Energetyczny przegląd prasy 14-20.12.2020 r.

Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych wiadomości z dziedziny energii oraz zasobów w Polsce i na świecie z okresu 14 – 20 grudnia 2020. W dzisiejszym zestawieniu przedstawiamy między innymi: URE podsumowuje największą aukcję OZE, aukcje 2021 – jest już projekt rozporządzenia, 20-lecia działalności TGE, pojawiło się opracowanie „Biogaz w Polsce – raport 2020”, moc dodana w 2020 roku do europejskiego rynku PV była rekordowa, chińskie rafinerie pobiły “rekord wszechczasów” w zakresie rafinacji ropy naftowej oraz wiele innych informacji z Polski i świata.

 1. NFOŚiGW – działania:
 • Podpisane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Polski Fundusz Rozwoju porozumienie umożliwi wdrażanie w Polsce modelu przedsiębiorstwa usług energetycznych (Energy Service Company, ESCO). Pilotaż z budżetem 10 mln zł na termomodernizację budynków będzie znany w ciągu trzech miesięcy. To wsparcie, z którego skorzystają wspólnoty, spółdzielnie mieszkaniowe i jednostki samorządu terytorialnego. (Czytaj więcej)
 • NFOŚiGW finansuje – wspólnie z międzynarodowymi partnerami – pomoc techniczną na rzecz transformacji regionów węglowych na Ukrainie. Projekt jest realizowany w ramach Platformy na rzecz wsparcia Transformacji Regionów Węglowych Bałkanów Zachodnich i Ukrainy. (Czytaj więcej)
 1. Prawo w energetyce:
 • Aukcje 2021 będą szansą dla instalacji hybrydowych, czyli takich, które mają w swym składzie magazyny energii. Zyskać powinien też biogaz rolniczy. Jest projekt rozporządzenia Rady Ministrów dot. aukcji 2021 r. Przeszedł już konsultacje społeczne. O czym mówi? (Czytaj więcej)
 • Rozpoczęły się konsultacje oceny społeczno-środowiskowej proponowanego przez Bank Światowy Programu dla Wyników (Program-for-Results) w celu poprawy efektywności energetycznej w domach jednorodzinnych w Polsce. (Czytaj więcej)
 • Ministerstwo Klimatu i Środowiska szykuje nowelizację ustawy o elektromobilności – kluczowej dla rozwoju zeroemisyjnego transportu i poprawy jakości powietrza w Polsce.Uwagi do noweli przygotowały organizacje społeczne. (Czytaj więcej)
 • Sejm przyjął w drugim czytaniu ustawę o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych. Przyjęte poprawki dotyczą przede wszystkim przepisów, które pojawiły się pod koniec rządowych prac nad ustawą. (Czytaj więcej)
 1.  Energetyka odnawialna:
 • Pięć najczęstszych usterek instalacji fotowoltaicznych. Według raportu Instytutu Energii Odnawialnej rynek fotowoltaiki jest najszybciej rozwijającym się sektorem OZE w Polsce. Największy przyrost nowych mocy zainstalowanych w źródłach fotowoltaicznych został odnotowany w segmencie mikroinstalacji, co oznacza duże zainteresowanie tego typu konstrukcjami ze strony prosumentów indywidualnych i biznesowych. Mimo dużej popularności, nie są one jednak wolne od usterek. Na podstawie wiedzy ekspertów firmy zajmującej się opieką serwisową i posprzedażową paneli fotowoltaicznych przedstawiamy najczęstsze problemy, na które są narażone instalacje fotowoltaiczne. (Czytaj więcej)
 • Moc dodana w 2020 roku do europejskiego rynku fotowoltaicznego była rekordowa. Tylko w tym roku w Europie przybyło aż 18,7 GW nowych mocy z PV. Polska znalazła się na czwartym miejscu pod kątem dodanych mocy. W którym kraju przybyło najwięcej? (Czytaj więcej)
 • Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna o mocy około 5,5 kWp z optymalizatorami mocy? Czym różni się od instalacji bez optymalizatorów mocy? Kiedy się zwróci? Jaka jest średnia cena jednostkowa takiej instalacji? Czy trzeba ją uzgodnić z rzeczoznawcą? (Czytaj więcej)
 • OZE coraz bardziej popularne w Polsce. Numerem jeden fotowoltaika. W coraz większej liczbie polskich miast wykorzystuje się odnawialne źródła energii – zarówno w instalacjach miejskich, jak i na potrzeby domów wielorodzinnych. Najbardziej popularne są instalacje fotowoltaiczne, ale przyszłością jest też energia wiatrowa – mówi dr Aleksandra Lewandowska. Zespół naukowców z UMK w Toruniu przeanalizował 20 największych pod względem ludności polskich miast, m.in. Warszawę, Wrocław i Kraków pod kątem wykorzystania przez nie OZE. Jej użycie wpisuje się w koncepcję tzw. smart city. (Czytaj więcej)
 • Zyski z fotowoltaiki przyciągają znanych i bogatych. Najbogatszy Polak inwestuje w polskiego producenta konstrukcji fotowoltaicznych. W słoneczny biznes pieniądze zainwestował już inny polski miliarder-Zygmunt Solorz, a nawet znany piłkarz Robert Lewandowski. Spółki fotowoltaiczne poszukują kapitału także na giełdzie. (Czytaj więcej)
 • Naukowcom udało się ustalić nowy rekord wydajności ogniw fotowoltaicznych. Przełomowe panele wykorzystują do przechwytywania energii słonecznej perowskitowe półprzewodniki i są w stanie zachować wysoką efektywność energetyczną nawet po setkach godzin funkcjonowania. Nowa technologia pozwoli zwiększyć wydajność elektrowni słonecznych bez jednoczesnego zwiększania zajmowanej przez nie powierzchni. Wydajność 29,15 proc. to nie tylko rekord dla tej technologii, lecz także najwyższy wynik dla całej kategorii fotowoltaicznej w dokumentacji prowadzonej przez amerykańską agencję National Renewable Energy Laboratory.(Czytaj więcej)
 • Japonia zamierza wybudować 35-45 gigawatów mocy w morskiej energetyce wiatrowej. Jeżeli plany japońskiego rządu, kreślone w perspektywie roku 2040, zostaną przekute w rzeczywistość, to kraj stanie się światowym liderem w zakresie morskiej energetyki wiatrowej. Określenie tak ambitnych celów dotyczących udziału MFW w miksie, służyć ma stymulacji inwestycji w tym sektorze. (Czytaj więcej)
 1. Klimat i środowisko:
 • Nawet 250 mld zł z funduszy UE zasili w najbliższych kilku latach działania służące transformacji klimatycznej i energetycznej; do wykorzystania będzie 2-3-krotnie więcej środków niż w poprzedniej perspektywie finansowej UE – poinformował minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. (Czytaj więcej)
 • Najnowszy raport amerykańskiej agencji NOAA pokazuje wpływ zmian klimatycznych na środowisko naturalne Arktyki w mijającym roku. Eksperci wskazują na wysokie temperatury i związane z nimi pożary, które dotknęły część regionu. Odnotowano także drugą co do wielkości stratę lodu w historii pomiarów. W euroazjatyckiej części Arktyki spadło natomiast wyjątkowo mało śniegu. (Czytaj więcej)
 • Czujniki smogu na każdym osiedlu? W Bydgoszczy jest taka szansa. Każdy ma prawo wiedzieć jaka jest jakość powietrza w jego okolicy – podkreśla Bydgoski Alarm Smogowy, którego członkowie walczą teraz o głosy mieszkańców w Budżecie Obywatelskim. Chodzi o projekt zainstalowania czujników smogowych na wszystkich bydgoskich osiedlach. (Czytaj więcej)
 • Neutralność klimatyczna w roku 2050? Japońskie korporacje nie mogą czekać. W porównaniu do wielu rozwiniętych gospodarek, Japonia długo odkładała zwrot w kierunku zielonej energii. Odbija się to na japońskim biznesie. Tamtejsze korporacje twierdzą, że pod zewnętrzną presją muszą przyspieszyć, ale to nie będzie łatwe. Teraz to one wywierają nacisk na rząd. (Czytaj więcej)
 1. Węgiel i górnictwo:
 • W 2020 roku zużycie węgla na świecie spadnie o 5 proc. – najbardziej od II wojny światowej. Po nieznacznym odbiciu czekają nas dalsze spadki – ocenia MAE. To oznacza, że “peak coal”, czyli szczyt zużycia węgla (8 mld ton), przeżyliśmy w 2013 roku. Także w Polsce spadki są już bardzo wyraźne. Nawet Chiny skończyły ze smoczym apetytem na węgiel. (Czytaj więcej)
 • Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) otrzyma 173,6 mln zł pożyczki preferencyjnej z Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) w ramach tzw. tarczy finansowej dla dużych firm. Wcześniej spółka dostała już z PFR 1 mld zł pożyczki płynnościowej. (Czytaj więcej)
 1. Ropa naftowa:
 • Jak poinformowali maklerzy, ceny ropy na giełdzie paliw w USA osiągnęły najwyższy poziom od 10 miesięcy. (Czytaj więcej)
 • Chińskie rafinerie pobiły “rekord wszechczasów”, rekord w zakresie rafinacji ropy naftowej – podaje agencja Reutera, powołując się na dane tamtejszego urzędu statystycznego. Z danych wynika, że w ubiegłym miesiącu chińskie rafinerie przerobiły 58,35 mln ton ropy, co odpowiada 14,2 mln b/d. Oznacza to pobicie poprzedniego rekordu z października 2020 r. – wyniósł on 14,09 mln b/d. (Czytaj więcej)
 • Producenci zrzeszeni w ramach porozumienia naftowego OPEC+ nie powinni spieszyć się z luzowaniem limitów wydobycia, zważywszy jak kruchy jest globalny popyt na surowiec w związku z pandemią – powiedział Abdelmajid Attar, minister energetyki Algierii, która pełni rotacyjną prezydencję kartelu OPEC. (Czytaj więcej)
 1. Gaz:
 • 16 grudnia br. premierę miał „Biogaz w Polsce – raport 2020”. To kompleksowe opracowanie, które opisuje stan krajowej branży biogazowej i rekomendacje ekspertów dotyczące jej rozwoju. Raport prezentuje aktualne dane, przepisy prawne, systemy wsparcia czy możliwości finansowania inwestycji biogazowych. (Czytaj więcej)
 • Od przyszłego roku zapłacimy mniej za gaz. Prezes URE zatwierdził taryfę PGNiG Obrót Detaliczny. W efekcie od nowego roku za gaz zapłacimy blisko 4,5 procent mniej. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził także taryfę operatorowi Terminalu LNG w Świnoujściu – Polskie LNG oraz operatorowi magazynów Gas Storage Poland. (Czytaj więcej)
 • Gazociąg Balkan Stream, stanowiący przedłużenie Turkish Stream, jest przygotowywany do uruchomienia. Obecnie trwają odbiory infrastruktury. Balkan Stream to kontynuacja czarnomorskiego rurociągu Turkish Stream. Za jego sprawą rosyjski gaz trafiać ma do odbiorców na południu Europy. Gazociąg prowadzi od granicy z Turcją do granicy z Serbią. Koszt inwestycji to ok. 1,1 mld euro. (Czytaj więcej)
 1. Energia jądrowa:
 • Ekspert: Polski atom będzie dysponował najbezpieczniejszą technologią. W polskich elektrowniach jądrowych będą zastosowane najbezpieczniejsze technologie dostępne na rynku, zarówno dla pracowników, jak i ludności – mówi Adam Rajewski z Instytutu Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej. (Czytaj więcej)
 • Rozwój energetyki jądrowej to strategiczny cel polskiego państwa, kontynuujemy ten projekt – powiedział w rozmowie z Gazeta.pl wicepremier, minister rozwoju Jarosław Gowin. (Czytaj więcej)
 • Krajowe firmy w polskim projekcie jądrowym – wyzwania. (Czytaj więcej)
 1. Wywiady:
 • Henryk Kaliś, przewodniczący Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu o tym dlaczego koszty energii drastycznie pójdą w górę, nawet o 60 proc.  (Czytaj więcej)
 • Dr hab. inż. Jakub Kupecki z Instytutu Energetyki o wodorze i o trwających pracach nad strategią wodorową dla Polski. (Czytaj więcej)
 1. Pozostałe informacje z kraju:
 • 20-lecie TGE: twórcy giełdowego rynku energii w Polsce o jego historii, teraźniejszości i przyszłości. Budowa giełdowego rynku energii w Polsce napotykała na trudności, ale Towarowa Giełda Energii na końcu odniosła sukces. M. in. dlatego, że dziś wyznacza w sposób transparentny rynkowe ceny. Receptą na przyszłość jest ekspansja, na nowe obszary, nowe rynki i nowe usługi – zgodnie oceniali obecny i byli prezesi polskiej giełdy energii w czasie debaty z okazji 20-lecia działalności TGE. (Czytaj więcej)
 • Rok 2020 jest ostatnim rokiem, w którym chętni do wymiany pieca mogą otrzymać nawet 100 proc. dofinansowania na wymianę urządzenia na nową, ekologiczną wersję. Warszawa sukcesywnie likwiduje tzw. kopciuchy. W ramach nowego programu dotacyjnego zostało złożonych już 1601 wniosków o wymianę źródła ogrzewania. (Czytaj więcej)
 • Samochody marki Izera będą powstawać w Jaworznie – potwierdził producent polskiego samochodu elektrycznego. Fabryka ma ruszyć w 2024 roku. Fabryka ma pomóc w zielonej transformacji Górnego Śląska i Zagłębia. Zatrudnienie ma w niej znaleźć 3 tysiące osób. Kolejnych 12 tysięcy miejsc pracy powstanie w zakładach zależnych od Izery – na przykład u podwykonawców i dostawców części. (Czytaj więcej)
 • 800 MW w farmach PV i 900 MW w turbinach wiatrowych – URE podsumowuje największą aukcję OZE. (Czytaj więcej)
 • Instalacja do produkcji alternatywnego paliwa z odpadów, którą do jesieni przyszłego roku zamierza uruchomić w Zawierciu (Śląskie) koncern energetyczny Fortum, będzie produkować nawet 100 tys. ton paliwa RDF rocznie. Budowa instalacji za 20 mln zł ma rozpocząć się w początkach przyszłego roku. (Czytaj więcej)
 • Energetyka w Polsce dawniej i dziś. Nikogo dziś nie trzeba przekonywać, że energia elektryczna jest jedną z podstaw istnienia każdego nowoczesnego państwa – bez niej nie są dziś w stanie funkcjonować praktycznie wszystkie gałęzie gospodarki, a zapotrzebowanie na prąd nieustannie rośnie. W Polsce za zapewnienie bezpieczeństwa i stabilności energetycznej dla kraju odpowiedzialny jest sektor elektroenergetyczny, oparty od kilkudziesięciu lat w głównej mierze na spalaniu węgla kamiennego i brunatnego. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że nie zawsze węgiel pełnił w krajowej energetyce tak ważną rolę – jeszcze przed II wojną światową plany rozwoju polskiego sektora elektroenergetycznego były oparte na zupełnie innych założeniach. (Czytaj więcej)
 1. Pozostałe informacje ze świata:
 • W mijającym roku globalna produkcja energii elektrycznej z węgla spadła najmocniej w historii. Zmniejszyła się też produkcja z gazu i atomu oraz popyt. Przybyło „zielonych” elektrowni. W efekcie ceny hurtowe prądu w krajach uprzemysłowionych drastycznie spadły – wynika z danych MAE. Co stanie się globalnym rynkiem energii elektrycznej w 2021 roku? (Czytaj więcej)
 • Termomodernizacja budynków odgrywa kluczową rolę nie tylko w zmniejszaniu emisji gazów cieplarniach do atmosfery, ale może być także bodźcem pobudzającym odbudowę europejskich gospodarek po kryzysie wywołanym pandemią Covid-19. (Czytaj więcej)
 • UE zredukuje emisje CO2 do 2030 r. o co najmniej 55 proc. Polska walczyła o dodatkowe pieniądze na transformację energetyczną. Niewiele wskórała i może się okazać, że Fundusz Modernizacyjny dla polskiej energetyki nie wzrośnie, ale wręcz się skurczy. Wszystko rozstrzygnie się w przyszłym roku. (Czytaj więcej)
 • Polska wraz z 22 europejskimi państwami podpisała porozumienie w sprawie IPCEI w obszarze niskoemisyjnego i produkowanego z wykorzystaniem energii odnawialnej wodoru. Celem wspólnej inicjatywy ma być budowa łańcucha wartości wodoru w UE, który umożliwi wykorzystanie go w transporcie, energetyce i przemyśle. W imieniu Polski porozumienie podpisał Jarosław Gowin, wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii. (Czytaj więcej)
 • By oszczędzać energię i osiągnąć cele redukcji zużycia węgla, w chińskim mieście Wenzhou zezwolono pracownikom miejskich urzędów na włączanie ogrzewania dopiero, gdy temperatura powietrza spadnie do 3 stopni Celsjusza – podały miejscowe media. (Czytaj więcej)
 • Kanada chce stać się jednym z największych na świecie producentów wodoru i rząd w Ottawie przeznaczył 1,5 mld dolarów kanadyjskich na wsparcie dla rozwoju produkcji nowych paliw. Celem jest osiągnięcie zeroemisyjności kraju w 2050 r. (Czytaj więcej)

Autor: mgr inż. Kamil Różycki, Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A.

Kontakt

Jeśli zainteresowała Państwa nasza oferta, prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy.