Energetyczny przegląd prasy 2-8.11.2020 r.

Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych wiadomości z dziedziny energii oraz zasobów w Polsce i na świecie z okresu 2 – 8 listopada 2020. W dzisiejszym zestawieniu przedstawiamy między innymi: “Mój Prąd” zostanie rozszerzony o wsparcie na rzecz elektromobilności, moc fotowoltaiki w Polsce przekroczyła 3 GW, Stany Zjednoczone oficjalnie wystąpiły z Porozumienia paryskiego, w Polsce jest już 115 biogazowni rolniczych, elektrownia jądrowa w Ostrowcu na Białorusi rozpoczęła działanie, odbyły się pierwsze w tym roku aukcje OZE w Polsce oraz wiele innych informacji z Polski i świata.

  1. NFOŚiGW – działania:
  • Nowe kanały dystrybucji wniosku o dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze” – to rozwiązanie, nad którym pracuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Rozbudowa generatora wniosków o dofinansowanie (GWD) o mechanizm API umożliwi partnerom programu udostępnianie elektronicznej wersji wniosku. (Czytaj więcej)
  • NFOŚiGW prowadzi dialog branżowy z bankami, firmami leasingowymi, dealerami i importerami oraz organizacjami branżowymi. Celem jest stworzenie efektywnego systemu dystrybucji dopłat do zakupu lub leasingu pojazdów elektrycznych. (Czytaj więcej)
  • Ostatni dzwonek na dotację na mikroinstalację fotowoltaiczną z Mojego Prądu. Założenia przyszłorocznej edycji programu powinny zostać przekazane w przyszłym miesiącu (Czytaj więcej)
  • Mój Prąd zostanie rozszerzony o wsparcie na rzecz elektromobilności. – Program promocji fotowoltaiki „Mój Prąd” będzie kontynuowany, choć z modyfikacjami. Dotacja zostanie powiązana z instalacją ładowarki do samochodu – poinformował prezes NFOŚiGW Maciej Chorowski w rozmowie z Polską Agencją Prasową. Dodał, że rozwój fotowoltaiki w Polsce można porównać do efektu kuli śnieżnej. (Czytaj więcej)
  1. Prawo w energetyce:
  • 4 listopada prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret obligujący rząd federalny do przygotowania strategii rozwoju społeczno-ekonomicznego z uwzględnieniem redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2030 roku o 70 procent w stosunku do 1990 roku. (Czytaj więcej)
  • Biomasa została wyłączona z przepisów ustawy o odpadach. Taki komunikat opublikowało na swojej stronie Ministerstwa Środowiska. (Czytaj więcej)
  • Proponowane przez Brukselę proekologiczne reformy Traktatu Karty Energetycznej napotykają opór Japonii, a jednocześnie są niewystarczająco daleko idące dla organizacji ekologicznych. UE stara się usunąć paliwa kopalne z listy inwestycji chronionych Traktatem Karty Energetycznej (TKE), aby nie dopuścić do pozywania jej państw członkowskich za działania na rzecz klimatu. (Czytaj więcej)
  1.  Energetyka odnawialna:
  • Moc fotowoltaiki w Polsce przekroczyła 3 GW. Łączna moc paneli słonecznych w Polsce przekroczyła kolejna granicę i, według szacunków WysokieNapiecie.pl, do końca roku zbliży się do 4 GW. Przy tym tempie rozwoju w przyszłym roku przekroczylibyśmy 10 GW. Bardziej prawdopodobny scenariusz te jednak dojście do ok. 6 GW. (Czytaj więcej)
  • Ile kosztuje pompa ciepła z rekuperacją i ogrzewaniem podłogowym do nowego domu o powierzchni 100 m²? (Czytaj więcej)
  • Niedawno pilotażową aukcję dla odnawialnych źródeł energii przeznaczoną dla projektów hybrydowych i zakładających wykorzystanie magazynów energii przeprowadzili Niemcy. Teraz w ich ślady chcą pójść Hiszpanie, którzy w tym celu właśnie przyjęli nowy rządowy dekret. Hiszpania jest obecnie jednym z najszybciej rozwijających się rynków OZE w Europie – zarówno jeśli chodzi o inwestycje w energetyce wiatrowej jak i fotowoltaicznej. (Czytaj więcej)
  • Kilka miesięcy temu w branży fotowoltaicznej zrobiło się głośno na temat niedoboru i rosnących cen kluczowego surowca potrzebnego do produkcji ogniw fotowoltaicznych, jakim jest polikrzem. Teraz producenci paneli PV alarmują, że będą musieli podnieść ceny z powodu wzrostu kosztów związanych z pozyskaniem szkła solarnego. Na skutek problemów z zaopatrzeniem w ten komponent już teraz sygnalizowane są przez nich rosnące trudności z terminową realizacją zagranicznych zamówień na moduły. (Czytaj więcej)
  • Montaż modułów PV na blasze trapezowej charakteryzuje się niższą ceną, niż na pozostałych pokryciach dachowych. Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna o mocy około 9 kWp na modułach o dużej mocy typu Half Cut Cells zamontowana na blasze trapezowej? Kiedy się zwróci? Jaka jest średnia cena jednostkowa takiej instalacji? Czy taka instalacja wymaga uzgodnienia z rzeczoznawcą? (Czytaj więcej)
  1. Klimat i środowisko:
  • Stany Zjednoczone oficjalnie wystąpiły z Porozumienia paryskiego. 4 listopada minął dokładnie rok od rozpoczęcia przez administrację prezydenta Donalda Trumpa procedury wystąpienia z Porozumienia paryskiego. Od 4 listopada 2020 r. Stany oficjalnie nie są stroną Porozumienia, co nie oznacza, że powrót jest niemożliwy. (Czytaj więcej)
  • Duże, rządowe środki przeznaczone na wymianę pieców szerokim łukiem omijają mieszkańców kamienic. Bez wsparcia dla nich smog nie zniknie z silnie zurbanizowanych regionów – Śląska, Wielkopolski czy Dolnego Śląska. Stare, XIX-wieczne kamienice często ogrzewa się tam za pomocą najbardziej zanieczyszczających powietrze pieców. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiada rozszerzenie programu “Czyste Powietrze” o budynki z wieloma mieszkaniami. Aktywiści alarmują, że potrzebujemy innych rozwiązań. (Czytaj więcej)
  • Korea Południowa zapowiada neutralność dla klimatu do 2050 roku. Po podobnych deklaracjach ze strony władz Chin i Japonii, swoje ambicje klimatyczne ogłosiła Korea Południowa. Prezydent kraju zapowiedział w przemówieniu w parlamencie, że kraj osiągnie neutralność dla klimatu do 2050 roku. Energetyka konwencjonalna ma zostać zastąpiona źródłami odnawialnymi. (Czytaj więcej)
  • Według danych Copernicus Climate Change Service, Europa była o 1,6 stopnia Celsjusza powyżej swojej średniej historycznej z 30 lat. Globalne temperatury o 0,62 stopnia Celsjusza wyższe od średniej sprawiły, że w zeszłym miesiącu październik był trzecim najcieplejszym październikiem na świecie w historii, przedłużając wieloletni trend ocieplenia. (Czytaj więcej)
  • Polacy nie obawiają się zmian klimatu. Co prawda 72 proc. z nas uznaje globalne ocieplenie za groźne dla swego życia, ale inne zagrożenia są według nas bardziej niebezpieczne. Dlaczego naukowcy uznają zmiany klimatu za najważniejsze z zagrożeń, a w Polsce bardziej boimy się zanieczyszczenia powietrza? (Czytaj więcej)
  1. Węgiel i górnictwo:
  • Polska Grupa Górnicza (PGG) przygotowała biznesplan, uwzględniający ustalenia rządu z górniczymi związkowcami. Wynika z niego, że w najbliższych latach dopłaty do produkcji spółki mają wynieść ok, 2 mld zł rocznie. Komisja Europejska dostała już plan restrukturyzacji PGG i zastanawia się co dalej. (Czytaj więcej)
  • Naukowcy sprawdzili, co może się wydarzyć, jeśli Ziemia ogrzeje się o 2 stopnie wobec wartości sprzed rewolucji przemysłowej. Okazuje się, że taki wzrost średniej temperatury spowoduje uwolnienie z gleby 230 mld ton węgla. To więcej, niż całe Stany Zjednoczone wyemitowały w ciągu 100 lat. (Czytaj więcej)
  • Powstanie pilotażowa instalacja na biowęgiel. Elkem, przedsiębiorstwo produkujące metale i materiały węglowe, zdecydowało się zainwestować w nowy pilotażowy zakład biowęgla w Kanadzie. (Czytaj więcej)
  1. Ropa naftowa:
  • Kraje porozumienia naftowego OPEC+ nie mogą dojść do porozumienia odnośnie do reakcji na drugą falę koronawirusa. Decyzja ma zapaść w połowie listopada. (Czytaj więcej)
  1. Gaz:
  • 5 listopada 2020 r. w Elektrowni Dolna Odra, należącej do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE, nastąpiło przekazanie Generalnemu Wykonawcy terenu budowy, na którym powstaną dwa niskoemisyjne bloki gazowo-parowe o łącznej mocy około 1400 MW. Wcześniej, 29 października 2020 r., PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, otrzymała prawomocną decyzję pozwolenie na budowę. (Czytaj więcej)
  • Przesył gazu rosyjskiego przez Ukrainę spadł do historycznego minimum. (Czytaj więcej)
  • Powstała kolejna nowa biogazownia rolnicza w Polsce. Oznacza to, że w Polsce jest obecnie 115 instalacji produkujących biogaz rolniczy. W rejestrze prowadzonym przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa jest ich 98. Tylko w tym roku przybyło ich już 8. (Czytaj więcej)
  • Od 2 listopada Klienci Polskiej Spółki Gazownictwa mają możliwość podpisywania umów o przyłączenie do sieci gazowej w formie elektronicznej – PSG uruchomiła Klientów nową funkcjonalność na Portalu Przyłączeniowym. To jedno z ułatwień oferowanych przez spółki Grupy Kapitałowej PGNiG, nie tylko na czas pandemii. (Czytaj więcej)
  1. Energia jądrowa:
  • Francuski EDF chce się pozbyć atomu. Francuski energetyczny gigant EDF prawdopodobnie wkrótce zostanie podzielony. Na początku grudnia mijają dwa miesiące, jakie francuski rząd i Komisja Europejska dali sobie na uzgodnienie przyszłości EDF. (Czytaj więcej)
  • O godzinie 12:03 czasu mińskiego turbogenerator pierwszego bloku jądrowego elektrowni jądrowej w Ostrowcu został włączony do systemu elektroenergetycznego Białorusi. Litwa zareagowała natychmiastowym wstrzymaniem importu energii elektrycznej z tego kraju. (Czytaj więcej)
  1. Wywiady:
  • Dr Bartosz Piziak, z Instytutu Rozwoju Miast i Regionów, koordynator pilotażowego projektu wdrażania urban labów w polskich miastach odpowiada na pytania: Co decyduje o tym, że miasto nazywamy inteligentnym? Jakie są główne wyzwania, z którymi mierzą się smart samorządy? (Czytaj więcej)
  1. Pozostałe informacje z kraju:
  • 3 listopada odbyła się pierwsza w tym roku aukcja OZE, jedyna przeznaczona dla instalacji istniejących i dedykowana źródłom, które wykorzystują wyłącznie biogaz rolniczy, w tym w wysokosprawnej kogeneracji o mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 1 MW.  Wykorzystano tylko 20 proc. wsparcia. (Czytaj więcej)
  • Urząd Regulacji Energetyki przekazał, że 5 listopada odbyła się druga z ośmiu aukcji OZE zaplanowanych na ten rok. Dotyczyła ona nowych instalacji o mocy zainstalowanej większej niż 1 MW, wykorzystujących wyłącznie biogaz inny niż rolniczy. (Czytaj więcej)
  • Z początkiem przyszłego roku operatorzy transportu publicznego będą mogli składać wnioski o dofinansowanie do zakupu zeroemisyjnych autobusów i infrastruktury ich ładowania. Pojawi się też możliwość pozyskania dotacji na zakup autobusów wodorowych, ale jeszcze nie w 2021 r. Założenia nowego programu o nazwie “Zielony transport publiczny” przedstawiło Ministerstwo Klimatu i Środowiska. (Czytaj więcej)
  • Bilansowanie i magazynowanie prądu w Polsce – co zmieniło się od czasów PRL? (Czytaj więcej)
  • Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych zaprezentowało 4. edycję Katalogu pojazdów elektrycznych, z którego wynika, że na polskim rynku dostępnych jest 101 modeli całkowicie elektrycznych oraz hybryd typu plug-in. Jak kształtują się ich ceny? (Czytaj więcej)
  • Niewielka jest szansa na osiągnięcie w 2025 r. zapowiadanego w rządowych dokumentach celu miliona pojazdów elektrycznych – ostrzega NIK po kontroli. Elektromobilność w Polsce jest nadal na etapie początkowym, mimo upływu czterech lat od zaprezentowania wizji jej rozwoju. Pod względem liczby samochodów elektrycznych oraz infrastruktury jesteśmy wciąż na szarym końcu Europy. Rządowy Plan Rozwoju Elektromobilności nie poprawił sytuacji, gdyż realizowany był wybiórczo i z opóźnieniami. Budowa polskiego samochodu elektrycznego wciąż jest na etapie prototypu, samorządy nie dostały zapowiadanych funduszy na pojazdy elektryczne, a strefy czystego transportu nie sprawdzają się w warunkach polskich. (Czytaj więcej)
  • Opracowany przez polskich inżynierów akumulator energii chłodu pozwoli pobierać energię w nocy i uwolni ją w ciągu dnia. Dzięki temu zużycie energii w klimatyzacji będzie liczone według korzystniejszej, nocnej taryfy. Jak szacują producenci, aż 70 proc. kosztów energii elektrycznej w miesiącach letnich wynika  właśnie z użytkowania klimatyzacji. (Czytaj więcej)
  • MAP chce, by polskie spółki przejęły aktywa ciepłownicze Fortum. (Czytaj więcej)
  1. Pozostałe informacje ze świata:
  • Polska jest trzecim największym producentem wodoru w Unii Europejskiej – w 2018 roku zdolności produkcyjne wynosiły w naszym kraju 1,3 mln ton. To wynik za Niemcami i Holandią. Produkcja wodoru odbywa się głównie w dużych zakładach przemysłowych – rafineriach i chemii, gdzie wodór jest wykorzystywany w procesach przemysłowych. Według najnowszego raportu Hydrogen Europe, Polska jest na tle innych państw swoistym “wyjątkiem”. Mimo wysokiej pozycji jako producent i konsument wodoru, nie mamy praktycznie obrotu handlowego. (Czytaj więcej)
  • Stare pociągi z silnikiem wysokoprężnym są wycofywane z sieci kolejowych na całym świecie. Zespoły Hyperloop UPV i Éirloop szacują, że do 2030 roku cały transport naziemny, w tym transport kolejowy, będzie wykorzystywał energię odnawialną. Już teraz pociągi wykorzystują energię wiatrową czy panele fotowoltaiczne. (Czytaj więcej)
  • Grupa europejskich instytucji finansowania rozwoju (DFI) zarządzających 50 miliardami dolarów oświadczyła w czwartek, że planuje zaprzestać pożyczania pieniędzy na projekty związane z paliwami kopalnymi do końca dekady. (Czytaj więcej)
  • Ceny prądu w Norwegii spadły poniżej zera. Ceny energii elektrycznej w Oslo, Kristiansand i ich okolicach były ujemne przez cztery godziny w poniedziałek 2 listopada we wczesnych godzinach porannych. To drugi raz w historii, kiedy ceny prądu w Norwegii spadły poniżej zera. Na początku lipca były ujemne przez godzinę. Było to spowodowane dużymi opadami śniegu w górach, ograniczonym eksportem energii oraz początkiem wakacji letnich, podczas których norweskie zużycie prądu jest niższe niż zwykle. (Czytaj więcej)
  • Jak producenci samochodów radzą sobie z limitami emisji CO2 przyjętymi na lata 2020-21 i co to oznacza dla unijnego rynku pojazdów elektrycznych? (Czytaj więcej)
  • Autorzy międzynarodowego badania – opublikowanego w czasopiśmie naukowym “Cardiovascular Research” – oszacowali, że 15 proc. zgonów na COVID-19 można powiązać z długotrwałym narażeniem na zanieczyszczenie powietrza. Analiza wskazuje, że Polska znajduje się w czołówce państw, które najsilniej odczują skutki smogu. (Czytaj więcej)
  • Magazyny energii z Australii to szansa dla Polski. Australijczycy budują kolejne magazyny energii w celu stabilizowania OZE dzięki wsparciu Tesli i Neona. Polacy potrzebują podobnych rozwiązań, by zabezpieczyć transformację energetyczną oraz odejście od węgla. (Czytaj więcej)

Autor: mgr inż. Kamil Różycki, Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A.

Kontakt

Jeśli zainteresowała Państwa nasza oferta, prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy.