalacją fotowoltaiczną? Analiza kilku wariantów. (Czytaj więcej)
  • W Niemczech pracę rozpoczęła farma fotowoltaiczna o mocy 4,1 MW, będąca największą w Europie instalacją fotowoltaiczną z ustawionymi pionowo panelami PV, która wpisuje się dodatkowo w koncepcję tzw. agrofotowoltaiki. (Czytaj więcej)
  • Fotowoltaika najtańszym źródłem energii w historii. (Czytaj więcej)
  • Jak wynika z opublikowanego raportu WindEurope pt. „Wind energy and economic recovery in Europe”, w wyniku pełnego wdrożenia Krajowych Planów na rzecz Energii i Klimatu przez państwa członkowskie Unii Europejskiej wielkość mocy zainstalowanych w sektorze energetyki wiatrowej do 2030 roku wzrośnie dwukrotnie, do poziomu 397 GW, z czego 286 GW w farmach na lądzie i 111 GW w farmach morskich. (Czytaj więcej)
  • Na dachu jednego z centrów logistycznych w Holandii powstała największa na świecie dachowa instalacja fotowoltaiczna, której moc wynosi 18 MWp. (Czytaj więcej)

Klimat i środowisko:

  • Z badań przeprowadzonych przez Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych wynika, że w ostatnich miesiącach dziura ozonowa nad Antarktydą zaczęła gwałtownie rosnąć, przez co jej powierzchnia przekroczyła średnią wartość rejestrowaną na przestrzeni ostatniej dekady. Jej dalsze powiększanie się będzie miało katastrofalny wpływ na środowisko naturalne, dlatego naukowcy apelują o wdrożenie działań, które zapobiegną jej przyrostowi. Z pomiarów przeprowadzonych w październiku 2020 roku wynika, że dziura ozonowa pokrywa obecnie niemal całą powierzchnię Antarktydy i osiągnęła rozmiar 23 mln km2. (Czytaj więcej)
  • Trzy czwarte Polaków zgadza się z doniesieniami naukowców i mediów, że mamy obecnie do czynienia z kryzysem klimatycznym. Tylko połowa uważa jednak, że sytuacja ekologiczna świata jest tak zła, że należy podjąć natychmiastowe działania naprawcze – wynika z badania “Postawy ekologiczne Polek i Polaków”. (Czytaj więcej)
  • Najnowszy raport Biura ONZ ds. Ograniczania Ryzyka Katastrof (UNDRR) pokazuje, jak z powodu zmian klimatycznych zwiększyła się skala kataklizmów dotykających ludzkość. Z danych zebranych na całym świecie wynika, że liczba katastrof związanych z ociepleniem planety była w minionych dwóch dekadach dwukrotnie wyższa, niż w poprzedzających je latach 1980-1999. (Czytaj więcej)
  • W ciągu pierwszych sześciu miesięcy bieżącego roku globalne emisje dwutlenku węgla spadły o 8,8%. Przyczyną są głównie ograniczenia związane z pandemią koronawirusa. (Czytaj więcej)

Węgiel i górnictwo:

  • Zwały węgla w Polsce sięgają już 20 mln ton. Co dalej? (Czytaj więcej)
  • O możliwie szybkie odejście od wydobycia węgla na Górnym Śląsku w sposób uzgodniony nie tylko z górniczymi związkami, ale także z innymi środowiskami, zaapelowała grupa 51 naukowców z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Uczeni wysłali w tej sprawie list otwarty do szefa rządu. (Czytaj więcej)

Ropa naftowa:

  • Prognozy wskazują, że wydobycie ropy z pokładów łupkowych w USA spadnie w przyszłym miesiącu do 7,69 mln baryłek dziennie. Jeżeli informacje się potwierdzą, będzie to największy spadek od maja br – podaje U.S. Energy Information Administration. (Czytaj więcej)

Gaz:

  • Z inicjatywy pełnomocnika rządu ds. OZE Ireneusza Zyski, Minister Klimatu i Środowiska oraz przedstawiciele branży biogazowej, transportowej, sektora przesyłu i świata nauki podpisali 13 października 2020 r. „List intencyjny o ustanowieniu partnerstwa na rzecz rozwoju sektora biogazu i biometanu oraz zawarcia porozumienia sektorowego”. Celem tej inicjatywy jest podjęcie wspólnych działań służących rozwojowi rynku biogazu i biometanu w Polsce. (Czytaj więcej)
  • W Polsce jest już 114 biogazowni rolniczych. Tyle zawiera ich najnowszy Rejestr wytwórców biogazu rolniczego 2020. Ostatni wpis z 14 października dotyczy biogazowni w Krzesimowie w województwie zachodniopomorskim. (Czytaj więcej
  • Na koniec II kwartału tego roku łączna moc zainstalowana w instalacjach biogazowych wyniosła 245,15 MW. Biogaz – w przeciwieństwie do fotowoltaiki czy energii z wiatru – nie zalicza się w ostatnich latach do dynamicznie rosnących sektorów OZE. Polska ma jednak atuty, które czynią nasz rynek perspektywicznym dla tego sektora. Chodzi np. o dobrze rozwinięty sektor spożywczy. I rolnictwo, które zapewniają stały dopływ surowców dla elektrowni biogazowych – informuje portal newseria.pl. (Czytaj więcej)
  • Coraz więcej norweskiego gazu w Polsce – PGNiG podpisało kolejną umowę. (Czytaj więcej)
  • Gaz-System rozpoczyna aktualizację planów rozwojowych systemu przesyłowego. Spółka przeprowadzi ankietę, która ma zbadać zapotrzebowanie na gaz w najbliższym dziesięcioleciu. (Czytaj więcej)

Energia jądrowa:

  • Gdzie powstaną polskie elektrownie jądrowe? Kiedy zostaną uruchomione? (Czytaj więcej)
  • Polski rząd deklaruje chęć budowy elektrowni jądrowej. Na razie nie wiemy, gdzie, w jakiej technologii i czy w ogóle powstanie. Wiemy na pewno, że byłaby to jedna z najdroższych inwestycji w historii polskiej gospodarki, której wartość może przekroczyć 100 miliardów złotych. Rząd pokazuje wyliczenia i zapewnia, że to się opłaci. (Czytaj więcej)
  • Holandia chce wybudować nawet 10 reaktorów jądrowych, sąsiednie Niemcy się temu sprzeciwiają. (Czytaj więcej)
  • Amerykański Departament Energii przeznaczy 1,3 mld dolarów na budowę pierwszej amerykańskiej elektrowni jądrowej opartej na małych reaktorach (SMR). Instalacja ma dysponować mocą 720 MW. (Czytaj więcej)

Wywiady:

  • Bogdan Szymański, prezes Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej Polska PV o planie “miliona prosumentów” do 2030 roku. (Czytaj więcej)

Pozostałe informacje z kraju:

  • Urząd Regulacji Energetyki wraz ze spółkami zrzeszonymi w Polskim Towarzystwie Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej opracowały „Przewodnik prosumenta w gospodarstwie domowym”. Publikacja jest adresowana do odbiorców w gospodarstwach domowych zainteresowanych zakupem i zainstalowaniem fotowoltaiki, czyli prosumentów. (Czytaj więcej)
  • Komisja Europejska zdecydowała, iż dekarbonizacja budynków wymaga przyspieszenia. „Fala renowacji” oznacza zwiększanie udziału OZE w energii konsumowanej przez budynki, a także zwiększanie w nich efektywności energetycznej. Oprócz korzyści klimatycznych pozwoli to zmniejszyć koszty dla użytkowników budynków. Dla Polski ważne jest, iż dzięki zapewnieniu unijnego finansowania i odpowiednim ramom prawnym szybciej uda się pozbyć węglowych kopciuchów i oczyścić powietrze ze smogu. (Czytaj więcej)
  • Po co nam magazyny energii? (Czytaj więcej)
  • Jakie dotacje na OZE dostanie przedsiębiorca? Coraz częściej firmy chcą inwestować we własne źródła energii. Naturalnym wyborem są panele fotowoltaiczne, które można szybko i łatwo zamontować, ale też dofinansowanie można dostać na inwestycje w kogenerację, małe elektrownie wiatrowe, modernizację elektrowni wodnych. Wsparcie różni się w zależności od województw. (Czytaj więcej)
  • W ubiegłym roku obchodziliśmy 15-lecie członkostwa Polski w Unii Europejskiej i przy okazji udziału krajowego sektora elektroenergetycznego w realizacji celów unijnej polityki klimatycznej. Podsumowując ten okres jedni powiedzą, że sektor nie zrobił nic w kierunku transformacji energetycznej, inni że zrobił bardzo wiele. Prawda jak zwykle leży gdzieś pośrodku. (Czytaj więcej)
  • Urząd Regulacji Energetyki podał średnią cenę energii elektrycznej w kontraktach pozagiełdowych zawartych w trzecim kwartale 2020 r. Jest ona o kilkanaście złotych wyższa od cen zanotowanych w pierwszych dwóch kwartałach tego roku i o niemal 40 zł/MWh przekracza cenę z analogicznego okresu przed rokiem. (Czytaj więcej)
  • Czy “podzielniki ciepła” są dobrym rozwiązaniem na rozliczanie ciepła?  (Czytaj więcej)
  • Prezes URE odmówił latem bieżącego roku zatwierdzenia nowych oraz zmian obowiązujących do końca tego roku taryf na sprzedaż energii elektrycznej dla gospodarstw domowych spółek PGE Obrót, Enea, Tauron Sprzedaż i Energa Obrót, które wnioskowały o podwyżki cen.  Od tych decyzji odwołały się wszystkie cztery przedsiębiorstwa. Niektóre odwołania,  zgodnie z obowiązującą procedurą,  zostały już  przekazane przez URE do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. (Czytaj więcej)

Pozostałe informacje ze świata:

  • Sekretarz Generalny ONZ, Antonio Guterres, wezwał banki rozwoju do zaprzestania finansowania projektów związanych z paliwami kopalnymi – informuje agencja Reutera. Apel jest związany z raportem, który wykazał, że w latach 2014 – 2018 Bank Światowy zainwestował 12 miliardów dolarów właśnie w ten sektor. (Czytaj więcej)
  • W Kalifornii rozpoczęła się budowa największego na świecie bateryjnego magazynu energii, który zostanie wyposażony w najnowsze rozwiązanie Tesli, jakim są ogromne baterie – tzw. Megapacki, których pojemność jest ponad 10-krotnie większa od dotychczas oferowanych przez Teslę tzw. Powerpacków. (Czytaj więcej)
  • Japonia uważa, że wodór jest przyszłością energetyki. (Czytaj więcej)

Autor: mgr inż. Kamil Różycki, Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A.

Kontakt

Jeśli zainteresowała Państwa nasza oferta, prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy.