Energetyczny przegląd prasy 18-24.01.2021 r.

Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych wiadomości z dziedziny energii oraz zasobów w Polsce i na świecie z okresu 18 – 24 stycznia 2021. W dzisiejszym zestawieniu przedstawiamy między innymi: prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o morskiej energetyce wiatrowej, 1 grudnia 2020 moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce wyniosła 3661,7 MW, Stany Zjednoczone wracają do Porozumienia Paryskiego, 18 stycznia odnotowano rekordowe, najwyższe w historii Polski zapotrzebowanie krajowego systemu elektroenergetycznego na moc, URE podsumowuje wzrost cen energii w 2021 roku oraz wiele innych informacji z Polski i świata.

 1. NFOŚiGW – działania:
 • NFOŚiGW zmienia plan na finansowanie PV na budynkach wielorodzinnych. Przed rokiem NFOŚiGW ogłosił dofinansowanie inwestycji w instalacje fotowoltaiczne w budynkach wielorodzinnych z programu Słoneczne Dachy. Uruchomiono nawet pilotaż w Wielkopolsce, dzięki któremu Fundusz miał zebrać doświadczenia potrzebne do organizacji edycji ogólnopolskiej. Od wielu miesięcy NFOŚiGW nie informował jednak o planach dotyczących tego programu. Poznaliśmy je teraz. Fundusz podkreśla, że do popularyzacji fotowoltaiki w budynkach należących do wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych konieczne są zmiany w ustawie o OZE. (Czytaj więcej)
 • Zakończył się nabór wniosków w programie „Zielony transport publiczny”. Złożone wnioski o dofinansowanie w tym programie NFOŚiGW wyczerpały pulę dostępnej alokacji na dotacje, czyli 1,1 mld zł. Zgodnie z regulaminem, nabór zostaje zamknięty a wnioski poddane zostaną ocenie. (Czytaj więcej)
 • W Polsce powstaną kolejne biogazownie. Instalacje wysokosprawnej kogeneracji, wykorzystujące paliwo biogazowe, powstaną w Grajewie (woj. podlaskie) oraz w Drzonowie i Marcinkowicach (woj. zachodniopomorskie). W Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisano umowy o dofinansowanie tych inwestycji z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Unijne dotacje wyniosą niemal 25 mln zł, a łączna wartość projektów, to ok. 48 mln zł. (Czytaj więcej)
 • NFOŚiGW zlicza ostatnie wnioski o dopłaty do paneli fotowoltaicznych. Już wiadomo, że ich liczba znacznie przekroczyła, i tak powiększony, budżet programu. Dla kogo wystarczy pieniędzy i co o tym zdecyduje? Kiedy ruszy nowy program Mój prąd? (Czytaj więcej)
 1. Prawo w energetyce:
 • Projekt nowelizacji ustawy – Prawo energetyczne to nie tylko propozycje korzystnych rozwiązań dla odbiorcy końcowego i jego aktywizacja na rynku energii, wszechstronna ochrona konsumenta czy przepisy likwidujące dotychczasowe bariery w rozwoju magazynów energii. „Propozycja MKiŚ to także szereg pozytywnych zmian dla przedsiębiorstw energetycznych oraz Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Nowe przepisy są aktualnie przedmiotem prac Sejmu” – mówi minister Michał Kurtyka. (Czytaj więcej)
 • Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o morskiej energetyce wiatrowej. Jej wejście w życie nie zakończy jednak działań legislacyjnych, które są niezbędne, aby uruchomić inwestycje w pierwsze farmy wiatrowe na polskim Bałtyku, a czasu na przygotowanie dodatkowych regulacji jest coraz mniej. (Czytaj więcej)
 • Stany Zjednoczone wracają do Porozumienia Paryskiego. Zdecydował o tym w pierwszym dniu urzędowania nowy prezydent USA Joe Biden. W ten sposób Amerykanie znów zobowiązują się do znacznego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. (Czytaj więcej)
 • Francja, podobnie jak Polska, nie osiągnęła unijnego celu udziału OZE w miksie energetycznym kraju na koniec 2020 roku. Zdaniem państwowego audytora Pałac Elizejski popełnił błąd. Przesadził z dotowaniem „zielonego” prądu, rywalizującego z bezemisyjnym atomem, zapominając o sektorze ciepłowniczym. O tym ostatnim rzadko pamięta się także w Warszawie. (Czytaj więcej)
 • Od dnia 1 stycznia 2021 r. wytwórców energii odnawialnej z całej Polski obowiązują nowe przepisy dotyczące przysyłania danych o energii elektrycznej wytwarzanej i wprowadzanej do sieci elektroenergetycznej. (Czytaj więcej)
 1.  Energetyka odnawialna:
 • Jak wynika z informacji przekazanych przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne, listopad okazał się pod względem przyrostu mocy w polskiej fotowoltaice kolejnym świetnym miesiącem. Z informacji przekazanych przez operatorów systemów dystrybucyjnych do PSE wynika, że na dzień 1 grudnia 2020 r. moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce wyniosła 3661,7 MW, co oznacza, że w porównaniu do stanu na 1 listopada w skali miesiąca zwiększyła się o 241,32 MW. Miesiąc wcześniej, w październiku, PSE odnotowały najwyższy w historii polskiego rynku fotowoltaicznego wzrost zainstalowanych mocy, który wyniósł aż 737,68 MW. (Czytaj więcej)
 • Jak sfinansować budowę biogazowni? Budowa biogazowni wymaga zaangażowania dużego kapitału. Inwestorzy najczęściej nie dysponują środkami, które pozwoliłyby na realizację projektu bez wsparcia zewnętrznego. Decydując się na inwestycję biogazową należy rozważyć formułę finansowania. I poznać możliwości jej finansowania zewnętrznego proponowane przez: banki, firmy leasingowe, a także inne instytucje. Instytucje, które posiadają w swojej ofercie dedykowane programy wsparcia w formie dotacji i pożyczek. (Czytaj więcej)
 • Chińska firma JinkoSolar poinformowała o opracowaniu modułu fotowoltaicznego o sprawności 23,01 proc. To wynik lepszy od poprzedniej rekordowej sprawności modułu ogłoszonej przez tego producenta, która wynosiła 22,39 proc. O takim wyniku informowano w styczniu 2020 r. (Czytaj więcej)
 • Inicjatywa mająca na celu budowę polskiej GigaFabryki ogniw fotowoltaicznych nabiera tempa. W celu realizacji tego projektu została powołana spółka Giga PV S.A. Cała inwestycja ma kosztować 1 mld zł. Fabryka ma powstać na Śląsku i będzie zatrudniać ponad tysiąc pracowników i produkować 1 GW ogniw fotowoltaicznych rocznie. (Czytaj więcej)
 • Klimatyzacja – jak ustawić klimatyzator na grzanie? Klimatyzacja w dzisiejszych czasach to nieodłączny element wielu lokali. Jest to możliwość nie tylko chłodzenia pomieszczeń, ale również ich ogrzewania. Co powinniśmy wiedzieć na temat ogrzewania klimatyzatorem? Czy taki sposób jest korzystny pod względem ekonomicznym? Jakie funkcje powinno posiadać takie urządzenie? W jaki sposób szybko i skutecznie ustawić klimatyzację na grzanie? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. (Czytaj więcej)
 • Dom wielkości mieszkania – Ile kosztuje pompa ciepła do domu o powierzchni 60m2? Boom na duże, wielopokoleniowe domy już dawno się skończył. Dziś inwestorzy stawiają na zdecydowanie bardziej kompaktowe rozwiązania, a coraz częściej również na ekologię. (Czytaj więcej)
 • Jedną z propozycji rozszerzenia kolejnej edycji programu Mój Prąd jest dołączenie do dofinansowania ładowarek do samochodów elektrycznych. Skoro są takie spekulacje i rozważane są takie rozwiązania to ile kosztuje instalacja o mocy 10 kW z ładowarką do samochodu elektrycznego? (Czytaj więcej)
 1. Klimat i środowisko:
 • Pierwszy taki podręcznik. 306 stron wiedzy o zmianie klimatu. Naukowcy z kilku polskich uczelni przygotowali podręcznik o zmianie klimatu. Może on służyć jako pomoc dydaktyczna dla nauczycieli szkolnych i akademickich, a także każdemu, kto chce poszerzyć swoją wiedzę na temat klimatu. Książka w wersji elektronicznej jest dostępna bezpłatnie. (Czytaj więcej)
 • Co łączy jakość powietrza i COVID-19? Raport Parlamentu Europejskiego podsumowuje dotychczasową wiedzę na temat związku jakości powietrza i pandemii COVID-19. Eksperci odpowiedzialni za dokument podkreślają m.in. że długotrwałe narażenie na zanieczyszczenia prowadzi do wielu przewlekłych chorób, które zwiększają ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 oraz zgonu. Niebezpieczne jest jednak także krótkotrwałe narażenie na smog, które może m.in. zwiększać ryzyko zakażenia wirusami i bakteriami. (Czytaj więcej)
 • Ranking miast, gdzie ludzie umierają przez smog. Polska w czołówce. Ranking miast europejskich o najwyższym wskaźniku śmiertelności spowodowanej zanieczyszczeniem powietrza. Opublikował go Barcelona Institute for Global Health. Na szczycie listy są miasta z Włoch, Polski i Czech. (Czytaj więcej)
 • Wysokie zanieczyszczenie powietrza z ostatnich dni pokazało, że walka ze smogiem stoi w miejscu. Polski Alarm Smogowy apeluje do Premiera Morawieckiego o jak najszybszą reformę Programu Czyste Powietrze. Przez pierwsze dwa lata programu zlikwidowano zaledwie 70 tysięcy „kopciuchów”. Bez pełnego zaangażowania rządu nie uda się poprawić jakości powietrza w Polsce. (Czytaj więcej)
 • Raport: W 2020 roku polska energetyka była trzy razy bardziej emisyjna niż średnia UE. W 2020 roku produkcja energii elektrycznej z OZE w UE po raz pierwszy była wyższa niż z paliw kopalnych. Emisja towarzysząca produkcji jednostki energii elektrycznej w Polsce była trzy razy wyższa od średniej unijnej – wynika z najnowszego raportu think-tanku Ember. (Czytaj więcej)
 1. Węgiel i górnictwo:
 • W Katowicach ruszyły kolejne, tym razem pierwsze robocze rozmowy o transformacji sektora górniczego na Śląsku i zamykania całego sektora. (Czytaj więcej)
 • W 2020 roku Inspekcja Handlowa przeprowadziła 517 kontroli jakości paliw stałych. W 39 przypadkach sprzedawany węgiel nie spełniał wymagań jakościowych – przekazał PAP UOKiK. Dodano, że w 100 przypadkach paliwo nie spełniało wymagań określonych w świadectwach. (Czytaj więcej)
 • RECPP, czyli co zrobić z elektrowniami węglowymi po ich wyłączeniu? Projekty takie jak RECPP są bardzo ważne i potrzebne, gdyż pozwolą na inwentaryzację i ocenę potencjału jednostek węglowych oraz ułatwią ich późniejsze wykorzystanie – także z korzyścią dla lokalnych społeczności i wszystkich zainteresowanych – ocenił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. (Czytaj więcej)
 1. Ropa naftowa:
 • Stany Zjednoczone utrzymały pozycję globalnego lidera w wydobyciu ropy naftowej – wynika z danych Joint Petroleum Statistics Initiative. Amerykanie „produkowali” dziennie 10,93 mln baryłek „czarnego złota”. Z danych za listopad 2020 roku wynika, że drugie miejsce w zestawieniu zajęła Rosja (9,351 mln b/d) – okupująca tę pozycję od siedmiu miesięcy, zaś trzecie Arabia Saudyjska (8,972 mln b/d). (Czytaj więcej)
 • Rosnieft namawia światowych handlarzy ropy do inwestowania w projekt Wostok Oil. Rosnieft negocjuje z głównymi handlarzami ropą naftową na świecie ich udział w projekcie Wostok Oil w Arktyce. Są to firmy Gunvor, Vitol i Glencore. Pod koniec września 10 procent udziałów w projekcie zakupiła firma tradingowa Trafigura. Wartość transakcji jest szacowana na ponad siedem miliardów dolarów. (Czytaj więcej)
 1. Gaz:
 • Jak powiedział prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego, prezentując wyniki banku za rok 2020, Europa musi przyjąć do wiadomości, że jej przyszłość nie jest już związana z paliwami kopalnymi, w tym z gazem. (Czytaj więcej)
 • Atak zimy przynosi rekord zapotrzebowania na gaz PGNiG. W dobie gazowej z 18 na 19 stycznia padł rekord historyczny dostaw gazu PGNiG w wysokości około 81 mln m sześc. (911 GWh). (Czytaj więcej)
 • Azerbejdżan i Turkmenistan doszły do wstępnego porozumienia o wspólnym wydobyciu węglowodorów ze złoża Dostluq na Morzu Kaspijskim. Może ono w przyszłości zapewnić gaz Europie w razie rozbudowy Korytarza Południowego. (Czytaj więcej)
 • Parlament Europejski zagłosował nad rezolucją wzywającą do wstrzymania budowy gazociągu Nord Stream 2. Projekt został przygotowany w odpowiedzi na aresztowanie rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Rezolucja jest niewiążąca. (Czytaj więcej)
 1. Energia jądrowa:
 • Awaria w elektrowni jądrowej na Białorusi. Systemy bezpieczeństwa zadziałały, nie ma zagrożenia. Pierwszy blok białoruskiej elektrowni atomowej w Ostrowcu, w obwodzie grodzieńskim, został odłączony od zasilania; zadziałał system ochrony generatora – podało ministerstwo energetyki Białorusi. Zapewniło, że poziom promieniowania w rejonie elektrowni jest w normie. (Czytaj więcej)
 1. Wywiady:
 • Dr Marek Dietl, prezes warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych o tym, że kwestie środowiskowe są coraz ważniejsze dla inwestorów. (Czytaj więcej)
 • Tomasz Gać, właściciel QURIERS Przesyłki & Cargo dzieli się swoimi doświadczeniami i przekazuje wskazówki firmom zainteresowanym przejściem na auta elektryczne. (Czytaj więcej)
 • Maciej Mazur, prezes Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych. opowiada o warunkach rozwoju elektromobilności w Polsce i Europie. (Czytaj więcej)
 • Jerzy Buzek, były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego, a obecnie członek komisji ITRE mówi, że polski koks pozostanie na długo surowcem strategicznym transformacji energetycznej. (Czytaj więcej)
 1. Pozostałe informacje z kraju:
 • Polskie Sieci Elektroenergetyczne podały, że w poniedziałek 18 stycznia o godz. 10:45 odnotowano rekordowe, najwyższe w historii zapotrzebowanie krajowego systemu elektroenergetycznego na moc, które wyniosło 27 380 MW. Poprzednie najwyższe zapotrzebowanie na moc odnotowano 10 grudnia 2020 roku. Wyniosło ono wówczas 26 817 MW. (Czytaj więcej)
 • Biały certyfikat: ile się na niego czeka? Jakie są premie za zmniejszenie zużycia energii? Efektywność energetyczna to jeden z elementów polityki energetycznej Unii Europejskiej, która została zdefiniowana w dyrektywie 2006/32/WE. Polska wdrożyła jej wymogi częściowo już w 2011 r., dookreślając niektóre elementy ustawą o efektywności energetycznej z dnia 20 maja 2016 (Dziennik Ustaw 2016 poz. 831). Zgodnie z nowymi zasadami, podstawowym narzędziem stymulujących popyt wśród odbiorców końcowych na energooszczędność, ma stać się świadectwo efektywności energetycznej – biały certyfikat, czyli prawo majątkowe (zbywalne) równe ilości zaoszczędzonej na skutek inwestycji energii. Białe certyfikaty są przedmiotem obrotu na towarowej giełdzie energii. (Czytaj więcej)
 • URE podsumowuje wzrost cen energii w 2021 roku. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (PURE) podsumował zmiany w tegorocznych taryfach największych dostawcy energii elektrycznej i gazu. Taryfy, w skład których wchodzą koszty uzasadnione działalności gospodarczej przedsiębiorstw energetycznych oraz uzasadniony zwrot z kapitału zaangażowanego w te działalności (uproszczony proces zatwierdzania taryf opisany jest na stronie URE), zatwierdzane są w ostatnim kwartale każdego roku, a procesowi temu podlegają spółki dystrybucyjne oraz spółki obrotu. Zarówno dla energii elektrycznej jak i gazu w przypadku spółek dystrybucyjnych zatwierdzenia wymagają taryfy wszystkich grup odbiorców natomiast w przypadku spółek obrotu dotyczy to tylko taryf dla klientów indywidualnych. (Czytaj więcej)
 • Co z tą energią cieplną? Jak ją zarządzać i jakie będziemy mieć z tego korzyści? Energia cieplna to bardzo cenny zasób, którym należy zarządzać w odpowiedni sposób nie tylko ze względu na optymalizację kosztów, ale także z powodu ekologii i łączących się z nią benefitów dla Ziemi. Wielu Polaków kładzie nacisk na jej oszczędzanie, lecz to wystarczy. Z tego powodu, obowiązek ten spoczywa przede wszystkim na spółdzielniach i wspólnotach mieszkaniowych. (Czytaj więcej)
 • Koreański LG Chem uruchomi pod Wrocławiem kolejne hale, w których będą produkowane baterie litowo-jonowe. Agencja Rozwoju Przemysłu, która przyznała grant na tę inwestycję, zapewnia, że będzie to największa tego rodzaju fabryka na świecie. (Czytaj więcej)
 • Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zaproponowało podział unijnych środków dla regionów, których gospodarki mogą stracić na odchodzeniu od spalania paliw kopalnych. Źródłem dotacji na transformację naszych regionów węglowych ma być unijny Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji, którego największym beneficjentem w Unii Europejskiej będzie Polska. (Czytaj więcej)
 • Rok 2020 rekordowy pod względem rejestracji samochodów elektrycznych. Na koniec 2020 roku w Polsce było zarejestrowanych łącznie 18 875 samochodów osobowych z napędem elektrycznym. W ubiegłym roku przybyło ich  9 879, czyli o 140 proc. więcej niż w 2019 r. – wynika z Licznika Elektromobilności, uruchomionego przez PSPA oraz PZPM. Szczególnie dobry pod względem rejestracji elektryków okazał się ostatni miesiąc 2020 r. (Czytaj więcej)
 • W 2020 roku wzrósł import energii elektrycznej z Czech, Szwecji, Niemiec, Słowacji i Ukrainy, osiągając rekordowe 13,1 TWh netto. Na zakup prądu za granicą wydaliśmy ok. 3 mld zł. Zdarzają się już chwile, gdy bez importu groziłoby nam wprowadzenie stopni zasilania, ale nie brakuje też godzin, w których to nasi sąsiedzi potrzebują naszej pomocy. (Czytaj więcej)
 1. Pozostałe informacje ze świata:
 • W 2020 roku w Europie wyprodukowano po raz pierwszy więcej energii ze źródeł odnawialnych niż z paliw kopalnych. Generacja wyłącznie z elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych była również pierwszy raz wyższa niż z węgla. Produkcja zielonej energii rośnie jednak zbyt wolno, aby realne stało się osiągnięcie celów w polityce klimatycznej Unii Europejskiej. (Czytaj więcej)
 • Gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo ogłosił plan zmierzający do zapewnienia, że do 2030 roku w całym stanie ze źródeł odnawialnych pochodzić będzie 70 proc. energii elektrycznej. Ma obniżyć m.in. jej koszt oraz redukcję zanieczyszczeń. (Czytaj więcej)

Autor: mgr inż. Kamil Różycki, Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A.

Kontakt

Jeśli zainteresowała Państwa nasza oferta, prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy.